Strona główna    Prześlij do znajomego    Forum dyskusyjne    Pobierz banner    Kontakt
 
 
 
MAŁE DZIECKO
 
RADY I PORADY
 
PRZEDSZKOLE
 
KĄCIK NAUCZYCIELSKI
 
Internet
     
 

>> Kącik nauczycielski >> Konspekty i programy >> Spotkania rodzinne w przedszkolu - Sposoby wzmacniania więzi rodzinnych 

Spotkania rodzinne w przedszkolu - Sposoby wzmacniania więzi rodzinnych

Najważniejszą rolę w życiu małego dziecka odgrywa jego rodzina. Najukochańsza pani i najpiękniejsze przedszkole nie zastąpi miłości matczynej i ciepła jakie powinien dawać dom rodzinny. Kiedy dziecko znajdzie się po raz pierwszy w przedszkolu, urok tego miejsca zasłaniają mu łzy tęsknoty za mamą i domem. Potem z czasem maluch poznaje nowe środowisko przedszkolne i zaczyna mu się podobać, coraz więcej, coraz bardziej .Jednak tęsknota za domem nadal gdzieś tkwi i raz po raz przypomina o sobie w postaci łez, buntu, oporu, agresji.
Aby takie sytuacje w przedszkolu były rzadkością, należy bardzo dobrze rozwinąć współpracę z rodzicami tym samym wzmacniając więzi rodzinne. Myślę, że mnie, nauczycielce z piętnastoletnim stażem pracy w przedszkolu udaje się to.

W swoich planach współpracy z rodzicami umieszczam comiesięczne zajęcia otwarte, gdzie rodzice bezpośrednio uczestniczą w zabawie ze swoim dzieckiem np. malują, wycinają, tańczą, liczą, wykonują dekoracje, przygotowują przedstawienia. Zawsze cieszy mnie prawie 100% frekwencja rodziców no i radość w oczach dzieci.
Z doświadczenia wiem, że najlepszą formą współpracy są wycieczki, festyny i pikniki.
Obecnie pracuję z dziećmi 6-letnimi. Prowadzę tę grupę już czwarty rok, miałam więc okazję dobrze poznać wszystkich rodziców. Pomogły mi w tym różnorodne spotkania w przedszkolu, zarówno indywidualne jak i grupowe, ale przede wszystkim wspólne wycieczki.

Byliśmy więc razem z rodzicami w poznańskiej palmiarni, zoo, w teatrze. Ale najbardziej zapisały się w pamięci wszystkich pikniki. Mieliśmy więc piknik w stadninie koni ”Lajkonik”. Dzieci były zauroczone tymi przepięknymi zwierzętami. Mogły pojeździć konno oraz bryczką, pobawić się z kotkiem i pieskiem, a na końcu zjeść pieczone kiełbaski i pośpiewać przy ognisku. Wszystko to odbyło się wspólnie z rodzicami i rodzeństwem.

Innym razem wybraliśmy się do lasu w poszukiwaniu „ pani jesieni”. Piknik urządziliśmy na polanie w pobliżu leśniczówki. Pan leśniczy zaprowadził nas w ciekawe zakątki lasu. Po drodze opowiadał bardzo ciekawe historie z życia zwierząt. Potem bawiliśmy się na leśnej polanie. Mamusie proponowały różne zabawy, które przypominały im dzieciństwo. Tatusiowie z panem leśniczym przygotowali ognisko. Potem wszyscy siedliśmy w kręgu, piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki. Na koniec leśniczy pokazał nam swoją menażerię. Były tam kozy, koty, kury, psy, perliczki a nawet oswojony paw. Wszystkie zbiegły się na glos leśniczego a dzieciaki aż piszczały z uciechy. Na pożegnanie zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę znaną także rodzicom:

W leśniczówce za lasem
Spoglądając przez okno
Szmer usłyszał leśniczy
Zajączek puka do drzwi
O o pomóż mi bo mnie inny zastrzeli
Pif paf
Chodź zajączku tu do mnie ja ciebie obronię


