>> Przedszkole >> O przedszkolach >> Przedszkole z programem autorskim

Przedszkole z programem autorskim

Przedszkole Niepubliczne STEP Społecznego Towarzystwa Edukacji Przedszkolnej wBydgoszczy realizuje własny, wszechstronny i profesjonalny program edukacyjny „Nasze dzieci są radosne”. Cechują go nowoczesne rozwiązania edukacyjne w których podmiotem pracy pedagogicznej jest dziecko, a nie zadania programowe. Jest on bardzo atrakcyjny i przyjazny dzieciom, bazując na standardach pedagogiki Marii Montessori, czerpiąc z dorobku współczesnej pedagogiki światowej.

Genezą programu „Nasze dzieci są radosne” jest założenie, że wszystkie dzieci w naturalny sposób są radosne, a nauczyciel ma tę naturalność wzmacniać i wspomagać podczas osiągania kolejnych etapów zdobywania umiejętności, sprawności i wiadomości.
Program opiera się na fundamentalnej prawdzie, że etapy edukacyjnego rozwojowym u dzieci w wieku 3 do 6 lat charakteryzują się indywidualny i nierównym rytmem. W przedszkolu zatem nie ocenia się dzieci wg wzorców, lecz wspomaga ich postępy w ramach aktualnych możliwości, prowadząc opiekę dydaktyczną dostosowaną do poziomu ich rozwoju, a nie wieku.

Przedszkole wyposażone jest w mnóstwo specjalistycznych zabawek pełniących funkcje pomocy dydaktycznych między innymi do czytania liczenia, rozróżniania dźwięków powierzchni kształtów, koordynacji ruchu, koncentracji ...

Dzieci mogą poznawać litery i liczby jak tylko się tym zainteresują nawet od 3 lat. Stosowane metody i pomoce wspomagają te zainteresowania i szybko odczytują swoje imiona i krótkie wyrazy. Spotkania z językiem angielskim mają wszystkie dzieci, poznają język poprzez wesołą zabawę, uczą się piosenek, krótkich tekstów i pozdrowień.

Program wypełniają w dużym stopniu zabawy sportowe prowadzone w dwóch oddzielnych przystosowanych i wyposażonych salach, mają tam również rytmikę zajęcia wspomagające sprawność fizyczną. Bardzo duży plac zabaw wyposażony w mnóstwo atrakcji dziecięcych pozwala dzieciom bezpiecznie wybiegać się na świeżym powietrzu.

Realizowany program zapewnia nie tylko odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności, ale także rozwój inteligencji emocjonalnej, aby dzieci były szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej poradziły sobie w szkole.

Program „Nasze dzieci są radosne” stworzył możliwość prowadzenia grup mieszanych wiekowo od 3 do 6 lat. Wieloletnia praktyka zaś dowiodła, że takie rozwiązanie nie tylko gwarantuje pełne przygotowanie dzieci do szkoły, ale ma wiele innych zalet:

- szybsza i skuteczniejsza jest edukacja w środowisku dzieci. Starsze mogą służyć pomocą, mogą też pochwalić się większymi doświadczeniami i umiejętnościami. Młodsze mają doskonałe wzorce i motywację do zdobywania wielu nowych umiejętności np. czytania.
- następuje naturalna i samoistna nauka podstaw tolerancji, partnerstwa, opiekuńczości i współżycia znacznie pełniej i skuteczniej niż w grupie składającej się wyłącznie z rówieśników,
- zachowane są pełne uwarunkowania dla indywidualnego rozwoju ponieważ w okresach intensywnego rozwoju dziecko może zaspokoić wszystkie potrzeby rozwojowe, zawsze też znajdzie dziecko partnera odpowiadającego jego oczekiwaniom.
- następuje szybsza adaptacja i integracja dzieci nowoprzyjętych,
- możliwy jest pobyt rodzeństwa w jednej grupie.

Pracę nauczycielek i personelu w przedszkolu STEP cechuje:
- szacunek dla dziecka,
- pielęgnacja naturalnej radości i spontaniczności dzieci,
- widzenie świata oczami dziecka,
- dbanie o indywidualny rozwój dziecka kierując się jego możliwościami i potrzebami,
- zauważanie indywidualnych osiągnięć i postępu, zamiast oceniania i porównywania dzieci,
- poznawanie i uczenie przez zabawę,
- wspomaganie, a nie nakazywanie czy zastępowanie w czynnościach,
- inicjowanie zadowolenia radości i satysfakcji z tego co robią,
- edukacja bez zbędnego stresu,
- utrwalanie w dzieciach pewności siebie,
- nauka świadomych wyborów.

Przedszkole Niepubliczne STEP
Społecznego Towarzystwa Edukacji Przedszkolnej.
w Bydgoszczy
ul. Bohaterów Westerplatte 4