MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > obgryzanie paznokci
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: mw 28.12.2006 13:45  
obgryzanie paznokci
Moja córka ma 3 latka i obgryza paznokcie jak ją tego oduczyć.
wyślij odpowiedź

Autor: Kacha 10.01.2007 14:02  
Gorzki Paluszek
Moja córeczka ma 4 latka i też strasznie obgryza paznokcie, a zaczęło się we wrześniu gdy poszła do przedszkola. Słyszałam o jednym pomyśle (choć sama go jeszcze nie wypróbowałam) w aptece podobno można dostać tak zwany Gorzki Paluszek, jakąś smakową laseczkę, która dziecko zjada i zmienia ona smak paznokci na gorzki!? Nie wiem czy to prawda i czy działa ale mam zamiar spróbować!!
wyślij odpowiedź

Autor: Iwona 12.01.2007 08:33  
Odp:Gorzki Paluszek
Obgryzanie paznokci związane jest z nerwicą dziecka.W ten sposob odreagowuje stresy zwiazane z pójsciem do przedszkola.Przede wszystkim powinnaś porozmawiać z dzieckiem,sprobować wywnioskować,czego sie boi w przedszkolu,dlaczego zle sie tam czuje.sprobować jej wytłumaczyć,ze tez jako dziecko chodziłaś do przedszkola,ze wolałabyś ,aby była z tobą w domu,ale musisz chodzoć do pracy itp.Ja miałam podobny problem z moim synem,ktory histerycznie reagowł na przedszkole,nie mogl spać w nocy,ale po 2 tygodniach takich rozmow do poduchy,jakoś dał się przekonać,ze buntowanie nic nie da.
wyślij odpowiedź

Autor: basia 19.02.2007 14:29  
Odp:obgryzanie paznokci
moja córka (4 lata) tez miała okres obgryzania paznokci -kiedy skończył się żłobek i przeszła do przedszkola - trwało to ok.3 m-cy. Sama za bardzo nie wiem jak to się stało, że przestała.
Jako że jest dziewczynką od "małego" miała malowane paznokcie moim lakierem (jak mamusia) -panie w żłobku miały niezły ubaw gdy zobaczyły pomalowane paznokcie na czerwono u stópek (!!!), więc jak zaczęła obgryzać to mówiłam jej każdego dnia że jeśli chce mieć pomalowane to nie może mieć obgryzionych. Kiedy ja malowałam swoje przychodziła do mnie, a ja sprawdzałam i odmawiałam. Widząc że ją to trochę "boli" ze 2 razy pomalowałam jej ( po przypiłowaniu), ale obiecywała że już nie będzie obgryzać... no i w końcu dotrzymała słowa... teraz zawsze mi się chwali.
Jednak nie wydaje mi się, aby to było główne "lekarstwo na obgryzanie" Po prostu myśle że zaadoptowała się w przedszkolu oraz wzmocniła sie więź między nią i tatą (bo teraz tylko mąż odbiera ją ,ja pracuję dłużej).
wyślij odpowiedź

Autor: Aga 20.02.2007 16:12  
Lakier do paznokci ?!
Jak można takiemu małemu dziecku malować paznokcie normalnym dorosłym lakierem ? W życiu by mi do głowy nie przyszło, aby 2-3 latce wylewać tyle chemii na jej dziecięce paznokcie !
wyślij odpowiedź

Autor: Agata 20.02.2007 19:50  
lakier do paznokci.
Też się dziwię.Ale lakier do paznokci,to ujdzie jeszcze-choć to zwykły wymysł...Mnie bardziej poruszają kolczyki w uszach np. u rocznej dziewczynki.Tego już nie potrafię zrozumieć.
wyślij odpowiedź

Autor: mika 25.04.2008 16:04  
to nie działa, ten lakier wcale nie jest gorzki. Kupiłam, pomalowałam małej, a rano znowu obgryzione. pomalowałam sobie i spróbowałam, to jest jak lakier bezbarwny.
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 06.05.2008 22:34  
lakier
to jest specjalny lakier z gorzkim posmakiem, ale jak się wczytywałam to są tam składniki normalnych lakierów więc nie wiem czy to aby napewno jest bezpieczne dla dzieci. Mój ma 2.5 roku i ciągle paluchy trzyma w buzi :(( też nie mogę dać sobie z tym radę
wyślij odpowiedź

Autor: majka 07.05.2008 06:32  
smarujemy
więc moje drogie może to zabrzmi drastycznie ale ja swoją córeczkę niestety po wszystkich waszych powyższych radach i przeżyciach musiałam nastraszyć ze jak bedzie obgryzała paznokcie to posmaruje jej "kupką" i wyobraźcie sobie moje dziecko z dnia na dzień przestało obgryzać paznokcie. Wszystkie te lakiery i maście są mocno przereklamowane, czasami jak to mówiłam do niej to sie w duchu zastanawiałam czy nie jestem okropną matką ale córka obgryzała już nawet skórki aż do krwi, i niestety tłumaczenie ze to są nerwy było bzdurne moim zdaniem.Po prostu czasami dzieci mają takie uroki .Zyczę powodzenia
wyślij odpowiedź

