MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

FORUM NAUCZYCIELSKIE

Forum > FORUM NAUCZYCIELSKIE > Rytmika w przedszkolu, muzyka w szkole
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Asia 15.02.2011 19:02  
Rytmika w przedszkolu, muzyka w szkole
Witam, mam pytanie dotyczące rytmiki w zerówce. Jakie wykształcenie powinna posiadać osoba prowadząca zajęcia rytmiki w zerówce, są to 2 godziny tygodniowo. Czy może to robić nauczyciel wychowania przedszkolnego mający kwalifikacje do pracy z dziećmi w przedszkolu, czy nauczyciel uczący muzyki w szkole? Dawniej rytmikę w przedszkolu prowadziła dana wychowawczyni grupy. Czy jest jakieś rozporządzenie dotyczące zajęć rytmiki w przedszkolu czy w zerówce? Czekam na odpowiedzi, dziękuję:)
wyślij odpowiedź

Autor: Hildegarda 15.02.2011 21:48  
Nauczycielem rytmiki może być...
każda przedszkolanka bo to nie jest jeszcze etap rozwoju dziecka w którym kształci się muzycznie ale tylko poczucie rytmu. Ja w moim przedszkolu daje dzieciom garnki i łyżki i każde wali po swojemu byle w równym tempie, po godzinie każdy ma dość rytmiki.
wyślij odpowiedź

Autor: Asia 15.02.2011 23:05  
cd o rytmice...
Ale mam do Ciebie pytanie. Jesteś zatrudniona jako nauczycielka w przedszkolu i dodatkowo prowadzisz rytmikę dla swojej grupy i innych grup przedszkolnych? Bo nie chodzi mi o zwykłe, codzienne zajęcia, które prowadzi każdy nauczyciel w swojej grupie.
wyślij odpowiedź

Autor: Dorota 18.02.2011 18:49  
rytmika
Zajęcia z rytmiki może prowadzić osoba z wykształceniem muzycznym jeżeli ma ukończony przedmiot rytmika lub kurs kwalifikacyjny uprawniający do prowadzenia zajęć z rytmiki.
Nauczycielka w przedszkolu prowadzi jedynie zajęcia umuzykalniające podczas realizacji zajęć z podstawy programowej. Nie są to zajęcia z rytmiki.
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 12.03.2011 23:14  
Odp:Nauczycielem rytmiki może być...
Ma Pani Bardzo SPECYFICZNE POCZUCIE HUMORU ! tzw.WISIELCZE !tylko nie wiadomo: Śmiać się czy płakać ?!
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 12.03.2011 23:17  
Odp:Odp:Nauczycielem rytmiki może być...
To jest odp. "Do Hildegardy" powyższa opinia dotyczy także wątku:Pani krzyczy
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 15.03.2011 21:30  
rytmika
Nie wiem jak z rytmiką w szkole, ale rytmike w przedszkolu powinien prowadzic dyplomowany nauczyciel rytmiki ( tzn. posiadający dyplom nauczyciela rytmiki). Prawdziwą rytmikę prowadzi sie przeciez grajac na zywym instrumencie, a wiec rytmiki czy rytmiczka muszą to umiec.Pozatym jest jeszcze metodyka nauczania rytmiki itp.
wyślij odpowiedź

Autor: Olga B 05.11.2011 12:29  
rytmika
Pracuję w przedszkolu jako nauczyciel i zgadzam się z Gosią. Rytmikę może i powinien prowadzić ktoś kompetentny, czyli wykwalifikowany w tym kierunku muzyk. Podobnie w szkole plastyki powinien uczyć plastyk, a geografii osoba kończąca studia - geografię. Mam w rodzinie muzyków, sama zresztą dodatkowo skończyłam Akademię Muzyczną i niestety.. ale poczucie rytmu to można ćwiczyć ciągle, już w żłobku, podobnie, jak pozostałe zdolności muzyczne. Nie chodzi o to, aby od razu wychować muzyka.. poprzez muzykę dzieci się rozwijają, a ten rozwój musi być konsekwentnie, logicznie i kompetentnie kontrolowany. Muzyka pomaga w innych sferach życia i nauki. Na ten temat jest sporo publikacji.. Dziecko słyszy dźwięki już w brzuchu mamy.. więc im wcześniej będzie się je umuzykalniać, tym lepie.. Tak, dziecko z małymi zdolnościami muzycznymi, też. Im też to bardzo pomaga.
wyślij odpowiedź

