>> Rady i porady >> O wychowywaniu dzieci
1 do 18 z 18

Kłopoty wychowawcze - jak ich uniknąć?
Dziecko przechodząc kolejne fazy rozwoju bywa uparte, niegrzeczne, aroganckie. Dorośli nazbyt często pragnąc szybko osiągnąć oczekiwane rezultaty posłuszeństwa czy wychowawcze zmuszają dzieci do wykonywania poleceń. Czy celowe jest stosowanie środków przymusu?

Dziesięć przykazań wychowania dzieci
Niezmiernie trudno dać krótkie, praktyczne i skondensowane rady jak wychowywać dzieci. W jednej z publikacji pt. „Czego potrzebują dzieci” autorka Mia Kellmer Pringle publikuje warte prezentacji oraz propagowania „Dziesięć przykazań wychowania dzieci”.

Dobór i zastosowanie metod wychowawczych
Nikt do końca nie może być przekonany, że zastosowane wobec dziecka metody wychowaw-cze i postępowanie są właściwe. Są jednak zasady uniwersalne które warto poznawać i zgłębiać i wtedy łatwiej można dobierać i stosować odpowiednie metody wychowawcze.
Artykuł własny redakcji

Konflikty wśród dzieci.
Każdy z nas zauważył jak łatwo i często dochodzi do konfliktów w grupie dzieci na placu zabaw, w piaskownicy czy w przedszkolu. Można zadać pytanie dlaczego tak się dzieje i jakie są przyczyny.

Czy bicie wychowuje?
Dzieci są dziećmi, a nie małymi dorosłymi. Z braku doświadczeń wynika nieznajomość granic i niebezpieczeństw oraz konsekwencji w postaci kar.

Przestępstwem jest „łamanie” dzieci
Bywają też i to dość często rodzice uważający, że najważniejszym celem wychowawczym jest „bezwzględne posłuszeństwo”.

Kłamie czy fantazjuje?
Z pewną dozą przekory i humoru można powiedzieć, że dzieci zaczynają kłamać zanim nauczą się mówić, potrafią bowiem swoim zachowaniem sprawiać wrażenie że coś im dolega, tymczasem chcą spowodować aby rodzice się nimi stale zajmowali. Jak odnosić się do takich i późniejszych zachowań?
Opracowanie własne redakcji

Postawy rodzicielskie w wychowaniu dziecka
Ważnym elementem w wychowaniu dziecka jest właściwa postawa rodzicielska. Dzieci wychowywane w atmosferze zaufania i życzliwości przejawiają samodzielność, uczynność, dyscyplinę wewnętrzną. W klimacie rygoru i zastraszenia formują się u dzieci postawy lękowe, agresywność, egoizm.

Zapraszmy do działów z literaturą
* wychowywanie w literaturze - gdzie znajdziecie Państwo dostępne na rynku księgarskim wydawnictwa poświęcone wychowywaniu dzieci,

* zabawy z dzieckiem - prezentujące publikacje, pomoce, gry i zabawy wspomagające rozwój dziecka poprzez wspólną z nim zabawę.

Uczymy sześciolatka koncentracji
Przy dzisiejszym tempie życia i zalewie informacji nam samym trudno jest skupiać się na tym, co istotne. A jak tej sztuki nauczyć dzieci?

Wakacyjne obserwacje i przemyślenia psychologa.
Teoretycznie, właśnie w czasie wakacji rodzice mają więcej czasu, cierpliwości, aby skupić się na potrzebach dziecka. Czy zawsze jednak ich zaangażowanie i troska spowodują u dzieci właściwe odczucia, nauki, bodźce i sygnały.
Maria J. Bielecka psycholog

Dziecko z potrzebą dominowania
Coraz częściej w gabinecie psychologa pojawiają się rodzice, którzy nie potrafią poradzić sobie z kilkuletnimi pociechami bowiem w ich rodzinach to dziecko decyduje, co i jak będzie robić. Zagubieni, przerażeni, często ośmieszani, a przede wszystkim bezradni rodzice nie rozumieją zaistniałej sytuacji, często szukają winy w sobie, współmałżonku, dziecku.
Maria J. Bielecka - psycholog

Gdy dzieci się kłócą
Nasze dzieci kłócą się o zabawkę, deser, przebywanie na kolanach mamy lub taty, o to , kto ładniej narysował, zbudował, ulepił. itd. Gdzie tkwi przyczyna takich zachowań?
Mgr Maria J. Bielecka - psycholog

"Płacz przynosi ulgę, łzy zmywają smutek” Owidiusz.
Pozwólmy dzieciom płakać, jeśli chcemy, aby wyrosły na zrównoważonych emocjonalnie dorosłych. Płacz bez kontroli, oceny, cenzury przywraca równowagę ducha i ciała, przynosi ulgę, leczy bieżące i przeszłe urazy a zawsze pozwala zobaczyć świat w jaśniejszych barwach.
Mgr Maria J. Bielecka Psycholog

Mieć czas dla dziecka ( część I )
Andrzej Jędrzejewski zaprasza Państwa do swoich przemyśleń na tematy związane z wychowaniem dzieci dotyczące: miłości dorosłego do dziecka, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, własnego otoczenia, relacji w rodzinie, wyrażania uczuć. Autor jest doświadczonym ojcem trojga dzieci, wykształconym pedagogiem z pogłębioną wiedzą na temat resocjalizacji i patologii społecznych. Z treści przebija zarówno wiedza jak i przekonanie o podmiotowości dziecka, ale także bogate doświadczenie własne.

Mieć czas dla dziecka (część II)
Andrzej Jędrzejewski zaprasza Państwa do drugiej części swoich przemyśleń na tematy związane z wychowaniem dzieci. Przedstawione artykuły maja pewne cechy poradnika dla rodziców z ważnymi i istotnymi dla wychowywania przesłaniami wychowawczymi ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowy rozwoju emocjonalny.

O niegrzecznych dzieciach
Z problemem wychowawczym mamy do czynienia wówczas, gdy dorośli kierują się sprzecznymi poglądami i uczą dziecko różnych zachowań w bardzo podobnych sytuacjach. Stwarza to okazję do wybierania tej sytuacji , która się bardziej dziecku opłaca np. czy słuchać mamy, czy taty.

O zgubnych skutkach niezaspokojenia potrzeby ruchu u dzieci
Wspólne zabawy ruchowe z rodzicami i umożliwienie dzieciom w domu malowania , lepienia z plasteliny, wycinania , wydzierania, darcia a nawet szycia prostym ściegiem ( igła zerówka) jest gwarancja sukcesu szkolnego. Lekceważenie dziecięcej potrzeby ruchu i brak dbałości o rozwój ruchowy w tym manualny może być przyczyną niepowodzenia dzieci w uczeniu się.
Ewa Zielińska

1 do 18 z 18