MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > dziecko 3-letnie nie mówi
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Anna Stańczykowska 22.04.2007 11:14  
dziecko 3-letnie nie mówi
Mój wnuczek ma 3-latka i nie chce mówić.Tzn. wymawia tylko niektóre litery np. "a" "u" w niektórych przypadkach od czasu do czasu proste sylaby.Był badany przez pediatrę, neurologa. Jest stwierdzone, że słyszy.Wszyscy mówią,że będzie mówić, a tu już kończy 3 latka i żadnych postępów nie ma.Chodzi do przedszkola.Może ktoś zetknął się z podobnym przypadkiem lub wie gdzie można się z dzieckiem zgłosić po pomoc.Proszę o odpowiedź.
wyślij odpowiedź

Autor: Gośka 25.04.2007 11:36  
Gośka
Mam ten sam problem mój synek w marcu skończył trzy latka i też niemówił .Od dwóch tygodni chodzi do przedszkola i są postępy zaczyna powtarzać słowa .Myslę by Twojemu wnuczkow dać jeszcze troszke czasu ,
wyślij odpowiedź

Autor: Jola 26.04.2007 18:46  
nie mówią
Ja też uważam że nie należy się martwić jesli dziecko nie ma defektu fizycznego i było badane. Miałam w czasie swojej pracy dwoje takich dzieci. Nie mówiły kiedy przyszły do przedszkola, choc ragowały na polecenia i potrafiły sie bawić. Nastąpił jednak taki dzień po kilku miesiącach kiedy zaczęły mówić i robiły to calkiem dobrze, a do końca roku szkolnego nie było różnicy między nimi, a innymi dziećmi. Ja mogę radzić, nie stresować dziecka i nie straszyć z tego powodu. Dać jednak możliwości długich kontaktów z innymi dzićmi. Kiedyś znudzi się im milczenie i będą mówić i mówić chcąc powiedzieć to wszystko czego nie mówiły wcześniej.
wyślij odpowiedź

Autor: ania katowice 28.08.2007 21:16  
Odp:dziecko 3-letnie nie mówi
Moj syn teraz w sierpniu skonczyl 3 latka nie mowi tez byl badany sluch , wzrok ok bylam raz u logopedy powiedzila zemam narazie z nim cwiczyc w taki sposob pokarz mi gdzie jet np.auto a nastepnie popatrz na moja buzie i mowic au-to !!zabronila mi mowic do niego powiedz bo tak dziecko sie zameka wsobie!!nastepna wizyta wkrotce jak beda postepy nadaje sie do terapi!!!martwi mnie to moj syn teraz idzie do przeczkola dzieci moga sie wyysmiewac sie z niego ze nie mowi wszystko inne robi!!
wyślij odpowiedź

Autor: magda przedszkolanka 31.08.2007 16:30  
Odp:Odp:dziecko 3-letnie nie mówi
aniu, małe dzieci mają naturalnie wrodzoną tolerancję dla inności, nie spotkałam się jeszcze z przypadkiem by tak małe dzieci kogokolwiek i za cokolwiek wyśmiewały, tomy dorośli dopiero uczymy je zdziwienia dla czegoś co odbiega od naszych indywidualnych norm, nie martw się, nikt (a na pewno już dzieci) nie będzie się dziwił że twoj syn nie mówi, przyczyną jego "niemówienia" jest tylko wolniejszy rozwój mowy, nabierze on tempa w przedszkolu, życie zmusi go do mówienia, będzie musiał o wszystko poprosić panią (zadna pani w "maluchach" nie ma czasu indywidualnie każdego pytać czy chce siusiu, piciu, czy jakąś zabawkę, będzie potrzeba- będzie domaganie się, na początku oczywiście "po swojemu": pokaże, zaciągnie pania w miejsce gdzie jest zabawka, na migi itp, po czasie gdy mowa będzie coraz bardziej stymulowana, zacznie mówić, pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: IWONA MAMA KACPERKA 01.09.2007 15:48  
Nie mówi
Witajcie. Ten temat również dotyczy mojego synka, który w lutym skończył 3 latka. Tez robiłam wszystkie badania: pediatra, laryngolog, neurolog, logopeda. Niektórzy twierdzą, ze panikuję i nalezy dac mu jeszcze trochę czasu. Nie panikuję tylko staram się wykluczyć pewne rzeczy. Od poniedziałku idzie do przedszkola gdzie w grupie będzie 30 dzieci. Boję się, zeby przez to jego nie mówienie nie był odrzucony przez rówieśników i Panie przedszkolanki. To nie jest tak, ze on nic nie mówi. Mówi dużo, ale po swojemu i łatwo go zrozumieć. Jednak to jest jego mowa a nie "ludzki' język. Do niczego go nie zmuszam i wszystko powolutku, ale jak to matka martwie sie o niego. Jesteśmy pod kontrolą logopedy i mamy podane ćwiczenia do domu. Według logopedy wszystko jest ok. Etapy rozwoju mowy przebiegają u niego prawidłowo tylko wolniej niz u innych dzieci.
Tak, wiec czekam i czekam ...
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 03.09.2007 15:14  
Odp:Nie mówi
Kochane mamy i babcie.
Dzieci 3 letnie przychodzące do przedszkola bardzo często wypowiadają tylko głoski. Jest wiele powodów mających na to wpływ ale najistotniejszy to ten, że
DZIECI NIE ROZWIJAJĄ SIĘ RÓWNOMIERNIE
I NIE MOŻNA PRZKŁADAĆ WZORCA ROZWOJU.
Każdy człowiek jest inny i każdy swoim rytmem pokonuje kolejne etapy. W innym miesiącu siada, chodzi, siusia do nocniczka, mówi, czyta, itd. Czasami jeden etap wyprzedza inne dzieci, a potem jest okresowy zastój. Trzeba wspomagać, trzeba starać się dużo z dzieckiem rozmawiać i mu czytać nawet jak nie mówi, bowiem ono gromadzi cały ten Wasz wysiłek. Bardzo często jest tak, że jak zacznie to tak dużo mówi i pyta, że marzycie aby już poszło już spać.
wyślij odpowiedź

Autor: IWONA MAMA KACPERKA 08.09.2007 08:14  
Odp:Odp:Nie mówi
Własnie wiele osób mi mówi, ze jak się moje dziecko już rozgada to będę czasami chciała, zeby przestało na chwilę.
Na razie czekam z utęsknieniem an to gadania.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, ze każde dziecko jest inne itd.
Dużo do niego mówiłam i mówię. Jak był malutki to nawet wiele osb stukało sie w głowę. Przecież on jeszcze nie rozumie co ja tak do niego gadam. Robiłam swoje i tyle. Mam nadzieje, ze to moje gadanie zaowocuje w już nie długo. Czytamy codziennie przed snem i w ciągu dnia.
Musze sie jednak pochwalić, ze cos sie już zaczyna dziac. Przedwczoraj nowe słowo: mięta. Wczoraj ala i lala.
Aż sie popłakałam ze wzruszenia i zadzwoniłąm do mojej mamy.
Pozdrawiam
Iwona
wyślij odpowiedź

Autor: sylwia 22.10.2007 09:46  
ten sam problem
w sierpniu synek skonczyl 3 latka.czasem buzia mu sie nie zamyka-tylko ze to nie normalne mowienie.rozumie w miare dobrze polecenia.podobno w rodzinach wielojezycznych dzieci mowia pozniej.mam nadzieje ze to jest powod jego opoznienia-nasza rodzina jest 3 jezyczna.w styczniu syn idzie do przedszkola,modle sie ze do tej pory zacznie mowic...
wyślij odpowiedź

Autor: monia 23.10.2007 18:27  
Odp:ten sam problem
widzę że więcej mam ma taki problem ze swoimi maluchami u mnie jest podobnie synek ma 2 lata 11 miesięcy i też nie kwapi sie do gadania jego słownictwo to mama tata i czasami mu się tam coś wymknie ale ulubione słowo to pa pa może ze względu na to że uwielbia teletubisie.rozumie polecenia sam pokaże że coś chce ale nie powie.także coraz poważniej myślę o przedszkolu może to jest najlepsze lekarstwo na małego lenia.
wyślij odpowiedź

Autor: Monika Boczkowska 26.10.2007 13:40  
Ten sam problem u Olka
Mój synek skończył wczoraj trzy latka. Od 2 miesięcy chodzi do przedszkola, gdzie w grupie jest jednynie sześcioro dzieci. On jeden jest "niegadułkiem" i jakoś wypracował sobie relację z rówieśnikiami i ze starszymi dziećmi.One po prostu się nim zaopiekowały :-). Mówi nie wiele: mama, tata, tam, nie, tak, baba, bada,dada, ty, dada.Zrobiliśmy wszystkie badania i mamy czekać, gdyż Olek ma problem z koncentarcją, jest nadruchliwy i potrzebuje wyciszania, aby mógł się skupić. Jesteśmy pod stałą opieką, logopedyczno-psychologiczną i dużo pracujemy razem w domu.Teraz czekamy i cieszymy się z każdej nowej głoski. Pozdrawiam mamy "niegadułków" :-)
wyślij odpowiedź

Autor: A. Zakrzewska 30.10.2007 17:09  
Wojtek - 2 i 11m-cy też nie mówi
Podobnie jak inne mamy i babcie zaczynam się denerwować tym, że Wojtek jeszcze nie mówi.
Od 2 miesięcy chodzi do przedszkola, byliośmy na kilku wizytach u logopedy i nadal nic.
Pani logopeda bardzo mnie przestraszyła, bo gdy zapytałam, czy Wojtek będzie mówił - odpowiedziała, że nie może mi tego powiedzieć... doszła do przekonia, że może mieć nadwrażliwość nerwów odpowiedzialnych za artykulację.
Już gdy Wojtek miał 2 latka i nie mówił pytałam lekarza rodzinnego, czy wszystko jest ok. Stwierdził, że dziecko bardzo dobrze się rozwija i żeby nie robić paniki do 3 lat, a tymczasem logopeda stwierdza, że może dziecko nie będzie mówiło - nic już nie rozumiem. Warto dodAĆ, że Wojtek powtarza kilka sylab takich jak be, mu, pa, ko, mówi też mama i baba /wyrażne kłopoty sprawia mu głoska d i t. Czy ktoś może mi coś poradzić?
wyślij odpowiedź

Autor: monia 30.10.2007 23:01  
problemy z mową
dziewczyny kupiłam mojemu synkowi syrop kidabion i naprawdę go polecam odkąd zaczęłam podawać go mojemu maluszkowi to naprawdę widzę postępy oprócz słów mama tata baba zaczął mówić siam (sam) mama kuku i w ogóle się rozkręca z dnia na dzień widzę jakieś postępy nawet zaczyna powtarzać pojedyncze słowa z jego ulubionych reklam i piosenek i przede wszystkim zauważyłam że lepiej się koncentruje np na układaniu klocków,ustawianiu autek i z dnia na dzień robi się coraz bardziej samodzielny może dlatego że nauczył sie słowa siam i teraz wszystko chce robić sam.we wcześniejszym poście pisałam o przedszkolu i podjęliśmy decyzje od poniedziałku idzie do przedszkola tam są zajęcia z logopedą więc mam wielką nadzieję że już będzie z górki czego i wam wszystkie mamuśki i babcie życzę również. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: monia 30.10.2007 23:09  
aha
i jeszcze jedno Grzegorz Markowski z Perfectu powiedział kiedyś w tv że on do 5 roku życia nie mówił z powodu blokady w psychice a teraz jest artysta a poza tym Einstein podobno do 6 lat nie gadał i co z niego wyrosło więc myślę że chyba za parę lat będziemy mamuśkami albo świetnych artystów albo małych geniuszy. GŁOWY DO GÓRY BĘDZIE DOBRZE:)
wyślij odpowiedź

Autor: kardas marcelina i mama ewa kardas 12.03.2008 14:20  
problemy z mowa
mam curke ktura tez nie muwi w czerwcu skonczy czy latka nie wiem czy dobrze robie kce ja dac do przeczkola morze tam sie nauczy muwic serdecznie pozdrawiam dziecko ma na imie marcelina
wyślij odpowiedź

Autor: Dorcia 30.03.2008 00:34  
Witam wszystkie mamy! Mój synek dzisiaj skończył 3 lata.Ma na imię Aruś.Jest bardzo żywiołowym dzieckiem.Wszędzie go pełno.Na razie jest jedynakiem.Nie chodzi do przedszkola z powodu braku miejsca.Nie wiem co mam robić, bo mówi bardzo nie dużo.Rozumie wszystko i na swój własny sposób pokaże nam tak że my go doskonale rozumiemy.Przez to że nie mówi stał się nerwowy co utrudnia z nim naukę.Ze słuchem jest wszystko w porządku.Odwiedziłam także panią logopedę.Byłam na kilku wizytach.Mamy dużo ćwiczyć.Widzę już duże postępy bo po tych ćwiczeniach więcej powtarza.(Naśladuje odgłosy zwierząt, nauczył się z tych ćwiczeń rozpoznawać sylaby:A,O,U,I,E,Y.Mówi:mama,tata,baba,dada,ja,ala,lala,dom,miś,mucha,ucho,auto,lody,piła,pije,myje,je,idzie.Nauczył się jednego prostego zdania:,,daj mi pije ja,,Zupełnie nie gramatycznie.Nie wiem czy mam mu pozwalać na to jak chce mówić? czy nie poprawiać go i pozwolić mu mówić.Proszę o jakieś porady.Martwi mnie jeszcze jedna rzecz u mojego synka.Chodzi o jego dietę.Jest bardzo nie wiele rzeczy które lubi jeść.Problem jest taki że on nie chce nic nowego próbować.Je rosołek z makaronem albo zupę pomidorową, czasami zje ziemniaczki z kotlecikiem.Bardzo lubi kisiel, serki danonki, czasami zje parówki.Bardzo lubi chrupki, paluszki, talarki, czasem czekolada.Natomiast nie pije mleka, nie lubi jajek i nie je chleba.Mam z tym duży problem.Zauważyłam że ma problem z gryzieniem.Gdy próbuję mu dać coś twardszego do zjedzenia to odmawia, albo się dławi.Jest uparty.Słyszałam że dzieci które nie połykają i nie gryzą mogą mówić później gdyż mięśnie gardła krtani są słabe, a przecież te same mięśnie odpowiadają za mówienie.Proszę o jakieś rady i pozdrawiam wszystkich rodziców którzy czekają na pierwsze słowa i zdania od naszych małych pociech.
wyślij odpowiedź

Autor: aga z cz-wa 04.05.2008 19:24  
jaki lekarz logopeda
Mam taki sam problem z moją Kinga, nie gada a wszystkie dzieci w jej wieku juz mowia calymi zdaniami, a ona mowi ale bardziej po swojemu wiec wybieram sie do lekarza logopedy powiedzcie mi na co zwrocic uwage u lekarza czy oni wszyscy znaja sie i sie poznaja?
wyślij odpowiedź

Autor: emila_z_ełk 09.05.2008 18:57  
moje dziecko
też mam podobny problem tylko tyle że mój syn będzie miał już 6 lat w lipcu i słabo mówi od półtora roku chodzę z nim do logopedy są poprawy ale zawsze jest coś. Rozumie wszystko i wie o co chodzi był też badany przez lekarza pediatre laryngologa też słyszy . ale to jest już mój drugi logopeda bo u pierwszej jak byłam to powiedziała mi że dziecko jest za małe chociaż już miał prawie 3 latka i powiedziała żebym sama nauczyła dobrze mówić ponieważ słabo wymawiam r a potem żebym zajęła sie dzickiem
wyślij odpowiedź

Autor: Asia 06.06.2008 12:16  
problem z mówieniem
Witam Panie, mój Michaś w styczniu skończył 3 lata i tak jak większość wypowiedzi z góry mówi tylko mama tata, baba, sisi i kilka jeszcze. Poza tym ma swój język, który bardziej przypomina szwedzki niż polski. Co robić? Dziecko słyszy, rozwija się normalnie, wydaje mi się że należy czekać chyba i pewnie ćwiczyć. Niektóre dzieci mają podobno problem ze słuchem fonetycznym, nie rozpoznają niektórych dźwięków. Na to są odpowiednie zabawo-ćwiczenia. Ale pocieszcie się dziewczyny CZY ZNACIE KOGOŚ KTO NIE MÓWI TYLKO DLATEGO ŻE SIĘ TEGO NIE NAUCZYŁ???? Ja nie znam :)
wyślij odpowiedź

Autor: ania strąg 06.06.2008 15:25  
czterolatek
Mój synek ma 4,5 roku. Do trzeciego roku wogóle nie mówił po dorosłemu. Teraz też nie wszystko powie , cały czas na babcię mówi baba. Mówi dużo nawet bardzo zadaje pytania czasem mam problem ze zrozumieniem bo nie mówi pierwszej sylaby w wyrazie. Nigdy natomiast nie myli się w ilości sylab w wyrazie. Rozwój mowy znacznie poszedł do przodu od momentu pójścia do przedszkola, chyba wymusiły to na nim inne dzieci. Logopeda zalicił nam ćwiczenia rozciągające mięśnie, więc robimy to. Poza tym dużo czytam małemu bardzo lubi książki mam nadzieję że przyswaja sobie wyrazy i będzie je niedługo powtarzał. Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: lipska dorota 04.07.2008 10:56  
moj syn w pazdzierniku konczy trzy lata i ze wszystkim ma problem-z mówieniem, z kupą do nocnika a do tego wszystkigo nie chce jesc ani kanapek ani parówek,
wcinal by tylko kasze i zupy no i czasami jakies kluski lub kotleciki.
CO ROBIć?
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Baster Szewc 13.07.2008 11:49  
Enigmatyczne dzieci...
Moja córka- Emilka w lutym skończyła 3 lata. Jest mądrym i grzecznym dzieckiem. Wszystko rozumie. Rozróżnia kolory, wielkości i odległości. Potrafi liczyć. Niestety nie mówi... Zrobiliśmy z mężem wszystko co było w naszej mocy. Nauczyliśmy ją wszystkich bajek świata. Potrafi czytać, oczywiście jest to technika globalnego czytania i to tylko pewnych słów. Zrobiliśmy jej wszelkie badania, w tym komputerowe badanie słuchu. Dwa razy w tygodniu odwiedzamy logopedę...Niestety nie widać większych efektów. Skoro lekarze rozkładają ręce i karzą czekać, może któraś z tu obecnych osób ma dla nas jakąś radę... Czekamy na odpowiedż...
wyślij odpowiedź

Autor: maja 13.07.2008 23:26  
Bratowa miała podobny problem, a nawet gorzej gdyż jej 4-latek prawie nic nie mówił.Wtedy znajoma poleciła jej dobrego logopedę, do którego jeździła z maluchem 2x w tygodniu. Z opowieści bratowej wiem, że znacząca poprawa była już po 2-3 miesiącach terapii a po pół roku Mateuszek już zaczął dużo mowić. Wystarczył rok aby chłopiec normalnie mowił. Myślę, że to nie była kwestia przypadku, ale właściwa terapia...w tym przypadku logopeda.
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 15.07.2008 08:47  
Odp:aha
Einstein prawdopodobnie mial zespol Aspergera
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 15.07.2008 17:21  
nauczycielka przedszkola
Zdarza się często, że dzieci nie mówią z powodu wyręczania ich w tej kwestii przez rodziców. chodzi o to, że rodzic domyśla się po powtarzajacej się minie dziecka, kiwnięciu ręką lub innym geście o co mu chodzi i nienazywając tej konkretnej czynności wykonują jakby polecenie dziecka. I to największy błąd.Dziecko nie ma powodu żeby nauczyć się mówić. Znam parę takich przypadków i większości to ich przyczyna. W przedszkolu sytuacja się poprawia, bo nikt nie czeka aż dziecko kiwnie ręką lub po prostu nikt nie rozumie " jego języka".Dziecko musi więc nauczyć się komunikować tak jak inni- zresztą ma do tego większą motywację- tutaj mu zależy.
Ps. Błagam nie uczcie dzieci mówić po swojemu!!!- dziecko ma rozumieć i mówić językiem dorosłego. Czasami dziecko mówi dużo ale takim bełkotem swoich wymyślonych słów, że nikt go nie może zrozumieć. Tak na prawdę wtedy też wyrządzacie mu krzywdę!
wyślij odpowiedź

Autor: Magda 22.08.2008 10:30  
moja córka też mało mówi
Lenka ma prawie 2,5 roku i oprócz słów mama i tata używa tylko tych, które są jej potrzebne np. daj, masz, pic, papa czy nie chcę. Sporadycznie zdarza się że coś powtórzy kiedy np. czytam jej bajki , w zabawie lub kiedy ogląda swoją ulubioną bajkę w tv. Co prawda bywa irytujące kiedy dzieci koleżanek [rówieśnicy Leny] mówią prostymi zdaniami a nawet się wykłócają:) a moja córcia tylko się im przygląda. Mimo to staram się nie porównywać jej z innymi dziećmi.
Myślę że po prostu potrzebuje więcej czasu.
wyślij odpowiedź

Autor: ANNA Glinka 05.09.2008 16:06  
3-latek nie mówi
Mój syn skończył 3 lata i mówi tak mało ,że można powiedzieć,że nie mowi.I do tego ma problem z koncentracją.Co robić ?
wyślij odpowiedź

Autor: aga 19.09.2008 22:29  
problem z mową
Mój syn skończył 3lata i 5 miesięcy bardzo mało mówi ale wypełnia wszystkie polecenia . Co robić?
wyślij odpowiedź

Autor: Ania katowice 22.09.2008 11:03  
Odp:problemy z mowa
Witan moj sy skonczyl teraz 4 latka rok temu pisalam o moim synku 3 letnim(ania z katowic) Moj 4 latek zrobił duzo postepow rok temu nie mowil kompletnie nic tylko aaaa, tragedia chodzienia po lekarzarz , wszysko okazło sie ze jest ok ma opozniony rozwoj mowy mimo ze ma 4 lata zaczal mowic postepy sa duze mozna z nim normalnie porozmawiac mowi miekko ale nadtym pracujemy czasami obcy go nie rozumieja sa postepy kiedy zaczal chodzic do logopedy jak logopeda mowi nic na sile bedzie dobrze chodzil rok temu do przedszkola ale wypisalam.Teraz znow chodzi od wrzesnia i widze ze z dnia na dzien mowi wiecej slow czasami mnie zaskakuje przedczkole naprawde pomaga logopeda i psycholog dzieciecy powiedzieli ze on tam sie otworzy i zacznie... kocham mojego syna martwie sie czasami ale postepy sa bardzo duze naprawde!!!Przedszkole pomaga mu dziecko robi sie bardziej samodzielnie pozdrawiam wszyskich
wyślij odpowiedź

Autor: Ania katowice 22.09.2008 11:06  
Odp:problem z mową
droga Agnieszko nie martw sie jak pisalam wyzej moj syn wieku 3 lat nie mowil nic minal rok postepy sa duze mowi i zrobil sie głosny zrob badania wszystkie potem logopeda i praca w domu pozdrawiam :)
wyślij odpowiedź

Autor: Kamila Gubisz 23.09.2008 13:13  
Maja nie mówi
witajcie. Moja córka skończy w listopadzie 3 latka. Potrafi powiedziec mama,tata,dzidzi,dziewczynka,chce pić, daj to, ryby i pare jeszcze słow. Rozumi co sie do niej mowi bo wykonuje polecenia. Ale i tak sie martwie bo u męza w rodzinie jest zespol downa i autyzm.Boje sie ze jej cos moze byc.
wyślij odpowiedź

Autor: mama Monika 23.09.2008 18:38  
do Kamili
Droga Kamilo! Zespołu Downa się nie dziedziczy!!! I autyzmu też nie! Spokojnie, 3 latka to przecież wcale nie jakaś magiczna granica! Nie zadręczaj się chorobami w rodzinie! Dla własnego spokoju możasz przejśc się do logopedy. A napewno dużo rozmawiaj z córeczką, opowiadaj jej co robisz, co się dzieje, co widzicie, itp, czytaj książeczki, opowiadaj o ilustracjach, mów krótkie wierszyki-rymowanki, śpiewaj pioseneczki, po prostu dobrze się bawcie! Powodzenia!
wyślij odpowiedź

Autor: Joanna Sz. 07.10.2008 10:27  
Daniel i Łukasz
Witam wszystkich ja mam podwójny problem otórz jestem mamą dwóch chłopców. Daniel ma 4.3 lata Łukasz ma 2.7 roku. Daniel bardzo mało mówi od kad chodzi do przedszkola i pracuje z nim pani logopeda są postępy ale i tak jest jeszcze żle jest badzo chorowitym dzieckiem chodzimy do neurologa laryngologa i alergologa u nkażdego jest pod stałym nadzorem,Łukasz zaś nie mówi wogóle nawet mama ani tata ma swój własny świat i jest bardzo nerwowy zaczynam juz chodzić z nim po lekarzach i niewim co mam robić.Nie chce sam jeść i nie mogę go odzwyczaić od pieluchy. Jestem załamana.Niewiem czy to moja wina. Pomocy dajcie jakieś rady. Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: paulina 07.10.2008 15:20  
Odp:ten sam problem
ja mam ten sam problem.moj synek ma 3 latka i 3 miesiace.chodzi juz drugi rok do przedszkola. mieszkamy za granica.mowi wyrazy po swojemu.obcy ludzie malo co rozumieja.memem to jest picie i mleko, papa to jest spacer,sisi i pkupka to jest siusiu i kupka. ciagle z nim rozmawiamy,od poczatku duzo czytamy,rozumie wszystko w dwoch jezykachlekarz pediatra mowi ze mamy saie nie martwic,ale to samo mowil rok temu..a ja wciaz czekam...widze poprawe ale bardzo wolno to wszystko idzie.czesto powtarza jakies slowo ale tylko jeden raz i pozniej juz nie mowi tego drugi raz i nie uzywa tego wyrazu jak sie pytam co to
wyślij odpowiedź

Autor: paulina 07.10.2008 15:24  
pomocy!!
myslalam rownierz op wizycie u logopedy ale synek jest wstydliwy,i napewno nie wykonalby zadnego polecenia logopedy.nawet jak jestesmy u pediatrey to nie chce otworzyc buzi do zbadania gardla...
wyślij odpowiedź

Autor: mama Monika 07.10.2008 16:56  
odp.pomocy
Paulino! Spróbuj jeśli chcesz iśc do logopedy. To trochę inny "lekarz", nie ma białego fartucha, nie każe się rozbierac - a to stresuje dzieci najbardziej. Do pediatry przeważnie chodzi sie z chorym dzieckiem, a chory to bardziej marudny. w gabinecie logopedy powinny byc zabawki, gry, układanki, a wizyty są na zasadzie zabawy z panią. Sprubuj, jeśli mimo wszystko się nie uda to trudno, ale nic nie tracisz (no może pieniądze :-)
wyślij odpowiedź

Autor: Agatka 08.10.2008 12:45  
bardzo proszę nie robić błędów ortograficznych - to rozprasza przy czytaniu i denerwuje... MAM CÓRKĘ, KTÓRA... itp. bardzo proszę. w necie są bezpłatne słowniki ortograficzne, polecam...
wyślij odpowiedź

Autor: gosia 17.10.2008 18:10  
hej moj synek ma 3 latka i praiwe 3 miesiace i tez malo mowi z nim wszystko ok chodzi do przedszkola w grupie dzieci wszystkie ladnie mowia a moj nikos mniej i niektore wyrazy po swojemu pediatra powiedziala ze jak do grudnia nie zacznie wiecej mowic to beda potrzebne konsultacje z logopedaa w przedszklu jak rozmwawialam z pania dyrektor to powiedziala zebym sie nie przejmowala bo zacznie mowic
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 17.10.2008 20:58  
3-latek nie mówi?

