>> Przedszkole >> O przedszkolach >> Przedszkole w Jezierzycach

Przedszkole w Jezierzycach

Jezierzyce to osiedle leżące w Gminie Słupsk .
Nasze przedszkole mieści się w jednokondygnacyjnym budynku . Każda z sal ma inny kolor . jest więc sala niebieska / tu „mieszkają” Maminki /, morelowa / tu „mieszkają” Misie Pysie/ i żółta. Dysponujemy dobrym wyposażeniem zarówno do pracy nauczyciela jak i do zabaw dzieci .

Zdajemy sobie sprawę , że nie jesteśmy w stanie zastąpić dzieciom domu .Tworzymy nato-miast atmosferę życzliwości , ciepła , spokoju i zaufania , dzięki której nasze dzieci czują się szczęśliwe nawet bez mamy i taty . Wszystkie jesteśmy dla nich „ciociami” . Ten prosty , wy-dawałoby się pomysł zamiany nazwy „dalekiej pani” na bliską rodzinie „ ciocię” okazał się cudownym lekarstwem na smutek po rozstaniu z mamą . Nasze przedszkole to miejsce jasne , kolorowe , przestronne i pełne zabawek . Tu , pod okiem doświadczonych pedagogów , dzieci poznają nowych przyjaciół , uczą się samodzielności i współdziałania w grupie . Nie są ograniczane zakazami i nakazami . Same na początku roku ustalają zasady panujące w Ich przedszkolu . Dzięki temu uczą się przestrzegać norm wspólnych nam wszystkim.
Przedszkole realizuje nowoczesne rozwiązania edukacyjne . Zatem w sposób łatwy i naturalny przedszkolaki zgłębiają powoli tajniki różnych dyscyplin.

Dzieci mają możliwość rozwoju swoich uzdolnień. Natomiast dzieciom , u których rozwój następuje wolniej oraz tym , które rozwijają się w sposób nieharmonijny proponujemy dodatkowe , popołudniowe, nieodpłatne zajęcia wyrównawczo – kompensacyjne . Rodzice oceniają tę naszą inicjatywę jako niezwykle trafny pomysł.

Dzieci poznają litery jak tyko wykażą zainteresowanie , nawet w wieku 3 lat , rozpoczynając od wizytówki ze swym imieniem . Przygotowując dzieci do nauki czytania i pisania pracujemy na bazie programu autorskiego jednej z nauczycielek , a opartego na Naturalnej Nauce Czytania. Zrezygnowałyśmy z podręczników. Same przygotowujemy książeczki , które pomagają nam na poznawanie ,wraz z dzieckiem , otaczającego świata oraz przygotowanie do nauki pisania i czytania. Zdobywanie wiedzy jest zabawą i przyjemnością . Czyż można sobie wyobrazić coś wspanialszego nad wyprawę w Kosmos w cudownych hełmach wykonanych przez rodziców, dzikie zabawy w strojach indiańskich , prześmieszne historie o dziadku na deskorolce lub doktorze Wielepiej.

Poznawanie świata pojęć matematycznych odbywa się podczas realizacji programu autor-skiego jednej z nauczycielek , a opartego na „ Dziecięcej matematyce” pani E.Gruszczyk- Kolczyńskiej . Ma on pomóc w stworzeniu wszystkim dzieciom warunków do pełnego rozwoju możliwości umysłowych . Treści kształcenia obejmują : orientację przestrzenną, naukę sztuki konstruowania gier planszowych, rytm i rytmiczną organizacje czasu, przyczynę i skutek, przewidywanie następstw, kształtowanie umiejętności liczenia obiektów, dodawanie i odejmowanie , klasyfikację, umiejętności mierzenia , intuicje geometryczne, ważenie , mierzenie, układanie i rozwiązywanie zadań.

Oprócz wymieniony już przeze mnie programów autorskich pracujemy także wykorzystując program ekologiczny, program „Moje zdrówko”- dotyczący problemów zdrowotnych, oraz program p. dyrektor „Spójrz inaczej”- dotyczący problemów wychowawczo- profilaktycznych+
Wszyscy pracujący w placówce nauczyciele ukończyli dwa stopnie Kinezjologii Edukacyjnej oraz Terapię W.Sherborne. Wykorzystujemy zdobyte tam umiejętności w codziennej pracy wspomagając skutecznie rozwój dzieci.

Jesteśmy organizatorami wielu imprez , nie tylko przedszkolnych ,ale także środowiskowych . Aby poszerzyć ofertę informacyjną redagujemy własną gazetkę. Jej odbiorcami są dzieci i ich rodziny , nauczyciele klas zerowych pracujący w całej gminie oraz wszyscy zainteresowani działalnością przedszkola.
Tworzymy także własną stronę internetową .

Przyjmujemy także dzieci niepełnosprawne , dla których nauczyciele tworzą indywidualny program nauczania. „Mieszkańcami” naszego przedszkola były więc dzieci z porażeniem mózgowym, niedosłyszące, upośledzone umysłowo .

Będąc pasjonatką swojej pracy cieszę się, że dane mi jest pracować od tak wielu lat z ludźmi ,którzy tak jak i ja wyznają zasadę : ucz tak jakbyś chciał , by uczono Twoje dzieci.
DYREKTOR PRZEDSZKOLA :
mgr Ewa Kuczma / nauczyciel dyplomowany /