>> Kącik nauczycielski >> KONKURS PLASTCZNY

KONKURS PLASTCZNY

Z okazji 40-stej rocznicy śmierci Czesława Janczarskiego, która przypada 19 maja 2011 roku, a także przy okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków (18 kwietnia), organizatorzy konkursu pragną przypomnieć sylwetkę autora Czesława Janczarskiego oraz jego wiersze na temat zabytków Polski.
Czesław Janczarski - m.in. twórca i redaktor dwutygodnika dla najmłodszych „Miś” oraz pomysłodawca literackiej postaci Misia Uszatka, wraz z Tadeuszem Kubiakiem wydali tomik wierszy pt. „Ptaki mówią po Polsku”, opisujący różnorakie regiony Polski.
Wiersze te założeniem organizatorów mają stać się inspiracją do pogadanek, warsztatów, zajęć, a później do prac plastycznych na temat znanych, malowniczych miejsc, obiektów, zabytkowych zabudowań w regionie Małopolski.

Celem konkursu jest

• zainteresowanie zabytkami swojej okolicy
• zwrócenie uwagi na bogactwo i różnorodność architektury regionu małopolskiego (mogą to być m.in.: kościoły, kapliczki, pałace, zamki, ratusze, stare kamienice itp.)
• wyrabianie u dzieci nawyku doceniania oraz dbania o skarby architektoniczne miasta i wsi
• przybliżenie twórczości Czesława Janczarskiego – autora wielu historii Misia Uszatka
• zachęcanie dzieci do zajęć twórczych z tekstem
• rozwijanie wyobraźni przestrzennej i zainteresowań plastycznych