Autor: dorota kotarska 12.05.2008 00:20  
majka ma racje
Majka, jestes zdrowa, "kobitka", i masz dobre podejscie.Nie robisz z malego problemu wielkich patologii.Po co to szukac zaraz przyczyny,obgryza paznokcie to juz napewno nerwica.Czesto to my sami doszukujemy sie na sile jakis chorob w naszych pociechach.Nie mozna przeciez postawic diagnozy opartej na jednym nieprawidlowym zachowaniu, jakim jest obgryzanie paznokci.
Najlepsza metoda na wszelkie problemy z dziecmi jest nie zabraniac,nie tlumaczyc ,ze tak sie nie robi, ze, to szkodzi.Nalezy zastosowac odpowiednia strategie.Majka ja znalazla i dlatego odniosla sukces.
To tak jak w tym dowcipie,"maly Jasio nie chce jesc,rodzice robia wszystko, tlumacza, stosuja kary i nic.Zdenerwowany ojciec wyszedl na ulice i znalazl stara i bardzo chuda kobiete,przyprowadzil ja do domu ,kazal sie rozebrac i pokazal ja sykowi, mowiac:"patrz synku, jak nie bedziesz jadl to bedziesz wygladal jak ta pani"

Aby nasze pedagogiczne strategie sie udaly musza przemawiac do prawej polkuli to znaczy do emocji, a nie do lewj to znaczy do logicznego rozumowania.

Jest powiedzenie"przemowic mu do rozumu" i to jest blad, powinno byc "przmowic mu do emocji".
To one rzadza naszym zachowaniem.

W zwiazku z tym rozmawiajcie nie z rozumem swoich dzieci lecz ze zmyslami swoich pociech, to znaczy z ich czuciem, smakiem ,dotykiem, sluchem,wzrokiem,

A na obgryzanie paznokci jest taka rada.
Zamiast zabraniac, bo jak juz sie przekonaliscie nie daje to efektu, a wrecz przeciwnie,zrobcie tak.
Spokojnie ,trzymajac dziecko za roczki,zachowujac kontakt wzrokowy powiedzcie:"Zrozumialam, jake to dla ciebie przyjemne obgryzanie paznakci,a poniewaz cie kocham to chcialabym aby ta przyjemnasc byla jeszcze wieksz,powiem ci jak zrobimy abys miala gigantyczna przyjemnosc obgryzania paznokci.Jezeli jadlabys caly dzien od rana do wieczora lody(tu trzeba podac przyklad tego co dziecko najbardziej lubi)to pewnie juz po pierwszym dniu znudziloby ci sie i lody nie bylyby juz przyjemnoscia.
A wic zrobimy tak aby ci sie nigdy nie znudzilo obgryzac poznokci.Wyznaczymy sobie slodkie godziny obgryzania.
Wtedy wyznaczcie np czs obgryzania co godzine , jezeli dziecko w czasie tej godziny sie zapomni to musicie powiedziec,"uwazaj bo jak sie nie bedziesz trzymala godzin to przestaniesz lubic obgryzanie paznokci.Za godzine zawolacie dziecko i powiecie teraz jest czas obgryzania, po uplywie 2 min. teraz jest koniec obgryzania.Z czasem wydluzycie czas oczekiwania, a na koniec dziecku sie poprostu znudzi.
Ta metoda po piewsze powoduje ze dziecko zaczyna sie bardziej kontrolowac,a po drugie z przyjemnosci jaka bylo obgryzanie paznokci, robi nakaz obgryzania, a nazkaz przestaje byc przyjemnoscia i w ten sposob przerwiemy zaklety kraf zlego nawyku.

wyślij odpowiedź

Autor: JOanna JOkel 26.05.2008 12:06  
Odp:smarujemy
Czuję się identycznie... Córeczka ma 2,5 roku obgryza przed snem i gdy patrzy na bajeczki, a tak to skóbie te skórki i człowieka szkal trafia, a potem to jestem zła na siebie, że za bardzo na nia krzyczę :/
wyślij odpowiedź

Autor: agatka 26.05.2008 22:09  
Odp:Odp:smarujemy
ja kupiłam córeczce tatuaże na paznokcie dla dzieci. Na paznokcie, które nie sa obskubane naklejamy tatuaż - działa!
wyślij odpowiedź

Autor: monika berezniak 04.06.2008 14:48  
mb
ja juz poprostu nie mam sily moja 4-letnia corka obgryza,a jak nie obgryza to skubie ale to tak ze az krew jej leci.probowalam krzyczec straszyc i sie obrazac,,,,,nic nie dziala.rece opadaja
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 11.07.2008 17:41  
Odp:Odp:smarujemy
moja Natalia 4 latka też obgryza, jak się bawi na dworze z dziećmi, ogląda bajki i jak jedzie samochodem, jak jest zadowolona i jak zła też

dlatego nie wiem co robić, bo to nie tylko ze stresu teraz to już nałóg...
wyślij odpowiedź

