>> Przedszkole >> O przedszkolach >> Przedszkole korczakowskie

Przedszkole korczakowskie

Nasza wizja:
Nauczyciele odnoszą się do dzieci z szacunkiem i traktują na równi ich prawa ze swoimi. Wszystkie zasady i reguły są tworzone wspólnie przez osoby, których one dotyczą: dzieci, nauczycieli, rodziców i administrację. Zasady ustalamy zgodnie z modelem socjokracji, w którym oprócz tego, że wszyscy uczestnicy mają takie same prawo do głosowania są uszanowane głosy mniejszości przez stosowanie zasady konsensusu.

Dzieci mogą nauczyć się szanować autonomię i niezależność zarówno swoją jak i innych. Nauczyciele pomagają dzieciom zgłębiać ich naturalne zainteresowania. Dbają, aby dzieci widziały sens w tym, czego się uczą. Chcemy, aby nauczyły się uczyć, znalazły w tym przyjemność i robiły to przez całe swoje życie, a nie tylko w szkole czy w przedszkolu.

Proponujemy unikalny program, który zaprojektowaliśmy tak, aby:
- rozwinąć odpowiedzialność i zdolność do samodzielnego myślenia (R. Semler)
- promować demokrację opartą na współpracy zamiast współzawodnictwo,
- uczyć rozwiązywania konfliktów i porozumiewania się z innymi opartego na wzajemnym poszanowaniu i inteligencji emocjonalnej (Porozumienie Bez Przemocy, Thomas Gordon)
- stworzyć partnerstwo pomiędzy dziećmi, nauczycielami i rodzicami
- stworzyć społeczność edukacyjną, w której wszyscy będą wnosić wkład w naukę i dobrobyt innych,
- uczyć bycia kreatywnym, elastycznym, zdolnym do podejmowania wyzwań,
- uczyć się empatycznego kontaktowania się z nie tylko z członkami własnej rodziny, ale z innymi ludźmi a także z naturą czy ze zwierzętami, (stąd dieta oparta głównie na produktach pochodzących z upraw ekologicznych)

W zajęciach wykorzystujemy program wspomagania rozwoju psychoruchowego prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. Ponadto prowadzimy takie zajęcia jak: zajęcia plastyczne, muzyka i rytmika, język angielski.
Dzieci objęte są opieką logopedyczną, opieką psychologa. Konsultacje prowadzą lekarz-pediatra z Instytutu Matki i Dziecka oraz dietetyk.

Sprawdzone modele szkół i przedszkoli oraz ludzie, którzy nas inspirują:
Szkoły w Szwecji, www.cnvc.org/pedproj.htm
Szkoła z przedszkolem Lumiar; w Brazylii www.lumiar.org.br
Projekt Edukacyjny Reggio Emilia - przedszkola w USA, Europie zerosei.comune.re.it
J. Korczak, A. Faber i E. Mazlich, T. Gordon, Montessori

Opłaty za przedszkole
Kierując się zasadami harmonijnego konsensusu, pragniemy osiągnąć z Państwem porozumienie również w kwestii opłat za przedszkole. Pragniemy otrzymywać pieniądze na zasadzie dobrowolnej dotacji, którą będą chcieli Państwo przekazać z przyjemnością dla wsparcia naszej działalności. Chcemy, aby przedszkole było dostępne dla wszystkich zainteresowanych bez względu na ich możliwości finansowe.
Jednocześnie sugerujemy wysokość dotacji, która odzwierciedla sumę, jaką chcielibyśmy otrzymać dla podtrzymania i rozwoju naszej działalności. W związku z tym prosimy złożyć propozycję dopasowaną do Państwa możliwości finansowych.

Przedszkole Prywatne „Kajtuś Czarodziej”
Warszawa, ul. Popiełuszki 14, Tel. (0-22) 4255514, 8324294

Więcej informacji: www.przedszkole.most.org.pl