Strona główna    Prześlij do znajomego    Forum dyskusyjne    Pobierz banner    Kontakt
 
 
 
MAŁE DZIECKO
 
RADY I PORADY
 
PRZEDSZKOLE
 
KĄCIK NAUCZYCIELSKI
 
Internet
      Access denied for user 'trzyxwu_6'@'%' to database 'trzyxwu_6'No database selected
 

>> Kącik nauczycielski >> Bieżące artykuły i aktualności >> Problem dziecka nadpobudliwego - ADHD 

Problem dziecka nadpobudliwego - ADHD

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z najczęstszych zaburzeń wieku rozwojowego, wciąż jednak zbyt rzadko rozpoznawanym. Nadmierną ruchliwość dziecka, jego impulsywność oraz problemy z koncentracją i kontrolą emocji często kładzie się na karb złego wychowania . Tymczasem wiele z tych dzieci cierpi na zespół ADHD.
Jak rozpoznać ADHD?

ADHD ujawnia się zwykle w wieku szkolnym jako kłopoty z nauką. Nie są one związane z koncentracją. Chore dziecko ma trudności ze skupieniem się i utrzymaniem uwagi na powierzonych mu zadaniach. Łatwo rozprasza się pod wpływem różnych bodźców (np. hałasu), wydaje się nie słyszeć tego, co się do niego mówi. Nadpobudliwe ruchowo dziecko nie potrafi usiedzieć w miejscu , wstaje z ławki w czasie lekcji, ma nerwowe ruchy rąk i nóg. Często jest nadmiernie gadatliwe. Dzieci z ADHD częściej ulegają różnym wypadkom, gdyż są impulsywne i działają szybko, nie zastanawiając się nad konsekwencją swojego zachowania. Dodatkowo są niedojrzałe emocjonalnie, nie potrafią wyciągnąć wniosków z popełnianych błędów, są mniej odporne na stresy. Objawy te zmniejszają się wraz z wiekiem, a około 70% dzieci wyrasta z nich całkowicie.

Złe wychowanie czy choroba?
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej w większości przypadków jest uwarunkowany genetycznie. Rodzice dzieci z ADHD często także cierpieli w dzieciństwie z powodu nadmiernej ruchliwości i kłopotów z koncentracją, wówczas jednak zespół ten nie był jeszcze rozpoznawany. Niektóre struktury mózgu u dotkniętych chorobą dzieci funkcjonują odmiennie, zakłócony jest także proces przekazywania informacji między komórkami mózgu, czyli neuronami.

Jak pomóc dziecku z ADHD?
Aby rozpoznać chorobę, niezbędna jest pomoc psychiatry. Przede wszystkim należy wykluczyć inne przyczyny zachowania dziecka, np. upośledzenie umysłowe. Jeśli psychiatra rozpozna ADHD, dziecko zyskuje uprawnienia do indywidualnego nauczania (jeśli nie potrafi funkcjonować w środowisku klasy). Często z chorobą tą współistnieje także dysleksja i dysgrafia, warto więc udać się do Rejonowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, aby wykonać odpowiednie testy.

Jak wychować dziecko z ADHD?
Dzieci z ADHD wymagają szczególnej opieki i cierpliwości ze strony rodziców. Dolegliwości związane z chorobą bardzo utrudniają im życie. Są mniej lubiane przez rówieśników, trudniej zdobyć im pochwałę rodziców oraz sukcesy w szkole. Dzieci te szczególnie potrzebują akceptacji i poczucia, że są kochane. Aby nauczyć się postępować z nadpobudliwym dzieckiem, rodzicom potrzebna jest zwykle pomoc psychiatry lub psychologa.

Agnieszka Braksator
 
 
 
 
 
     
 
26 października 2021 
wtorek 6:36
 
HOME
FORUM
PORADNIE
PRZEDSZKOLA
 
 

REKLAMA

Access denied for user 'trzyxwu_6'@'%' to database 'trzyxwu_6'No database selected


 góra     powrót
© STEP   |   Design by 3xw.pl   |   Hosting Infocomp