Autor: Ania smalec 24.07.2008 14:41  
I ja tez
Witam!
Mam 22 lata i OBGRYZAM! Wstydzę sie tego strasznie a najgorsze jest ze nic nie pomagało i nie pomaga jak narazie...żadne gorzkie paluszki pałeczki i wcinanie smakołyków jak sie nie ma co z rękoma zrobić.. To pewien rodzaj nerwicy... oczywiście z nawykami...
Jakiś czas temu usłyszałam o leczeniu sublementami diety... [ostanowiłam sprubować bo mam tak poobgryzane ze nawet tipsy nie mają sie na czym trzymac...:( Biorę te suplementy od tygodnia coprawda rezultaty maja być widoczne po kilku miesiącach ale jak pomoze to warto i nic innego mi nie pozoistało....Trzymam kciuki za wszystkich którzy prubują zwalczyć obgryzanie... ;)
wyślij odpowiedź

Autor: jadwga wojdat 06.01.2009 12:59  
to prawda w aptece na przyklad pazurek
wyślij odpowiedź

Autor: Natalia Wojdat 06.01.2009 13:00  
to prawda w aptece na przyklad pazurek
wyślij odpowiedź

Autor: Artych Aneta 05.02.2009 14:35  
obgryzanie paznokci
moja córeczka,ma rok i 8m-cy, niedawno zauważyłam że zaczeła obgryzać paznokcie i to do samej skórki. Próbowałam to bagatelizować ale to nie mija.Ostatnio zwróciłam jej uwagę i strasznie zrobiło jej się przykro wręcz się obraziła na mamę. Potem dlugo musiałam ją tulić i całować aby się uspokoiła.Co robić?
wyślij odpowiedź

Autor: anna andżejewska 22.02.2009 20:56  
obgryzanie paznokci
moja córaka ma prawie 4 lata obgryza paznokcie od 8 miesięcy aż do krwi, wczoraj zaczeła obgryzać u nóg. wymyśliłam że paznokci które odrosły będę przyklejała ozdobną naklejkę na płytkę paznokcia.Zobaczymy czy zadziała.
ROZPACZONA MAMA.
wyślij odpowiedź

Autor: IWONA 25.02.2009 01:04  
obgryzanie paznokci
Witam mamy!
Ja też proszę o poradę! Mam 3 letniego synka, który od kiedy tylko zaczął samodzielnie "przemieszczać" się po domu, wkładał do buzi wszystko co znalazł na swojej drodze: śmieci, okruchy, papierki, piasek w piaskownicy, karma dla psa, pety na ulicy, kapselki, wszystkie swoje zabawki, palce u rąk i PAZNOKCIE!
Tłumaczenie- nic.
Gorzki paluszek-nic.
Myślę sobie, że powodem może być przeżycie, spowodowane tym, że od 2 lat wychowuję go sama, a z tatą niestety widzi się bardzo rzadko.Ponadto jest bardzo absorbującym dzieckiem, żywym i energicznym. Chciałabym spędzać z nim więcej czasu, ale muszę pracować, a zarobki...
Jak mogę mu pomóc? Poradźcie.
wyślij odpowiedź

Autor: justyna 28.02.2009 14:03  
Z mojego doświadczenia nie działa, tez stosowałam gorzki paluszek i niestety efektu nie było.
Ale musze powiedziec ze z czasem minęlo i synek juz nie obgryza paznokci moze warto przeczekać.
Napewno nie doradzałabym karania , krzyczenia i podobnych form bo skutek bedzie odwrotny.
Krótko mówiąc ja wziełam ten problem na przeczekanie
wyślij odpowiedź

Autor: miriam 30.03.2009 11:12  
ogryzanie paznokci
jak niektore wypowiedzi czytam to płakac mi sie chce,,,np;umażę ci w kupce,,--kobieto czy ty wiesz co mowisz do maleńkiego dziecka,ono juz ma stan nerwowy/ogryzanie paznokci to przykład typowy dla napiecia nerwowego/ a ty jeszcze mozesz wywołać dodatkowy stres u dziecka,opamietajcie się,to wasze dzieci,trzeba otoczyć je wiekszą opieką,czulością,znależć przyczyne niepokoju,porozmawiać ,nawet wielokrotnie ale nigdy przenigdy straszyć,przemawiać ,tłumaczyć a nie karać ,wrzeszczeć i wymyslać bzdury,dzieci doskonale rozumieją co się do nich mowi,to nie są bezrozumne istoty ale mali myślący ludzie,pomyślcie czy wasze dziecko to opóżniony w rozwoju człowieczek czy mądre ,kochane dziecko które nie może poradzic sobie samo z emocjami,kierujcie sie milością i rozumem.
wyślij odpowiedź

Autor: goskabrom 30.03.2009 11:20  
Odp:majka ma racje
Totalna bzdura,obie jestescie beznadziejne,wychowacie kaleki życiowe,niepewne własnego Ja,obie nie nadajecie sie na matki,dziecko musi być rozumiane i akceptowane,musi wiedzieć że dom to Jego azyl a nie jakieś forum do dyskusji bezsensownych lub miejsce każni czy straszenia,dziecku trzeba pomoc wyjść nawet z najdrobniejszego stresu a to jest Wasza rola,dizecko musi wiedziec że Wy jesteście dla Niego największym przyjacielem .
wyślij odpowiedź

Autor: nieznajomy 20.05.2009 18:03  
ja też obgryzam pazury u rąk
mam problem bo tez obgryzam pazury uobu rąk mam 33lat co mam zrobić
wyślij odpowiedź

Autor: Ela 22.05.2009 21:09  
Do Krzyśka Będkowskiego
Obetnij je sobie głupku.
wyślij odpowiedź

Autor: Sylwia 21.09.2009 20:56  
2 lata i 2 miesiace
moj syn ma tyle i obgryza paznokcie. nie obcinam ich bo nie mam nawet co obcinać!
mówicie o stresie.Ja tam nie widzę by moje dziecko było zestresowane. Obgryza paznokcie w momentach gdy wydaje mu sie ze nie widzę. Jest to dla niego zabawą. gdy obcinam mu pazurki u stóp czasem zostaje mi niedocięty pazurek i on krzyczy ze on go zerwie. Wiem ze niszczy tak paznokcie ale po prostu jest krzyk bo on chce go zerwać. Staram sie tak ciąć by nie miał z tego zabawy. Dla Niego jest to czysta przyjemnością obgryzać i czyścic pazurki buzią.Dla mnie jest to okropne i nie wiem co mam z tym robić. Czym więcej mu tłumacze tym bardziej sie z tego cieszy. Nie reaguje teraz. Mam nadzieje ze dobrze robie. Oczywiście pazurki sprawdzam co 2-3 dni czy jest cos do obcięcia. przy każdej sposobności myjemy raczki by zabawa w czyszczenie i obgryzanie pazurków nie skończyła sie jakimś zakażeniem lub bólem brzucha.
wyślij odpowiedź

Autor: aaa 25.10.2009 13:41  
Odp:lakier
moja dziewczyna ma 21 i też ciągle trzyma palce w buzi, a czego innego to nie chce brac
wyślij odpowiedź

Autor: Iza 06.01.2010 22:13  
4 lata...
Moj synek wlasnie skonczyl 4 lata. Zaczal obgryzac paznokcie jakies 5 miesiecy temu po zaobserwowaniu siostry swojego kolegi. Ich mamie to nie przeszkadza (niewiele jej przeszkadza, to inna rzecz), wiec nikt 10-letniej dziewczynce nie zwracal do tej pory uwagi. Nie uwazam zebym miala dziecko z nerwica czy jakimis stanami lekowymi ale po tych wpisach moze zaczne sie doszukiwac;) Sama tez jako dziecko obgryzalam, przestalam z dnia na dzien jako 14 latka bo mi wujek powiedzial ze mam bardzo zaniedbane rece...No nie wiem czy zadziala jak moj "mezczyzna" bedzie wiekszy. Pozdrawiam!
wyślij odpowiedź

Autor: Edyta 10.02.2010 22:05  
obgryzanie paznokci
A ja mam synka , ktory w tym roku skonczy 6 lat i rowniez obgryza paznokcie. Ja juz nie wiem jak do niego dotrzec byly prosby ,grozby smarowanie pazurem i nic . A do tego wszystkiego cala garderoba np. bluzka czy spodnie jak je zaklada to go drapie i uwiera ja naprawde nie wiem co mam robic ? Rano przed wyjsciem do przedszkola moje dziecko doprowadza mnie do szalu. Ale ja rowniez uwazam ze to wszystko jest spowodowane stresem zwiazanym z przedszkolem , poniewaz zaczelo sie jak poszedl do przedszkola. Pozdrawiam !
wyślij odpowiedź

Autor: aga maciag 13.03.2010 17:05  
obgryzanie paznokci
Moja córka ma 4 latka i 6 miesięcy i od września kiedy zaczęlo się przedszkole a może wcześniej odrobinE obgryza paznokcie.
Mówi, że lubi chodzić do przedzkola i faktycznie rano nie ma problemu z wstawaniem, ubraniem i pójściem do przedszkola...Więc w czym problem?

wyślij odpowiedź

Autor: A 13.03.2010 21:48  
obgryzanie paznokci
A dlaczego jak coś dziwnego zaczyna się dziać z dzieckiem to pierwsze co przychodzi wam do głowy to oczywiście przedszkole i nauczycielki.A może wdomu jest coś nie tak.
wyślij odpowiedź

Autor: Andrzej Stelmach 25.05.2010 07:56  
obrażenia paznokci
Mój syn zaczoł obgryzać paznokcie w wieku 5 lat a
teraz ma 10 lat i ma bardzo przydkie palce
wyślij odpowiedź

Autor: Natalia P. 18.06.2010 20:19  
obgryzanie
Ja mam 12lat i jestem dziewczynką.
Strasznie obgryzam paznokcie moje koleżanki malują sobie paznokcie a ja sie wstydzę.
Ja aż zaczęłam obgryzać to zaokrąglenie na czóbkach palców to strasznie wygląda po wykąpaniu się. Sama wiem że źle robię obgryzając paznokcie, ale to już jest naług nie ukrywam że denerwuję się trochę szkołą i wgl bo jestem w okresie dojżewania więc jeśli ktoś ma jakieś dobre rady to bardzo proszę napisać.
Będę bardzo wdzięczna :)

POZDRAWIAM!
wyślij odpowiedź

Autor: Ewelina S 11.07.2010 19:33  
:(
Mam podobne problemy z moją 4letnią córeczką. Od kilkubb miesięcy obgryza paznokcie i nie daje mi to spokoju. Kupiłam Gorzki Paluszek- nie pomaga. Rzeczywiście posmak jest gorzki, bo sama wypróbowałam to na sobie, jednak jeśli tylko umyje rączki to posmak znika ( lato- basen,woda- cały czas w wodzie). Tłumacze jej spokojnie że tak nie można, że jak będzie starsza to dzieci będą zwracać na jej paluszki uwagę. To jest ogromny problem, sama przez to przechodziłam, obgryzałam paznokcie do 14 roku życia. Teraz moje paznokcie są okropnie podatne na uszkodzenia, łamliwe, kruche, mimo stosowanych odżywek. Chcę za wszelką cenę uchronić przed tym moją córeczkę. Krzyczeć nie będę- to na pewno nie pomoże. Rozmowa też nie pomaga...:( Nerwica? Nie chodzi do przedszkola, kurcze juz nie wiem co myśleć i robić....
wyślij odpowiedź

Autor: dancer 16.10.2010 12:04  
..
najlepszym sposobem będąpreparaty do smarowania paznokci, szybko odechce się wkładania paznokci do buzi, ale trzeba teżodkryćpowód obgryzania.. polecam miejsce o podobnych problemach dopoczytania i popisania www(dot)e-zlobek(dot)pl
wyślij odpowiedź

Autor: sylwia 12.11.2010 19:05  
5 latek
Mój synek ma 5 lat i od czasu kiedy zaczal szkole zauwazylam ze obgryza paznokcie ale robi to tylko kiedy jest w szkole ,nie zauwazylam zeby obgryzal w domu .Troche mnie to martwi gdyz prawdopodobnie zwiazane jest to ze stresem.Rozmawialam z nim i poradzilam mu jesli bedzie chcial wlozyc reke do buzi niech szybko wlozy ja do kieszeni.Nie wiem czy to jest jakis sposob ale moze zadziala.pozdrawiam wszystkie mamy
wyślij odpowiedź

Autor: Daria 11.01.2011 14:12  
Odp:obgryzanie
Kiedy zauważysz, że dziecko wkłada paluszka do buzi delikatnie wyjmij go, bez agresji i uwag.
Dzieci często obgryzają paznokcie "z nudów". Zajmij czymś malca. Dobre będą zajęcia manualne, w których rączki będą cały czas zajęte, np. rysowanie, lepienie z plasteliny, wycinanie itp.
Jeśli sama obgryzasz paznokcie daj dziecku dobry przykład i zerwij z nawykiem.
Możesz stosować specjalne preparaty do paznokci, których smak zniechęca do obgryzania paznokci. Smaruj nimi zarówno paznokcie jak i skórki wokół nich.
Pilnuj, aby dziecko myło często ręce mydłem. Jego smak również zniechęca, a poza tym zapobiega infekcjom w powstałych od obgryzania rankach.
Podczas oglądania bajek lub filmów malec nie zwraca uwagi na to, co dzieje się z jego rączkami i odruchowo wkłada palce do buzi. Możesz w tym czasie nałożyć mu rękawiczki.
Gdy nic nie pomaga, a dziecko obgryza paznokcie aż do krwi, udaj się z nim do lekarza.
wyślij odpowiedź

Autor: elasyl 16.02.2011 12:08  
możecie nazwać wyrodną matka ale...
...postraszyłam moje dziecko czarownicą. Nic u Nas nie pomagało. Lakier Pazurek zadziałał na 2 góra 3 dni. Do tego jeszcze musiałam powiedzieć mu że jak obgryza się pazurki to najpierw robią się gorzkie a później czarne...Stosowałam ten lakier ponad tydzień ale bałam się składu bo jednak paluszki wkłada do buzi a ten lakier razem z nimi.
Dopiero trochę w złości powiedziałam ze przyjdzie czarownica i będzie obgryzać z nim. Zadziałało. Ktoś pomyśli że go stresuje ale jak oznaką stresu jest brak obgryzania pazurków i radośc z obcinania normalnie paznokci to ja jestem za!
wyślij odpowiedź

Autor: w 16.02.2011 15:21  
paznokcie
Czarownice są dobre na wszystko!
wyślij odpowiedź

Autor: dch 14.03.2011 21:10  
mój czterolatek też ma ten problem
Witam, mam 4 letniego synka, który również obgryza paznokcie.Problem zaczął się od września, gdy zaczął chodzić do przedszkola obcojęzycznego.Myślę że miało to wpływ - nie rozumiał wszystkiego i nie mógł dogadać się z innymi dziećmi.Dziś potrafi się już porozumieć ale problem obgyzania pozostał.Smarowanie tym gorzkim lakierem nie pomogło,krzyki też nie , tłumaczenie też nie.Martwię się strasznie i nie znajduję już sposobu żeby sobie z tym poradzić.Ratujcie!Z dziwczynkami jest chyba łatwiej- można malować kolorowymi lakierami lub naklejać naklejki.A co robić z chlopcami?
wyślij odpowiedź

Autor: Tom S 16.04.2011 13:49  
Gorzki paluszek
"Lakier" bezbarwny, malujesz i nic a nic nie widać a po włożeniu palca w usta czuć ohydny gorzki smak w całej buzi. Skuteczny? Mnie rodzice kilkanaście lat temu też malowali tym paznokcie a przestałem je obgryzać niedawno, w wieku 22lat. Lakier zmywa się, więc wystarczy, że w przedszkolu skoczy mały do łazienki i po problemie. Problem obgryzania wiąże się najczęściej ze stresem choć u mnie to był raczej nałóg jak nikotynizm czy alkoholizm, musiałem sobie obgryźć paznokieć dla przyjemności. Kto nie obgryzał nałogowo, nie zrozumie. Dziecko musi samo dość do tego, żeby nie obgryzać, żadne metody nie pomogą, mnie próbowano siłą, przekupstwem, po dobroci, litości, wstydem itp. Bezskutecznie. Daj dziecku dobre zajęcie, niech go pochłonie coś, może sport, na pewno nie komputer czy książki. Dzieciak musi być zaabsorbowany cały dzień z własnej przyjemności, żeby nie miał czasu na obgryzanie a wieczorem zmęczony ale zadowolony kładł się spać.
wyślij odpowiedź

Autor: anna 18.06.2011 19:56  
Odp:lakier do paznokci.
moja ma 6 miesiecy i ma kolczyki i co w tym złego?
wyślij odpowiedź

Autor: yukon 10.08.2011 20:59  
Odp:Odp:lakier do paznokci.
idiotką jestes i to... puknij się solidnie w ten pusty łeb jak nie jest za póżno
wyślij odpowiedź

Autor: mama 06.10.2011 20:10  
obgryzanie paznokci u maluszka
Jestem mamą prawie 3 letniej córeczki. Od kilku miesięcy pojawił się problem gryzienia paznokci nie tylko u rąk z nóżkami radzi sobie doskonale. Robi to prawie zawsze gdy ogląda bajki, przy zabawie nawet jako przerywnik przy jedzeniu.
Problem pojawił się gdy przyszła opiekunka - rozłąka z matką póżniej przedszkole dla dziecka każda zmiana opiekuna i rozłąki z rodzicem to stres, każde z dzieci reaguje inaczej. Zauważyłam, że dzieci, które z natury są bardzo energiczne i potrzebują dużo wrażeń na stres właśnie reagują w ten sposób.Sama obgryzałam paznokcie i zdarza mi się nawet teraz- moje rodzeństwo i rodzice również może to dziedziczne?
Martwi mnie to bo sama z autopsji wiem, że to poważny problem tym bardziej u dziewczynek.
Reagowałam różnie od tłumaczeń po przez wybuchy głosowe, gorzki paluszek, później długie rozmowy- obietnice że jak nie będzie to dostanie coś ulubionego ale to nie pomagało!!
Przestałam reagować ale i tak nie idzie to w kierunku dobrym. Drodzy rodzice myślę, że przyczyn powinniśmy szukać w sobie. Może to my sami doprowadzamy nasze dzieci to takich nawyków
wyślij odpowiedź

Autor: Dagmara 07.01.2012 03:39  
Odp:obgryzanie
Jestem o rok od Ciebie starsza tez mam ten problem. Mówiłam to moim rodzicom , ale moi rodzice mi nie chca nic kupic mowia ze musze uzyc silnej woli ,ale ja tak nie potrafie prosze niech mi ktos pomoze : (
wyślij odpowiedź

Autor: mamusia 26.01.2012 22:42  
skubanie paznokci
brak dobrych porad
wyślij odpowiedź