Szanowne Mamy
Normą rozwojową jest, że dziecko w wieku 3 lat rozumie dłuższe wypowiedzi i samo mówi krótkie, pojedyncze zdania.
Oczywiście pod względem arykulacyjnym są one jeszcze nieoskonałe, i tak:
- wypowiada wszystkie samogłoski
- wypowiada wszystkie głoski wargowe : b p m
- wypowiada zębowe t n d
- ma prawo nie wypowiadać sz, ż, cz, dż oraz s,z,c,dz /choć sporo dzieci juz mówi/
-w/w głoski zastępuje miękkimi ś, ć, ź, dź
pies -pieś
żyto - zito, itd.
/uwaga! w każdym wieku ważne jest, aby w trakcie mówienia język był za zębami. Ciągle otwarta buzia i wysunięty języczek spowoduje wadę wymowy zwaną seplenienie międzyzębowe, /interdentalne/

- głoski l-r zastępuje j
ryba - lyba - jyba

- w tym wieku dziecko skraca wyrazy, upraszcza grupy spółgłoskowe, stąd rodzice czasem nazywają to, że :"mówi swoim językiem".

Proszę Państwa, jedno dziecko zdaniem mamy mówi słabo i drugie dziecko mówi słabo. Jedno powinno być u logopedy, a drugie nie, bo jest w normie rozwojowej. ale to ocenic może logopeda.

Porady typu "samo wyrośnie" są ryzykowne. Wyrośnie, albo nie, ale z reguły w późniejszym wieku pojawiają sie inne problemy w rozwoju kompetencji językowych.
Po co ryzykować? Po co w późniejszym wieku długie, zmudne terapie? Proponuję w razie jakichkolwiek wątpliwości udac sie jak najwczesniej do specjalisty. Szybka interwencja to skuteczna interwencja.
Pozdrawiam

P.S. W razie wątpliwości. Nie ma dolnej granicy wieku, jesli chodzi o interwencje logopedyczną.
Dla przykładu: ja badałam noworodki, aby sparwdzić odruchy oralne, napięcie mięśni narządów artykulacyjnych. Jakiekolwiek odchylenia od normy natychmiast były poddane terapii. Dzięki temu dzieciaczki miały szanse na bezproblemowy rozwój mowy - najtrudniejszą ze sztuk w rozwoju człowieka
wyślij odpowiedź

Autor: Agata Skjold 17.11.2008 14:45  
Dwujęzyczny 3,5 latek nie mowi
Mam 3 maluchów - 5,5 latek, 3,5-latek i 1,5- latka a problem z mową mojego średniaczka. Mój mąż jest amerykaninem, mieszkamy w Polsce, w domu ja mówie do dzieci po polsku, maż po angielsku, miedzy soba rozmawiamy po angielsku a oczywiście z całą pozostała rodziną tutaj - po polsku. Starszy synek juz 3 rok chodzi do przedszkola i żadnych problemów z jego mową nie mam .Mój trzylatek natomiast mówi więcej po angielsku, mieszaja mu sie jezyki, po polsku mówi niewiele, sprawia mu to większą trudność przez co bywa czasem tak zdenerowany ze az agresywny. Zdan mówi niewiele, nie chce nawet powiedzieć jak sie nazywa, nie rozroania kolorow, przedszkole od wrzesnia okazalo sie porazka, - w pierwszym dniu ugryzl inne dziecko, dostal histerii, az dyrektorka zadzwonila zeby go zabrac. Nie wiem co robic- problmow z koncentracja nie ma ale problemy z mowa nasilaja jego agresje i izolacje od rodzenstwa i rowiesnikow. Czy logopeda to dobre rozwiazanie. Jeden powiedzial mi ze mam wybrac jeden jezyk z mezem i tylko w nim do iego mowic. kazdy kto ma doczynienia z dwujezycznymi malzenstwami wie ze taki wybor jest nierealny a poza ty, uwazam ze krzywdzacy dla dziecka i calej rodziny. Co robic?
wyślij odpowiedź

Autor: ania 19.11.2008 14:44  
3- latka nie mówi
moja córka w sierpniu skończyła 3 latka i mówi 4 podstawowe słowa a reszte po swojemu. rozumie każde wydane polecenie a nie umie powtyórzyć nowego słowa. bardzo sie denerwuje jeżeli obca osoba jej nie rozumie kiedy mówi po swojemu wpada wtedy w histeryczny płacz i wtedy ja musze tłumaczyć to co ona chciała powiedzieć ma dużo kontaktu z dziećmi bo wiem ze to jest ważne dla dziecka w tym wieku.nie posłałam jej do przesdszkola bo bałam sie ze nieporadzi sobie zewzględu na bardzo mały zasłup słow.co robić?
wyślij odpowiedź

Autor: Gabriela 26.11.2008 08:22  
Moj synuś nie mówi :(
Witam wszystkie Panie.
Moj synyś Patryk ma 2.5 roczku.Jestem załamana,poniewaz wymawia dosownie parę wyrazów (mama,tata,baba,dziadzia,mniam,papa,i jajo co oznacza imię brata Maksiu hehe)
Najbardziej martwi mnie to ze o nie mowi nawet po swojemu.Moj starszy synek tak naprawdę zaczął mowic jak poszedł do przedszkola czyli w wieku 3.5 roku !!!!Ale mowił swoim językiem i ja go doskonale rozumiałam.Z Patrkiem jest inaczej poniewaz on nawet po swojemu nie mowi.Wszyscy sie denerwujemy poniewaz Patryk bardzo duzo placze bo ja nie wiem o co mu chodzi,on sie denerwuje i ja tez :(Lekarz stwierdzil ze nie ma powodu do paniki,ale mi tylko chodzi o to zebysmy mogli sie zgrac i odczytac te najwazniejsze potrzeby.
Pocieszam sie tym ze Maks po miesiącu chodzenia do przedszkola zaczął mowic wszystko!!!!!
Dzisiaj ma 6 lat,nie wymawia sz,cz,ś,ć,r,chodzimy do logopedy,ale większosc dzieciakow nie mowi poprawnie.
Więc drogie mamy,dziadkowie,nie pozostaje nam nic innego jak poczekac jeszcze troszkę.
Pozdrawiam i zyczę wytrwałosci
wyślij odpowiedź

Autor: Dorota 26.11.2008 09:17  
córka
witam,
a ja mam wręcz odwrotnie - moja corka 2,4 mówi "az za duzo" i cały czas. Moja mama ciągle powtarzała, ze martwi sie, ze tak mało mówi (mama, tata)tylko, az tu nagle "rozpruł" sie worek i tak naprawde od niedawna zaczęła gadac jak najęta i to coraz to nowe słówka, także ciepliwości moje mamy, każde dziecko rozwija sie indwidualnie
wyślij odpowiedź

Autor: iza 03.12.2008 17:21  
ruchliwy 3 latek - nie mówi
witam

mój synek - Kajetan , w "andrzejki" skończył 3 latka.mówi tylko - mama,izia,baba, a reszta to gloski i po swojemu.nieraz caly czas przez godz.gada i gada ale po swojemu.jest bardzo ruchliwy,caly dzien biega i nie usiedzi.bylam u logopedy ale nie zwracal uwagi na to co pani do niego mowi.bardzo bym wsciekly i chcial jak najszybciej wyjsc.czy dalej mam chodzic do logopedy,???? bo nie wiem czy co kolwiek pani logopeda zdola zrobic??? i jak wasze dzieci ruchliwe mowia?????
wyślij odpowiedź

Autor: -.- 21.12.2008 20:35  
4 latek pytanie !!
Witam mój syn ma 4 latka ( dopiero skończone 4 grudnia) i teraz mam takie pytanie czy normalne jest że dziecko które ma lat 4 mowiło tylko : mama , tata , auto , hoć , am , łał ( pies ) , mimi ( szczur) , oko , pani , pan .Prosze o pilną odpowiedz .
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Popławska 23.12.2008 09:05  
3 latek
Mój synek 3 letni też prawie nie mówi. Od września chodzi do przedszkola, dwa razy w tygodniu ma zajęcia z logopodą. Był badany przez laryngologa, który potwierdził prawidłowy rozwój "mowy biernej" (rozumienie) i skierował do neurologa i psychologa dziecięcego. Żadnych wad nie stwierdzono. A malutki nadal nic nie mówi (no poza mama Nia, tata ...). Mój starszy syn twierdzi, że brat "zachowuje informacje dla siebie". Nie mogę się doczekać kiedy się nimi podzieli. Pozdrwaiam wszystkich rodziców i dziadków, którzy mają ten sam "problem" :)
wyślij odpowiedź

Autor: ._. 09.01.2009 12:24  
prawie 6 latek
mój syn za 3 tygodnie skończy 6 lat i bardzo mało mówi
chodzi do przedszkola od 3 roku życia- nic mu to nie pomogło w mowie
byliśmy z nim u psychologa, neurologa, miała tomografie komputerową, badanie słuchu - wszystko OK
- ten typ tak ma - wszyscy mówią- jest po prostu leniwy - rozwija sie poza tym prawidłowo - oprócz rysowania bo tego nie lubi
chodzimy do logopedy ale to wciąż za mało bo jest bardzo z tyłu za swoimi rówieśnikami- nie potrafi w całości wymówić słowa np. truskawka mówi samą końcówkę.
Zostało mi tylko czekanie i naprawdę kochane matki ja znam to wasze uczucie zmartwienia - jest ono we mnie cały czas tym bardziej że mieszkam w małej miejscowości i wszyscy wiedzą ze moje dziecko słabo mówi ale wierzę że w końcu usiądę z nim i przeprowadze długa rozmowę o wszystkim i o niczym i robię wszystko żeby mu pomóc.
pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: dorota kotarska 23.01.2009 08:36  
dobra strategia dla leniwych jezykow
Na pewno zaniepokojeni rodzice zaczynaja zachecac swoje dziecko do mowienia. Im bardziej je zachecaja, czy zmuszaja do wyrazenia prosby w slowach tym bardziej blokuja dziecko.Po pierwsze prosze porzucic dotychczasowe metody, ktore mialy doprowadzic do rozwiazania problemu. po drugie prosze zawrzec tak zwana zwmowe milczenia, to znaczy przestac mowic glosno na temat tego problemu.Prosze przywolac dziecko do siebie i powiedziec: " od dzisiaj nie bede cie namawiac abys mowil/a bo zdalam sbie sprawe jakie to dla ciebie wazne. Nawet bede ci w tym pomagac jesli chcesz".Od tej chwili prosze zaczac bojkot, ktory bedzie polegal na celowym nie zrozumieniu potrzeb dziecka. kiedy bedzie gestami i bez slow prosil o picie przygotujcie mu kanapke, a kiedy sie zdenerwuje, ze nie o jedzenie mu chodzi, zacznijcie go przepraszac i ubolewac nad swoim brakiem zrozumienia. Cala wine za nieporozumienia( prowokowane celowo przez was) wezcie na siebie. Bron Boze nie mowcie , ze to jego wina, bo skoro nie mowi to jak macie go zrozumiec. Nie mowcie do dziecka zbyt duzo, ograniczcie swoje wypowiedzi slowne i nie zachecajcie go do mowienia. wlaczcie telewizor ale bez fonii, sama wizja, powiedzcie, ze nie ma glosu i ze moze lepiej.Poza tym, zachowujcie sie tak jakby ten problem nie istnial. Zadnych rozmow nw temat niemowienia waszego dziecka.Utrudnijcie mu tylko zycie swoim brakiem zrozumienia jego potrzeb. Tak przerz caly tydzien, zobaczycie , stanie sie co ciekawego. ale jak sie stanie nie wyrazajcie pochwal ani zdziwienia przyjmijcie nowa sytuacje bez komentarza. POWODZENIA Dorota Kotarska
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 10.02.2009 15:36  
mój 4 letni syn nie mówi
Witam!
Mam 4-letniego synka, który jest bardzo ruchliwym dzieckiem. bywa ,że nie słucha co sie do niego mówi. Nie wypowiada słów.Byłam już u wszystkich specjalistów i wiem ,że dobrze słyszy, sprawy neurologiczne również wypadły prawidłowo, miał nawet robiony rezonans magnetyczny mózgu, wyniki były prawidłowe. Ale nie chce mówić. jest strasznie uparty, bardzo samodzielny i strasznie spostrzegawczy.Nie mam z nim żadnych problemów oprócz mowy.
W rodzinie mojego męża chłopcy mówili kiedy mieli ok. 5 lat. Została mi już tylko klinika dla dzieci autystycznych, chociaż mój syn jest pięknym chłopcem, zawsze uśmiechniętym i bardzo towarzyskim. Nie wiem już co o tym myśleć. Może ktoś miał taki przypadek.
Mam nadzieję ,że czas zrobi swoje i mój syn zacznie mówić.
wyślij odpowiedź

Autor: glottispol 17.02.2009 09:55  
glottodydaktyka
Glottodydaktyka - edukacja językowa - to innowacyjna metoda przygotowująca dziecko do nauki czytania i pisania. Metoda ta pozwala inaczej spojrzeć na wychowanie i nauczanie dziecka, na jego rozwój emocjonalny i społeczny. Odpowiednio wydłuża czas przygotowania dziecka do nauki czytania i pisania, aby skrócić do minimum czas opanowania płynnego czytania i pisania. Pojęcie "glottodydaktyka" wpisuje się również w ogólnie pojętą metodykę, dydaktykę oraz psychologię nauki języków obcych.

Jej cechą charakterystyczną jest wyróżnienie pośrednich etapów w kształtowaniu syntezy i analizy fonemowej.

Metoda stworzona przez polskiego naukowca Bronisława Rocławskiego. Aktualnie rozwijana i popularyzowana także na forum międzynarodowym głównie przez Zakład Glottodydaktyki Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. Romana Lewickiego oraz kontynuatorów jego działalności np. na Uniwersytecie w Salzburgu. Niemal każda większa polska wyższa uczelnia filologiczna lub lingwistyczna dysponuje obecnie własnym zakładem, instytutem lub działem glottodydaktycznym.

Zapraszamy na stronę internetową, na konferencję i szkolenia

www.glottispol.gda.pl
wyślij odpowiedź

Autor: siwa 18.02.2009 20:51  
witam
ja mam ten sam problem mój synek we wrześniu skończy trzy lata wszystko rozumie a nie chce mówic, bardzo lubi słuchac muzyki,tańczy,przegląda książeczki,bawi się bardzo ładnie z bratem lub sam wie gdzie ma oko ,nosek,buzie.jednym słowem dużo rozumie ale nie mówi.miał badania logopedyczne ,audiologiczne psyhologiczne,terapie i nic.przed nami jeszcze wizyta w poradni neurologicznej i mam nadzieje że coś się wyjaśni.pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: iza 23.02.2009 12:26  
Odp:witam
Moj syn do 5 roku zycia nie mowil nic tylko po swojemu.Poniewaz mieszkam za granica wszyscy mysleli ze on po polsku mowi.Od 3 roku zycia do przeczkola chodzi i nie powiedzial tam nic nigdy.Mial robione badanie glowy,uszu bo to wazne i okazaly sie ok wszystko w porzadku.Terapeta go uczyl raz na tydzien mowic ale w zabawie.Nie wolno wymuszac na dziecku zeby mowilo.Teraz ma prawie 6 lat i zaczal mowic co dzien cos nowego i juz male zdania uklada.I to w dwoch jezykach odrazu.
wyślij odpowiedź

Autor: daria 06.03.2009 09:08  
maciek w maju skonczy 3 lata i.......
maciek skonczy 3 lata w maju i tez bardzo malło mówi a własciwie mówi tylko po swojemu z naszego jezyka to wypowiada tylko..tata,dziadzia,ałła(to nasz pies)ła,a gdy mu cos spadnie to mówi i to bardzo wyrażnie(dup)rozumie kazde polecenie,wykona kazda moja prośbe oprócz powtarzania słów niechodzi do przeczkola bo boje sie o jego relacje z reszta dzieci.wogule to jest bardzo towarzyski lubi ludzi,dzieci nonstop mówi ale po swojemu:( lekarz powiedzialł ze mama czekac pytałam sie czy moze isc do logopedy ale lekarz powiedział zeby jeszcze poczekac to moje 1 dziecko tak straasnie sie martwie ja mówiłam i to całe zdania jak skonczyłam1,5 roku a mój mąz jak skonczył 2 lata co ja mam robic i co moze byc przyczyna
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Milewska 06.03.2009 09:31  
Paweł 3 latka
Pawełek do dwóch lat mówił niewiele jak na swój wiek teraz ma 3 latka i dopiero zaczyna mówić jak dziecko dwuletnie wszystko rozumie lecz nie umie tego powiedziec na wiosnę daję go do przedszkola bo wiem że to dobre rozwiązanie dziecko sie lepiej rozwija przy innych dzieciach a pozatym dużo ćwiczę z nim w domu mam nadzieję ze wkrótce będą efekty pozdrawiam wszystkie mamy i życzę dużo cierpliwości
wyślij odpowiedź

Autor: sylwia 30.03.2009 00:14  
proszę iść z wnukiem do logopety na ćwiczenia wymowy,mojej córce to pomogło
wyślij odpowiedź

Autor: iwa* 21.04.2009 12:41  
Odp:mój 4 letni syn nie mówi
moja corka Agatka ma 4 latka ,i mowi poszczegolne slowa ,duzo po swojemu ,powtarza rowniez po swojemu,pokazuje i jest barzo bystra. Lekarze nie wiedza z jakiej przyczyny, nastaapila takie zaburzenie mowy.W wieku dopiero 2 lat stwierzono u nie napiecie miesniowe ,jest leczona rehabilitowana ,masaze Woyty ,i calego ciala ,oraz na poszegolne punkty refleksyjne.Chodze z nia od lekarza do lekarz i juz zalamuje sie :(jest leczona przez bioenergoterapeute .Widze duza poprawe ,ale nie chce zapeszac.
wyślij odpowiedź

Autor: Ewelina 27.04.2009 12:20  
2.5 letnie dziecko nie mowi
2.4 letni chlopiec mowi tylko kilka pojedynczych slow.malo tego nawte mama i tata brzmia niewyraznie.mowi sporo ale tylko w swoim jezyku i nikt nie potrafi go zrozumiec.nie odpowiada na pytania.nie potrafi powiedziec co chce.patrzy sie na dana rzezc, rzadko kiedy pokaze nawte palcem.ma dziwne zachowanie.jezyk opada mu na dolne zeby i warge.stoi w miejscu i przez dluzszy czas zapatrzony jest w jeden punkt.jest bardzo samolubny.nie potrafi dzielic sie zabawkami.nie odroznia ktore rzeczy sa jego.gdy rodzicom dziecka mowi sie zeby poszli z malym do specjalisty, oburzaja sie.
wyślij odpowiedź

Autor: Ila 30.04.2009 13:43  
4.5 roku i nie mowi
Moja coreczka ma 4.5 roku. Jest zdrowym, wiecznie usmiechietym bystrym dzieckiem. Jedynym problemem jest to, ze nie mowi i mam wrazenie, ze nie chce mowic. Zna okolo 50 slow, ktorych sama ja nauczylam. Ona sama nie tworzy zadnych wyrazow. Nie ma kontaktu z dziecmi, bo unika ich. Wydaje mi sie, ze czuje swoja innosc. Chodze do logopedy, nie ma zadnych efektow. Nie wiem jak jej pomc, czasami juz mysle, ze na nie bedzie mowic.
wyślij odpowiedź

Autor: ms 06.05.2009 11:23  
Odp:4.5 roku i nie mowi
proszę sie nie denerwować, dzieci mają swój własny tok rozwoju, mam dziecko i ono rozwija się po swojemu a nie wg. książek - prosze cierpliwie czekać, przyjdzie czas na mówienie
wyślij odpowiedź

Autor: morgan 06.05.2009 11:30  
Podobno do trzeciego roku życia tempo rozwoju jest bardzo zindywidualizowane i dlatego nie jest to norma,że dziecko w tym wieku powinno już mówić. Przynajmniej tak twierdzi autorka artykułu: http://ebobas.pl/artykuly/czytaj/66/rozwoj/pierwsze-slowo
wyślij odpowiedź