Gdy przyszła wiosna urządziliśmy sobie kolejny piknik w pobliskim lasku miejskim. Wspólnie z rodzicami dotarliśmy tam pieszo. Grupa rodziców wcześniej dotarła do lasku i wszystko przygotowała tzn: tatusiowie zabezpieczyli teren a mamusie rozłożyły koce, napoje i słodycze. Tata Jakuba specjalnie oznaczył trasę, którą mieliśmy dotrzeć na polankę. Były to kolorowe zajączki zawieszone na gałązkach. Dzieci domyśliły się, że droga ta prowadzi do Zająca Poziomki. W jego rolę wcielił się tata Jakuba. Zajączek przywitał przedszkolaków wesołą wielkanocną piosenką, a potem urządził wszystkim wyścigi z jajkami. Na koniec dzieci z zajączkiem szukały koszyczków z niespodzianką ukrytych w pobliżu polany.

„Dzień Matki w lesie” to nasz kolejny piknik na łonie natury. Pojechaliśmy do zaprzyjaźnionego leśniczego. Mamusie były naszymi gośćmi, więc dzieci starały się jak tylko mogły: rozkładały koce, przygotowywały słodki poczęstunek. Wyczuwały świąteczny nastrój i były bardzo grzeczne. Potem śpiewały, tańczyły i recytowały wierszyki dla swoich ukochanych mam. Tymczasem one siedziały wygodnie na kocach i z łezką w oku podziwiały swoje pociechy. Rozbawiały nas także wszędobylskie kozy leśniczego, które zaczęły skubać nie tylko trawkę. Przed odjazdem udaliśmy się jeszcze na krótki spacer po lesie. Pan leśniczy opowiadał nam co wydarzyło się w lesie od czasu naszego ostatniego pobytu. Dzieci same dostrzegły różnice w otaczającej nas przyrodzie. Porównywały co było jesienią a co zastały wiosną. Wiedziały dość dużo ponieważ przez cały rok szkolny zbierały wiadomości aby zostać „ Przyjacielem Przyrody”. Na koniec przedszkolaki wręczyły swoim mamom samodzielnie wykonane upominki. Ależ to był wzruszający piknik!

Często rozmawiam z rodzicami na temat tego typu współpracy. Wszyscy jednomyślnie twierdzą, że jest to wspaniała forma kontaktu między przedszkolem a rodziną. Zarówno dzieci jak i rodzice są mocno zaangażowani w przygotowania pikników a potem zintegrowani we wspólnych pląsach i zabawach. Wspólne świętowanie weszło już na stałe w życie naszego przedszkola. Oprócz Dnia Matki świętujemy: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Taty, Dzień Dziecka, Andrzejki, Spotkanie przy choince, balik noworoczny. Rodzice, a właściwie cała rodzina całym sercem angażują się w przygotowanie święta, a potem czynnie w nim uczestniczą. Najszczęśliwsze w tym wszystkim jest ich dziecko, bo przecież o to właśnie chodzi!

„Bez udziału rodziny nikt nie jest w stanie wpoić dziecku zasad moralnych, którymi będzie kierowało się z dalszym życiu. Żadna instytucja nie nauczy kulturalnego współżycia z ludźmi, jeżeli dziecko wzrasta w atmosferze pozbawionej wzajemnego szacunku. Nauczyciel powinien więc dobrze orientować się w ogólnej problematyce współczesnej rodziny i dobrze znać wychowanka oraz jego środowisko rodzinne.”(ABC...Program wychowania przedszkolnego XXI wieku- WSiP 2000- Anna Łada- Grodzicka).


Barbara Goździewska
 
 
 
 
 
     
 
29 czerwca 2022 
środa 2:09
 
HOME
FORUM
PORADNIE
PRZEDSZKOLA
 
 

REKLAMA
 góra     powrót
© STEP   |   Design by 3xw.pl   |   Hosting Infocomp