>> Kącik nauczycielski >> Bieżące artykuły i aktualności >> Święto babci i dziadka

Święto babci i dziadka

Babcia i Dziadek – kto lepiej niż Oni potrafią rozpieszczać nasze dzieci?
....zastanówmy się jacy byli a jacy są obecnie. Stereotyp babci siedzącej na bujanym fotelu i dziergającej sweterek czy dziadka z wąsami i fajką, już dawno odszedł w zapomnienie. Współcześni Dziadkowie to ludzie aktywni zawodowo, uprawiający sporty, rozwijający swoje pasje. Jednak bez względu na to jak wyglądają i czym się zajmują, łączy ich jedno – bezwarunkowa miłość do wnuków.
Więc jak co roku, tuż po Świętach, w przedszkolach zaczyna się gorączkowe planowanie uroczystości z okazji Dnia babci i dziadka. Nauczycielki dokładają starań aby dzieci mogły najpiękniej jak potrafią obdarować Dziadków wierszykami, laurkami i mnóstwem całusów. I jak co roku zastanawiają się jaki upominek przygotować na tę szczególną imprezę.

Najbardziej istotne jest, żeby prezent był tak zaplanowany, aby każde dziecko mogło wykonać go samodzielne, ewentualnie przy minimalnym wsparciu nauczyciela. Łatwo jest np. kupić gotowe ramki, które dzieci ozdobią gotowymi elementami, często pod „dyktando” nauczyciela. Ale czy o to chodzi? Czy prezenty wręczane przez dzieci muszą być idealne, równiutkie .... wykonane ręką nauczyciela? Babcia i dziadek i tak z pewnością docenią talent swojego wnuka otrzymując „krzywe” serduszko czy nieporadnie narysowany kwiatuszek.
To ma być upominek od dziecka a nie od nauczycielki.
Zaplanowanie prezentu nie będzie trudne, jeśli zaangażujemy dzieci. One zawsze mają doskonałe pomysły, a co najważniejsze, dziecięce propozycje na ogół są zgodne z ich możliwościami.
Rola nauczyciela powinna ograniczać się do zgromadzenia odpowiednich materiałów i przyborów niezbędnych do zrealizowania pomysłu, przemyślenia kolejnych etapów pracy oraz wspierania dzieci w samodzielnym i kreatywnym wykonaniu prezentów.

Mam nadzieję, że zapracowanym babciom, może przydać się podręczna „niezapominjaka”.
Jest bardzo prosta do wykonania a jednocześnie daje dzieciom szerokie możliwości wykazania się własną inwencją twórczą.
Nauczyciel przygotowuje szablon ze sztywnego kartonu. Dzieci, które sprawnie posługują się nożyczkami, mogą samodzielnie odrysować a następnie wyciąć szablon.
Zdjęcie szablonu.
Na środkowej części szablonu (koła), dzieci przyklejają z kolorowego papieru (można wykorzystać gotowe kółka orgiami) elementy dowolnej postaci czy zwierzątka. Każde dziecko może wykonywać inną postać. Warto przygotować atrakcyjne dodatki, które posłużą dzieciom do ozdobienia pracy np. koraliki, piórka, wstążeczki, cekiny, brokat...
Zdjęcia kilku propozycji (miś, biedronka, pingwin, bałwanek...)
Na „brzuszku” przyklejamy bloczek karteczek samoprzylepnych.
Aby niezapominajka stała, zaginamy górną i dolną część szablonu a końcówki sklejamy.
Zdjęcie z „profilu”- widoczne podparcie
Na pierwszej karteczce bloczka, dzieci umieszczają miłą dedykację dla babci i dziadka. Może to być dowolny rysunek albo o ile dzieci już potrafią, własnoręcznie napisane życzenia.
Upominek gotowy - teraz wystarczy już tylko zapakować prezent w celofan i przewiązać ozdobną wstążeczką.

Uroczystości z babciami i dziadkami zwykle kończą się wspólnym poczęstunkiem dla dzieci i zaproszonych gości. Na ogół przygotowaniami zajmują się przedszkolne panie kucharki ale do tych czynności można również zaangażować dzieci.
Na stołach mogą się znaleźć np. serwetki w serwetnikach własnoręcznie wykonanych na zajęciach ceramiki czy bukieciki kwiatków w ozdobionych butelkach po soczkach.
Dzieci mogą również mieć swój udział w przygotowaniu smakołyków. Owocowe szaszłyki mogą przygotować nawet maluszki. A cząsteczki mandarynek czy plasterki bananów zanurzone w rozpuszczonej czekoladzie z pewnością zasmakują zaproszonym gościom.

Dyrektor Przedszkoli Zielona Ciuchcia

Agata Wawer