Autor: mamusia 26.01.2012 22:49  
Odp:skubanie paznokci
wiem że to ogromny problem - sama to przechodzę ze swoją czteroletnią córką, która skubie a nie obgryza.Stosowałam też gorzki paluszek - wymiotowała po tym strasznie i przestałam nim malować pazurki.
Ostatnio kupiłam plastry bez opatrunku-cienkie jak bibuła i kleiłam nimi paznokcie - ale to też nie pomogło, bo plastry zrywa. mówi że lubi skubać paznokcie, byłam też u kosmetyczki żeby położyła jej akryl na paluszkach ale się nie zgodziła i tym sposobem pozbawiła mnie ostatniej nadziei.
wyślij odpowiedź

Autor: ela 06.03.2012 16:16  
Odp:Lakier do paznokci ?!
lakier do paznokci nie przenika przez plytke i nie wnika ani w skore, jest wiec zupelnie bezpieczny, moja mala 4latka tez czasami wyprosi pomalowanie paznokci i nie widze w tym nic zlego, jestem przekonana, ze bardziej naszym dzieciom szkodzi oddychanie zanieczyszczonym powietrzem niz lakier na paznokciach, wiec wyluzuj
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Radwan 22.04.2012 06:08  
nasze próby
Mój 4 letni syn obgryzał przez 6 miesiący jak miał 2 lata potem przestał z dnia na dzień, teraz od kilku miesięcy znów obgryza. Smarowaliśmy czasem czosnkiem czubki paluszków, by nie smakowały - spróbujcie, często obklejam plasterkami paluszki jak go bolą bo robi sobie rany - jak nie ma paznokcia to skórę na czubku obgryza.
Gorzki pazurek - nie poskutkował.
wyślij odpowiedź

Autor: AGA- OBCINACZKA DO PAZNOKCI:) 27.04.2012 22:18  
ja tez obgryzam
nie prawda jest że obgryzanie paznokci związane jest ze stresem!!!!mam 29 lat,udane małżeństwo,wspaniałego synka.Dzieciństwa tez nie miałam cięzkiego.ogólnie fajne życie,tak mi się udalo;)ale mimo to cały czas obgryzam te wstrętne pazury!!! zazdroszcze Panią które maja ładne,zadbane dłonie,pomalowane paznokietki...Ale nie panuje nad tym,czasem sama nie wiem kiedy je pogryzę.moge rozmawiac z kimś,ogladac bajkę czy komedię,robić cokolwiek a i tak obgryzę.zauważyłam że mój 6 letni syn robi to samo i nie mogę go odzwyczaić.próbowałam gorzki paluszek ale nic... straszyłam go że wysmaruję mu paluchy kupką,ale to też nie skutkuje a wiadomo że tego nie zrobię.Ktoś ma jakąs metodę jak pozbyc sie tego nawyku?????
wyślij odpowiedź

Autor: nikodem 14.06.2012 19:33  
chilli
najlepsze jest mikroskopijna ilosc chilli. mozna np zalac szczypte drobno zmielonego pieprzu cajun lub chilli lub po prostu zwyklego czarnego pieprzy (w zaleznosci od wieku dziecka) i kropelke na kazdy palec. poskutkuje na pewno jezeli dopowiecie do tego jakas historyjke ze juz paznokcie maja dosc i zaczynaja znikac i wlasnie stad to piecznie. sposob pomaga tez na grzebanie w nosie itp. nalezy tylko uwazac zeby ilosci chilli itp bylo na prawde mikroskopijnie malo. pozdr
wyślij odpowiedź

Autor: mama 3 latki 12.01.2013 22:46  
weź nie świruj, chyba nie masz dzieci. Dziewczynki lubią naśladować dorosłych i tak będzie kiedyś mała malować a pod kontrolą nic się nie dzieje, ja mojej maluję i będę to robić, używam bardzo jasnych lakierów i wisi mi opinia takich ludzi którzy tak mówią a sami palą przy dziecku albo się kłócą. Chore
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 23.01.2013 21:18  
Każda dziewczynka musi przez to przejść, to zwykła ciekawośc i smakowanie zycia. Moje corki tez chcialy aby im malowac no i malowałamm i nic sie nie stało.
wyślij odpowiedź

Autor: dana fana 05.04.2013 21:07  
Odp:majka ma racje
Bzdura. Moje dziecko na hasło: "koniec obgryzania" nie zareaguje zaprzestaniem. Tak jak mąż na hasło: koniec oglądania nie wyłączy sportowego kanału. Poza tym w ogóle nie uważam za dobre wyznanczania godzin, kiedy obgryzanie jest dozwolone.
Pomaga ignorowanie tego nawyku (tak, tak), wzmacnianie poczucia własnej wartości, uspokajanie i podanie pomysłu, co dziecko może zrobić zamiast obgryzania, gdyu bardzo chce mu sie obgryzać. My np. zaciskamy piąstki i się siłujemy. To nacisk na stawy, podobny do tego, który dziecko odczuwa, obgryzając. Czyli jak widzę, że obgryza, to mówię tylko: "Siłujemy się?"
wyślij odpowiedź

