>> Rady i porady >> Wychowywanie w literaturze >> Bajką wylecz nocne lęki malucha

Bajką wylecz nocne lęki malucha

Żółw Franklin uczy dzielenia się z innymi, a Smok Lubomił pomaga zapanować nad złością. Rodzice uczą się pisania bajek, które pomagają im w wychowywaniu dzieci.
Katarzyna Klimowicz zainteresowała się bajkoterapią, kiedy chciała pomóc córce pokonać lęk przed przedszkolem
Bajkoterapia nie jest zwykłym czytaniem książki. Stosowanie jej w pewnych momentach życia dziecka pomaga mu w radzeniu sobie z emocjami – mówi Katarzyna Klimowicz, polonistka z Warszawy, prowadząca warsztaty z bajkoterapii w Polsce wg swojego autorskiego programu.

Bajka-pomagajka

Są bajki, które dzieci wyciszają. Inne pomagają oduczyć złych przyzwyczajeń. Są również opowieści, które uczą sprzątania w pokoju. Dzięki innym można przezwyciężyć strach związany z nocnymi potworami albo przetrwać rozłąkę z rodzicami, np. wtedy gdy mama idzie do szpitala.
– To świetna metoda pracy z dziećmi – mówi psycholog Monika Dreger. – Bajka dobrze dobrana do wieku dziecka posiada metaforę, która jest mu potrzebna w pokonaniu lęków czy fobii.
Robert Grabowski, tata 3,5-letniego Bartosza, zdecydował się nauczyć pisania terapeutycznych historyjek, kiedy na świecie miał się pojawić jego drugi syn.
– Chcieliśmy z żoną przygotować starsze dziecko na urodzenie się braciszka – tłumaczy młody tata. – Poza tym szczególnie przydatna znajomość bajkoterapii okazała się, kiedy Bartek szedł po raz pierwszy do przedszkola. Dzięki bajkom, które stworzyliśmy i czytaliśmy, był przygotowany na zmianę otoczenia – dodaje.
Grabowski przyznaje, że bajkoterapia pomogła także jemu samemu. – Nauczyłem się wiele o emocjach dzieci – mówi Grabowski.
Z kolei bibliotekarka Monika Danisz po udziale w zajęciach postanowiła w pracy korzystać z bajek terapeutycznych. – Kiedy czytam dzieciom bajki, widzę, czego się obawiają, z czym mają problemy, i próbuję im pomóc – mówi Danisz.

Przepis na dobrą bajkę

Warsztaty z pisania bajek odbywają się w Warszawie kilka razy w miesiącu (w zależności od liczby chętnych).
Jak powinna być skonstruowana dobra opowieść dla dziecka?– Taka historia powinna mieć bohatera, który zmaga się z podobnym problemem co malec. Chodzi o to, aby dziecko mogło się w niej odnaleźć. Poczuło, że inni też mają podobne problemy i że jest to normalne – tłumaczy Klimowicz. – Ważne też, aby w historii znalazł się tzw. ekspert – postać, od której bohater bajki dostaje rady, jak poradzić sobie z daną sytuacją.

Informacje o najbliższych terminach warsztatów udzielane są pod nr. telefonu 500 051 052 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 17) lub e-mailowo: kontakt@ABCbaby.pl.

autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa