>> Przedszkole >> Rodzice piszą do nas >> Spanie w przedszkolu

Spanie w przedszkolu

Jestem mamą czteroletnich bliźniaków przedszkolaków które lubią swoje przedszkole, jednak nie lubią leżakowania, ponieważ nigdy nie zasypiają. Muszą jednak leżeć przykryte przez ponad dwie godziny. W czerwcu powiedziano nam, że od września będzie możliwość by nasze dzieci przechodziły w tym czasie do innej sali. Niestety dowiedziałam się dziś ze dzieci muszą spać bo inaczej cała grupa przez nich cierpi...? A w ogóle to jeżeli teraz zgodzą się by dwójka dzieci nie spała, to za chwilę będzie ich 15.

W innym przedszkolu powiedziano mi że jest to drażliwy temat. Zastanawiam się dlaczego w XXI wieku w dobie reformy edukacji w przedszkolach nadal funkcjonuje przymusowe leżakowanie(z przykrywaniem dzieciom oczu).Mieszkam w małym miasteczku gdzie nie ma prywatnych przedszkoli. Czy ja jako rodzic mogę pomóc jakoś dzieciom które codziennie wieczorem i rano pytają czy nie będą musiały spać w przedszkolu?

Czy prośby matek nic nie znaczą? Jak jest w innych przedszkolach - czy taki problem jest możliwy do rozwiązania ?

Poruszony przez Panią problem jest faktycznie trudny i delikatny ponieważ dotyczy i łączy jednocześnie rożne widzenie tego samego problemu, różne oczekiwania, a nawet interesy.

1. Jest udowodnione, że dziecko 3 czy 4 letnie przychodzące do przedszkola o wczesnych godzinach jest koło południa zmęczone i potrzebuje odpoczynku. Jeśli nie ma takiej możliwości zwykle staje się niecierpliwe, rozdrażnione, skłonne do płaczu, traci zainteresowanie zabawą, markoci, a nawet czasem usypia opierając się na stoliku, lub nawet kładąc się na dywanie. Na tej podstawie i w oparciu o te doświadczenia przedszkola często stosują obowiązującą zasadę kładzenia dzieci spać. Tak też organizują dzień i plan pracy w grupach, że nie stwarzają alternatywy dla dzieci które spać nie muszą, lub bardzo tego nie chcą. Przyjęte rozwiązanie powoduje, że dzieci które nie odczuwają potrzeby odpoczynku nie będą chciały leżakować, nie mówiąc już o przebieraniu się w piżamkę i kładzeniu pod kołderkę. Niektóre przeżywają poważny stres kiedy personel kładzie je mimo płaczu i protestów.

2. Konieczne jest jednak rozgraniczenie powyższego opisu z przypadkami ostrych protestów dziecka w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu. Dziecko nowoprzyjęte mimo widocznego dużego zmęczenia i potrzeby snu nie chce położyć się spać ponieważ obawia się trwałości rozstania z rodzicami. Kiedy jednak dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji i nabierze przekonania, że mamusia nie zapomni o nim i kiedy wstanie pójdzie do domku, same chętnie kładą się i zaraz zasypiają. Tutaj jednak trzeba widzieć dwa problemy: kładzenia dziecka „na siłę” pod kołderkę oraz stosowanie rozwiązań w okresie adaptacji dziecka w przedszkolu .

3. Należy zgodzić się, że zwyczaj obowiązkowego kładzenia dzieci spać w przedszkolu jest pozostałością poprzedniego systemu. W wielu przedszkolach, szczególnie publicznych jest ten obowiązek dalej do dzisiaj bezwzględnie stosowany. Ułatwia on niewątpliwie pracę nauczycielkom i personelowi, bowiem nie trzeba organizować alternatywnych zajęć i opieki dla tych dzieci które nie śpią. Trzeba też przyznać, że czasami warunki lokalowe bardzo utrudniają inne rozwiązania. Obecnie jednak, rodzice rozpoczynają pracę później, co nie wymusza budzenia dziecka wcześnie rano i skutkuje przyprowadzeniem dzieci do przedszkola nawet o godz. 9tej. Kładzenie zatem dziecka do spania po kilku godzinach nie może być przez dziecko zaakceptowane, a rodzic to rozumie i nie znajduje argumentów aby je przekonać do kładzenia się na leżaku. Takie wypoczęte dziecko nie potrafi długo zachować spokoju, w naturalny sposób będzie chciało być aktywne i wówczas spotka je kara wychowawczyni. Powstaje zatem sytuacja kreująca wszystkie negatywne skutki stosowania niewłaściwych metod wychowawczych.

4. Co zatem można zaproponować? Najkorzystniej będzie zmienić przedszkole. Sądzić jednak należy, że nie ma Pani wyboru innego przedszkola ponieważ nie ma w pobliżu innej placówki. Proszę zatem jednak jeszcze raz spróbować, porozmawiać z innymi rodzicami, radą przedszkola. Jeśli dyrektorka się nie przekona proszę najpierw przekonać siebie, że tak być musi. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i widzą, że mają w Pani oparcie w swojej niechęci do spania w przedszkolu. Trzeba zatem znaleźć argumentację i motywację dla dzieci aby łatwiej poddały się powszechnemu obowiązkowi. Poza tym będzie korzystne jeśli dzieci będą wcześniej wstawały nawet jeśli nie muszą, aby odczuwały zmęczenie w porze przedszkolnego odpoczynku. Z pewnością przy odrobinie optymizmu znajdzie pani i pozytywy takiego rozwiązania, ponieważ po powrocie do domu będą chłopcy wypoczęci i co pewnie czasami się zdarza nie będą marudni, kiedy wieczorem bywają zmęczeni.

4 kwietnia 2020
sobota 5:27