>> Przedszkole >> Rodzice piszą do nas >> Nadwrażliwa?

Nadwrażliwa?

Moja córeczka skończy za miesiąc dwa latka. Już teraz myślę o tym jak poradzi sobie w przedszkolu. Zamierzamy ją posłać do przedszkola dopiero za rok, ale ja już teraz na myśl o tym mam skurcze żołądka. Nie chodzi o to, że sobie nie radzi z samodzielnym jedzeniem, ubi
eraniem czy załatwianiem się. Pampersy zakładamy jej właściwie tylko na noc. Boję się o jej wrażliwość. Gdy tylko jakieś dziecko na placu zabaw nie odwzajemnia zainteresowania, niechcący potrąci, czy zabierze zabawkę, córeczka biegnie zaraz do mnie i płacze. Nawet w stosunku do dorosłych jej stosunek jest podobny. Ostatnio znajomy chwycił ją za rączkę, żeby nie sparzyła sobie paluszków świeczką. Obraziła się na śmierć. Płakała i nie dała sobie nic wytłumaczyć. Nie jest to płacz z kopaniem czy biciem, ale cichutkie łkanie. Obawiam się, co będzie w przedszkolu, gdy nie będzie mnie obok żeby ją pocieszyć, a na pewno będzie tam wiele sytuacji, z którymi będzie się musiała sama uporać. Czy da sobie radę? poradźcie mi coś!!

Pani córeczka jest zaledwie dwultkiem, a przez rok zanim pójdzie do przedszkola nastąpią istotne zmiany i pokona kolejne etapy rozwoju. Zapraszamy do lektury o etapach rozwoju dziecka.
Bardzo dobrze, że myśli Pani o możliwych problemach córki w przedszkolu. Musimy sobie jednak w tym miejscu jasno powiedzieć. Pani rolą i obowiązkiem jest organizowanie i pomoc córce w zdobywaniu różnorodnych kontaktów społecznych. Z pewnością nie jest właściwe jedynie osłanianie jej od przykrych dla niej, czy niechcianych sytuacji, w których styka się z innymi osobami niż mama. Wszystkie dzieci z zasady nie lubią zmian w otoczeniu w którym się czują bezpiecznie. W naturalny sposób pojawia się u nich zaniepokojenie wyrażane najchętniej poprzez płacz, czy chowanie się w objęcia mamy. Jest jednak w tym miejscu ślepa uliczka dla mam które nie będą potrafiły w miłości do dziecka wyeliminować nadopiekuńczości. Dziecka bowiem nie ma się dla siebie. Ono od narodzin winno być przygotowywane do kolejnych etapów życia w celu osiągania samodzielności i dlatego musi zdobywać wszelkie doświadczenia potrzebne mu na każdym poziomie.

Zatem szukanie różnych sposobów na częste kontakty z innymi dziećmi i dorosłymi jest konieczne. Stopniować też trzeba czas i aktywność tych spotkań. Po czasie trzeba córkę pozostawiać na pewien czas samą, ale wtedy kiedy jest czymś zajęta i również bardzo stopniując te rozstania. Ona z pewnością dojdzie do wniosku że nic jej nie grozi i mama do niej zawsze wraca. Możliwości jest bardzo wiele. Natomiast przed pójściem do przedszkola najkorzystniej zastosować się do rad w odpowiednim dziale naszego portalu, lub zaczerpniętych z literatury.

4 kwietnia 2020
sobota 3:32