O NAS

Portal powstał w celu popularyzowania i promowania nowoczesnej myśli i wiedzy dotyczącej edukacji i wychowywania dzieci w wieku przedszkolnym. Wiele autorytetów pedagogiki i psychologii dowodzi, a my będziemy starali się publikować argumenty na to, że wiek od 3 do 6 lat jest najważniejszym etapem rozwoju człowieka, wtedy bowiem kształtowane są podstawy jego osobowości, a zebrane doświadczenia będą wywierały wpływ na jego zachowanie i postawę jako człowieka dorosłego. Będziemy przekonywać do takich form opieki, które będą umacniać w dziecku pozytywne cechy jak: aprobata siebie, zaufanie do siebie, przekonanie o własnej wartości, że jest w porządku, bo to stanowi fundament jego bytu.

Nasz portal stara się odpowiedzieć, czego potrzebują dzieci w wieku przedszkolnym aby mogły najlepiej rozwijać się umysłowo, społecznie i duchowo. Tutaj przedstawiamy wiele informacji oraz postępowych myśli pedagogicznych. Tutaj jest miejsce aby prezentować dorobek, wiedzę, publikacje, jak również jest platforma do prezentowania swoich problemów oraz poglądów.

Pragniemy wspomagać odkrywanie w dzieciach nieskończonych możliwości, propagować i prezentować wszystko co może pomóc by dzieci wspaniale się rozwijały, były szczęśliwe i radosne.

Głosimy fundamentalną zasadę - dziecko nie jest małym dorosłym. Dzieci myślą, czują i działają zupełnie inaczej niż dorośli, mają inne pragnienia i zainteresowania. Kto nie zrozumie specyfiki dziecięcego widzenia świata, dziecięcych potrzeb i pragnień nie będzie potrafił odpowiedzieć na zapotrzebowanie dziecka, nie będzie potrafił odkryć ich możliwości, zdolności i talentów drzemiących w dziecku.

Nawołujemy do ciągłego utwierdzanie dziecka w pewności, że jest kochane akceptowane, szanowane, że chcemy z nim rozwiązywać "problemy" i przeżywać radości. Jest to konieczne i najważniejsze po zaspokojeniu życiowych potrzeb codziennych. Rodzice w trosce o dzieci znajdują im coraz to nowe zajęcia, zabawy, filmy, gry, komputerowe, rozpieszczają podarkami, lecz żyją obok, nie zajmują się nimi samymi. To częsty i największy grzech rodziców.

Powtarzamy prawdę absolutną - Każdego człowieka cechuje indywidualność. Jest to najważniejsza wytyczna dla wychowania, a nie jedynie cele i zamiary do których dążą rodzice i wychowawcy. Propagować chcemy wspomaganie wychowania wspierającego tą indywidualność, której podstawą jest szacunek dla dziecka i wiedza. Uważamy, że porównywanie i krytyczne ocenianie przedszkolaka odnoszące się do innych dzieci jest powielaniem błędów minionych praktyk edukacyjnych. Wzmacnia to bowiem poczucie bycia gorszym, utwierdza w dziecku braku wiary w siebie, zniechęca do pokonywania trudności.

Twierdzimy! Dzieci nie rodzą się niegrzeczne, lecz są na takie wychowywane. Będziemy przekonywać, że nie uda się pozytywnie wychowywać bez zachowania cierpliwości, wyrozumiałości, opanowania oraz poznania i zrozumienia dziecięcej psychiki. Brak zrozumienia dziecka musi prowadzić do nieporozumień i konfliktów, a w konsekwencji do problemów wychowawczych. Nie można u dziecka oczekiwać cech i zachowań dorosłych, ani "kształtować" je na swoje podobieństwo. Bicie i przemoc są metodami potwierdzającymi naszą słabość choć pojawia się wrażenie "doraźnego sukcesu karzącego". Bicie jednak docelowo przynosi skutki negatywne w wielu płaszczyznach osobowości i psychiki pozostające nawet u dorosłego już człowieka.

Bądźcie z nami, prezentujcie swój dorobek, swoją wiedzę i poglądy. Zapraszamy do współpracy.

25 lipca 2017
wtorek 8:30