Autor: ELA 09.06.2009 11:57  
4-letnie dziecko mało mówi
mój syn w marcu skończył 4 latka,jest zdrowym chłopcem,lubi się bawić,bardzo mało mówi,jego słowa to mamiś,tatiś,Altul(Artur-imię starszego syna)i pare jeszcze innych słów zniekształconych,mówi swoim językiem niezrozumiałym dla nas.Ostatnio byliśmy u fryzjerki a ona się pyta,skąd my przyjechaliśmy,bo dziecko jakimś dziwnym językiem mówi.Byłam u logopedy,pani doktor kazała mi dużo z nim ćwiczyć,dostałam nawet taki zestaw"Od obrazka do słowa"(można kupić w księgarni internetowej),od dwóch tygodni ćwiczę z nim i zauważyłam,że on wie jak się niektóre rzeczy nazywają,bez mojej podpowiedzi,ale nie wszystkie wyrazy wymawia w całości np.tale(talerz),łyka(łyżka),deko(dziecko),nós(nóż).Często powtarza wyraz plose(proszę),gdy czegoś chce.Miałam z nim ćwiczyć po około godzinie,ale już po 10-15 minutach jego to już zaczyna nudzić.Niektóre obrazki powiesiłam mu na ścianie,od czasu do czasu podchodzi i pokazuje na dany obrazek i mówi co to jest.Wymawia słowa:miś,mama,tata,dziadziu,jabłko,miska,pasta,lala,pajac,auto,balon,tata pije kawa,mama pije sok,dziadziu pisze,miś jedzie.Polecam Wam ten zestaw obrazków.Myślę,że powoli mój syn nauczy się mówić,ale jak każda matka martwię się,że to za wolno mu idzie.Pani logopeda poleciła mi jeszcze wizytę u psychologa,syn będzie miał robiony jakiś test,nie spodziewam się cudów,ale warto spróbować.Chciałabym go dać od września do przedszkola,ale tu jest problem,bo mieszkamy za granicą,jeżeli ja go dam do przedszkola to wydaje mi się,że on szybciej nauczy się mówić po angielsku(między dziećmi) i nie będzie chciał uczyć się mówić po polsku.Jeszcze jest prawie trzy miesiące,ale ja nie wiem,czy on za ten czas nauczy się mówić na tyle dobrze,żeby móc mu wprowadzić jeszcze inny język.No ale cóż-zobaczymy co czas pokaże!
wyślij odpowiedź

Autor: kama 03.08.2009 18:03  
kama
Mam ten sam problem mój syn w grudniu skończy 3 lata i nic nie mówi.logopeda zalecil ćwiczenia wymowy ale praktycznie nie pomagaja....chciałabym juz z Maksem dyskutować ale nie mogę rozumie wszystko co do niego mówie ale...nic więcej Niewiem czy mam sie obawiać Prosze o pomoc.
wyślij odpowiedź

Autor: ju 04.08.2009 23:28  
Odp:mój 4 letni syn nie mówi
mam dokladnie to samo z moim 4,5 le4tnim synem z tym ze byl on juz w poradni autystycznej i psychiatra stwierdzil ze nie ma ona zadnej cechy autyzmu
wyślij odpowiedź

Autor: Iwka 01.09.2009 00:22  
Córka mojej przykaciółki nie wymawia imion
Córka mojej przyjaciółki ma 4 lata i zwracając sie do kogo kolwiek nie wymawia imion np.On nie chce sie ze mna bawic lub ona lubi ciastka-są to osoby jej znane,z którymi przebywa na codzień.Prosze o pomoc w tej sprawie.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata 09.09.2009 10:38  
mój synek skonczył 3 latka i nie mówi
Witam, mam 3 letniego synka, który w lipcu tego roku skonczył 3 latka, i ma opóźniony rozówj mowy, on wypowiada tylko slowo mama, gaga, baba, ało, keku, balo,pomimotego ze dwa lata chodził do złobka i od tego roku zacząłuczeszczać do przedszkola. bylismy z wizytami u dwóch neurologow, ktorzy stwierdzili ze rozwoj neurologiczny jest ok. Byla logopeda u mojego dziecka i stwierdzila ze rozwoj mowy jest na poziomie gaworzenia czyli na poziomie rocznego dziecka. Okazalo sie ze moj synek jakis niedosluch i ma przerosniete migdaly i w grudniu czeka nas zabieg wyciecia trzeciego migdala i naciecia tych dwóch co znajduja sie obok. Moze wtedy nastapi poprawa i dziecko ruszy z mowa.
Tylko najgorsze dla mnie jest to, ze jak bylam w tym tygodniu z moim dzieckiem u pediatry, bo sie akurat rozchorowal, to pediatra stwierdzila ze jesli dziecko w takim wieku nie mowi to napewno jest to autyzm.....aż mnie zatkało po takiej diagnozie. :(
wyślij odpowiedź

Autor: Adam 17.09.2009 15:19  
moja córka ma 2 latka i 4 miesiące
Witam, moja córka ma 2 latka i cztery miesiące. Jest bardzo duża i silna jak na swój wiek. Porównując posturę budowy jest zbliżona do 3,5 latków :). Zauważyliśmy, że dzieci większe mają problem z mową i nasza córka również ma ten problem. Mówi (baba, tata, dziadzia, pa pa, czasem wyskoczy jej słowo: czytać (było tak cztery razy), choć tu (raz) no i oczywiście w swoim języku, zrozumiałym tylko przez rodziców). Uważam, że ma jeszcze czas i nie należy się martwić, jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo (rośnie, je jest zdrowe, wszystko rozumie i słyszy bardzo wyraźni) nie należy panikować i latać po lekarzach. Z powyższych wypowiedzi wnioskuję, że przedszkole zrobi swoje.
wyślij odpowiedź

Autor: asia 09.10.2009 14:02  
Odp:Ten sam problem u Olka
Dzień dobry , przeczytałam pani artykuł i sama mam dziecko które ma problemy z koncentracja i jest nadruchliwe, czasem sie obawiam że ma ADHD? Czy mogłaby mi pani polecić jaki cwiczenia na koncentrację dla takich dzieci. ;))
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia Walicka 19.10.2009 11:10  
dzien dobry.
moj mały synek Antoś ma 2 latka i 5 miesięcy i nie mówi nic . Jest bardzo ruchliwym dzieckiem , ale nic nie chce mówić . Ostatnio zaczął bawić się zabawkami i zaczyna rozumieć co się do niego mówi , ale ciągle nic nie powiedział. jakieś pojedyńcze sylaby potrafi wymówić (blee , łaa itp. ) ale martwię się ,bo inne dzieci w żłobku mówią . prosze o odpowiedz . :(
wyślij odpowiedź

Autor: Joanna Buczek 23.10.2009 21:47  
Odp:4 latek pytanie !!
jejku m.ój synek tak samo mówi na psa łał a na myszę i szczura mimi:(w styczniu kończy 5 lat.martwię się.
wyślij odpowiedź

Autor: coswiem 24.10.2009 13:18  
tu jest ciekawy artykul
http://www.obcasy.pl/index.php?art=1&dzial=40&dzial2=129
warto przeczytac, pozdrawiam, a co do wypowiedzi Elżbiety to zgadzam się, ze każde dziecko rozwija się indywidualnie, ale moze to być różnica tylko kilku miesiecy a nie lat, jeśli normą jest, ze dziecko roczne juz samo chodzi to jeśłi nie chodzi półtoraroczne to juz widać, że cos jest nie tak.
Podobnie z mową, jeśli 3 latek powinien umiec juz budować zdania, a jest jeszcze na etapie melodii i nie potrafi powtórzyć po swojemu nawet głoski to nie oszukujmy się, ale czas na wizytę u specjalisty i to szybko! Po co czekać, jak możńa pomóc dziecku uporac się z problemem. Polecam stronę słynnej pani profesor Jagody Cieszyńskiej, tam jest wiele porad jak wspierać rozój mowy u dzieci.
wyślij odpowiedź

Autor: marek 29.12.2009 18:50  
byle nie miało problemów z pisaniem jak mamusia:)
wyślij odpowiedź

Autor: marek 29.12.2009 18:54  
a to było do tego wiekopomnego cytatu;)
"Autor: kardas marcelina i mama ewa kardas 12.03.2008 14:20
problemy z mowa
mam curke ktura tez nie muwi w czerwcu skonczy czy latka nie wiem czy dobrze robie kce ja dac do przeczkola morze tam sie nauczy muwic serdecznie pozdrawiam dziecko ma na imie marcelina"

moja córa ma 2 lata i 4 miesiące i też ledwo mówi. Po tym co tu wyczytałem jestem spokojny i będę czekać. Jest przebadana i wszystko jest ok.
wyślij odpowiedź

Autor: Beata 29.12.2009 19:00  
a to było do tego wiekopomnego cytatu;)
Według mnie ta wypowiedź to jakiś żart, nie wierzę ,ze człowiek może robić takie błędy, ktoś sobie po prostu zażartował.
wyślij odpowiedź

Autor: kamila 08.02.2010 11:53  
TEN SAM PROBLEM
Mój trzyletni syn też ma problemy z mową nie potrafi rysować,malować.Pokazuje mu pomagam ćwiczymy razem ale gdy prosze by np;powiedział mi co to?to on powtarza tylko moje pytanie.Bardzo cieżko mu to wychodzi...ale jestem dobrej myśla ze wszystko z czasem przyjdzie:)Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: joanna 09.02.2010 01:10  
JULIA
moja corka ma trzy i pol roku i jest strasznie uparta jedyny problem ze nie chce mowic calymi zdaniami nawet nie chce sie przedstawic powtarza duzo wyrazow ale jak widze jej rowiesniczki to one w miare plynnie mowio, my z mezem mieszkamy w anglii czy to moze wplynelo na jej rozwoj mowy? chcialabym dodac ze od miesioca chodzi do angielskiego przedszkola jak jo przekonac do mowienia calymi zdaniami
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka 12.02.2010 18:02  
Mama Polka,tata Holender,mieszkamy w Niemczech i mamy maluszka....
Moj maluszek tez nie mowi...Skonczyl 2,5 roku,wlasciwie nie martwilabym sie tym faktem,ALE....ja jestem Polka,moj maz jest Holendrem,mieszkamy w Niemczech.Do tego w domu rozmawiamy po angielsku (ze starszym synem rozmawiam w jezyku ojczystym,do mlodszego rowniez mowie w jezyku polskim)I zaczelam sie juz gubic,bo nie wiem,czy dobrze robie mowiac do malego po Polsku (moj niemiecki jest tak slaby,ze lepiej,zebym do niego w tym jezyku nie mowila)Martwie sie,czy mu nie szkodze (lekarka mowila,ze taki maluch bez problemow chlonie jezyki)Nie wiem,czy brak mowy spowodowane jest wada,czy tym,ze maly slyszy mix jezykow,troche sie martwie.Jednak synek poszedl do przedszkola (jest tam tydzien)i mam nadzieje,ze lada dzien zacznie mowic.Za tydzien znowu jedziemy na badanie sluchu,w naszym wypadku badania sa czestsze,poniewaz syn urodzil sie z przyrostem skory kolo ucha (jeden"babelek"wrasta mu w ucho)i ta wada moze miec wplyw na sluch.W marcu bedzie operowany.Dodatkowo bedzie mial robiony tzw.sprachtest majacy na celu ustalic,czy maly rozumie polecenia w jezku niemieckim (wiem,ze to bedzie klapa)najprawdopodobniej bedzie mial jakies lekcje nauki jezyka,moze logopeda,dowiem sie za tydzien.Jesli ktos ma podobne doswiadczenia (mam na mysli rozmowy w domu w kilku jezykach)badzo prosze napisac.Jak Wasze dziecko sobie radzilo,jak Wy sobie radzilisie,czy macie jakis "zloty srodek"?Jak uczyc dziecko jezyka,ktorego sie nie zna zbyt dobrze?(za miesiac biore sie za siebie,ide do szkoly dziennej uczyc sie niemieckiego...)Napiszcie prosze,moze przestane choc troche sie tak martwic.Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: ANIA z DE 22.02.2010 19:23  
Moj synek Dariuszek ma 2,5 latek i rowniez nie mowi.
Moj synek Dariuszek ma 2,5 latek i nie mowi zbyt duzo oprocz kilku slow. Mieszkamy w Niemczech i w domu rozmawiamy wszyscy po polsku( z wyboru poniewaz mowimy doskonale po niemiecku ) Dariuszek jest dzieckiem bardzo upartym, nie potrafi sie skoncentrowac, i co jest naszym najwiekszym zmartwieniem to to ze chodzi na palcach! Dziwna zecza jest tez to ze potrafi wiele zeczy jakie robia dorosli np.wlacza komputer i sam go obsluguje i to prawidlowo!!! Lekarz pediatra mial podojzenia ze to moze autyzm ale dzieki Bogu badania wykazaly ze Dariuszek jest zupelnie zdrowy, i ponadprzecietnie inteligentny ale cos go blokuje i nie potrafi sie otworzyc. Jego nozki sa rowniez zupelnie zdrowe a chodzenie na palcach to ponoc dlatego ze Dariusz jest ciagle "podrajcowany"
( tak stwierdzil ortopeda) Ja juz nie daje rady poniewaz nasz maly jest duzy, ciezki i wyglada jak 4-5 latek a zachowanie np na zakupach jest okropne, zuca sie na podloge jesli nie chce sie isc tam gdzie on chce :-( i chce ciagle zadzic i robic wszystko po swojemu. Czy moze ktos z was zna podobny przypadek i wie jak pomoc??? Jak oduczyc Dariuszka chodzenia na paluszkach ( ludzie sie smieja albo ciagle pytaja co mu jest) i jak nauczyc go mowic? Czy jednak lepiej mowic po niemiecku bo jak pojdzie w sierpniu do przedszkola moze bedzie mial problemy? Pomozcie!
wyślij odpowiedź

Autor: Magda Mróz 03.03.2010 09:20  
podobny problem
Moja 2,5letnia córcia Tosia również ma problemy z nauką mowy. To nie znaczy że nic nie mówi, so pojedynsze słowa takie jak lala, nos, baba, miś, dzieci, mniam i podobne. Zwierzęta nazywa po swojemu obcinając głoski od nazwy właściwej lub odgłosem jaki zwierzę wydaje. Łatwo zapamiętuje muzykę i wstawia niektóre słowa do piosenek które śpiewam. Najgorsze jest to że odczuwamy silną presję ze strony rodziny (mamy rówieśnika który już mówi w rodzinie). Podejrzewam że ja się przyczyniłam do takiego stanu rzeczy bo pozwalałam małej na obcowanie z tv i internetem. Byliśmy u pediatry, neurologa, laryngologa, chodzimy regularnie do logopedy. Niby nam mówią żeby się nie martwić ale człowiek nie potrafi tak ot o tym nie myśleć.
wyślij odpowiedź

Autor: Ula Putro 05.03.2010 23:24  
3 latek nie mowi
Moj synus Kubus skonczyl w styczniu 3 lata i ani me ani be :-) tylko jedno magiczne slowo kakao ! (uwielbia kakao) Czasami jak mam zly dzien to placze po kontach z niemocy.Moj synek duzo krzyczy-chwilami naprawde nie mam juz cierpliwosci. Mam jeszcze jedno dziecko-synka Michalka ktory skonczyl wczoraj 8 miesiecy.
Naprawde nie wiem juz jak mu pomuc,jestesmy dwu jezyczni (na stale mieszkamy w Kanadzie) Bylam w specjalnej poradni i oprucz tego ze nie mowi to wszystko jest z nim dobrze...to bardzo frustrujace kiedy nie mozna sie dogadac z wlasnym dzieckiem...
wyślij odpowiedź

Autor: Hexa 11.03.2010 18:46  
Odp:3 latek nie mowi
witam,kazde dziecko jest inne ...ja mam troje i kazde z nich w roznym czasie zaczelo mowic ,najwieksze problemy mial moj sredni syn(zaczol mowic okolo 4 roku zycia) byl badany pod kazdym katem ,robilismy rowniez badania audiologiczne (bylo podejrzenie ze dziecko nie slyszy) i okazalo sie ze moj synek ma wyostrzony sluch ,wszystkie dzwieki byly zbyt ostre co pewnie utrudnialo mu rozumienie ich .
wyślij odpowiedź

Autor: MŁODA 22.04.2010 15:40  
Odp:Daniel i Łukasz
chyba mam taki sam problem z córką.ma 3 lata i dwa miesiące też nic nie mówi a do tego bardzo ciężko ją na czymś skupić.byłam już u kilku lekarzy ale bez rezultatu.bardzo ciężko nawet ocenić w jakim jest dzisiaj nastroju i czy można gdzieś iść w odwiedziny.ale jest ślicznym dzieckiem i mam nadzieję że wkrótce to się zmieni.
wyślij odpowiedź

Autor: Beata 21.05.2010 21:16  
2 letni maluszek mało mowi
Witam Mój maluszek ma dwa latka i bardzo malo słowek wypowiada tylko mama, tata ,mniam ,chał na pieska brum bum na auto,papa.Oczywiście polecenia rozumie doskonale.Martwię się czy to normalne w tym wieku chłopca ze tak malutko mówi.Proszę o radę.
wyślij odpowiedź

Autor: Przemek Giedka 31.05.2010 19:25  
Moja Zosia tez nie mowiła do 3 roku zycia Posłaliśmy ja z Zona do przedszkola Teraz jest super mozemy sie z nia dogadac mowi bardzo duzo a mineło dopiero 0,5 roku Jestsesmy bardzo zadowwoleni Z postwpow ktore zrobila w przedszkolu Szczęśliwy TATA
wyślij odpowiedź

Autor: Izabela 02.06.2010 14:31  
Mój 4-latek;)
Witam wszystkie zatroskane mamy.Podobnie jak wy mam "problem" z moim 4-letnim synkiem Wiktorkiem.Wiktorek nie chodzi do przedszkola gdyz ja pracuje na 0,5 etatu wiec wiekszosc czasu jestem w domu a gdy ide do pracy to w tym czasie opiekuje sie nim moja mama czyli babcia..Wiktor rozwija sie prawidlowo,uwielbia rysowac i uczyc sie kolorów od jakiegoś czasu podaje mu Kidabion i widze postepy,aczkolwiek od przyszlego tygodnia zaczniemy wizyty u logopedy gdyz nie mowi wszystkiego a gdy nie moze wypowiedzieć jakiegos slowa to stasznie sie denerwuje az mi go szkoda.Nigdy go nie zmuszałam do mówienia duzo mu czytam i tlumaczę lubi słuchac i pytać"a to co?? a po co?? itd.Odnosze wrażenie ze jest tez troszke leniwy i czasem po prostu mu sie nie chce ale jestem dobrej mysli grunt ze wogole cos mowi jestem pewna ze cwiczenia z logopedą dadza jakies efekty.Drogie mamy ubolewam nad jednym ze dziadkowie wujkowie itd. oczekuja do dziecka aby wszytsko mowi a najlepiej spiewal i juz recytowal wierszyki!!Kazde dziecko rozwija sie swoim rytmem i absolutnie nie powinnysmy tego do niego wymagac a takie sugestie rodziny sa smieszne.Pozdrawiam i powodzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: Beata 20.06.2010 09:44  
Odp:Moj synek Dariuszek ma 2,5 latek i rowniez nie mowi.
Mój synek zachowuje się podobnie. Pani rehabilitantka powiedziała, że aby przestał chodzić na palcach trzeba aby dużo chodził na boso. Trochę pomaga
wyślij odpowiedź

Autor: magdalena 18.07.2010 13:43  
Dwulatek nie mowi nic,ani mama ani tata!!!
Moj Synek nie mowi nic ma 25 miesiecy! Duzo guga po swojemu,wszystko rozumie,wykonuje polecenia...Rozumie w dwoch jezykach,ja mowie po polsku maz po niemiecku! badany mial sluch,wszystko jest z uszami ok!!! zamartwiam sie i nie wiem co robic????
wyślij odpowiedź

Autor: Barbara Figura 21.07.2010 15:24  
Odp:Mój 4-latek;)
Mój ma 3,5 i mówi też bardzo mało, ale dużo po swojemu czego niestety nie mogę często zrozumieć. Byłam z nim chyba u każdego specjalisty, chodzimy do logopedy ale nie widzę znacznych postępów. Wprawdzie na przestrzeni ostatynich 2-3 miesięcy zaczał powtarzać sylaby i trochę jakby go popuszczało. Jednak ciągle wydaje mi się, że to z amało. Możliwe jest, że z moim dzieckiem jest coś nie tak? Rozumie wszystko co się do niego mówi, lecz często mam wrażenie jakby nie potrafił się skoncentrować. Zaobserwowałać coś podobnego u swojego dziecka?
wyślij odpowiedź

Autor: Renata 30.07.2010 20:18  
Odp:Odp:Mój 4-latek;)
Czytam te wszystkie posty i widzę, ze jest nas matek bardzo dużo z tym problemem. Mój synuś 3 lata skończył w styczniu i tez nic nie mówi, jedynie: mama, tata, baba, didi, dada, da, ta. Miał robione badanie słuchu jest pod opieka logopedy w przedszkolu, cały poprzedni rok chodził do przedszkola i nic...Każdy każe czekać i zachęcać do mówienia tylko ile mozna czekać? tak bardzo chciałbym z nim normalnie porozmawiać, jest bardzo mądrym, rozsądnym, wszystko rozumiejącym chłopcem tylko mówić nie może:(((
wyślij odpowiedź

Autor: Artur Ciężkowski 08.08.2010 23:54  
moja córa też nie gada:)
Witam mamy i babcie. Mam córę 2 lata 3 miesiące, i raczej nie boję się o jej rozwój mimo to, że jeszcze nie gada. rozumie wszystko co się do niej mówi i o co się prosi. gdy lecą jej piosenki to sobie spiewa po swojemu: sczczotko, szczotko, hej szczoteczko o o o, w jej wykonaniu to :ezie bezie ezie bezie o o o, :) jak jej mówię na ucho szeptem, że ją kocham to mi odpowiada, też po swojemu ale zawsze tak samo, więc nie są to przypadkowe dzwięki. bardzo lubi tańczyć i powiem, że jak na swój wiek bardzo dobrze czuje muzykę, jak leci ballada, którą lubi to tańczy wolniej i ma krótko mówiąc delikatniejszą ekspresję:) a jak disco polo to jest ogień:) ... czekam, tak jak Wy, aż się rozgada:) ale będzie jazda. pozdrawiam Artur
wyślij odpowiedź

Autor: dobrusia 19.08.2010 16:15  
Nie mówi NIC
Dziecko mojej szwagierki skończyło w marcu br 3ltata, nie mówi w ogóle - jedynie dźwięki jakie wydaje to pojękiwanie itp. nie reaguje na to co się do niego mówi, można go wołać, niestety reakcji nie ma żadnej nawet się nie odwróci, dodam, że miał robione badanie słuchu i wszystko jest w porządku.
Niestety martwi mnie też to, że dziecko mające trzy latka nie potrafi się samo rozebrać, nie siusia do nocniczka tylko używa pampersa i jest wożone w wózku, jego ruchy są nie skoordynowane. Obawiam się, że to wina rodziców. Chciałabym im jakoś pomóc ale sama nie wiem jak.
wyślij odpowiedź

Autor: Mama Polka 19.08.2010 21:16  
Do Pani Dobrusi
To co Pani opisała, jest niepokojące i z całą pewnością nie jest to wina rodziców. Proszę mi wierzyć, wiem co mówię. Jestem mamą trójki dzieci. Moja najstarsza córcia jest dzieckiem autystycznym. Jestem pewna, że opisane przez Panią dziecko potrzebuje fachowej pomocy. Proszę zasugerować szwagierce, lub wprost powiedzieć. Dzieci z zaburzeniami rozwoju typu autystycznego potrafią się pięknie rozwijać, ale potrzebują fachowej pomocy. Można ją uzyskać tylko w specjalistycznych ośrodkach. Pomocy potrzebują też rodzice. Muszą dziecko zrozumieć, aby mu pomóc. To co Pani pisze słusznie Panią martwi. Brak mowy czynnej u trzylatka nie jest tak bardzo niepokojący, jak brak mowy biernej, czyli zaburzenie rozumienia mowy. Wszystko o czym Pani pisze, to niepokojące objawy. Myślę, że bardzo Pani pomoże tej rodzinie jak wspomni Pani o takim problemie. Powodzenia. Wszystkiego dobrego.
wyślij odpowiedź

Autor: Iza 19.08.2010 21:25  
autyzm
Obecnie autyzm może być leczony (farmakologicznie i behawioralnie), ale nie jest wyleczalny. Powszechnie jest wiadome, że nie jest możliwe stworzenie w pełni działającego leku, bo na autyzm wpływają cechy mózgu determinowane na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
wyślij odpowiedź