Autor: JJ 02.09.2012 19:32  
Odp:rytmika
DO Olga B. Jeśli chcę uczyć w przedszkolu rytmiki, a jestem teraz studentką 3 roku pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej to muszę dodatkowo późńiej zrobić studia podyplomowe z rytmiki??
wyślij odpowiedź

Autor: Ola B 05.09.2012 08:48  
do JJ
Oczywiście. A czy chcąc zostać dyrektorem szkoły, czy nauczycielem matematyki wystarczy mieć ukończoną pedagogikę? To są specjalne zajęcia, to nie jest tylko śpiewanie piosenek i tańczenie w rytm muzyki. Co roku wychodzi na ten temat kilkadziesiąt książek, prac naukowych itd., więc chyba coś w tym jest ;). Nie wystarczy, że ktoś wie co to jest fraza, czy niski - wysoki rejestr, ale trzeba wiedzieć, jak tę wiedzę sprzedać dzieciom, poprzez zabawę :), z pożytkiem dla nich. Co do podyplomowych studiów z rytmiki, nie interesuję się tym specjalnie, ale o takowych nie słyszałam. Są studia licencjackie, dzienne w Akademiach Muzycznych, jeśli chodzi o takie minimum studiów. Ale może są, a ja o tym nie wiem. Warto poszukać ;)
wyślij odpowiedź

Autor: ewa rokicka 20.09.2012 14:24  
goia
Całkowicie zgadzam się z Olą B,tylko jest jeden problem,a mianowicie kto prowadzi zajęcia z rytmiki,szczególnie w przedszkolach prywatnych?Prowadza rytmikę osoby bez przygotowania,sprowadzające rytmikę do walenia w garnki itp.,nie mające pojęcia czym rytmika się zajmuje.Myślę,że w przedszkolach powinno być więcej wizytatorów,którzy powinni kontrolować na bieżąco kwalifikacje nauczycieli rytmiki,w końcu chodzi o nasze dzieci.
wyślij odpowiedź

Autor: Rytmiaczka GiGi 26.12.2012 03:07  
Rytmika
Pani Ewa Rokicka ma rację rodzice pytajcie o zajęcia z rytmiki jak wyglądają kto ją prowadzi...
Rytmiki może uczyć absolwent Akademii muzycznej po rytmice lub edukacji muzycznej ewentualnie do 2004 roku absolwent Liceum Muzycznego po specjalizacji rytmika, który ma wpis w dyplomie jako tytuł nauczyciel rytmiki. Często w przedszkolach prywatnych rytmika jest w ramach czesnego i prowadzi ją nauczyciel wychowania przedszkolnego, jednak to nie rytmika tylko co najwyżej zajęcia ruchowe. Rytmika odbywa się przy "żywym" kontakcie z muzyką przy pianinie a którym biegle gra nauczyciel rytmiki z reguły jest to 17 lat gry na intrumencie. Druga sprawa po co jest rytmika to nie tylko umuzykalnianie czyli śpiewanie piosenek, tańce i zabawy muzyczne, ale ćwiczenia na elementy dzieła muzycznego dzięki którym dziecko uczy się słuchać, ćwiczy koordynacje słuchowo-ruchową czyli to co usłyszy potrafi przetworzyć na ruch- często określony gest, ćwiczona jest szybkość reakcji np. na dany sygnał dziecko ma wykonać jakąś czynność, dzięki opowieścią ruchowym przy "żywej" muzyce rozwijamy u dzieci wyobraźnię, chęć tworzenia wymyślania historii przy użyciu muzyki. Przyjęło sie za rytmika to zabawa w misie i ptaszki- pedagog rytmiki doskonale powinien wiedzieć co te ćwiczenia mają na celu i co chce osiągnąć w skali roku. O rytmie mogę pisać wiele bo jest to moja pasja i praca oczywiście, jednak nie zapominajmy o najważniejszym to nauczyciel ma wiedzieć jaki jest cel zajęć a dziecko ma się świetnie bawić poprzez zabawę.A do Was drodzy rodzice mam pytanie kto prowadzi rytmikę w placówkach do których uczęszczają Wasze dzieci i jak ona wygląda?
wyślij odpowiedź

Autor: Rytmiaczka GiGi 26.12.2012 03:12  
Rytmika
Oczywiście powinno być opowieściom, a nie opowieścią...przepraszam za błędy.
Warto też wspomnieć o ćwiczeniech inhibicyjno-incytacyjnych czyli hamujących i pobudzających ruch, dzięki którym dzeęci wolniejsze ćwiczą szybkość reakcji a te nad wyraz "żywotne" ćwiczą zatrzymanie ruchu.
wyślij odpowiedź

Autor: Sylka 13.01.2013 12:07  
Rytmika
Osoba nie studiująca muzyki też może potrafić grać na instrumentach i znać się na muzyce i jej zasadach. Ja spotkałam się z tym że wykwalifikowany nauczyciel rytmiki prowadzi ją tak jakby wogóle nie znał się na muzyce i na każdych zajęciach robi to samo, natomias zwykła nauczycielka bez wykształcenia muzycznego ale potrafiąca grać na pianinie robi to o wiele lepiej.
wyślij odpowiedź

Autor: Rytmiaczka GiGi 25.01.2013 02:26  
Rytmika
Sylka jak w każdym zawodzie trafią się osoby bez pasji i to jest największy problem. Zatrudniam często nauczycieli, sama uczę i wiem że czasami warto dać szansę osobie z mniejszym doświadczeniem ale z pasją, bo taka osoba zawsze wymyśla nowe zabawy i szuka nowych inspiracji.Sama mam napisane konspekty na 4 lata, żeby się nie nudziło dzieciom i mnie przede wszystkim. Zawsze mamy układy choreograficzne do różnej muzyki, ale ja to kocham i mimo ponad 10 lat nauczania nie nudzi mi się szukanie nowych pomysłów....wszystko zależy od człowieka.
A odnośnie tego co jeszcze napisałaś, to rytmika to nie tylko gra na instrumentach tylko metodyka nauczania systemu wychowania Orffa i Dalcroze'a.Nie wydaje mi się żeby osoba grająca parę lat mogła dobrze te zajęcia poprowadzić. Już widziałam zajęcia gdzie pani na rejestry wysokie kazała dzieciom skakać kucając wiadomo że naturalnie dziecko będzie zabawę wykonywać na sotjąco bo wysokie dżwięku, podobnie z inhibicją- incytacją za pózno podane hasła nie przyniosą oczekiwanego skutku. Zajęcia z rytmiki jak każde inne powinien prowadzić fachowiec z powołania, nauka dzieci to nie eksperymentowanie!
wyślij odpowiedź

Autor: Magda 27.04.2013 16:29  
kurs rytmiki
A czy ja mogę zrobić kurs rytmiki choć nie umiem grac na żadnym instrumencie??
oczywiście wyłączając talerze, trójkąt, grzechotki itp to zadna trudność akurat:) tańczyłam kiedyś bardzo długo i z rytmem nie mam problemu na pewno i znam wiele 'sposobów' jak go obudzić :)pracuje z dziecmi z autyzmem więc nie muszę mówić że praca to dla mnie pasja.
Czy trzeba umieć grać na instrumencie albo mieć ukończoną szkołę muzyczną?
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 11.05.2013 01:58  
kurs rytmiki
Nie chciałabym, aby moje dziecko rytmiki uczyła osoba, która nie umie grać na instrumencie. To tak jakby ktoś, kto nie umie pływać, chciał zostać instruktorem pływania. Jesli umiesz tańczyć, zostań instruktorem tańca. tancerz nie musi umiec grac na instrumencie.
wyślij odpowiedź

Autor: Aga 28.05.2013 15:11  
Rytmika
Witam. Ja posiadam wykształcenie podstawowe muzyczne i wyższe pedagogiczne. Czy kurs uprawniający do prowadzenia zajęć z rytmiki byłby wystarczający?
wyślij odpowiedź

Autor: Zosia 13.06.2013 23:39  
Co w końcu z kwalifikacjami?
Ja posiadam średnie wykształcenie muzyczne i wyższe pedagogiczne i z tego co słyszałam uprawnia mnie to do nauki rytmiki w przedszkolu. Prowadzę zajęcia z rytmiki od roku, znam metodologię, gram na instrumencie, wykonuję swoją pracę fachowo- co do tego nie mam wątpliwości i przy okazji zajęcia są twórcze. Wasze wypowiedzi zasiały we mnie wątpliwości...stąd moje pytanie: gdzie można sprawdzić jakie kwalifikacje są wymagane do prowadzenia zajęć rytmiki w przedszkolu? a jeżeli rzeczywiście dodatkowo muszę zrobić jeszcze kurs to czy orientujecie się gdzie można go zrobić tanio?nie chciałabym wydawać pieniędzy na kurs, na którym nie dowiem się nic nowego....zwłaszcza, że odkładam na studia z muzykoterapii.
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 03.07.2013 16:21  
kwalifikacje
kwalifikacje do uczenia rytmiki w przedszkolu daje dyplom zawodowy: MUZYK-NAUCZYCIEL RYTMIKI w przpadku ukonczenia sredniej szkoly muzycznej wlasnie na wydziale rytmiki, gdyz na wydziale tym masz takze dodatkowo psychologie dziecka, pedagogike czy medodyke nauczania rytmiki, oraz improwizacje muzyczne itp- zeby zdac na taki wydzial do sredniej szkoly muzycznej trezba wczesniej miec ukonczoną szkole muzyczną I stopnia i zdac egzaminy, ktore niestey nie sa wcale latwe. Jednak ukonczenie Sredniej szkoly muzycznej na tym wlasnie wydziale daje ci mozliwosc nauczania rytmiki w przedszkolach.
Jesli natomiast ukonczysz wydzial rytmiki n aAkademii Mauzycznej wtedy mozesz uczyc rytmiki także w szkolach muzycznych.

Owszem zdarza sie ze rytmiki w przewdszkolach uczą muzycy po wydziale instrumentalnym, a nie po wydziale rytmiki jednak trzeba pamietac ze rytmika to nie tylko spiewanie piosenek z akompaniamentem pianina, to takze uklady przesreznno-ruchowe dla przedszkolaków, tance np. polka, krakowiak, kujawiak, improwizacje rytmiczne, melodyczne,nauka gry na prostych instrumenatch, uzupelnienia rytmiczne itd. oraz wykonywanie diagnoz muzycznych ( choc nie w kazdym przedszkolu) i szereg innych.
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: TO JA MUZYK OD URODZENIA 08.07.2013 09:06  
dyplomowany nauczyciel rytmiki...... wiecie co, to jest majstrowanie ministerstwa, przeciez każdy muzyk instrumentalista (z tytułem) także ma przez 10 lat w szkole muzycznej kształcenie słuchu, harmonię(nie instrument tylko sztukę pisania, układania akompaniamentu do melodi i wiele skomplikowanych rzeczy), formy, historię muzyki itd. to są ludzie którzy powinni oprócz rytmiczek uczyć dzieci, a nie po pedagogice zrobi sobie 3 tygodniowy kurs z dyplomem i ma uprawnienia a o instrumentach i muzyce mgliste ma pojęcie. PATRZCIE NA DOŚWIADCZENIE Z MUZYKĄ A NIE TYLKO NA PAPIER
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 08.07.2013 16:27  
Gosia
z tego co wiem to nie ma 3 tygodniowych kursow na nauczyciela rytmiki ale moze sie myle, pozatym w 3 tyg nikt sie nie nauczy grac np. na pianinie. Rytmika to wydzial ktory powinno sie skonczyc. Ale zgadzam sie z Tobą ze muzyk instrumentalista moglby uczyc rytmiki ale to wlasnie muzyk instrumentalista powinien skoncyc jakis kurs dodatkowy, bo na wydziale instrumentalnym nie ma metodyki nauczania rytmiki, nie ma programu rytmiki, nie ma tancow czy tez ukladów przestrzenno-ruchowych.
Rytmika nie jest wcale takim latwym wydzialem jakby moglo sie wydawać:)
wyślij odpowiedź

Autor: tomcug 01.09.2013 09:21  
Odp:Dlaczego rytmiki mogą uczyć tylko wykształceni w tym kierunku nauczyciele?
Moniko, my to wiemy bardzo dobrze. Ale na forach czytam wypowiedzi rodziców i nie wiem nawet jak zareagować Śmiać się, czy płakać. Oto takie małe wprawki:
"Tak, zapewne trzeba skończyć kilkustopniową Akademię Muzyczną. Bo pani nauczycielka przedszkolna przez te kilka lat co pracuje nie jest w stanie wymyślić dla dzieci 15- sto minutowych zajęć z muzyką w tle. Nawet głuchy by się tego nauczył. Niestety nauczycieli CHCĄCYCH jest coraz mniej." - czyli wystarczy chcieć, zdaniem mamy, którą zadowoli minimalizm. Zajęcia z muzyką w tle nazywa rytmiką.