Autor: mateusz szczypior 21.07.2013 22:43  
Te lakiery pomagają lecz ja mam juz 13 lat i obryzam , martwie sie poniewaz mój brat miał wyrostek wlasnie przez obgryzanie paznokci. Moj wójek zrobił tak ze w lato zakładał swojemu dzieciakowi renkawiczki boksersie i tak zwiazal ze niemogli odwiazac i wlasnie tak przestał obgryzac
wyślij odpowiedź

Autor: Karolina 22.07.2013 21:42  
Obgryzanie paznokci.
Jak miałam 14 lat,pojechałam na kolonię. Bardzo chciałam jak najszybciej wrócić do domu, nie podobało mi się tam. Tak bardzo pragnęłam wrócić, że obiecałam sobie, że jak szybko wrócę to przestanę obgryzać paznokcie. Zaczęłam już na kolonii zwracać na to uwagę, kiedy uświadamiałam sobie, że obgryzam paznokcie odsuwałam ręce od ust. I tak przez dwa do trzech tygodni oduczyłam się samodzielnie bez jakichkolwiek namów ze strony rodziców i koleżanek.
Pragnieniu zupełnie innej rzeczy podświadomie przywiązałam wagę do paznokci. I udało się. nie wróciłam już do tego. Może moje doświadczenie komuś się spodoba i pomoże. Życzę tego innym.
wyślij odpowiedź

Autor: Inez 18.03.2014 10:16  
obgryzanie
jak byłam mała obgryzałam paznokcie, jest to jak nałóg, zdenerwujesz się, zawstydzisz, jest lekarstwem na całe zło, niczym papieros dla dorosłych, w pewnym momencie jak byłam w szkole podstawowej zaczęłam się tych swoich palców wstydzić, były wiecznie zaczerwienione, pozadzierane skórki i po prostu zawzięłam się i więcej tego nie robiłam, teraz moja córka też zaczęła to robić i nie wiem jak jej pomóc, niedawno urodziłam jej siostrzyczkę, mała nie może tego zaakceptowć, widzę że strasznie się z tym męczy i wiąże to z tym, chyba sobie z tym nie radzi, no i znlazła sobie sposób na rozładowanie napięcia tylko jak jej wytłumaczyć, żeby tego nie robiła...nie wiem?
wyślij odpowiedź

Autor: mak 25.04.2014 22:18  
gorzki paluszek smierdzi acetonem
preparat gorzki paluszek to specyfik z grupy kosmetykow smierdzi acetonem i ma w sobie aceton wiec jest szkodliwy dla zdrowia/ czytaj aceton np w moczu
wyślij odpowiedź

Autor: mama przedszkolaka 25.04.2014 23:00  
przedzkolaki
pomóżmy przedszkolakom wygrać konkurs głosując na stronie
konkurs.przyjacielenatury.pl/galeria,oddaj-glos,169.html na zgłoszone przez nich zdjęcie. wystarczy oddac głos wpisując kod z obrazka
wyślij odpowiedź

Autor: mama 26.04.2014 10:57  
zaklejenie
Ja swojej córce "zaserwowałam" zaklejania palców plastrem przez dwa tygodnie. Kupiłam taki 1cm papierowy. Codziennie chodziła całe dnie i noce, czasami na noc smarowałam jej albo propolisem albo maścią alantal skórki wokół bo też je strasznie zgryzała i musze przyznać, że to był najlepszy pomysł z dotychczasowych. Palce pogoiły się, paznokcie zaczynają odrastać.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kozielska 15.06.2014 21:57  
artykul
polecam zapoznać się z artykułem na temat [url=http://www.rossnet.pl/Porady/Moje-dziecko-obgryza-paznokcie,51158,2795]obgryzania paznokci przez dzieci[/url]na stronie rossmann'a (jest tam wiele fajnych artykułów). Można tam znaleźć kilka cennych rad jak sobie porazić z tym problemem.
Kiedy dziecko wkłada rączkę do buzi, można delikatnie mu ją wyjąć bez żadnych komentarzy, uwag i pouczeń. Trzeba raczej starać się odwrócić uwagę dziecka - zająć je rozmową czy zabawą. Można też zadbać, by dziecko w sytuacjach lub chwilach, gdy obgryzanie paznokci się nasila miało stale czymś zajęte ręce. Warto też często chwalić dziecko, gdy uda mu się powstrzymać i przez jakiś czas nie obgryza paznokci - poczuje się wtedy pewniej i będzie miało motywację, by tego nie robić. Oduczanie obgryzania paznokci wymaga wiele cierpliwości i nie daje gwarancji na sukces.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####    #####   #        ####### 
 #     #  #     #  #    #   #    #  
       #        #  #    #       #   
  #####    #####   #    #      #    
 #              #  #######    #     
 #        #     #       #     #