Autor: Mama Polka 19.08.2010 22:06  
autyzm
W tym problemie nie chodzi o to aby dziecko wyleczyć, bo faktycznie skutecznego leku na autyzm nie ma i myślę, że długo nie będzie. Choć są przypadki zupełnego wyzdrowienia. Nie ma też jednej przyczyny tej choroby. Zawsze jest to nieszczęśliwy zbieg wielu przyczyn, w tym i naturalnych predyspozycji.
Wiadomo jednak, że autyzm blokuje naturalny rozwój i generalnie chodzi o to w terapii, aby dziecku mającemu taki problem umożliwić rozwój. Aby mogło ono rozwijać się optymalnie dla siebie.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Maria 21.09.2010 12:17  
Odp:moja córa też nie gada:)
Moj synek ma 27 miesiecy i nie mowi nic konkretnego,gawedzi czasem po swojemu,u nas w domu sa dwa jezyki wiec byc moze dlatego ta mowa jest opozniona! Ja sie przejmuje i zamartwiam a w szczegolnosci przez glupie uwagi innych mam ktore twierdza ze taki duzy i nie mowi???? pozatym rozwija sie normalnie,jest wesoly,ruchliwy :) MIal badany sluch wszystko ok!!! Czekam na ten dzien w ktorym moj synek zagada mnie na dobre:P
wyślij odpowiedź

Autor: Maria Anna R 23.09.2010 23:24  
moja prawie 3 letnia córka bardzo mało mówi
Pierwsze słowo jakie wypowiedziała (tata) bardzo późno miała ponad 1,5 roku. Stopniowo ale z bardzo długimi przerwami pojawiały się nowe słowa (mama, bacia, dziadzia, emi-emilka, auto, si, am am, itp). Byliśmy u pani logopedy jak mała skonczyła 2 latka jednak nie potrafiła się skoncentrować na poleceniach i zadaniach. W tym tygodniu byliśmy u innej Pani logopedy i mimo że jest już starsza to sytuacja się powtórzyła. Zero współpracy, marudzenie, i mówienie mama cho - mama chodź. Poradziła nam wizyte u psychologa. Nadmienię, że moja córka urodziła się naturalnie, była bardzo duża bo 4230 ważyła, i niestety poród był dla niej kontuzjogenny. Mianowicie oprócz złamanego barku miała WYLEWY w główce I i II stopnia. W 3 m-cu życia miała usg głowy i wszystko wyszło ok. Zaczęła siadać, chodzić o czasie. Z nauką sikania trwało to dłużej jednak udało się bardzo szybko. Została tylko ta mowa. Napewno słyszy (miała badany słuch) i wszystko rozumie, reaguje, wykonuje polecenia. Czytam jej, opowiadam, malujemy razem, układamy, słuchamy audiobooków. Ale postępów nie widać. Od października idzie do przedszkola mam nadzieję, że sytuacja się zmieni na lepsze. Cała rodzinka tylko wypytuje czy coś mówi nowego itp. a mi się płakać chce. Nie wiem co robić :|
wyślij odpowiedź

Autor: ahnieszka 25.11.2010 15:19  
ja mam syna który ma skończone 4 lata i też chodzi do przedszkola a mówi może 20 wyrazów
wyślij odpowiedź

Autor: mama polka 26.11.2010 16:30  
Odp:moja prawie 3 letnia córka bardzo mało mówi
Najważniejsza u dziecka jest mowa bierna, czyli rozumienie mowy, a pisze Pani, że córcia wszystko rozumie, więc jest to duży powód do radości. Poza tym pisze Pani, że dziecko słyszy, reaguje, wykonuje polecenia, to wszystko jest bardzo ważne i jest się z czego cieszyć. Ja podpowiem Pani, bo jestem doświadczoną mamą, że bardzo ważny u dzieci, które później uczą się mówić jest język gestów. Czy mała kiwa głową na "tak" i na "nie" czy używa paluszka w komunikacji z Wami, czy umie okazać radość i smutek w taki sposób żebyście Państwo to zauważyli, innymi słowy, czy ma bogatą mimikę. Jeżeli tu jest wszystko w porządku to ja bym poradziła aby lekarz zobaczył wędzidełko pod językiem, może trzeba przyciąć. To co już teraz może Pani zrobić sama, to masaż aparatu mowy elektryczna szczoteczką (język, policzki od wewnątrz). To na pewno nie zaszkodzi, a może wiele pomóc. I na koniec rzecz moim zdaniem bardzo ważna jeżeli nie najważniejsza-mała potrzebuje logopedy, dobrego logopedy. Dobry logopeda potrafi pracować z dzieckiem, które ma niemalże zerową koncentrację. Proszę mi wierzyć, wiem co mówię. Gabinet logopedyczny z prawdziwego zdarzenia to niemalże salka gimnastyczna, a nie biurko, dwa krzesełka i kilka pomocy edukacyjnych. W takim gabinecie oprócz typowych pomocy edukacyjnych do pracy przy stoliku znajdują się zabawki, drabinki, sakwy, materace, a wszystko po to aby właśnie przywoływać dziecka uwagę w atrakcyjny dla niego sposób i uczyć koncentracji.
Proszę się tak nie zamartwiać i nie przejmować rodzinką. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: aga 26.11.2010 18:05  
mamy nie czekajcie!!
moja corcia 2latka 8 miesiecy uzywa tylko pare slow mowi + to co po swojemu mowi + skroty, gdy skonczyla dwa latka cislam lekarza o skierowanie do logopedy, ale on nie i nie po trzeba czekac! znalazlam osrodek oswiatowy, w ktorym przyjmuje logopeda bez skierowania, noi bylysmy na szczescie, pani dr pracowala z mala ponad godzine motywujac ja do powtarzania roznych rzeczy podczas zabawy, pokazala mi jak cwiczyc z dzieckiem i motywowac, jakie zabawy i wierszyki, naprawde warto isc, niz czekac bezczynnie
wyślij odpowiedź

Autor: mama polka 26.11.2010 19:24  
jeszcze jedno
Czym innym jest praca logopedy z dzieckiem polegająca na korygowaniu wad wymowy (seplenienie, niewymawiane "r" itp.), a czym innym praca z dzieckiem, które uczy się mowy niemalże od podstaw. Dobry logopeda nie odsyła do domu mamy z dzieckiem, które nie umie się koncentrować. Dobry logopeda, to osoba bardzo kreatywna i pomysłowa. I tak jak powiedziała Pani Aga, warto podpatrzeć jak wygląda taka praca dzieckiem i kontynuować to w domu.
Osobiście radzę szukać pomocy w specjalistycznych ośrodkach, odradzam w tym przypadku poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
wyślij odpowiedź

Autor: inna mama 26.11.2010 21:25  
jeszcze jedno
Ale się specjalistka znalazła nawet nie wie co mówi.
wyślij odpowiedź

Autor: mama polka 26.11.2010 22:38  
...
Ale proszę do rzeczy pani nauczycielko.Proszę o mądrzejszą argumentację a nie głupie pyskówki.
wyślij odpowiedź

Autor: katarzyna piaścińska 15.12.2010 21:30  
mama czterolatka
Moja pociecha ma 4 lata i 3 miesiące i nadal nie mówi jego zasób słów jest bardzo ograniczony ,kończy sie na mama , nie , ta , co to Myślałam że jak pójdzie do przedszkola to zacznie mówić ale chodzi juz drugi rok i nadal nic . To Panie nauczyły się jego mowy ciała a on nadal milczy ! Rozumiem wszyskie mamy bo to jest przykre odbierasz dziecko z przedszkola inne opowiadają co robiły a nasze nie ! Oczywiście badanie słuchu ok. nawet wycięty trzeci migdał bo to też niby mogło być przyczyną ale żadnego efektu. Z moim dzieckiem jest jeszcze taki problem że on nie chce z nikim współpracować ani z logopedą ani z psychologiem jedynie na psychomotoryce od niedawna zaczął być aktywny . A ja nadal czekam na to pierwsze zdanie.....
wyślij odpowiedź

Autor: mama 4 latka 16.12.2010 22:15  
Odp:mama czterolatka
Witam, jakbym czytała o moim synku, który będzie miał lada chwila 4 latka. zasób słów podobny, kilka. Na szczęście współpracuje z logopedą chodzi też na psychomotorykę ja również intensywnie z nim ćwiczę. Jak widać nie są to odosobnione przypadki bo trochę jest tych maluszków nieskorych do mówienia:) Bardzo proszę o informację od mam, które borykały się z podobnym problemem a już jest wszystko w porządku i dziecko mówi. Jak to nastąpiło? w jakim wieku dziecko odblokowało się i zaczęło mówić?
wyślij odpowiedź

Autor: Agula 20.12.2010 12:22  
uparte bliżńiaki ..3 latki które nie mówia :(
witam wszystkich !
ja mam to szczęście mięc bliźniaków , którzy we wrześniu tego roku skończyli 3 latka chodziłam z nimi do logopedy ale efektów nie było ponieważ dzieci są ogromnie energiczne i nie potrafiły sie skupić na dłuższą chwilę.
Polecenia raczej wykonują aczkolwiek nie zawsze...
Mają etap rzucania się jak coś im nie odpowiada agresji tzn. rzucają zabawkami, biją mnie .
Jestem kompletnie załamana...
Próbowałam ich zostawić w przedszkolu ale jeden z blizniakow robił mi przeogromna histerie. Są dziećmi bardzo energicznymi którzy bardzo szybko się nudzą dosłownie wszystkim.
Czy ktoś z was ma podobny przypadek ? jak radzić sobie z takimi dziećmi ??
wyślij odpowiedź

Autor: Monika W 27.12.2010 12:57  
nie mówi
Mam synka, który 16 grudnia skończył 3 latka i nie mówi. Mówi tylko mama, tata, koko ( czyli kto to jak ktos dzwoni), na psa mowi niam...
Gubi echo jak go wołają. Młodsza siostra schowała się pod kołdrę a on stał obok niej Ona go wołała a on poleciał do drugiego pokoju... Ide z nim do laryngologa bo zaczyna mnie to martwic juz
wyślij odpowiedź

Autor: Malgorzata 29.12.2010 12:57  
3 latki, ktore malo mowia
W pazdzierniku moja corcia skonczyla 3 latka, do 3 roku zycia mowila bardzo malo, ale odkat zaczela chodzic do przedszkola jest duza roznica. Bedac miedzy dziecmi nauczyla sie wielu nowych slow. Ale nadal w porownaniu z innymi rowiesnikami mowi malo poprawnie. Pediatra powiedzial abym zaczekala do kwietnia kiedy skonczy 3 i pol roku. Jak nie bedzie poprawy to mam udac sie do logopedy.
Pierwsza corcia zaczela mowic w wieku 2 lat a z ta mlodsza mamy taki problem.

Agula...moja corcia tez jest taka energiczna jak twoje blizniaki. Tez niczym sie nie zajmie dluzej niz 5 minut, wszystko ja nudzi. Jest takze bardzo nieposluszna. Mam z nia urwanie glowy.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 03.01.2011 21:32  
4 lata i nie mówi
Witam wszystkich zatroskanych rodziców.Mam 4 letniego synka, który mówi bardzo mało a wręcz prawie wcale za to świetnie powtarza wyrazy a nawet całe zdania(nawet po angielsku) często nie rozumiejąc nawet ich znaczenia.Drugi rok chodzi do przedszkola.był w zeszłym roku pod opieką logopedy lecz to nie pomogło.Czasem wydaj mi się,że on w ogóle nie wie co ja do niego mówię.czasem wypowiada całe zdania(zdarza mu się)-"chce pić kole","kocham cię mamusiu"-nauczył się z reklamy jakiegoś kucyka.potrafi mówić co chce często pojedynczymi słowami (śitanko,jogurt,obiadek,idziemy).Ma świetną pamięć do piosenek, wierszyków których uczy się w przedszkolu a nawet "czyta"sam bajki(zna je na pamięć),jednak gdy je wypowiada to raczej rzadko ktoś go rozumie.mówi tylko to co on chce i kiedy chce więc o jakiejkolwiek rozmowie nie ma mowy. Rok temu był badany przez neurologa i psychologa i wszystko z nim w porządku,teraz po roku kiedy nadal nie mówi tak jak jego rówieśnicy zmieniliśmy przychodnie i znów od nowa zaczynamy RAJD po specjalistach,więc znów neurolog a nawet psychiatra dziecięcy którego w mojej okolicy ciężko znaleźć.Wydaje mi się, że te wizyty skończą się dopiero gdy on zacznie mówić.Czeka nas jeszcze dużo pracy ale widać już niewielkie(dla nas ogromne)postępy.
wyślij odpowiedź

Autor: mama Agnieszka 05.01.2011 01:49  
2 lata 7 miesięcy i nie mówi
widzę, że bardzo dużo jest tu zatroskanych mam. Moja córka ma 2 lata i 7 miesięcy i nie chce mówić. Ma kilka słów: mama, baba, dziadzio, minimini, papa, jajo, dwa i to w sumie wszystko. Bardzo się martwie ponieważ do niedawna rozwijała się dużo szybciej od innych dzieci (conajmniej 3 miesiące wcześniej zaczynala chodzić, robic na nocnik, na kibel). Wszystko rozumie, wszystko pokazuje, ale nie chce mówić. Posłałam ją od 1 grudnia do przedszkola ale jak narazie nie ma poprawy.
wyślij odpowiedź

Autor: M. A 05.01.2011 15:05  
2 lata 7 miesięcy i nie mówi
"robic na nocnik, na kibel)"- cyt. Ludzie na "kibel". Jeśli ma inteligencję po mamie to nic dziwnego,ze nie mówi.
wyślij odpowiedź

Autor: Monika 10.01.2011 10:59  
Odp:prawie 6 latek
Czymam za was kciuki ja mam ten sam problem moja córeczka ma 3 lata i i 9 miesiecy i też bardzo mało mówi też mieszkam na wsi i wiem jak to jest
Pozdrawiam i życze wszystkiego dobrego
wyślij odpowiedź

Autor: PN 10.01.2011 16:57  
Nie mowil do 3 lat
Widze, ze watek stary ale wciaz aktywny i wiele rodzicow ma ten sam problem, dlatego napisze krotko jak bylo u nas.
Moj syn (teraz ma 5 lat) do momentu skonczenia 3 lat praktycznie nie mowil (choc wszystko rozumial): jedynie pare slow ktore mogl zrozumiec kazdy, plus pare wlasnych, zrozumialych jedynie przez rodzicow, lacznie ze slowami dzwiekonasladowczymi bylo tego nie wiecej niz ok 30 slow, a wiec zdecydowanie za malo zeby sie jakkolwiek dogadac, co oczywiscie bylo dla nas jak i dla dziecka bardzo stresujace.
Byl badany przez pediatre i laryngologa, nie wykryto zadnych nieprawidlowosci, po czym pediatra stwierdzil zeby dac mu czas do skonczenia 3,5 lat.
Kiedy skonczyl trzy lata poszedl do przedszkola (niemiecko-jezycznego bo mieszkamy w Niemczech, w domu rozmawiamy tylko po polsku). W ciagu pierwszego miesiaca zaczal wymawiac w koncu swoje imie i z kazdym miesiacem bylo coraz lepiej. Po ok roku mowil juz prostymi zdaniami w dwoch jezykach.
Nigdy nie lubil za duzo mowi ani opowiadac ale potrafi sie juz w miare swobodnie porozumiec w dwoch jezykach. Ciagle ma drobne problemy z wymowa, mowi troche niewyraznie, robi sporo bledow gramatycznych (wydaje mi sie, ze wiecej niz inne dzieci w tym wieku) i ma maly zasob aktywnego slownictwa. W kazdym razie od kiedy zaczal chodzic do przedszkola postep jest staly choc powolny. Na razie w przedszkolu ma sporo zajez jezykowych dla dzieci ktore ida od nastepnego roku do szkoly i przez pare miesiecy mial zajecia z laryngologiem (ktorych bardzo nielubil i chodzil niechetnie). Takze duzo przez ostatni rok czytalismy i opowiadalismy bajek.
To tyle mojej historii, pozdrawiam wszystkich
wyślij odpowiedź

Autor: przestraszona 11.01.2011 10:57  
córka nie mowi. ma 2 latka i 9 m-cy
witajcie kochane mamy. moja córcia bardzo malo mowi (mama tata pa pa nie tak sie tu bam) i pomimo ze jest yo nasze jedyne zmartwienie dotyczace jej rozwoju, poniewaz swietnie rozumie i wykonuje polecenia, siusia do ubikaji, zna cyfry, kolory, potrafi nasladowac zwierzeta, spiewa (tylko po "chinsku"), tanczy, jest super towarzyska, poszlismy rozwiac wszelkie watpliwosci do neurologa (jak mala miala 2lata i 7 m-cy). stwierdzil, ze dziecko prawdopodobnie ma dysfazje bez innych zmian. juz sama diagnoza wprawila nas w zdumienie, bo zawsze sie gdzies slyszalao ze ktos mial dziacko ktore... zaczela sie cala procedura: neurologopeda, psycholog. od 3 miesiecy przychodzi do corki logopeda, ale czasami corka nie jest zainteresowana wspolpraca, poniewaz zlosci sie ze nie potrafi wypowiedziec tego, czego pani od niej wymaga. niedawno bylismy pierwszy raz u neurologopedy (terminy są porazające). Wyszlam przerazona. neurologopeda stwierdzil ze faktycznie dziecko ma dysfazje (polega to na dzwiecznym wypowiadaniu sie, z akcentem i melodia w glosie, ale nie wychoda z tego zadne slowa, tylko paplanina, taki wspomniany chinski). napiecie miescniowe aparatu mowy jest ok, wspomnial rozwniez ze trzeba bedzie dziecku zrobic testy (?) i isc na 3 dni do szpitala zrobic rezonans magnetyczny czy nie ma ubytkow kory mozgowej. pytalam o to, ze zawsze sie zlyszy, ze gdzies w rodzinie tez byly dzieci, ktore mowily po 3 roku zycia, czy to mozliwe ze moja corka tez sama z siebie zacznie i uslyszalam definitywne NIE. i ze to miejskie legendy. a ja przeszukalam chyba caly internet, wypytalam juz cala rodzine. i tutaj na formu tez piszecie ze Wasze dzieciaki mowia pozno. wyszlam z gabinetu z lzami w oczach i przez mysl mi przeszlo, czy to nie jest czasami w mysl zasady "znajdz mi czlowieka a ja znajde chorobe". logopeda z mala pracuje juz 3 miesiace, widze postepy w koncentracji i w jeszcze wiekszym "gadulstwie". sama Pani powiedziala ze zaczela mowic jak miala 3,5 roku. czy to nie ejst przypadkiem tak, ze niewielki procent rodzicow zamartwia sie tak, ze zaczyna biegac po lekarzach (patrz: ja :) )i czy problem nie jest szerszy ale urasta czasami dorozmiarow katastrofy.
wyślij odpowiedź

Autor: mama chrzestna 19.01.2011 22:48  
mama polka
nie rozumiem kompletnie wypowiedzi ''innej mamy''że niby mam polka bzdury opowiada;złap sie za głowę kobieto miec dziecko autystyczne to ciagłe wizyty u psychologa,logopedy itd.wszystko co napisała mama polka to 100%prawda,wypowiedź tego co ja chciałam napisac,niestety moja chrześniaczka jest chora na autyzm,w październiku skonczyła trzy latka,serce mi sie kroi jak o niej myslę,tak bardzo ja kocham
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 29.01.2011 12:40  
Droga Pani wnuczek z pewnością ma opóźnienie rozwoju mowy być może struktury w mózgu odpowiedzialne za mowę zostały uszkodzone, w tym wypadku diagnozą była by alalia. Polecam jak najszybciej udać się do logopedy ALE proszę wybrać takiego terapeutę który nie będzie mówił Pani że dziecko ma opóźniony rozwój mowy i trzeba czekać !! Tylko terapeutę, który zacznie pracować z chłopcem i da mu język!! Proszę nie zwlekać szybciej rozpoczęta terapia pomoże Pani wnukowi
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 07.02.2011 11:02  
Synek 2 latka i 9 miesięcy nie mówi
Witam, mam chyba podobny problem jak inne mamy, Adaś również nie mówi wszystko jest ma ma ,czasem gdy chce jeść woła am,gdy żegna kogoś macha rączka i mówi ła ła, rzadko rozumie co się do niego mówi,ale umie doskonale wytłumaczyć o co jemu chodzi , bardzo sprytnie pokazuje to na migi, lubi bajki, naśladuje ruchy , tańczy gdy gra muzyka, pamięć ma niesamowitą , wie co do czego, gdzie jest miejsce danego przedmiotu.Od roku nie nosi pieluszki, gdy chce siusiu pokazuje na swoje majteczki trzymajac sie za nie lub sam idzie do łazienki i świetnie umie sobie sam poradzić!Zaznaczę że wszystko robił póżno siadanie, chodzenie mało gaworzył.W wieku 7 miesięcy skierowano mnie na rehabilitacje poniewaz okazało sie ze miał słabe napiecie mięśniowe, ja to zauwazyłam w pierwszym miesiacu , lecz 2 pediatrów zdiagnozowali iż nie ma sie czym przejmować.ćwiczenia pomogły jest wszystko ok. Badanie słuchu nie wychodziło do 5 miesiaca życia , dopiero skierowano mnie na badanie bera robione w głebokim śnie i wyszło że Adaś słyszy bez zastrzeżeń i nie ma potrzeby powtarzać badania.Byliśmy u psychologa, neurologa,laryngologa , miał robione usg głowy twierdza wszystko jest ok! Neurolog przepisała lek, który pomoze go niby pobudzić troche , po tym leku energia go tak rozpiera że nie wie co ze soba zrobić, zabawki rozsypuja mu sie w rękach, wszystko co ma w rekach jest popsute!Na dzięń dzisiejszy jeżdzimy do logopedy , jutro mamy 2-gie zajecia! Stwierdziła u niego pusta mowe, nie wie co to mowa i trzeba go nauczyć , spowodowane to jest ponoć słabym napięciem mięśniowym , które miał i trafił do niej rok za pózno, stiwrdziła ze nie kazde dziecko ma potrzebe reagoać jak sie go woła dziecko słyszy a wydaje sie jakby było głuche! Narazie ćwiczymy samogóoski, cięzko idzie u pani logopedy jakoś słuchał i pracował z nia powiedziała ze jak na pierwsze zajecia poszło bardzo dobrze, w domu idzie gorzej nie slucha mnie jak juz pracujemy tylko rano i to w łózku , udało mu sie powtórzyć ooo!!! U pani logopedy wypowiedzial e oraz y Pokazywał jej gdzie jest krowa, świnka, traktor wypadła wspaniale , miałam nawet takie wrazenie ze to przypadek że akurat pokazał to co pani mu powiedziała, czekamy i ćwiczymy , zobaczymy co dalej.Ale drogie mamy jedyne co moge radzić to jeśli dziecko nie mówi długo trzeba pojsc najpierw do neurologa i jak najpredzej do logopedy aby dziecko dogoniło rówieśników.
wyślij odpowiedź

Autor: gosia 03.03.2011 11:54  
m
a ja chcę również sie podzielić moją "historią". moje dziecko syn gdy szedł do przedszkola w wieku 3,5 lat to też nie mówił, jedynie pojedyncze wyrazy (mama, tata ciocia)słuch miał prawidłowy itp. dodam iż jestem nauczycielem przedszkola, do którego zaczął chodzić mój syn. połowa rodziny sugerowała mi, że coś jest nie tak skoro nie mówi. logopeda z przedszkola stwierdziła, że nie ma powodu do obaw, po prostu niektóre dzieci są sprytne i leniwe i właśnie dogadują się w inny sposób. wiedziałam, że nie ma wad wymowy bo to polega na czymś innym, gdyż głoski wymawiał. sugestia: nie wyręczać dziecka w mówieniu, próbować "wymusić" żeby dziecko samo powiedziało. ja mówiłam synkowi, że nie rozumiem co chce(ważny jest tu spokój rodzica)ale również sprawdzxałam czy syn rozumie polecenia (pokaż kotka, przynieś auto itp) syn nie chciał powtarzac wyrazów, nie zmuszałam go do tego, tylko on wskazywał a ja mowiłam np. (to jest świnka) itp. mamy, które martwią się tym, że dziecko idzie do przedszkola i nie będzie potrafiło się porozumieć pragnę uspokoić. jeśli nasze dziecko ma opóźnioną mowę, a lekarz nie stwierdził nieprawidłowości, to dziecko poradzi sobie w przedszkolu. moj syn po półroku pobytu w przedszkolu nagle zaczął mówić, odmienia wyrazy, chętnie powtarza wyrazy i zdania, odpowiada na pytania i dyskutuje. wszyscy się dziwią, że nagle zaczął mówic. pozdrawiam wszystkie mamy
wyślij odpowiedź

Autor: mama 4 latka 04.03.2011 11:29  
Odp:m
Gosiu,
czy Twój synek zaczął mówić w wieku 5 lat? Mój skończył 4 latka i mamy podobny problem. Dziecko rozwija się prawidłowo, jest bardzo dobrze rozwinięty intelektualnie, manualnie tylko mówić nie może:( Poszedł do przedszkola w wieku 2,5 roku obecnie chodzi drugi rok. Pojawiają się nowe pojedyncze wyrazy ale do mówienia jeszcze daleko:(
pozdrawiam serdecznie i dziękuję za słowa otuchy:)
wyślij odpowiedź

Autor: gosia 04.03.2011 11:52  
mowa
moj syn poszedł w wieku 3,5 lat do przedszkola. teraz w maju skonczy 4 lata i zaczynamy go rozumiec, mowa poszła bardzo do przodu, pór roku w przedszkolu mówił "po swojemu" ale jakos z dziećmi sie dogadywał. teraz każdy dzień przynosi coś nowego, ważne że chętnie powtarza wyrazy, mimo, że nie każdy zabrzmi jak powinien to się cieszymy. logopeda z przedszkola mówi, że po prostu chłoipcy zaczynają później mówić i akurat mój syn jest "leniwy" bo kazdy wie o co mu chodzi. wczoraj 1 raz moj syn przemówił do pani w przedszkolu, że aż sama zaskoczona była (po pół roku powiedział "poplose kakao" ;o) ponadto logopeda opowiadała, że w jej rodzinie dziewczynka nie mówiła do 5 lat i nagle zaczęła mówić, składać wyrazy i zdania. jeśli lekarz specjalista (laryngolog itp.) nic nie stwierdził a dziecko rozwija się prawidłowo chyba nie ma powodu do niepokoju. ja tak rok temu też się martwiłam i denerwowałam, bo czasem to naprawde nie wiadomo o co chodzi ale wreszcie coś sie ruszyło. jeszcze podam 1 historię. w grupie 3 latków był chłopiec, który mówił dużo ale jakby z kosmosu (nic nie rozumielismy) a on płakał ze nikt nie wie o co mu chodzi. ponadto jest nadpobudliwy ruchowo i to jeszcze potęgowało. gdy przyszedł do mojej grupy w wieku 5 lat (był pod opieka logopedy od 4 roku życia w przedszkolu)mówił już wyraźnie ale czasem sie zdarzały wyrazy niezrozumiałe. natomiast jego rozwój intelektualny jest powyżej przeciętnej i sprawdzając jego wiedzę wypadł lepiej od 6 latków. najwazniejszy jest spokój, zeby dziecko nie czuło się "winne" z tego powodu, że nie mówi. konsultacja z logopedą nie zaszkodzi a napewno logopeda poda wskazówki jak zachęcić dziecko do mowienia. pozdrawiam i życzę rozgadanego malucha
wyślij odpowiedź

Autor: grubaka$ka 10.03.2011 21:58  
jak patrze na ilosc tych wpisów
to wydaje mi sie,ze to,ze chlopiec nie mówi do 3 roku zycia to absolutna norma.
Mój maly wkrótce skonczy 3.5 roku.nie mówi.Zdatrzalo sie,mama,baba, do domuuuuu,dajjjjj....jakich ja mu chorob nie na wymyslalam.sama sie za to nienawidze.
Od maja idzie do przedszkola.Licze,ze wszytsko jakos sie unormuje.
Jes malym odludkiem,nie przepada za dziecmi,wlasciwie wszytsko mu jedno,czy bawi sie sam,czy w grupie.Boje sie czy wszytsko z nim OK.
Njagorsze sa spojrzenia ludzi,bo to widac,ze rozwija sie inacezj od reszty.Jest madrym chlopcem,czesto mnie zaskakuje i bardzo go kocham,ale boje sie,ze podswiadomoe dam mu odczuc,ze chcialabym by byla inny.
nie wiem,czy to ma sens,pewnie plote bzdury,ale bardzo czesto wyrazic to slowami.
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 13.03.2011 15:17  
Odp:jak patrze na ilosc tych wpisów
Witam ! Co na jego niemówienie uważa pediatra ?Może warto wybrać się,choćby do AUDIOLOGA lub LOGOPEDY ?! dobrze byłoby sprawdzić stan WĘDZIDEŁKA pod językiem.Ono też może (choć nie musi !) być przyczyną trudności z mową!!! Moja córka,też miała "ciężką" mowę,przyczyną był brak pionizacji języka przez b.krótkie wędzidełko.Potem był zabieg(miała 5,5 lat) i kilka(dosłownie kilka i regularne codzienne ćwiczenia w domu) wizyt u logopedy.Teraz ma 7 lat i mówi wszystko prawidłowo,jako jedna z niewielu dzieci w grupie. Życzę powodzenia i proszę się jeszcze odezwać,jak postępy w nauce mówienia?!
wyślij odpowiedź

Autor: życzliwa 14.03.2011 16:02  
Mój synek w lutym skończył 3 latka i mówi tylko pojedyncze wyrazy (mamo, tato, baba, ciociu, daj, dziadziu). Dzisiaj byłam na badaniu u logopedy która stwierdziła, że dziecko jest opóźnione w mowie, że nie skupia się na jednej rzeczy i że rozumie tylko podstawowe rzeczy.Jednak trudno się dziwić dziecku, że rozgląda się dookoła widząc nowe zabawki.Osoby nas odwiedzajace twierdzą, że moje dziecko wszystko rozumie, jest mądre tylko "nie chce" mu się mówić. Logopeda zasugerowała, że dziecko może źle słyszy jednak to też wykluczam ponieważ reaguje nawet na ciche szepty i był badany laryngologicznie. Mam sąsiadkę która mnie uspokaja, żebym się nie martwiła bo jej synek zaczął mówić mając 4,5 roku. Cierpliwie czekam jednak i tak jakiś niepokój jest we mnie.
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 14.03.2011 21:25  
Witam! Proszę dużo mu czytać książeczek,mówić do niego(twarzą w twarz-czyli być na jego poziomie wzrostu) i przedewszystkim NIE ODGADYWAĆ jego potrzeb.tzn pozwolić mu aby sam powiedział czego potrzebuje.Na początku nie będzie Wam łatwo,ale proszę spróbować ! Może jeszcze to wędzidełko podjęzykowe warto byłoby sprawdzić,(widzę że logopeda chyba nie zwróciła na to uwagi).Czy mały dotyka językiem górnych zębów lub dziąsła ? Może też pani sama robić z nim ćwiczenia:Dmuchać na piórka,mała piłeczkę,robić bąble w szklance przez słomkę do napojów.Powodzenia w ćwiczeniach !!!
wyślij odpowiedź

Autor: życzliwa 17.03.2011 15:50  
Dziekuję bardzo za radę. Jeżeli chodzi o wędzidełko to wszystko jest w porządku.
wyślij odpowiedź

Autor: logopeda 17.03.2011 15:57  
MAma
A Pani to kto jakaś specjalistka? A może jakiś gabinecik należy otworzyć. A tak na marginesie takie porady to radzę zostawić prawdziwym specjalistom , a nie udzielać porad do których nie ma się odpowiednich kompetencji i wykształcenia.Amatorszczyzna nie jest odpowiednia w tak poważnych sprawach.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 17.03.2011 16:32  
logopeda?
Pozwolę sobie stanąć w obronie autora MAma. To jest forum dla rodziców i nauczycieli przedszkolaków. To normalne, że w takich miejscach mamy wymieniają się doświadczeniami i doradzają sobie nawzajem. Cóż Pani przeszkadza ten wpis? Z całą pewnością nie jest Pani logopedą, tak więc Pani komentarzy nie należy traktować poważnie. Głupie złośliwości. Pozdrawiam MAma.
wyślij odpowiedź

Autor: logopeda 17.03.2011 17:24  
mama
Bardzo się Pani myli, bo jestem nauczycielką a zarazem logopedą i uważam,ze ktoś kto nie zna się na rzeczy nie powinien udzielać rad, bo można komuś zrobić nie potrzebnie krzywdę.A Pani wpis czemu służy, obrażaniu?Pomyliła Pani portale?
wyślij odpowiedź

Autor: mama 17.03.2011 18:43  
logopeda i nauczyciel?
W którym miejscu panią obraziłam pani nauczycielko? Ja nie czerpię radości z obrażania ludzi. Proszę wskazać, czym można zrobić dziecku krzywdę z porad, których udzieliła "MAma". Czy nie widzi pani, że autor "życzliwa" dziękuje za poradę. Jeżeli się pani z tym nie zgadza, to proszę konkretnie coś "życzliwej" doradzić lub odradzić. Pani wpisy, to jak zwykle głupie, zaczepne pyskówki. Nie ma w pani ani trochę szczerych, dobrych chęci.
wyślij odpowiedź

Autor: logopeda 17.03.2011 19:13  
logopeda
Droga Pani udzielanie rad w internecie bez bezpośredniego kontaktu z dzieckiem jest bezwartościowe i można kogoś tym skrzywdzić. Kiedyś niejaki Kaszpirowski leczył ludzi przed ekranem. Byłam wtedy mała, ale pamiętam moją babcię, która siedziała przed telewizorem z butelką wody i miała nadzieję, ze ją uzdrowi. On jednak nie mógł zaszkodzić, a takie porady udzielane przez mamy nie wnoszą żadnej wartości.A dlaczego nie wnoszą, bo nie ma wartości porada w stylu "coś usłyszałam, coś przeczytałam, ktoś powiedział". Może najlepiej zrezygnujmy z wizyt u lekarza, bo w Internecie roi się od "mądrych, wartościowych rad".Nie rozumiem co znaczą słowa "pani wpisy, to jak zwykle głupie, zaczepne pyskówki. Nie ma w pani ani trochę szczerych, dobrych chęci"- cytat.Pierwszy raz miałam okazję zabrać głos na tym forum, wczoraj w pracy dowiedziałam się od koleżanek,ze coś takiego istnieje.Przepraszam czy ma Pani jakieś problemy natury osobistej?A na koniec przypominam Pani,ze słowo "pani" piszemy wielką literą. To tak na przyszłość, bo zapewne Pani nie wiedziała, zdarza się. Przecież uczymy się przez całe życie, prawda szanowna i miła Pani.Dobranoc, życzę miłych snów , trochę optymizmu i umiejętności czerpania radości z życia.Muszę kończyć, bo mój maluszek właśnie się obudził i domaga się karmienia.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 17.03.2011 19:47  
:-)
Zabawne. Życzę zawsze takiego dobrego humoru.

Być może się spotkamy na jakimś forum laktacyjnym, bo ja również karmię piersią:-)
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 17.03.2011 22:13  
Odp:MAma do logopedy
Wystarczy TROCHĘ KULTURKI, a nie bez powodu obrażać ! Rady z własnego "Podwórka":robiłam te rzeczy z moją córką z zalecenia UPRZEJMEGO LOGOPEDY i własnej wiedzy. Mam nadzieję,że dla swoich pacjentów jest pani milsza niż tu na forum ?!
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 17.03.2011 22:39  
Brak tytułu
POZDRAWIAM: mama i życzliwa ! Tak przy okazji informacja dla logopeda: Może nie jestem Logopedą po studiach 5-cio letnich,ale mam ukończone Studium Medyczne na wydz.OIEKUNKA DZIECIĘCA. Tam też były elementy logopedii i wiele innych Potrzebnych(do wychowania i opieki)informacji o dzieciach.Gabinetu otworzyć zatem nie mogę.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 17.03.2011 22:53  
Do MAma
Proszę Pani, pani logopeda już dała popis swojej uprzejmości, gdy wypowiadała się o miłości do wszystkiego co żyje w wątku "z pieskiem na zebranie" jako autor Anna z tego co pamiętam.
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 17.03.2011 23:03  
Odp:Do MAma do mama
No niestety,ale ja też pamiętam te "POPISY" Dziękuję za informację.Tak dokładnie ANNA !!!Pozdrawiam Panią.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 17.03.2011 23:31  
Do MAma
Mam do Pani serdeczną prośbę. Bardzo proszę w wątku "sikanie na nocnik 2,5 latka" przeczytać wypowiedzi od 1 marca tego roku, lub nawet wcześniejsze. Pozdrawiam Panią serdecznie.
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 18.03.2011 16:51  
Odp:Do MAma
Dziękuję Pani za informację. Przeczytałam te wpisy i niestety mam wrażenie,że administrator tego forum powinien coś z nią zrobić np.dokładnie ja blokować. Kobieta jest albo niezrównoważona psychicznie albo ma wyjątkowo wredny charakter i czerpie niewybredną satysfakcję z upokarzania ludzi.Pozdrawiam Panią i innych NORMALNYCH forumowiczów !
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 18.03.2011 20:20  
Odp:logopeda
Tak się składa,że ja nie bawię się w Kaszpirowskiego !!!!!! Powód ? proszę sobie odszukać odpowiedź !
wyślij odpowiedź

Autor: A gnieszka P 31.03.2011 11:24  
NIE WIEM CO ROBIC
WITAM WAS SERDECZNIE BYLAM Z DZIECKIEM U LOGOPEDY BO NIE MOWI NIC JAK JA ZMUSZE ZEBY MOWILA MAMA TATA BABA PA I NIC WIEC JAK COS CHCE POKAZUJE PALCEM I MOWI YYYYYYYYYYYY NIE WIEM CO ROBIC TERAZ JEDZIEMY W MAJU DO PSYCHIATRY BO STWIERDZILI ZE MA PODOBNO AUTYZM ALE MI TO NIE WYGLADA NA DZIECKO Z AUTYZMEM :( POMOZCIE PROSZE
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 31.03.2011 18:53  
Odp:NIE WIEM CO ROBIC
Witam ! Zasadnicza sprawa:czy oprócz "niemówienia",córka okazuje uczucia,jest "otwarta" na dotykanie czy też wręcz przeciwnie-ma "swój świat"i nie lubi żadnego okazywania uczuć,,przytulania,pieszczot( jak każde małe dziecko? może zamiast do psychiatry,lepiej udać się do psychologa dziecięcego? Pozdrawiam.MAma
wyślij odpowiedź

Autor: mama 01.04.2011 10:46  
Odp:NIE WIEM CO ROBIC
Witam. Jako mama autystycznej 11-to letniej córci powiem tak: fachowcy mówią, że autyzmów jest tyle ile chorych. Jest w tym sporo prawdy, bo choć istota choroby jest zawsze ta sama (zaburzenie czynności językowych i społecznych), to obraz jej może być bardzo różny. Moja córcia była i jest bardzo uczuciowa, od noworodka uwielbiała być noszona i przytulana i taka jest do dzisiaj. Właśnie dlatego dopiero od dwóch lat ma taką diagnozę, choć od drugiego r. ż. jesteśmy pod opieką fachowców. Te dzieci są na prawdę bardzo różne, jak my wszyscy. Niepokoić powinno brak typowych czynności społecznych od noworodka: brak lub słabe głużenie i gaworzenie. Dalej w okresie niemowlęcym dziecko takie nie wyciąga rączek, następnie-nie używa paluszka w komunikacji z bliskimi (Pani pisze, że mała używa, więc jest z czego się cieszyć). Brak mowy czynnej nie tyle powinien niepokoić, co brak mowy biernej (np. w wieku 3 lat), chyli zaburzenie rozumienia mowy. Jeżeli mała ma 3 latka, to koniecznie powinna chodzić do dobrego logopedy. Dobrze w takiej sytuacji zdać się na swoją intuicję. Na pewno Pani coś podpowiada. Z tego, co Pani pisze wnioskuję, że ma Pani wątpliwości, co do prawidłowego rozwoju mowy córci, więc na pewno warto udać się do fachowców. Pozdrawiam i życzę pomyślności.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 01.04.2011 13:24  
c.d.
Chciałam dopowiedzieć, że nie było moim celem podważać to co napisała Pani MAma. Zgadzam się z tym, co Pani napisała, to prawda. Dzieci te dość często są nadwrażliwe na dotyk, w związku z czym nie lubią być przytulane. Wynika to z zaburzenia integracji sensorycznej.
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 01.04.2011 17:05  
Odp:c.d.mama
Nic się nie stało.Ma Pani(niestety ze wzgl.na dziecko)większe doświadczenie w tej trudnej sprawie i prawo do korekty mojego wpisu.Dzięki takim uwagom,ja także się uczę.Dziękuję i życzę wytrwałości.Pozdrawiam Panią i Jej córkę.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 02.04.2011 20:02  
Odp:Odp:c.d.mama
Serdeczne dzięki. Pozdrawiamy również:-)
wyślij odpowiedź

Autor: dd 06.04.2011 18:27  
mam stracha
mój synek 1 kwietnia skończył 3 lata mówi tylko mama baba i naśladuje pojazdy i zwierzęta miał hał itd. boję się o niego bo starsza córa jak miała rok to mówiła jak nakręcona po prostu wszystko ,ale on umie co dziwne jak zobaczy 2 lizaki to na palcach pokaże 2 jak 3 to 3 jak 4 to 4 tak do 10 jak by umiał liczyć ale nie powie . co ja mam o tym myśleć.
wyślij odpowiedź

Autor: przestraszona 11.04.2011 15:06  
chcialabym opisac nasz e ostepy :)
witam mamy, pisalam juz wczesniej o mojej corce, z ktora przeszlismy juz niemal całą droge (nie usana rozami). na poczatku neurologopeda, który stwoerdzil DYSFAZJE bez zadnych badań Pani powiedziala tylko ze dziecko bedzie podczas nastepnej wizyty poddane testom, które ukaza calkowity obraz zaburzenia. wierzcie mi, szlismy z mezem jak na skazanie. nie moglismy byc w gabinecie, by nasza obecnosc nie miala najmniejszego wplywu na wyniki badan. Pani neurologopeda (pomimo wczesniejszej diagnozy) stwirdzila ze z nasza corka jest wszistko OK, testy przeszla "spiewająco" i byla pod duzym wrazeniem wiedzy i umiejetnosci naszego niemal trzyulatka. zalecila prace z logopeda i przedszkole, stwierdzajac na dowidzenia, ze mala zacznie mowic max do 2 lat. psycholog, do ktorego nadal chodzimy stwierdzil ze to prosty opozniony rozwoj mowy i ze mamy sie nie martwic, tylko pracowac z dzieckiem i motywowac ja do mowienia. po 5 miesiacach pracy z logopeda (raz w tygodniu po 45 min) corka powtarza coraz wiecej slow, zaczela samoistnie uzywac kilku w "rozmowie". widzimy postepy i to jest najwazniejsze.

moge podopowiedziec od czego zaczelismy z logopedą. na poczatku od dmuchania w piórko, gaszenie zapałek, stymulacje miesni jezyka, oblizywanie sie "jak kotek" itd, poziej głoski AOEIUY, nasladowanie dzwieków, krotkich najpierw jednosylabowych, poziej 2 syl wyrazow (ul, ol, be, ma, itd, po-le, ba-ba), nam bardzo pomogl interaktywny komputer zabawkowy, przy ktorym cora siedziala i czesto powtarzala litery, pozniej niektore slowa ( dlatego nie zagne jej na znajomosci cyfr i liter). za kilka dni amela konczy 3 lata. od wrzesnia do przedszkola i duzo duzo pracy.
aha... nie wymagam od corki ciaglych cwiczen. jak sama przewertuje ksiazeczki logopedyczne mnie samej boli cala jama ustna :)
wyślij odpowiedź

Autor: JDG 27.05.2011 21:55  
córka 2lata i 10miesiecy nie mówi
Mam ten sam problem z tym ze córka zaczeła chodzić w wieku 24miesiecy po długiej rehabilitacji nie wiemy jaka była przyczyna tak puznego chodzenia odwiedziłam juz 4 neurologów,ortopede,psychologa,2 logopedów,audiologa, bez rezultatów jak narazie!Nikt mi nie potrafi powiedzieć jaka jest przyczyna opuznienia psychoruchowego i mowy! Teraz idziemy na badanie EEG,może ktoś znajdzie przyczyne!Córka mówi mama, tata ,baba ,ty ,ja,da,dada,aja,ania,ala,am,i to na tyle!Rozumie wszystko,pokazuje ze chce siusiu i kupkę!Je i pije samodzielnie,od września idzie do przedszkola może to jej pomoże,dodatkowo chodzimy do poradni pedagogiczno-psychologicznej!TAK NAPRAWDE TO NIEWIEM GDZIE MAM SIĘ JESZCZE UDAĆ!MOŻE KTOŚ MI PODPOWIE!POZDRAWIAM
wyślij odpowiedź

Autor: anna koczan 05.06.2011 02:05  
Moj synek skonczy w czerwcu 4 latka i bardzo slabo mowi
Mam podobny problem.Moj syn skoncz w czerwcu 4 lata i nie mowi zdaniami. Mieszkamy w Wielkiej Brytanii, syn sie tu urodzil. Od kiedy skonczyk1,5 roku chodzi do angielskiego predszkola, przez dklugi czas nie robil postepow w mowieniu w zadnym z jezykow. Teraz wymiawia prakycznie wszystkei slowa ale nie mowi zdaniami i nie mozna z nim prowadzic konwersacji ak jak z innymi dziecmi. W przedzkoszlu mowia ze nie ma sie czym martwic.
wyślij odpowiedź

Autor: anett 30.06.2011 07:22  
2 latek nic nie mówi
Mój synek 08.07.2011 skończy 2latka i nic nie mówi ani mama,tata itp.wymawia jedynie gaworzy,wypowiada jedynie "ag","yhy" jako noworodek to mówił mama,tata,baba bardzo się z tego cieszyłam a teraz się coś zaciął martwie się tym,byłam u pediatry i trochę się wystraszyłam,badaniem słuchu , wizytą u logopety, psychologa,może ktoś mnie uspokoi,doradzi co mam robić. rozumie wszystkie moje polecenianp.chodż umyjemy ręce,ubierzemy buty,zmienimy pieluchę ale na obrazku nie chce pokazywać gdzie co jest(czy jest to też powód do zmartwień?
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 30.06.2011 08:24  
Odp:2 latek nic nie mówi
Witam ! Proszę nie martwić się "na zapas" i wybrać się z dzieckiem na zalecone wizyty.Przede wszystkim na badanie słuchu( -zapewne do laryngologa lub audiologa- )Bez słuchu,nie ma Mowy ! Po tym badaniu będą następne,zapewne: logopeda i psycholog dziecięcy. Dziecko 2-u letnie naprawdę nie musi jeszcze mówić całymi zdaniami ! Proszę zanurzać go w "Kąpieli słownej" tzn.dużo do niego mówić,czytać,włączać piosenki dla dzieci i nie tylko. Powodzenia i cierpliwości ! Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: anett 01.07.2011 13:18  
2 latek nic nie mówi
Dziękuję za odpowiedź MAma,co do słuchu mojego dziecka to raczej dobrze słyszy bo słyszy jak drzwi do domu zatrzaskują się(ja mu nic nie mówię)i biegnie zobaczyć kto przyszedł ale oczywiście pójdę na badanie słuchu i na inne badania,które zaleci lekarz. od małego czytałam jemu bajeczki,spiewałam i lubiał bo się cieszył. Może mi pani doradzi albo ktoś z forum jak to zrobić żeby dziecko na badaniu słuchu spało??o godz.8 rano o tej godz.mam wizytę u lekarza,zastanawiam się jak to zrobić bo jak nie będzie dziecko spać to badanie nie odbędzie się tak mi powiedział lekarz i to jest kolejny powód do zmartwień.
wyślij odpowiedź

Autor: monika szymaniuk 14.07.2011 12:54  
Odp:dzieco zrobiko 3-letnie nie mówi
mam ten sam problem mój synek ma 3 i pół roku mówi jakies pojedyńcze słówka takie jak mama kasa ....niewiem juz co mam robic .....wszystko rozumie kazde polecenie co mu powiem to zrobi ....badałam mu słuch wszystko jest ok .....niewiem juz co mam robic zaczynam się denerwowac
wyślij odpowiedź

Autor: monika szymaniuk 14.07.2011 12:55  
Odp:dzieco zrobiko 3-letnie nie mówi
mam ten sam problem mój synek ma 3 i pół roku mówi jakies pojedyńcze słówka takie jak mama kasa ....niewiem juz co mam robic .....wszystko rozumie kazde polecenie co mu powiem to zrobi ....badałam mu słuch wszystko jest ok .....niewiem juz co mam robic zaczynam się denerwowac
wyślij odpowiedź

Autor: mama 14.07.2011 14:57  
Odp:Odp:dzieco zrobiko 3-letnie nie mówi
Jeżeli synek wszystko rozumie, chętnie z Panią współpracuje i ma dobry słuch, to na prawdę jest z czego się cieszyć. Jeżeli do tego wszystkiego zamiast słowem posługuje się gestem, to wspaniale. Proszę odwiedzić dobrego logopedę, ale podkreślam DOBREGO. Być może jest tak, że synek wyczuwa presję najbliższych, czy niecierpliwość, bo wiadomo, że na mowę dziecka czeka się z niecierpliwością, tym bardziej jeżeli się ona opóźnia. Jeżeli takie emocje towarzyszą najbliższym, to radziłabym je ukryć, bo to nie sprzyja dziecku, a przynosi wręcz odwrotny skutek. Jeszcze raz podkreślam-DOBRY logopeda Wam pomoże, a DOBRY to taki, który nie odeśle Was do domu i nie będzie kazał czekać, tylko podejmie systematyczną pracę z dzieckiem i zachęci do pracy w domu. Życzę powodzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: romka 20.07.2011 18:58  
mam to samo z moim synkiem
wyślij odpowiedź

Autor: mama 30.07.2011 15:59  
dziecko 3 letnie nie mói
moj synek we wrzesniu skonczy 3 latka i idzie do przedszkola jak dla mnie mało mówi byłam z nim u logopedy i stwierdziala ze za duzo wymagam powinnam poczekac jeszcze 6 miesiecy i sam zacznie mowic tym bardziej ze idzie do przedszkola tak powiedziala logopeda ale i tak sie martwie o niego jak na swoj wiek bardzo duzo rozumie i potrawi mnie zaskoczyc nie wiem co mam robic czekac czy robic badania czy co?
wyślij odpowiedź

Autor: sylwka 01.08.2011 14:49  
Odp:dziecko 3 letnie nie mói
Proszę się nie marwtić. Logopeda ma rację. Jak pójdzie do przedszkola i będzie przebywał z dziećmi to zaraz szybko zacznie mówić. tak miałam ze swoim synkiem. Mając 2 latka mówił tylko 10 słów i nawet tata nie mówił. A jak poszedł do przedszkola we wrześniu to po miesiącu zaczął więcej słów wymawiać a 3 latka kończył w listopadzie.
wyślij odpowiedź

Autor: Małgorzata Wardalska 09.08.2011 15:38  
Rany!!Pani to ma dopiero problemy, ale z ortografią. Wstyd żeby tak pisać , przecież są słowniki ortograficzne. Aż oczy bolą jak się czyta Pani teks.
wyślij odpowiedź

Autor: Małgorzata Wardalska 09.08.2011 15:41  
Odp:Odp:problemy z mowa
Moja opinia dotyczy Pani Ewy Kardas mamy Marceliny, żeby nie było niejasności:)
wyślij odpowiedź

Autor: ewa kardas 22.08.2011 14:41  
Odp:Odp:Odp:problemy z mowa
sie znalazla wielka pani co bółke przez bibółke a reszte fszystkie dobże znamy wielka pani matka nieuka
wyślij odpowiedź

Autor: kinga konopińska 23.08.2011 21:14  
kubuś
witam! mam synka 3.5 letniego który nie kwapi się do mówienia bylismy u logopedy trafiliśmy naprawdę na miłą pania stwierdziła że to wina smoczka teraz dajemy tylko do zaśnięcia smoka, kubuś polecenia rozumie jest naprawdę mądrym chłopcem tylko brakuje aby zaczął mówić od września idzie do przedszkola martwie sie jak sobie da rade
wyślij odpowiedź

Autor: Evei 24.08.2011 16:02  
!!
Pani Kingo 3,5 roku dziecko ssało smoczka?
Może jeszcze pije z butelki?
I później mamy zdziwione, że dziecko ma próchnicę i nie mówi :/.
wyślij odpowiedź

Autor: anett 26.08.2011 14:31  
2 letnie dziecko nie mówi
mam synka który w lipcu skończył 2latka i nic nie mówi,byliśmy u laryngologa na bad.słuchu iwszystko jest ok.jesteśmy przed wizytą u logopedy i psychologa dziecięcego. piszę odnośnie tego co napisał autor Evei że dziecko długo ssało smoczka i nie mówi,ale to chyba nie ma znaczenia jak długo ssie smoka bo moja siostrzenica ma prawie 2,5latka i bez smoka nie zaśnie w ciągu dnia też zdarza się że ssie i mówi już wszystko i jeszcze pije mleko z butelki a mój syn nie ssie smoczka nie pije z butelki ,w ciągu dnia pije z bidonu i nie mówi, więc z czego wynika to niemówienie naszych pociech?
wyślij odpowiedź

Autor: Anna M 26.08.2011 14:45  
Smoczek a rozwój mowy
Smoczek NIE MA wpływu na no to czy u dziecka rozwinęła się mowa w aspekcie leksykalnym, tzn. czy w ogóle mów, uzywa słów.

Smoczek może miec wpływ na fonetyczny aspekt mowy - WYMOWA!. Często zdarza się, że przy wydłużonym uzywaniu smoczka, język zamiast pionizować się, spoczywa na dnie jamy ustnej i wysuwanie języka między zęby. To jest patomechanizm powstawania najczęstszej wady wymowy - seplenienie międzyzębowe.
wyślij odpowiedź

Autor: mariola tomaszewska 19.09.2011 16:02  
Mój synek ma 3i pół roku i też słabo mówi albo mówi tyle ile chce ,zdarza się że pięknie powie o co mu chodzi a,nieraz nie można go zrozumieć też chodzę z synem do lekarza psychologa
wyślij odpowiedź

Autor: mariola tomaszewska 19.09.2011 16:06  
Mój synek ma 3i pół roku i też słabo mówi albo mówi tyle ile chce ,zdarza się że pięknie powie o co mu chodzi a,nieraz nie można go zrozumieć też chodzę z synem do lekarza psychologa
wyślij odpowiedź

Autor: Magdalena 23.09.2011 12:41  
Problemy z mowieniem
Witam.
Jestem studentka pedagogiki,nauczycialka i niania. Pisze ksiazke o problemach z dziecmi, miedzy innymi o dzieciach z zaburzeniami mowy. Chcialabym zamiescic w niej konkretne problemy i sposoby ich rozwiazania. Dlatego chcialabym prosic wszystkich rodzicow chetnych do pomocy przy powstaniu tej ksiazki o e-maile z opisem waszego problemu.
Dziekuje serdecznie,
wyślij odpowiedź

Autor: Magdalena 23.09.2011 12:43  
Problemy z mowieniem
Witam.
Jestem studentka pedagogiki,nauczycialka i niania. Pisze ksiazke o problemach z dziecmi, miedzy innymi o dzieciach z zaburzeniami mowy. Chcialabym zamiescic w niej konkretne problemy i sposoby ich rozwiazania. Dlatego chcialabym prosic wszystkich rodzicow chetnych do pomocy przy powstaniu tej ksiazki o e-maile z opisem waszego problemu.
Dziekuje serdecznie,
anna.nowak.n@wp.pl

wyślij odpowiedź

Autor: gosia25 03.10.2011 17:39  
moj oliver
Witam.ja jestem przerazona mama niespelna 5 latka.....objezdzilam z nim juz wszystkich lekarzy.logopeda mi powiedzial ze nie ma jak z moim synkiem pracowac wiec mam szukac pomocy w innym miejscu!moj maly mowi mama,tata,nie,tu,idz,to,patrz,nie,ale po za tym z reszta jest ciezko.nie wiem co robic,zapisalam go do laryngologa,daleko jechalismy ale stwierdzil ze uszy ok,jezyk tez,dal skierowanie do audiologa,tam maly nie dal sie zbadac.plakal itd wiec dali mi termim w styczniu na to badanie ale bedzie usypiany:(
wyślij odpowiedź

Autor: MamaWiktorka 07.10.2011 09:34  
Przedszkokak problemy z mową
Witam wszystkich jestem mamą synka który w czerwcu skończyl 3 latka wychował się bez smoczka nie wie co to jest:) i mówi tylko mama, tata, dziadzia, ciocia, ata, baba, auto, ciuchcia, mleko, ze chce chleba na pol, tak, nie, naśladuje parę zwierząt. Ale tylko tyle. No i wszystkie polecenia rozumie i wykona. Od września poszedł do przedszkola, pani po pierwszym dniu do mnie podeszla i spytala sie czy syn nie mowi? Ja odpowiedziałam że nie i pani doktor daje mu jeszcze czas do konca roku a pozniej bedzie wysylac na badania. Ona powiedziała że przydałaby się pomoc logopedy. Może nauczy się coś tam mówić wśród dzieci. A w przedszkolu nie kwalifikuje się do logopedy są bardziej potrzebujące dzieci:( Martwię się jak każda matka o swoją pociechę. Ostatnio narysował obrazek i po swojemu mi próbował wyjaśnić co na nim jest-niestety go nie zrozumiałam. On pozniej byl smutny ze mama go nie rozumie a mi lezka poleciala:( Chcę mu jakiś w sposób pomóc ale nie mam pojęcia jak. Ponieważ jak chcę z nim poćwiczyć jakieś słówko on mówi nieee!!! A teść obwinia mnie że dziecko w tym wieku jeszcze nie mówi, ale co mam robić mówię do syna od poczatku wyraznie i pelnymi zdaniami i czekam cierpliwie az wkoncu zacznie gadac:) Najchętniej oddałabym mu swoją umiejętność gadania!
wyślij odpowiedź

Autor: MamaWiktorka 07.10.2011 12:32  
Przedszkolak problemy z mową
Witam wszystkich jestem mamą synka który w czerwcu skończyl 3 latka wychował się bez smoczka nie wie co to jest:) i mówi tylko mama, tata, dziadzia, ciocia, ata, baba, auto, ciuchcia, mleko, ze chce chleba na pol, tak, nie, ja, ty, naśladuje parę zwierząt. Ale tylko tyle. No i wszystkie polecenia rozumie i wykona. Od września poszedł do przedszkola, pani po pierwszym dniu do mnie podeszla i spytala sie czy syn nie mowi? Ja odpowiedziałam że nie i pani doktor daje mu jeszcze czas do konca roku a pozniej bedzie wysylac na badania. Ona powiedziała że przydałaby się pomoc logopedy. Może nauczy się coś tam mówić wśród dzieci. A w przedszkolu nie kwalifikuje się do logopedy są bardziej potrzebujące dzieci:( Martwię się jak każda matka o swoją pociechę. Ostatnio narysował obrazek i po swojemu mi próbował wyjaśnić co na nim jest-niestety go nie zrozumiałam. On pozniej byl smutny ze mama go nie rozumie a mi lezka poleciala:( Chcę mu jakiś w sposób pomóc ale nie mam pojęcia jak. Ponieważ jak chcę z nim poćwiczyć jakieś słówko on mówi nieee!!! A teść obwinia mnie że dziecko w tym wieku jeszcze nie mówi, ale co mam robić mówię do syna od poczatku wyraznie i pelnymi zdaniami i czekam cierpliwie az wkoncu zacznie gadac:) Najchętniej oddałabym mu swoją umiejętność gadania!
wyślij odpowiedź

Autor: MamaWiktorka 08.10.2011 08:32  
Przedszkolak problemy z mową
I mój synek mówi jeszcze "chodź tu".
wyślij odpowiedź

Autor: aneta stopińska 11.10.2011 12:07  
2 letnie dziecko nie mówi
byłam z dzieckeim u psychologa i po tym spotkaniu dowiedziałam się że za póxno z dzieckiem tam trafiłam taka była opinia psycholoszki,dziecko nie chciało z nią wspólpracować,nie słuchało ją,czy ktoś miał podobne doświadczenie jak ja? zauwarzyłam też że dziecko wykonuje polecenia które się jemu podobają i rozumie to co się do niego mówi.za 2 tyg.idę do logopedy może z tej wizyty wyjdę bardziej podbudowana że dizecko zacznie mówić bo pani psycholog mnie załamała
wyślij odpowiedź

Autor: magda 11.10.2011 19:47  
u mnie jest to samo synek ma 3 latka i 2 miesiące i też nie mówi. nerologicznie jest wszystko ok. jeździmy do logopedy raz w tygodniu.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 11.10.2011 20:25  
Prosze się nie martwić. Mam w grupie dziewczynkę która w wieku 3 lat i 4 miesięcy mówiła tylko 3 słowa: mama, Pati, mium-mium.W listopadzie pojawiły się następne słowa a w styczniu na dzień babci i dziadka jzż mówiła wierszyk. Obecnie ma 5 lat i 4 miesiace i jest najzdolniejsza dziewczynka z grupy a jej mowa jest idealna.
wyślij odpowiedź

Autor: M.M. 12.10.2011 10:22  
NIE CZEKAĆ!!!
Od roku codziennie tu zaglądam i wreszcie muszę napisać jak było i jest z moim synkiem.
Teraz ma 3,5 roku i mówi praktycznie wszystko, czasami niewyraźnie a czasami super my rozumiemy go świetnie,znajomi trochę gorzej ale można swobodnie pogadać nawet przez telefon.
jeszcze rok temu nie mówił nic tylko mama. Na szczęście trafiłam na dobrego lekarza (z ogromnym doświadczeniem) który nam pomógł. pierwsze co to zapytał jak było po porodzie i czy mały miał żółtaczkę. (poród przebiegł ok. 10 punktów żadnych powikłań a żółtaczka była i lampy. Nasz lekarz minę miał nietęga i kazał zrobić małemu kilka badań: pasożyty, lamblie toksoplazmoze i cytomegalię.wszystko wyszło ok oprócz cytomegalii która wyszła dość wysoka. Nie była to cytomegalia wrodzona (ja zrobiłam badania i były ujemne prawdopodobnie został zarażony na sali porodowej ale już tego nie dociekaliśmy ) leczyliśmy się przez 1,5 miesiąca dość popularnym lekiem przeciwwirusowym i wirus całkowicie zanikł. Synek przez ten czas bierze dwa leki i jeden sprowadzany z Anglii i poprawa jest niesamowita. Przez 2,5 roku mały prawie nie chorował więc do lekarza chodziliśmy sporadycznie i kiedy pytałam czy to normalne że nie mówi to słyszałam że chłopcy tak mają. (czysta głupota) Dodam że synek wszystko rozumiał ale nie umiał powiedzieć, pokazywał na migi, brał za rękę i pokazywał co chce. Powtarzał tylko sylaby ale nie składał ich w wyraz.Teraz sam wymyśla historyjki i opowiada albo coś sobie śpiewa. od września poszedł do przedszkola i codziennie zasób słów jest większy. Drogie Mamy NIE!!! czekajcie Szkoda czasu.
Czym mniejsze dziecko tym szybciej nadrobi zaległości jeśli ma 2 lata i nic nie mówi zgłoście się do dobrego neurologa (jak nie do jednego to do 5 może chociaż jeden pomoże waszemu dziecku).
Jeśli komuś pomógł mój wpis i chciałby się dowiedzieć czegoś więcej bo to był tylko szybki skrót to chętnie odpowiem na @-maile tylko proszę podać adres.
Pozdrawiam M.M.
wyślij odpowiedź

Autor: a.s. 13.10.2011 19:30  
dop: nie czekać!!!
czyli mam rozumieć po przeczytaniu tego co pani napisała że to wirusy spowodowały że synek nie mówił?i po lekach zaczął?
wyślij odpowiedź

Autor: M.M. 13.10.2011 23:13  
nie czekać cd.
To był jeden wirus cytomegalii dość powszechny i nie szkodliwy dla dorosłych i starszych dzieci. Natomiast jeśli dojdzie do zarażenia noworodka może mieć poważne konsekwencje takie jak np. blokada ośrodka mowy. Każdy przypadek może być inny i jestem daleka od tego stwierdzenia że tak jest u wszystkich ale u nas tak było.Leki nie spowodowały że zaczął mówić, tylko wyleczyły wirus a ośrodek mowy się odblokował i mały ruszył z mową.
M.M.
wyślij odpowiedź

Autor: a.s. 14.10.2011 15:06  
dop.nie czekac cd.
zastanawiam się tym co przeczytałam,bo po porodzie dziecko poprzez zakażenie wewnatrz maciczne miało zapalenie płuc i przeszedł antybiotyko terapię,długo był też naświetlany bo miał żółtaczkę i zapalenie spojówek zarbiono mu wymaz na chlamydię ale wyniki wyszły ok. Może moje dziecko też ma takiego wirusa,tylko że żaden lekarz nie zleciał mi takich badań, za 2 tyg.mam wizytę u neurologa więc zapytam się czy wykonać bad.na wirusa cytomegalii, jak to dobrze że jest taki portal można dowiedzieć się bardzo interesujących rzeczy,pozdrawiam M.M.
wyślij odpowiedź

Autor: Aleksandra 16.10.2011 20:27  
dziecko nie mówi
poza przyczynami natury powiedzmy biologicznej, czasem powód jest bardzo prosty, dziecku nie opłaca się mówić,co się dzieje gdy dziecko powie yyy i pokazuje palcem gdzieś: my dopowiadamy za nie rozumiejąc w lot o co chodzi: acha chcesz się napić soczku prawda? tak niunia lubi soczek, acha chcesz swojego misia itd a trzeba troche poudawać! że już nie czytamy w myślach dziecka, odpowiadajmy: nie rozumiem, nie wiem co to znaczy yyy powiedz, pytajmy dziecko czego chce, opisujmy co robimy przy dziecku, ale nie mówmy za dziecko! niech czuje sie zmobilizowane, dlaczego w przedszkolu zaczynają mówić? bo inne dzieci nie mówią za nie: ach chcesz misia proszę, acha teraz chcesz wózek... dziecko nie jest rozumiane więc ma motywacje żeby zacząć mówić - to jest oczywiście jeden z powodów
wyślij odpowiedź

Autor: Sylwia Czak 14.11.2011 11:56  
Odp:Przedszkokak problemy z mową
Moja córka ma trzy lata i 4 m-ce.Pierwszy raz byłam z nią u logopedy rok temu bo już widziałam że mało mówi...pani logopeda powiedziała że ma czas do trzecich urodzin.Gdy miała trzy lata powiedziała żeby jej dac jeszcze rok i się rozkręci.Od wrzesnia poszła do przedszkola i była też w przedszkolu logopeda ale trzech letnie dzieci nie są brane pod uwagę.W październiku poszliśmy prywatnie do pani logopedy i w końcu ktoś się zainteresował moją córką.Wiem ze ma problem z syntezą analizą i dwa razy w tygodniu po godzinie jeżdzimy do maszęj pani logopedy...i to działa.Ale płacz mam na końcu nosa bo tak bardzo chcę jej pomuc...
wyślij odpowiedź

Autor: agnieszka.z 14.11.2011 23:42  
syn 5letni któty nie mówi
witam wszystkich mój syn ma 5lat wola na wszystkich mama,mowi takie słowa-ja,ty,nie chce,nie ,tak,choć.na samochód mówi brum.chodzi do przeczkola od tego roku,a co do przeczkola to był problem ze znalezieniem,ponieważ nikt niechciał przyjac dziecka które nie mówi i w napewno jest opóźnione z powodu braku mowy.. ale bardzo sie stara widzie ze chce pracowac,jest bardzo uparty,jak ktoś mu ustanie na odcisk dalsza praca juz nie ma sensu,,chce jechac do centrum zdrowia dziecka w warszawie-bo tam robia badanie genu-bo mysle ze raczej jest to lub blokada psychiczna...bo wszystkie badania jakie mogłam przeprowadzic juz zrobilam i diagnoze autystyczną również,,czekam obecnie na opinie logopedy a ma ich dwuch...a w tedy zobaczymy.....może ktoś mniał by jeszcze jakiś pomysły gdzie zasięgnąć pomocy...pozdrawiam...
wyślij odpowiedź

Autor: gosia 26.11.2011 17:03  
Odp:aha
tylko, że Einstein był dyslektykiem a to już ....
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 07.12.2011 23:13  
Odp:NIE CZEKAĆ!!!
proszę o kontakt na mój email anka8319@wp.pl
z góry dziękuję !!
wyślij odpowiedź

Autor: maczek 08.12.2011 10:28  
Gdyby problemy z niemówieniem wynikały z przyczyn emocjonalnych polecam portal mutyzm.pl
wyślij odpowiedź

Autor: anita 11.01.2012 11:12  
Odp:Daniel i Łukasz
mialam podobnie i stwierdzono u mojego syna autyzm....nie mowil i byl nerwowy ....autyzm stwierdzil psycholog...
wyślij odpowiedź

Autor: justyna wójcicka 01.02.2012 10:23  
Odp:Odp:ten sam problem
muj syn ma 2,5 roku i muwi zaledwie mama tata baba mam daj da lala ala to ty
wyślij odpowiedź

Autor: Wiola 29.02.2012 09:52  
wiola
mam córeczkę i w pażdzierniku będzie miała 3 latka mam ten sam problem.Nie mówi tylko lala nie i na oko mówi" goko" i strasznie piszczy! ale rozumie co do niej mówię proszę o radę dziękuję
wyślij odpowiedź

Autor: monika 02.03.2012 21:27  
Nie mówi
Witam. Nie miałam u syna problemów z mówieniem, ale z gryzieniem pokarmów. Lekarze nic nie potrafili pomóc, logopeda również, psycholog też nie za bardzo wiedział co robić. I dopiero niedawno usłyszałam "integracja sensoryczna". Trafiłam do super pani psycholog i ona wyjaśniła mi,że to że nie dziecko nie gryzie,nie mówi w wieku 3 lat nie jest normalne a tweierdzenie lekarzy, żeby dać mu czas jest błędem. Jest bardzo dużo dzieci z zaburzeniami IS. Wynikają one niekiedy z mikrouszkodzeń mózgu, których nawet na rezonansie magnetycznym nie widać. Mamy nie czekajcie aż dziecko zacznie coś co już powinno a czego nie robi. Takiemu dziecku trzeba pomóc.
wyślij odpowiedź

Autor: Paulina Borek 03.03.2012 23:17  
Mój prawie 4 letni synek mówi bardzo słabo....
Witam.Mam synka w wieku 3 lat i 8mies.Tak jak u wiekszosci Pan dziecko slabo mowi - od wrzesnia chodzi do przedszkola i od tego czasu widzimy postepy no ale co tu duzo mowic nie sa one takie jakbym chciala....Martwie sie jak on sobie poradzi w szkole itd.Z dziecmi dogaduje sie dobrze w przedszkolu - jest baaaaaardzo zywiolowym dzieckiem ktore caly czas sprawdza do czego moze sie posunac i na co mu jeszcze pozwolimy.Broji co niemiara ale nie jest zlosliwy.Jest dzieckiem jak to Pani logopeda powiedziala o umysle logicznym - uwielbia ukladac puzzle 24,30,50 i 60 elem.to dla niego nie problem.Gorzej mu troche idzie z 100 elem.ale wspolnie dajemy rade...;)Lubi gry na komputerze wymagajace myslenia i szukania polecam gre ZOO DOMINO sciagnieta z neta ze strony MYPLAYCITY.com . Moj bardzo szybko ja opanowal.Przy takich zabawach jak powyzej napisalam nie ma problemow z koncentracja ale jesli chodzi juz np.o czytanie bajek czy tez powtarzanie po mnie sylab lub chocby samych liter to juz pojawia sie problem...Zreszta logopeda okreslila to tak - "on jednym okiem patrzy na mnie a jednym szuka co by tu juz zbroic"....Ogolnie jest on dzieckiem garniacym sie do innych dzieci zreszta do doroslych tak samo jest bardzo smialy i nic sie nie wstydzi.W nerwach placze a czasami rzuca sie nawet na podloge chcac pokazac swoja zlosc.Lubi ogladac bajki i czesto spiewa razem z bohaterm danej bajki i podczas tego spiwania nie raz mu sie wymsknie jakies slowo ktorego normalnie nie mowi a jak prosze go zeby powtorzyl za mna to slowo to juz nie powtorzy.Lubi takze tanczyc do programu boogie beebies powtarza nawet te trudniejsze cwiczenia i sprawia mu to niesamowita frajde.
Mam do WAS MAM taka prosbe przeslijcie mi mailem jakies przyklady cwiczen dla takiego dziecka zwiazanych wlasnie z polepszeniem mowy.Jesli to nie sprawi trudnosci to bede bardzo wdzieczna.pozdrawiam serdecznie
wyślij odpowiedź

