>> Kącik nauczycielski >> Propozycje dla przedszkoli >> Montessori – Program wychowania przedszkolnego

Montessori – Program wychowania przedszkolnego

"Odkryjmy Montessori raz jeszcze..." jest prezentacją programu wychowania przedszkolnego opracowanego na podstawie teoretycznych założeń pedagogiki Marii Montessori. Autorkami są nauczycielki przedszkola montessoriańskiego, realizujące na co dzień tą pedagogikę. Jest to pierwszy opublikowany polski program oparty na praktycznej realizacji idei Marii Montesosri, który jest dostosowany do współczesnych warunków i wymogów wychowania przedszkolnego oraz zintegrowany z istotnymi aspektami wychowania jak: bezpieczeństwo, aktywność ruchowa, wychowanie przez sztukę... Książka może być także doskonałym wsparciem dla nauczycielek pragnących poznać jak przekłada się znana im teoria na język praktyki, ale także będzie szczególnie przydatna dla osób zamierzających wprowadzać i stosować elementy tej pedagogiki w swojej codziennej pracy z dziećmi. Serdecznie polecamy i rekomendujemy tą publikację.
Autorki uwzględniły w programie wszystkie punkty zawarte Podstawie programowej MEN, łącząc to z założeniami pedagogiki montessoriańskiej. „Program…” opracowany jest w sposób uwzględniający podział na niżej wymienione obszary tematyczne. Każdy obszar opisany jest tabelą z treściami programowymi i odpowiadającymi im zadaniami oraz umiejętnościam dzieci.

• Bezpieczeństwo, adaptacja, integracja
• Ćwiczenia praktycznego dnia
• Kształcenie zmysłów
• Edukacja matematyczna
• Edukacja językowa
• Wychowanie religijne
• Wychowanie dla kultury życia
• Wychowanie przez sztukę
Dla każdego obszaru tematycznego załączone są także propozycje scenariuszy zajęć.
Zaprezentowane do realizowania główne cele „Programu...” nawiązują bezpośrednio do założeń pedagogiki M. Montessorii. Zapewniają więc to wszystko co jest najwartościowsze jak: zapewnienie dziecku swobody wyboru, również miejsca i tempa pracy, samodzielności myślenia, potrzebę uporządkowania oraz przygotowanie otoczenia, tworzenie grup zróżnicowanych wiekowo i możliwości uczenia się od siebie.

Autorkami publikacją są nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 106 w Łodzi

Odkryjmy Montessori raz jeszcze...
Program wychowania przedszkolnego
Anetta Albinowska, Renata Czekalska, Aleksandra Gaj, Barbara Lauba, Joanna Matczak, Anna Piecusiak, Joanna Sosnowska