>> Kącik nauczycielski >> Kubusiowi Przyjaciele Natury

Kubusiowi Przyjaciele Natury

1. Od jakiego czasu jest organizowana akcja „Kubusiowi Przyjaciele Natury” i jaki jest obecnie jej zasięg?
Program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” organizujemy od 9 lat. Właśnie w październiku rozpoczęliśmy jego IX edycję, która podobnie jak poprzednie, trwać będzie do czerwca. W tym roku zasięg akcji jest rekordowy – aż 7,5 tys. przedszkoli. Oznacza to, że ponad połowa z 13 tys. placówek w całej Polsce zdecydowała się przystąpić do naszego programu. Dzięki temu, aż 600 tys. dzieci zostanie Kubusiowymi Przyjaciółmi Natury i będzie miało okazję brać udział w specjalnych, tematycznych zajęciach. Łącznie w ciągu ostatnich 9 lat, we wszystkich edycjach programu wzięło udział w sumie już ponad 3 miliony dzieci.

2. Do kogo jest skierowana i jaki jest cel akcji?
Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” skierowany jest do wszystkich przedszkolaków w całej Polsce i każde zainteresowane przedszkole może w nim wziąć udział. Naszym celem jest edukacja najmłodszych w zakresie ochrony przyrody, nauczenie dzieci szacunku do niej i wytworzenie w nich świadomości, że losy natury zależą w dużej mierze od postępowania człowieka. Podjęliśmy tę tematykę, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że to właśnie następne pokolenia będą się zmagać z problemami ekologicznymi, które powstają w tej chwili. Nasze dzieci będą też, jako dorośli, podejmować decyzje, które mogą zaważyć na dalszych losach naszej planety. Dlatego, aby nastąpiły w tym względzie zmiany na lepsze, edukacja proekologiczna musi się zacząć jak najwcześniej, najlepiej właśnie już w przedszkolu, ponieważ dorosłym trudniej jest wdrożyć zmiany i wyrobić w sobie nowe nawyki. Oprócz tematów związanych z ekologią chcemy także zaszczepić w dzieciach świadomość tego, jak istotny jest ruch, czyli różne formy aktywnego wypoczynku oraz zdrowe odżywianie. To tematy, które się łączą, bo człowiek jest przecież częścią natury.

3. Jakie korzyści dla nauczycieli i dzieci oferuje program?
Każde przedszkole, które zgłosi się do akcji otrzymuje od nas bezpłatne materiały edukacyjne. Są to: poradnik dla nauczycieli ze scenariuszami lekcji, książeczki dla dzieci z zabawami i zadaniami oraz płyty CD z bajkami i dodatkowymi materiałami. Wszystkie opracowane zostały przez metodyków i mają za zadanie pomóc wychowawcom w przeprowadzeniu zajęć. To właśnie dzięki nim, dzieci poznają zasady dbania o środowisko naturalne, dowiadują się dlaczego warto segregować śmieci, skąd bierze się prąd, jak oszczędzać wodę, poznają chronione gatunki zwierząt i roślin, a także zrozumieją dlaczego warto jeść warzywa i owoce oraz jakie formy ruchu są dla nich najlepsze. Oprócz zajęć czeka też na najmłodszych wiele atrakcji, takich jak np. Dzień Marchewki. Każda placówka, biorąca udział w programie otrzymuje specjalny certyfikat potwierdzający fakt, że dba o wychowanie ekologiczne swoich podopiecznych. Tworząc akcję „Kubusiowi Przyjaciele Natury” chcieliśmy, aby miała formę jak najbardziej atrakcyjną dla dzieci i dostosowaną do ich możliwości zrozumienia tematu. Oczywiście zależało nam także na tym, aby była jednocześnie wartościowa merytorycznie. Rosnące z każdym rokiem zainteresowanie akcją potwierdza, że spełnia ona te założenia. Wierzymy, że dzięki udziałowi w programie, dzieci nim objęte staną się dorosłymi świadomymi wartości, jaką ma nasza planeta, jej zasoby naturalne i otaczająca nas przyroda. Mamy też nadzieję, że propagując wśród przedszkolaków ruch i zasady prawidłowego odżywiania, przyczyniamy się do tego, że w przyszłości będą prowadzić zdrowy tryb życia. Z tego względu każde przedszkole, które przystępuje do programu, a tym samym każde dziecko nim objęte to dla nas wielka wartość i radość.

Daniel Karaś, koordynator akcji

23 września 2017