Strona główna    Prześlij do znajomego    Forum dyskusyjne    Pobierz banner    Kontakt
 
 
 
MAŁE DZIECKO
 
RADY I PORADY
 
PRZEDSZKOLE
 
KĄCIK NAUCZYCIELSKI
 
Internet
      Access denied for user 'trzyxwu_6'@'%' to database 'trzyxwu_6'No database selected
 

>> Kącik nauczycielski >> Bieżące artykuły i aktualności >> Jadwiga Korczakowska 

Jadwiga Korczakowska

Poetka, prozaik, autorka sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Urodziła się 6 lutego 1906 r. w Słupi Nowej, w dawnym województwie kieleckim, zmarła 18 grudnia 1994 r. w Otwocku. Wywodziła się z rodziny o bogatych tradycjach literackich i artystycznych (jej siostra, Alina Kwiecińska, również była pisarką), od wczesnej młodości żywo interesowała się sztuką. Uczyła się także śpiewu i rysunku w szkole Gersona, grała na fortepianie, ukończyła szkołę dramatyczną i malarstwo w ASP w Warszawie. Prowadziła dość znany w owych czasach teatr amatorski w Chełmie Lubelskim i udzielała się w Pomorskiej Konfraterni Artystów.

Zadebiutowała w 1926 r. opowiadaniem opublikowanym na łamach prasy. Lata 30. były dla niej okresem intensywnej pracy i rozwoju, w dekadzie tej wydała zbiór poezji „Krokusy”, współpracowała z pomorską rozgłośnią Polskiego Radia, była współredaktorką miesięcznika literackiego „Teka Pomorska”. Pod koniec lat 40. Jadwiga Korczakowska zaczęła swą przygodę z warszawską rozgłośnią PR jako autorka piosenek i słuchowisk dla dzieci. W okresie tym pisała także scenariusze filmów kukiełkowych.

Upodobała sobie literaturę dziecięcą i młodzieżową, a przy tym sięgała po rozliczne gatunki literackie: baśń, powieść, opowiadanie. Syn, Jacek Korczakowski tak o matce: - Myślę, że sukces w pisaniu dla dzieci zawdzięczała w dużej mierze temu, że sama pozostała do śmierci w szczególny sposób dziecinna. Mam na myśli uproszczone czy naiwne widzenie niektórych spraw, weredyzm nie podszyty złośliwością, szczególne oczekiwanie czułości od bliskich, niezgodę na zło i nieszczęścia (chowało się przed Nią nekrologi...).

Na bogaty dorobek pisarki składają się m.in.: obrazek z życia dzieci warszawskich suteren „Dzieci podwórka”, „Chiński dwór”, powieść o losach warszawskiego harcerza po upadku powstania warszawskiego „Pałac pod gruszą”, „Przygody Joanny”, „Otwarte drzwi”, „Mały”, „Filipek”, „Zabawa w chowanego”, „Wakacje w Borkach”, „Czaruszkowo”, „Smyk”, „Żuczek i Marsjanie”, „Spotkanie nad morzem” i najbardziej chyba znana czytelnikom – „Bułeczka”. Te dwa ostatnie tytuły autorka lubiła najbardziej, z sympatią wspominała również „Pałac pod gruszą” i „Przygody Joanny”. Napisała ponadto sporo piosenek dla dzieci, do muzyki m.in. W. Lutosławskiego, A. Blocha, F. Rybickiego i W. Szpilmana.

W oparciu o książki „Przygody Joanny” oraz „Bułeczka” nakręcono pełnometrażowe filmy, powstała także telewizyjna ekranizacja książki „Spotkanie nad morzem”.
Jej twórczość cieszyła się dużym uznaniem, co zaowocowało wieloma nagrodami i wyróżnieniami. W 1977 r. pisarka otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości dla dzieci.

Najbliżsi zapamiętali ją jako osobę gościnną, serdeczną i ogromnie zaangażowaną w swoją pracę: - Była niezwykle pracowita i zdyscyplinowana. Zasypiałem często przy stuku Jej maszyny do pisania, do dziś dnia jest to dla mnie bardzo miły odgłos... Przez całe życie – nawet w niedostatku – uważała za swój obowiązek pomagać biedniejszym od siebie. Przez lata była fundatorką jednego ze stypendiów im. K. Jeżewskiego – wspomina syn pisarki.
W tym roku mija sto lat od narodzin Jadwigi Korczakowskiej. Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdrze, która nosi imię pisarki, będzie uroczyście obchodzić tę rocznicę 7 lutego.

Rok 2006 jest także szczególny dla Wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, gdyż przypada nań 70. rocznica współpracy Wydawnictwa z Jadwigą Korczakowską.Specjalista ds. Promocji i Reklamy
Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA

Agata Janaszek
 
 
 
 
 
     
 
26 października 2021 
wtorek 6:49
 
HOME
FORUM
PORADNIE
PRZEDSZKOLA
 
 

REKLAMA

Access denied for user 'trzyxwu_6'@'%' to database 'trzyxwu_6'No database selected


 góra     powrót
© STEP   |   Design by 3xw.pl   |   Hosting Infocomp