Strona główna    Prześlij do znajomego    Forum dyskusyjne    Pobierz banner    Kontakt
 
 
 
MAŁE DZIECKO
 
RADY I PORADY
 
PRZEDSZKOLE
 
KĄCIK NAUCZYCIELSKI
 
Internet
     
 

>> Kącik nauczycielski >> Programy przedszkoli >> Program wychowania przedszkolnego JA, TY, MY 

Program wychowania przedszkolnego JA, TY, MY

Program Wychowania przedszkolnego „Ja, Ty, My” ma charakter integracyjny. Akcentuje wspieranie rozwoju dziecka, umożliwianie zaspokajania aktualnych potrzeb, dostosowanie zadań do poziomu rozwojowego dzieci uczęszczających do grup zróżnicowanych wiekowo.

W programie wskazano metodę projektów jako preferowany sposób rozwijania umiejętności, poznawania otoczenia oraz rozwiązywania problemów, poprzez samodzielne poszukiwania dziecka we współpracy z rówieśnikami, przy stosowaniu zabawy jako podstawowy poznawczej w wieku przedszkolnym.

W programie wyróżnia się szeroko pojętą podmiotowość dziecka w wychowaniu i kształceniu, przy silnym akcentowaniu samodzielności i różnorodności dróg poznawania świata i zdobywania umiejętności.

Skąd pomysł stworzenia własnego programu w naszym przedszkolu?
Jesteśmy przedszkolem z oddziałami integracyjnymi. Od 11 lat ze względu na naszą specyfikę prowadzimy cztery grupy wielowiekowe tzn. w jednej grupie są dzieci wieku od 3 do 8 lat. Taka organizacja pracy powoduje, że nauczyciel pracuje z dziećmi zadaniowo - na przynajmniej trzech poziomach trudności.
Do tej pory jak wiele placówek korzystałyśmy z dostępnych na rynku pakietów edukacyjnych zatwierdzonych przez MEN. Sytuacja, która zastała nas na początku bieżącego roku szkolnego tj. nowa podstawa programowa i brak zatwierdzonego programu pracy w przedszkolu stała się dla nas bodźcem do opracowania programu własnego uwzględniającego nową podstawę i nasze potrzeby.
Program został oparty na naszej znajomości potrzeb rozwojowych dziecka i jego możliwości edukacyjnych w określonym wieku, a także na praktyce pracy w grupie wielowiekowej. Mamy też nadzieje, że nasz program jest na tyle uniwersalny, ze będą chciały z niego skorzystać inne placówki, a szczególnie przedszkola integracyjne do czego serdecznie zachęcamy.

Katarzyna Sokolnicka
 Cały program w formacie Word
 Opinia o programie wydana przez ODN z Elbląga
 
 
 
 
 
     
 
2 kwietnia 2020 
czwartek 8:38
 
HOME
FORUM
PORADNIE
PRZEDSZKOLA
 
 

REKLAMA
 góra     powrót
© STEP   |   Design by 3xw.pl   |   Hosting Infocomp