Autor: Karolina Chuderska 11.03.2012 23:40  
2 latka i 7 miesięcy
Witajcie, Mój synek ma 2 latka i 7 miesięcy bardzo malo mówi, wszyscy nam mówia ze pewnego dnia sie obudzi i zacznie mowic calymi zdaniami.Ja natomist obserwuje go i widze ze jak go czegos nie naucze to nic nie powie sam od siebie.Chodzi do malej grupy w przedszkolu.(od pazdziernika tamtego roku) przeprowadzilismy sie za granice w maju i moze to dla niego byl stres? sama nie wiem ??Kacper zapomina czesto słow ktore mowil jak byl mlodszy np. ciocia teraz nie potrafi wypowiedziec tego slowa...ostatnimi czasy stał sie bardzo nerwowy.Nie bylam z nim nigdzie u lekarza bo wydaje sie normalnym dzieckiem jest bardzo grzeczny i spokojny.Rozumie wszystko co sie do niego mówi ale najlatwiej mu jest jak mi cos pokaze o co mu chodzi.np ost jechalismy pociagiem i cos go w bucie uwierlo i zapytalam czy czuje ze cos tam ma? a on nie myslac pokazal palcami jakby mial pająka albo robaka...martwie sie dlaczego wszystko pokazuje na migi..W przedszkolu mowia dzieci po niemiecku on tez juz kilka słowek umie ale to jest bardzo malo.nie stresuje go niczym, ale zal mi go ze nie moze sie dogadac z dziecmi.Prosze poradzcie mi cos jestesm mloda mama i to moje pierwsze dziecko, któremu oddalabym cały świat!
wyślij odpowiedź

Autor: A 22.03.2012 10:04  
mój ma ponad 2
i słyszałam że on "ma czas" jednak jako matka wiedziałam lepiej,niepokoiło mnie brak rozumienia w wielu przypadkach no to zaczęłam chodzić po specjalistach,teraz wiem że moje dziecko ma autyzm i wiem ze juz nikogo w zyciu nie posluchamw szczegolnosci porad online,bo ktos napisze ze diecko mowi 5 slow i znajdzie sie osoba ktora nie ejst specjalista i napsize ze jej dziecko tez tak mowilo,gdyby to mialo jakies powiazanie obcy sobei dzieci...
wyślij odpowiedź

Autor: maria turowska 02.04.2012 20:47  
Mój problem 3 języki w domu ...mały nie mówi
Mój wnuk ma 2 lata i 7 mcy - mama jest czeszką ojciec polakiem a mieszkają w Niemczech. Między sobą rodzice rozmawiają po niemiecku Mały rozumie perfekt po czesku i polsku ale nie powtarza słów. R wymawia jak bawi się autem Brym, brym. Sam włącza laptopa, po swojemu pisze do mnie przez Skype. Lubi wstawiać (dance) i (handshake)itp. ale mówi bardzo mało. Prawie wcale zamiast mama mówi: ma, tata: ta, itd. Jest ładnie zbudowany i silny. Nie boi się na basenie wody Tylko śmieje się..Ja - babcia martwię się bardzo
wyślij odpowiedź

Autor: małgorzata 07.04.2012 18:10  
2 latka i 8 miesięcy
czytam wpisy z wypiekami na twarzy szukając jakiegoś pocieszenia... wykorzystuję wasze rady. moja córcia tez nie mówi. rozumie bardzo ładnie, dobrze słyszy. mam już dość pielgrzymek po "specjalistach", bo każdy wymyśla coś nowego, dokłada kolejną wadę, chorobę... a potem okazuje sie że nic takiego nie dolega mojej córeczce. najpierw był zespół downa, potem wodogłowie a teraz doszedł autyzm. czasem nie mam już sił. nie wiem komu ufaś. kocham moje dziecko najbardziej na świecie i okropnie cierpię, że nie mówi. ćwiczę z nią na rózne sposoby. robię wszystko co w mojej mocy... powoli trace nadzieje
wyślij odpowiedź

Autor: Olga 07.04.2012 18:34  
Odp:2 latka i 8 miesięcy
Może wybrać się do Logopedy(takiego"sprawdzonego" i polecanego pocztą pantoflową !)
wyślij odpowiedź

Autor: małgorzata 07.04.2012 19:09  
2 latka i 8 miesięcy do Olga
Byłam u logopedy, neurologopedy i nawet robie kurs z oligofrenopedagogiki... wszyscy logopedzi zalecają cwiczenia i każa czekać cierpliwie, bo nie widzą powodu do paniki. tak wiec czekam... cwicze i zamartwiam sie
wyślij odpowiedź

Autor: Justyna 24.04.2012 10:51  
Nikola
witam moja córeczka w lutym skonczyła 3 latka bardzo szybko zaczeła mówić i mówi wszystko poza wyjątkiem liter "r: i "l" zamiast nich mówi "j" np: zamiast aparat mowi apajat nie wiem czy to normalne czy powinnam isc z nia do lekarza??
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 24.04.2012 11:40  
Odp:Nikola
W tym wieku to jest jeszcze normalne,że dziecko nie mówi głoski "R",ale za jakiś rok sugerowałabym wizytę u logopedy.Dziewczynka zamiast głoski "r" wstawia głoskę"J",a to jej utrudni prawidłową wymowę "R" i dlatego właśnie wskazana jest wizyta u logopedy.Dzieci,które zamiast"R" mówią"L",mają znacznie łatwiej.Powodzenia
wyślij odpowiedź

Autor: Alicja 26.04.2012 20:06  
dalej walczymy ..
powiem wam ze czasami czlowiek ma wrazenie ze wali glowa w mur juz chyba 3 logopeda nie powiem ile warty, psycholodzy walą od razu haslami autyzm itp, dziecko przestalo chodzic do przedszkola bo dlatego ze nie mowil i byl bardziej wymagajacy no to o rzu traktowany jak tredowaty - i moze dobrze bo w domu odzyl niesamowicie choc tyle dobrego

co do mowienia to byl etap papugi totalnej powtarzanie kompletnie bez zastanowienia sie

teraz to sie uspokoilo ale zebvy specjalnie dalej poszlo to tez nie bardzo

jutro kolejna wizyta w kolejnym osrodku i tym sposobem na lekarzy ucieklo juz 1.5 roku a ja dalej jestem w tym samym miejscu (jesli chodzi o pomoc lekarska)

cwicze z malym ile wytrzymujemy psychicznie oboje raz przez zabawe raz przez dyscpline ze musi zrobic cwiczenie tylko juz tak jestem umeczona ze nawet jesli sa efekty to ich nie zauwazam :(

wyślij odpowiedź

Autor: małgorzata 08.05.2012 14:17  
opóźniony rozój mowy
Drogie mamy!
Z dzieckiem, które mając półtora roku nie mówi żadnych słów w kontekście znaczeniowym należy bezwzględnie udać się do dobrego logopedy! Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy mogą być bardzo różne, ale nie należy ich bagatelizować. Opóźniony rozwój mowy nawet jeśli samoistnie pójdzie w zapomnienie to może mieć nieciekawe skutki w późniejszym życiu (np. zaburzenia lateralizacji, czy dysleksja rozwojowa) Dlatego każdy przypadek najlepiej jest skonsultować ze specjalistą.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 08.05.2012 19:13  
Problemy z mową
A dlaczego prawie trzy letnie dzieci mają smoczek,i chodzą cały dzień i mielą tę gumę,kiedy mają gadać,a nasze kochane babcie też by mogły normalnie mówić słowa nazywać tak jak sie nazywa a nie jakieś zdrobnienia ,i nie wiadomo o co chodzi.W grach komputerowych małe dziecko 3,4 lata jest mistrzem,ale nie o to chodzi gdzie rozmowa,czytanie bajek jak ma nauczyć się mówić.Może więcej czasu poświęćmy dziecku.
wyślij odpowiedź

Autor: przestraszona 09.05.2012 12:53  
pisalam juz wczesniej o naszym braku mowy
witam mamy, wczesniej pisalam o mojej corce, ktora na chwile obecna skonczyla 4 lata. nie mowila niemal do 3 roku rycia. przeszlismy kazdy etap konsultacji lekarskich i specjalistycznych. obecnie jest dosc dobrze :) duzy rozwo mowy rozpoczal sie w momencie pojscia do przedszkola. oczywiscie nie od razu, nie po pierwszym miesiacu, bo we wrzesniu wypowiadala kilka slow, ale teraz buduje niemal pelne zdania (oczywiscie nie mowi wyraznie, nie daje rady z "w", "r", ale z miesiaca na miesiac slychac postepy. znaczne. jeszcze rok temu bylam przerazona, zmeczona ciaglymi pytaniami nawet obcych ludzi :) ale teraz jest super, jestesmy wszyscy odprezeni i uwolnieni od tego ciezaru :) nawet nie wiedzialam ze mozna sie z nowego slowa cieszyc jak jakas wariatka :)

nam w kazdym razie pomoglo przedszkole, nie chodzimy juz od dawna do psychologa, neurologopedy, nie mamy mozliwosci (narazie) wznowic pracy z logopedą, ale to mysle kwestia kilku tygodni.
a co do mojej przedmówczyni, Pani Aniu... jeżeli jest jakis powiedzmy "defekt", nie jest on zalezny od komputera, tv, smoczka, natomiast guma do zucia jest bardzo wskazana - poleci ją kazdy neurologopedia i logopeda, wzmacnia miesnie zuchwy i jezyka. nie chodzi tez o to, ze za malo sie mowi do dziecka... jest to czesto problem natury neurologicznej lub psychologicznej a nie fizjologicznej.
wyślij odpowiedź

Autor: przestraszona 09.05.2012 13:03  
Odp:2 latka i 8 miesięcy do Olga
u nas bylo tak samo. neurolog, neurologopeda, psycholog, logopeda a moje male ani slowa. tylko placz, ewentualnie wskazanie gestem, tupanie nogami. badano ja pod katem autyzmu, dysfazji i nie stwierdzono, bo roumiala polecenia i wykonywala bezblednie cwiczenia rowadzone przez specjalistow. dopiero w przedszkolu, gdy skonfrontowala sie z rzeczywistoscia (brutalna), gdy musiala sama zakomunikowac ze chce pic, jest albo siku a obok nie bylo mamy czy taty, ktorzy niemal "czytali w myslach" wszystko zaczelo wracac do normy. amela zaczela mowic z miesiac na miesiac coraz wiecej, teraz po niemal roku w przedszkolu mozna sie z nia dogadac. moze nie jest mistrzem poprawnej polszczyzny (o! kaluże! jeden kałuz, drugi kałuż, trzeci kałuż) ale poprawa jest widoczna cora zbardziiej. na dzien babci dostala do nauki wierszyk. nauczyla sie i tak... 40% bylo w miare zrozumiałe. ale teraz jak go powtorzy, zrozumiesz juz bez problemu caly.
wyślij odpowiedź

Autor: Olga 09.05.2012 14:52  
Odp:Odp:2 latka i 8 miesięcy do Olga
To Super,gratuluję sukcesu ! Gramatyka,to umiejętność do nabycia przez długie lata.Najważniejsze,że zaczęła w ogóle mówić.Pozdrawiam;Olga
wyślij odpowiedź

Autor: Anka Diardziski 09.06.2012 06:33  
3 latka i slabo nowi
moja corka skonczyla 3 latka, nie chce mowic jak powiesz jej wyraz to powtarza ale zeby tak od siebie to malo , dodam ze w domu sa 2 jezyki , spiewa caly alfabet po angielsku , umie liczyc , nazywa kolory , figory geometryczne , mowi pojedyncze wyrazy jakos nie da rady laczyc w zdania , ostatnie 8 miesiecy chodzial na zajecia z mowy (spech ) jedna pani psycholog powiedziala ze moze byc autyzm bo nie odrazu reaguje na swoje imie , ale jak powiedz dam lizaka to leci, ma napady zlosci ale to raczej w tym wieku jest normalne , w stanach jak dziecko nie mowi to od razu jest autyzm z regoly reaguje na polecenia
tylko ta mowa ani mama ani tata a kiedys mowila
wyślij odpowiedź

Autor: Sebastian 17.06.2012 15:57  
Prawie 3 lata i cisza!
Witam ,
Drodzy Państwo , przeczytałem wszystkie wpisy, chciałem się trochę uspokoić , pocieszyć.
Mój syn Piotr ma 2 lata i 9 miesięcy. Nie muszę dodawać że mamy problem z mówieniem. Są tylko pojedyncze słowa: mama, tata , baja , nie , ja.
Jak coś chce a my nie reagujemy zgadywaniem to bierze za rękę i pokazuje że chce to lub to.
Jak poproszę go np.o podanie soku to idzie do kuchni , otwiera szafkę , bierze sok , przynosi ,idzie po swój kubeczek i podaje do nalania.
Inne dźwięki i "wyrażenia" są generalnie niezrozumiałe , tzn. dla mnie i żony są zrozumiałe ale ktoś obcy nie ma pojęcia o co chodzi Piotrkowi.
Zaczynamy się bardzo niepokoić , mnie osobiście drażnią komentarze w stylu: "co?3lata i nie mówi?" , "jak się mało czasu poświęca dziecku to tak się ma" itp.
Dodam , że ze względu na naszą pociechę żona zrezygnowała z pracy , codziennie czyta mu książeczki , tłumaczy nazwy przedmiotów - czy to na obrazkach czy biorąc w dłonie i pokazując.
Mały nie chodzi do przedszkola , niestety nie ma wolnych miejsc a do prywatnego nie możemy posłać ze względu na finanse.
Czy ktoś z Państwa może polecić dobrego pediatrę-logopedę ze Szczecina lub Poznania lub Gorzowa Wlkp.? Mieszkamy w Gorzowie.

wyślij odpowiedź

Autor: stanislawa zdrodowska 24.06.2012 21:32  
a moze ta mama wlasnie tak wplywa na dziecko ze nie mowi .postawilabym kamere i obserwowala co sie dzieje z dzieckiem gdy mnie nie ma !
wyślij odpowiedź

Autor: Fiona1979 26.06.2012 15:11  
Odp:Odp:Odp:Nie mówi
U mnie jest podobnie - córcia skończyła w marcu 3 latka i bardzo słabo mówi. Widzę jednak, że każdego dnia poda nowe slówko - często nieudolnie wypowiedziane, skrócone, ale widzę, że próbuje. dzisiaj na pytanie czy mam uczesać jej warkoczyki czy kitki odpowiedziała - KIKI, wiec może to znak, że niedługo zacznie ze mną rozmawiać. Staram sie z nią Ćwiczyć, głównie ruszanie języczkiem, podoba się jej ta zabawa więc robi to chetnie. Myslę ze "cięzka mowa" to tez trochę moja wina, bo staram się ją zawsze rozumieć i wyręczam nazywając to co pokazuje, jako matka nie chcę by moje dziecko sie denerwowało, ale chyba tym samym robię tzw "krecią robotę". Może to ja powinnam sięgnac porady lekarza, a nie moje dziecko, hehe. Też tak macie?
wyślij odpowiedź

Autor: fiona1979 26.06.2012 16:08  
Odp:Problemy z mową
Mam pytanie do Anny - mamą ilu pociech jesteś? Czytajac bowiem Twoją wypowiedź mam wrażenie że doswiadczenia za dużego nie posiadasz. łatwo osadzać, tym bardziej że każdy przytoczony przez Ciebie przykład to stereotym myslenia przedstwiciela zdecydowanie starszego wiekowo od przecietnych rodziców. Moja córcia majaca 3 lata bardzo słabo mówi, momo, że od 3 miesiąca zycia regularnie czytam jej książeczki, dużo z nią rozmawiam i nigdy nie używam wobec niej zdrobnień. Jęli chodzi o gry komputerowe to jedyna w jaką gra to łapanie spadajacych literek i to zawsze w moim lub męża towarzystwie. Nie sadzę wiec ze dzieci nie móią bo rodzice nie poświęcają im czasu. Czekam z niecierpliwością na postepy mojej córci w mówieniu, dużo z nią cwiczę i dlatego nie mogę przejść obojętnie obok niesprawiedliwych komentarzy na temat rzekomych powodów jej problemów z mową!!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 20.07.2012 10:23  
Odp:Odp:Problemy z mową
Jestem mamą 4 letniej córki,wcześniej zanim pojawiła się córcia opiekowałam się dziećmi i dlatego napisałam o moich spostrzeżeniach.Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 09.08.2012 15:05  
Brak mówienia u bliźniąt
Jestem mama 25 miesiecznych bliźniąt tzn córki i syna.Rożnią się oni bardzo między sobą. Córka zaczęła szybciej raczkować i chodzić9choc tak przyszło to z wielkim opóźnieniem bo dopiero jak skończyła 1,5 roku) niz syn,ale za to nie mówi nic prócz odgłosów hau hau,miau,koko,kaka.Natomiast syn mówi tylko hau hau,miau,kła kła,mniam,cześć,jeść,sześć,chciesz i baba, to je i tata. Dzieci w ogóle nie mówią mama i jest mi starsznie przykro z tego powodu, Jak bylismy na bilansie dwulatkai pedietra nic nie powiedziała na ,że nie mówią. Córka więcej słaucha poleceń.a syn nie słucha praktycznie niczego i do tego ma taki złości drapiąc szczypiąc i kopiąc. Chciałabym żeby poszli do przedszkola w przyszłym roku,ale patrząc na rynek pracy w naszym kraju będzie to nie możliwe,żeby pogodzić to z przedszkolem. Wiem ,że tam nauczyli by się wiele,czego ja sama nie jestem w stanie im dać. Męża bardzo często nie ma w domu więc jestem z tym całym wychowaniem sama.Dzieci nie chcą nawet siusiać na nocnik a o kupie nie mam mowy,więc noszą pieluche. czasem wydaję mi się,że nie mam kompletnie pomysłu jak dotrzeć do moich dzieci żeby nauczyły się tego co piwinny umieć w tym wieku. Proszę o porady pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: mama 08.09.2012 15:28  
mama
Jestem mamą 3 letniej córki,jest z sierpnia ,też ma problem z mową ,mówi mało pojedyncze słowa ,teraz poszła do przedszkola i mam nadzieje, że powoli zacznie więcej mówić też się martwię bo w przedszkolu w jej wieku dzieci mówią .Po przeczytaniu tych wszystkich wpisów trochę się uspokoiłam .
wyślij odpowiedź

Autor: berg111 08.10.2012 15:04  
Może ktoś mnie uspokoi?
Jestem mamą 2,5-letniego Cypriana. Sama jestem okropną gadułą - polonistą z powołania , humanistą z urodzenia... Starszy syn 4-latek nawija od 2 roku życia - rozmawiam z nim jak ze starym w kategoriach metafori porównań ch , cha, a aluch przy nas cytuję"ne ka be" ... Zaczął chodzić w 7 miesiącu życia! Sprzedałby Kubę bez butów w wielu sytuacjach, rozumie polecenia, ignoruje moje zachęty do ćwiczeń mowy, slucha czytania, ale zabawy z pokazywaaniem i takie tam to nie dla niego - wolałby kija i w pole! Nawija w swoim języku jak najęty - w zasadzie wszystko oparte o głoski Ka,Ne,ko.. Wyrazy , które wydobywają sie z jego aparatu : pa, mama, ama, ała, nie, o nie!, kilka wykrzyknień typu: hhhhh!-(czytaj dinozaur!) ej!!!(patrz :hura). Byłam u laryngologa - wysłał na badanie słuchu (to w styczniu pod uśpieniem), ale testy moje nie wskazują na to , żeby nie słyszał,jadę do neurologa, chociaż nie widzę , żeby nei pojmował poleceń, był innym dzieckiem niż znane mi maluchy,ma cechy przywódcze, jest wesoły, energiczny, niestety muszę blokować dostęp do kompa - kinomaniak od urodzenia prawie (możę to przyczyna spowolnienia mowy?)Możę któraś z mam ma dziecko, które też tak na początku móiła: nenakekabe.... i takie sznurki zbitek głosek... i mowa z tego wyrosła - niepokoję się, czy nie ma poważniejszego u niego problemu z mową, który trzeba już niwelować?
Czy polecacie program "Słucham i uczę się mówić?"
wyślij odpowiedź

Autor: APETINA 09.10.2012 18:56  
diagnoza w kierunku AUTYZMU !!!
ważne jest czy np. mowę werbalną, zastępuję niewerbalną tzn. słowa zastępuję gestami.
Czy komunikuje się wskazując paluszkiem np. jak coś chce.
Robi np. papa? unika kontaktu wzrokowego?

Moje dziecko ma stwierdzony autyzm dziecięcy w wieku 2 lat i 7 miesięcy.

Teraz ma prawie 4, nadal nie mówi, ale dzięki terapii diecie jest niesamowity postęp.

Dzieci z autyzmem zaczynają mówić około 5 roku życia.

Nie słuchajcie wszystkich w okół którzy twierdzą, że zacznie, żeby się nie przejmować, bo tak naprawdę usypiają czujność.

A w takim przypadku szkoda czasu, każdy dzień jest ważny, bo można już rozpocząć terapię.

Moje dziecko też mówiło niektóre litery, powtarzało ciągle te same sylaby. Teraz już wiem, że w autyźmie są to echolalia, które też są jednym z wyznaczników w diagnozie.

Przede wszystkim dobry specjalista - najlepiej fundacja zajmująca się diagnozą autyzmu. W Warszawie jest to np. fundacja synapsis, scolar.

wyślij odpowiedź

Autor: APETINA 09.10.2012 19:06  
objawy ___ AUTYZMU____
POLECAM

http://www.youtube.com/watch?v=lR1KvE63ESI

http://www.youtube.com/watch?v=cQLVjecJgIw&feature=relmfu
wyślij odpowiedź

Autor: APETINA 09.10.2012 19:10  
FILM ----- AUTYZM---- nie mówiące 2 - 3 latki
http://www.youtube.com/watch?v=Pn_ngUCQuj0&feature=relmfu
wyślij odpowiedź

Autor: paulina p 04.11.2012 15:02  
ten sam problem
mój syna ma 3 lata i 3 miesiąca i mówi tylko mama, tata, baba, kasia, daj, choć tu, lody wszyscy mi mowia zebym sie nie martwiła bo on wkoncu zacznie mowic . w rodzinie mojego meza jest logopeda i ustrzegła mnie zeby jak najszybciej pojsc do psychologa i neurologa bo to moze byc powazniejsze niz mi sie wydaje jest tez duzo cwiczen do stymulacji mowy na internecie ktore mozna wykonywac w domu np. rozdmuchiwanie ryzu po stole zdmuchiwanie swieczki, oblizywanie buzi,unoszenie jezyka do podniebienia itp a duzo cwiczen znajdziecie tutaj http://www.przedszkole253.waw.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=117&Itemid=49
wyślij odpowiedź

Autor: Zn -tata:) 07.11.2012 12:58  
Podobne problemy, podobne zmartwienie..
Moj Rysio tez ,,pod górę, ale przynajmniej od roku wiemy co jest zgrane( ma 3,5). Zajęcia z logopeda, przedszkole , psycholog dziececy, dodatkowe zajecia, doskonały kontakt z nami rodzicami. Powtarza prawie każde słowo bez swoich magicznych t, d, r itp ( tych co się kończą w wymowie na końcu podniebienia . Ale idzie dobrze :) . Są wielkie postępy . Mowi zdania, np .mama aj ogoka( mama daj ogorka) lub aa aj kuy( tata daj kury- tak nazywamy Ipada-wszechobecne angry birds:).duze postępy w nowych słowach po przedszkolu, ale jednak widzę ze nie zastąpi kontaktu i pracy z rodzicami. Dwa dni temu nazwalismy 30 autek , każde swoje imię, Np: RR, Pako, Wowo, Ryba,wiodła,Silver , piko, itd..i idzie swietnie. PS. Rysiu ma zdiagnozowany autyzm od roku.
wyślij odpowiedź

Autor: babcia 15.11.2012 14:43  
Odp:Enigmatyczne dzieci...
dzieci z zmianami chromosomalnymi naprzxyklad chromosomu 16 maja problemy z rozwojem mowy.
Wiem,bo moja wnusia ma takie zmiany...ale ma teraz 2 i 5 miesiecy i cos sie zaczyna dziac...
ale opuznienie prawdopodobnie pozostanie

Aby tylko chodzic,smiec i cieszys sie potrafily nasze dzieciakito wszystko jest ok
wyślij odpowiedź

Autor: babcia 15.11.2012 14:46  
Odp:Odp:problemy z mowa
glupia... my sie wymieniamy doswiadczeniami anie uczymy ortografii
wyślij odpowiedź

Autor: mimi 17.11.2012 23:51  
Odp:Podobne problemy, podobne zmartwienia... - problemy z mową
Mój synek ma 2 lata i 10 miesięcy. Mówi bardzo mało, mama, tata, baba, dziudzia, papam,pa pa, am am, uchu - na psa, łoła = Ola, fach fach = ciągnik, din din = przyczepa, um = koło/okrągłe,si = siku,ee = kupe,siaś = Staś, dużo rzeczy pokazuje, stosuje wyrazy dźwiękonaśladowcze lub nazywa po swojemu. Martwiłam się tym, ale mały wszystko doskonale rozumie i słyszy (miał badanie słuchu), więc czekałam, tak jak zaleciła pediatra. Synek uwielbia "czytać" książki, malować farbami, rysować, ciąć nożyczkami, lepić z plasteliny i wiele innych zabaw. Mały jest bardzo pogodny i towarzyski, lubi innych ludzi, nie ma problemu gdy musi zostać na cały dzień u dziadków.
Teraz jednak szukam wszystkiego co się da, bo moje dziecko jest szykanowane. Od października chodzi do przedszkola i dopiero tu dzieją się cuda!!! Pani przedszkolanka "zdiagnozowała" u małego autyzm!!! Bo:
- gdy czasem w przedszkolu jest głośno to zatyka sobie uszy (zdarzyło się to może raptem w całym jego życiu 6 razy), a w domu przebywa najczęściej z 1 dorosłym,
- bo raz zapłakał bez łez,
- i najważniejsze, że nie mówi!!!
Byłam z nim u logopedy, która stwierdziła opóźnieni mowy i też zasugerowała autyzm. Byłam u psychologa dziecięcego, która stwierdziła, że wszystko jest w porządku, synek jest bardzo inteligentny, wszystko rozumie tylko nie może się porozumieć.
Dodam, że mały uwielbia czułości, buziaki, uściski i wygłupy.
Bardzo proszę o radę co jeszcze mogę zrobić i do kogo się udać po fachową poradę.
P.S.BARDZO PROSZĘ o kontakt Zn -tata:)!!! Czy mógłby mi Pan napisać na jakiej podstawie zdiagnozowano u Pańskiego synka autyzm i jakie wykonywali Państwo badania? Za wszelkie informacje będę BARDZO WDZIĘCZNA!!!
Mój e-mail hipcio1@op.pl
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia-mama 04.12.2012 12:35  
nie chce mowic
witam moja prawie 3 letnia corcia Julianna ma taki sam problem co wasze dzieci-NIE CHCE MOWIC :( jest mi smutno z tego powodu, wymawia tylko pojedyncze slowa takie jak mama, da(daj), bam, tam, baba. Julianna jest bardzo energicznym dzieckiem, lubi sie wyglupiac, pokazywac swoje uczucia, ale nie ma koncentracji nie chce powtarzac, zadko kiedy wykonuje polecenia. Bylismy juz na badaniu sluchu i wszystko jest dobrze,byla tez pierwsza wizyta u logopedy tam pani kazala nam cwiczyc ,probuje to robic ale corka nie koncentruje sie oczywiscie sa postepy bo zaczela nasladowac odglosy psa kota kaczki wydaje sie ze lepiej sie z nami komunikuje. najbardziej mnie martwi to ze Julianna czasami sie prezy i zgrzyta zabakami:(
wyślij odpowiedź

Autor: adrianna tatko 06.12.2012 18:12  
Odp:diagnoza w kierunku AUTYZMU !!!
u mojego synka jest problem w postawieniu jednoznacznej djagnozy,bo jak usłyszałam ma kilka cech autystycznych ale też wiele takich które wykluczają autuzm.Synek ma 3 latka nie mówił kompletnie nic. od trzech miesięcy chodzimy do logopedy i na integrację sensoryczną.Są postępy bo zaczoł najpierw wydawać dźwięki a teraz zaczyna powtarzać literki no i pojawiło się mama,papa,baba.Synek rozumie mowę bardzo dobrze(stwierdzone przez trzech logopedów)Wykonuje polecenia,bawi się stosownie do wieku,nakarmi misia,da lali pić,dzieli się radością(np.jak widzi coś co go cieszy brzybiega,pokazuje paluszkiem i się uśmiecha)uwielbia się przytulać nie tylko do mnie i męża.W przedszkolu nie ma żadnych problemów jest bardzo lubiany.Jednak paluszka używa tylko jak spytam gdzie jest to czy tamto to pokaże ale gdy coś chce to już nie.Jedynie wypracował sobie jak ja to nazywam język migowy tzn.na jedzenie mlaska wtedy pytam czy chce jeść to kiwa głową chce pić to cmoka itp.Jak w telewizji lecą reklamy to cały czas je nam komentuje (oczywiście na miginp.pokazuje włosy albo na niby kopiepiłkę itp.)Synek nie lubi patrzeć w oczy i to właśnie niepokoi lekarzy oraz ten brak mowy.Odchodzę już od zmysłów.Doszło do tego że o niczym innym nie potrafię myśleć tylko o tym czy ma autyzm czy nie ma autyzmu.Nie wiem czy Pani to przeczyta jeśli tak to proszę o jakieś wskazówki,na co jeszcze zwrócić uwagę.Wspomne jeszcze że synek po porodzie miał podany tlem ma też niedoczynność tarczycy wykrytą w wieku ok.dwóch lat.
wyślij odpowiedź

Autor: Monika Kuźniar 10.01.2013 08:06  
Odp:Odp:Mój 4-latek;)
Mój maluch ma trzy i pół roku, od listopada chodzimy do logopedy, ponieważ ma opóźniony rozwój mowy. Mówi pojedyncze zdania, ja nie mam problemu ze zrozumieniem go, ale kiedy zostaje z kimś innym, to jest masakra :/ Logopeda wysłała nas na badanie słuchu, ponieważ nie miał robionego. Co się okazało? Że mój synek ma alergię, przez co ma obrzękniętą błonę śluzową nosa, co z kolei przytkało mu kanały słuchowe i doprowadziło do niedosłuchu. Nie miał żadnych objawów alergii i co najgorsze wydawało mi się, że świetnie słyszy! Teraz musimy podleczyć uszy przez nos i mam nadzieję, że to przyspieszy rozwój mowy... Trzymajcie kciuki!
wyślij odpowiedź

Autor: rafal 15.02.2013 11:31  
moje dziecko tez konczy 3 lata i terz malo mowi to zaley od dziecka trzeba poswiecac uwagi duzo czytac mu ukladac klocki mowiac to kwadratowy zoty klocek naprzyklad rysowac malowac mowiac rysujemy koleczko w czerwonym kolorze i spokojnie zacznie mowic
wyślij odpowiedź

Autor: Ola 18.05.2013 08:57  
Trzyletnie dziecko nie mowi.
Witam, moja corka za miesiac kończy trzy latka.urodziła sie w uk.od dwóch lat ma duży kontakt z angielskim, najpierw zostawala z niania, teraz chodzi do przedszkola.na dzień dzisiejszy wydajei sie, że mowi lepiej po angielsku niż polsku.po ang buduje nawet krociutkie zdania, a po polsku tylko powtarza.najbardziej msrtwi mnie fakt, że nadal dużo babloli.jest rozgadana tylko ciężko to zrozumieć.za miesiac zaczyna spotkania z logopeda.dodam, że mała wypowiedziała piersze słowo w wieku 17miesiecy, w wieku 2lat mówiła ok 10 słów, ale cały czas kazano mi czekać na magiczne trzecie urodzin...tyle, że corka nadal jest z tylu w porównaniu do rówieśników, moim zdaniem przynajmniej pol roku.
Czy ktos spotkał sie z podobnym przypadkiem??? Strasznie sie zamarteiam.pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: julka 12.06.2013 00:21  
Odp:Odp:diagnoza w kierunku AUTYZMU !!!
Witam,
Mój syn ma prawie to samo co Pani proszę powiedzieć czy już wie Pani co dolegało synowi i czy się popraiło coś z mową?
wyślij odpowiedź

Autor: adrianna tatko 14.06.2013 11:48  
Odp:Odp:Odp:diagnoza w kierunku AUTYZMU !!!
Witam
Tak,jest ogromna poprawa!Autyzm został całkowicie wykluczony po prawie roku obserwacji.Nie stwierdzono też żadnej choroby u mojego synka.Stwierdzono zwykłe,proste opóźnienie mowy.Jestem taka szcęśliwa!Synek w tej chwili ma 3 i pół roku.Wypowiada już ok.25 wyrazów i bardzo dużo powtarza lub próbuje to co usłyszy.Zaczyna też łączyć już po dwa wyrazy np tata weź ,mama pij(czyli śpij:)).Dzisiaj usłyszałam od Pani logopedy do której chodzimy że synek robi największe postępy z dzieci które prowadzi.Od niedawna synek intensywnie i bardzo wyraźnie zaczął mówić NIE i nigdy bym nie przypuszczała że to słowo będzie mnie tak cieszyć:)
wyślij odpowiedź

Autor: kaja 23.06.2013 09:32  
przepraszam ,ale pani robi okropne błędy ortograficzne..
wyślij odpowiedź

Autor: Justycha 26.06.2013 09:21  
problemy z mowa
witam, moj synek ma trzy latka(skończył 29 maja) i jeszcze nie mowi. czasami mi sie zdarza mowic PIC,NIE,KOL KOL(Tzn dac mu coli)A tak pozatym to jakies sylaby. Jak sie bawi, to duzo sylab wymawia. Rozumie wszysko co sie do niego mowi,lubi sie przytulac calowac.Jak cos zpsoci i powie sie zeby przeprosil to sie przytula, robi smutna minke i wydaje dzwiek UUU.Martwie sie o synka, pomóżcie co robic, jak ćwiczyc z nim mowe. Zgóry dziekuje za odpisy:)
wyślij odpowiedź

Autor: Azja 30.06.2013 12:51  
dwulatka
Moja córeczka skończyła niedawno 2 lata, i mówi bardzo niewiele. Mama, tata, Bartek(to jej 9-letni brat;), a sio(do much;), daj, nie, baba, dziadzia...i nuci z ulubionych utworów...i na tym koniec. W mojej rodzinie wszyscy mówią, aż za dużo;) syn także...rozmawiamy z nią, podczas zabawy próbuję z nią powtarzania-ale ona nie chce...taki mały uparciuch. Mnie jest przykro jak widzę młodsze dzieci, które tyle mówią...Słuch zbadany,ale neurolog jej jeszcze nie badał. W ciąży(22tc) przeszłam grypę typu A...czy to możliwe że miało to wpływ na mowę u niej?
wyślij odpowiedź

Autor: anna 16.08.2013 15:29  
problem z mowa u wcześniak
muj syn w październiku skoczy 3 lata jest wcześniakiem,mało mówi .wola mama jak się zdenerwuje lub baba i pokazuje wszystko paluszkiem wiec wiec o co mu chodzi. ładnie się bawi.woła susi pokazując na nocnik lub sam idzie do łazienki i przenosi i siusia .denerwuje się jak coś nie dostanie i krzyczy.rozumie wszystko co donie go mówię, sam czuwa papierki do kasza. przy tym nie słucha ucieka np. sam na podwurko.
wyślij odpowiedź

Autor: pk 24.09.2013 12:30  
pawel
Z moim synkiem jest podobnie. Ma 3 lata i mówi bardzo niewyraźnie jakieś sylaby, nie potrafi powiedzieć całego dłuższego słowa. A lekarze jak zwykle nic nie widzą, nic nie wiedzą, chwalą dziecko, że ładne, każą czekać i pensje co miesiąc biorą. Tylko za co ? Co to za zawód, który nie pomaga ludziom bo jest zbyt głupi a pozwala pasożytować tysiącom ludzi na państwowych wspólnych pieniądzach ? Myślę, że każdy lekarz tak jak współczesny absolwent studiów powinien pracować tylko na umowach śmieciowych. Byłaby np. umowa o dzieło pomiędzy lekarzem a rodzicem reprezentującycm ministerstwo. Jeśli lekarz nie umie pomóc to nie dostanie pieniędzy z ministerstwa. To by było bardziej uczciwe niż pobieranie chorendalnych kwot z pensji milionów ludzi na NFZ z którego nie ma pożytku.
wyślij odpowiedź

Autor: krysia 24.10.2013 10:05  
problemy z mową
Drogie mamy,
mój synek w wieku 2 lat mówił tylko mama, tama, da,jak cos chciał to pokazywał paluszkiem i wydwał dźwięk yyyyyy, rozumiał wszystko co do niego mówiliśmy, wykonywał polecenia. Panie w żłobku powiedziały ze nigdy nie słyszały od niego żadnego słowa, byłam przerażona, że coś z nim jest nie tak,po głowie chodził mi nawet autyzm, byłam u logopedy i psychologa - powiedzieli abym cierpliwie czekała i nie naciskała powiedz to czy tamto. Psycholog zaleciła zachęcanie do mowy, ale w formie zabawy. Z własnej inicjatywy zakupiłam "słucham i uczę się mówić" jednak nie sądzę aby to mu pomogło gdyż po tygodniu już nie chciał słuchać
Teraz Janek ma 2,5 i mówi zdaniami po trzy cztery wyrazy, po nas powtarza każde słowo nawet trudne i długie. Stało się to prawie z dnia na dzień. Drogie mamy jeśli macie wątpliwości co do rozwoju mowy waszych dzieci udajcie się po prostu do specjalistów aby wykluczyć zaburzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: Edyta S 30.01.2014 18:22  
EdytaS
Jeśli zauważacie że u dziecka występuje problem z mową to nie czekajcie i idźcie do dobrego logopedy, zajęcia ze specjalistą naprawdę mogą w takich przypadkach dużo pomóc. Z własnego doświadczenia polecam Centrum w Tarnowie na stronie http://besenseo.pl jest do nich kontakt.
wyślij odpowiedź

Autor: agunia. 08.03.2014 12:56  
mowa dziecka
WITAM wszystkie zatroskane mamy, ja tez mam synka który jako 2,5 latek mówił tylko mama i baba. Był grzecznym dzieckiem rozumiał wszystko, ale z mówieniem był duzy problem jak cos chciał to tylko wystawiał ręke. Bardzo mnie to martwiło chodziłam z nim do logopedy, ale dużych efektów to nie dawało i powiem wam ze dopiero jak skończył 3 lata dopiero zaczą mówić zdaniami i prawie wszystko ładnie nawet lepiej niż jego rówieśnicy co zaczeli mówić dużo szybciej. Mowi ładnie i wyraźnie i czasmi zadziwia mnie nawet swoją wiedzą, teraz ma 4 lata chodzi do przedszkola i jestem z niego dumna. Mamy dajcie swoim dzieciom czas każde dziecko jest inne i inaczej się rozwija na wszystko przyjdzie czas.1367
wyślij odpowiedź

Autor: malwina 24.03.2014 19:54  
moja 3 letnia córka mama darii
moja 3 latka mało mówi( mama , oć ,kiki , posie , nie , ak , uty , pity akana ) przy tym pokazuje dużo do niej mówię od dawna praktycznie od jej urodzenia czytam pokazuje tłumacze a ona nic więcej nie mówi przeczytałam gdzieś ze trzeba języczek dziecka ćwiczyć wiec ćwiczyłyśmy języczek na boczki od jednego do drugiego policzka robienie rurki z języczka wszystko szubko chwytała w zabawie doszłyśmy nawet do tego etapu że umie gwizdać ale nowa nadal nie nie rozwinęła sadze iż jest uparta i wiem ze umie mówić ponieważ rok temu jak wyłączył się telewizor to przyleciała do mnie i mówi " mama źobać telewziol" ale nie poważyła tego więcej teraz przylatuje i mówi tylko źobać nie wiem jak skało nic ja do mówienia może ktoś ma jakiś pomysł bo mi się już skoczyły opisuje jej wszystkie czynnosci które wykonuje i angażuje ją w nie a nadaj mi nie mówi dodam iż jest z grudnia 2010 i nie bawem czeka ja szkoła
wyślij odpowiedź

Autor: mm 25.03.2014 17:51  
111
bo dzieciom nie włącza się telewizora tylko się z nimi rozmawia ! Ludzie, zamiast brać dzieci na kolana i do nich gadać to się wywalacie na kanapie i przed TV i później dziwota, że nic nie mówią
wyślij odpowiedź

Autor: malwina 27.03.2014 09:43  
Odp:111
hahahahaha troszkę źle zrozumiałeś/aś ja mam jeden pokój i rzeczywiste telewizor gra ale nie ma wpływu na moje rozmowy z dzieckiem czy zabawy dużo z nią rozmawiam opisuje czynności które wykonuje zadaje pytania i pytam ja o zdanie prawadze z nią rozmowy i nie rozwalam się na kanapie :) dużo z nią pracuje lecz chodzi o to iż nie chce się przełamać i mówić czasem tez puszczam jej bajki edukacyjne na jej poziomie które ogląda z zaciekawieniem żeby jeszcze bardzie powiększyła zasób słów znanych nie można od żadnego rodzica wymagać pracy z dzieckiem przez 12 godzin lub więcej gdy nie śpi a 20 min bajki która ma rozwijać raczej nie szkodzi rodzic też nie maszynka i chwilka wytchnienia sie należy
wyślij odpowiedź

Autor: Sandra 03.04.2014 21:11  
3 latka i dalej nic
moja córka 13 kwietnia skończy 3 latka. Gdy miała 1,6 roku dałam ją do żłobka, sadziłam że jak inne dzieci zaakceptuje się i bedzie wszzystko w porządku chodziła przez pół roku, w końcu ja wypisałam, przestała mówić i jej zachowanie wzbudzało we mnie niepokój, nic nie mówiła zachowywała się jakby była odcięta od świata. Jej zachowanie po roku się poprawiło zaczęła reagować zrobiła się inna jednym zdaniem jest poprawa i to wielka córka zrobiła się żywsza i wszędzie jej pełno... Jednak problem leży w tym, że w dalszym ciągu nic nie mówi. Byłam u lekarzy odsyłali od jednego do drugiego... lekarz w poradni laryngologicznej powiedział że wszystko jest w porządku. Jednak za każdym razem gdy proszę lekarza pediatrę o skierowanie do psychologa dziecięcego lub do logopedy, jego odp jest taka sama " nie ma co sie fatygować, dziecko jeszcze jest za małe na takie badania, dajmy jej czasu ". Lekarz pediatra zaproponował też żebym dała córkę do przedszkola. Jednak ja obawiam się, że powtórzy sie ten sam problem co w żłobku...
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 03.04.2014 21:33  
Odp:3 latka i dalej nic
Witam. Wystarczy zadzwonić do Poradni Psychologiczno-pedagogicznej na wizytę i poprosić o zbadanie dziecka u logopedy i może psychologa. Nie potrzeba żadnego skierowania.
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 04.04.2014 06:52  
Odp:Odp:3 latka i dalej nic
Przepraszam ,ale nie dopisałam: i umówić się na wizytę aby aby tych dwóch ww. specjalistów zbadało dziecko.
wyślij odpowiedź

Autor: Koszerna 24.04.2014 10:10  
Odp:3 latka i dalej nic
Wyślij ją do poradni dla dzieci z mutyzmem wybiórczym. Nawet jeśli nie cierpi na to zaburzenie, to powiedzą Ci tam co może być przyczyną nieśmiałości czy też braku mówienia. W Warszawie znam tylko jedną poradnię - "Mówię", ale jest ona skuteczna, synek mojej siostry dzięki nim mówi już bez problemu.
wyślij odpowiedź

Autor: basia 30.05.2014 23:09  
witam
moj syn pod koniec pazdziernika skonczy trzy lata i nie moge powiedziec, ze nie mowi bo mowi duzo np mama juz czyste albo mama juz siusiu, daj pisciu, chodz spac, mama obudz ,mama daj to, mama patrz co to ,mama tata jest tu, jesze bajke , wszystkie zabawki, chodz tutaj itp duzo wyrazow uzyw awie jak sie nazywa ile ma lat jak ja mam na imie jak tata wszystkie babcie i dziadkowe wszystkie dzieci ktore zna powtarza zazwyczaj wszystkie wyrazy po mnie nawet pupa ale czasami jeszcze zastepuje takie slowa jak huzdawka mowiu buju buju i tak bym chciala zeby juz zaczol tak naprawde plynnie mowic jak inne 2,5 latki
wyślij odpowiedź

Autor: Polak 14.07.2014 07:44  
Odp:Odp:dziecko 3-letnie nie mówi
Widać jak rodzic ma wiedzę, tak i dziecko odziedzicza geny po Tobie. Na początek proponuję samej wrócić do szkoły bo takiego analfabetyzmu dawno nie widziałem , jak rodzic bezmózgi to i dziecko będzie tępe!!!!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Mama dyslektycznego dziecka 21.07.2014 11:54  
opowieść już wiekowej matki o niemówiącym dziecku.
Drogie internautki, mój syn nie mówił do drugiego roku życia a potem kiepsko do 4 roku życia. A potem poszło szybko i z górki :). Niestety jak miał 8 lat już było dla wszystkich jasne, że jest dyslektykiem. Poneważ dyslekcja to ułomnośc mózgu i jak każde inwalidztwo można ją określić porcentowo to mój syn to tak na oko ma uszczerbek w tej materii tak na 70%. Przy stu procentach nie ma możliwości żadnej nauczenia się czytania i pisania, a np. przy trzydziestoprocentowym ubytku będą trudności w pisaniu i czytaniu, ktore poprzez cwiczenia można zniwelować d b. dużym stopniu. Zawsze niepokoi mnie jak słyszę, że dziecko nazbyt długo nie mówi, a żadne badania nie wykazują przyczyn takiego stanu rzeczy.
Trzydzieści lat temu kadra nauczycielska byla w tej materii kiepska, mimo że nauczyciele akademicki zaprzysięgali się, że uczą studentów o tych ułomnościach i o symptomach, ktore pozwalają na szybką wstepną diagnozę. To teraz już dojrzały mężczyzna, ktory b. dobrze radzi sobie w życiu mimo tej ułomności.
wyślij odpowiedź

Autor: Joanna Szymkowicz 21.07.2014 21:33  
Azja
Pisałam jakiś czas temu o swojej dwulatce...teraz skończyła 3. Zaczyna powtarzać, wreszcie ruszyła mowa...
Zachorowała w marcu ,tego roku, na cukrzycę typu 1. Badania przeprowadzone w klinice wykluczają cukrzycę z powodu genów...To ,że nie mówiła tak jak powinna, to typowe dla cukrzyków typu 1...pewien rodzaj blokady.
Teraz wyrównujemy cukry i jest postęp.
wyślij odpowiedź

Autor: Klara 28.07.2014 10:15  
Odp:Odp:aha
Albert Einstein był dzieckiem austystycznym............
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#     #####   #######  ####### 
  ##    #     #  #        #    #  
 # #          #  #            #   
   #     #####   ######      #    
   #    #              #    #     
   #    #        #     #    #