I kolejny wywód: "No i bardzo dobrze!!!
to skandal, ze trzeba placic za przedszkole i jednoczesnie za odbywajace sie w tym czasie zajecia - a jak nie - to dziecko ląduje na korytarzu.
dobrze wiemy, ze wiekszosc dzieci w "sezonie" w kolo macieju choruje i nieraz bywa w miesiacu przez - dajmy na to - tydzien. a oplacic nalezy za caly miesiac (tanca, jezyka itp). moja corka w zeszlym roku nie korzystala prawie z niczego, zadnych zajec, wycieczek, a oplaty coraz wyzsze. teraz przed nami ostatni rok przedzkola i nie zamierzam placic za nic dodatkowo poza np: organizowana wycieczka na ktora bedzie osobna zbiorka pieniedzy. to samo z komitetem rodzicielskim, ktory nie wiadomo na co idzie, skoro nalezy przyniesc to cz tamto.
nareszcie cos sensownego". Nie wklejam dalszego ciągu wypowiedzi, gdzie mam twierdzi, że nauczycielki siedzące przez parę godzin w przedszkolu nareszcie wezmą się do roboty i zaczną pracować Bo na razie nie robią nic.

To tyle w temacie, ale jeśli rodzice tak to widzą to o czym my tu mówimy.
wyślij odpowiedź

Autor: MAMA 06.09.2013 18:44  
Nauczyciel
Hmmm co???? Po wydziale instrumentalnym uczyć rytmiki??? Żenada!!!! Pieprzysz bzdury!!! A przedszkolanki uczące zajęć specjalizacyjnych to w ogóle pomyłka!!! Można się domyślić jakości tych zajęć.
wyślij odpowiedź

Autor: mama Rita 10.09.2013 16:23  
Odp:Dlaczego rytmiki mogą uczyć tylko wykształceni w tym kierunku nauczyciele?
Serdecznie dziękuję za tę wypowiedź. Jestem mamą studentki rytmiki, która bardzo ciężko "pracuje", tj. uczy się na studiach. Wymagana jest pełna dyspozycyjność, ciągłe dbanie o ciało itp. Bardzo długo trwają próby. Moja córka bardzo chce pracować w przedszkolu i naprawdę ma do tego dar. Być może miłość do ruchu odziedziczyła po mnie. Być może to moje wspomnienia z przedszkola o cudownych i oczekiwanych oraz zorganizowanych zajęciach z rytmiki skłoniły ja do wyboru studiów… Teraz mi jej żal, ponieważ widzę, ze pracownicy uczelni nie prowadzą kampanii na rzecz wzmocnienia prestiżu/znaczenia rytmiki. Powoli, w przedszkolach które znam, rytmikę prowadzi się BYLE JAK bez zachowania jakichkolwiek zasad. Walczcie o godność nauczyciela rytmiki!!!! Z wyrazami szacunku Rita.
wyślij odpowiedź

Autor: ANNA 22.09.2013 14:59  
Rytmika
Jestem dyplomowaną rytmiczką, pracowałam ponad 30 lat w przedszkolach. Gdy słyszę lub czytam powszechne opinie wygłaszane także przez pracowników MEN, że każda nauczycielka przedszkola poprowadzi zajęcia z rytmiki, lub, że rytmika jest w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, to "włos mi się jeży na głowie". Niedługo dojdzie do tego, że każdy, kto chce, ukończy 3 tygodniowy kurs,(bo są podobno 3 tygodniowe, weekendowe kursy na instruktora rytmiki) w jakiejś dziedzinie i już będzie mógł uczyć nowego przedmiotu.To po co studia wyższe?
Rytmika, to nie jest zwykłe umuzykalnienie. Jeśli ktoś o tym nie wie, niech poczyta sobie w internecie, lub w innych publikacjach na temat rytmiki, a potem niech się wypowiada.
wyślij odpowiedź

Autor: tomcug 22.09.2013 15:21  
Odp:Rytmika
Właśnie na naszej stronie kuratoryjnej pojawiła się taka wiadomość. Najpierw podana jest cała podstawa programowa, w której pkt nr 8 brzmi: Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.A potem jest wielkimi literami dodane, że zajęcia dodatkowe takie jak RYTMIKA, taniec, zajęcia plastyczne są w PODSTAWIE PROGRAMOWEJ. Gratulacje dla pracowników kuratorium, którzy muzykę, pląsy i taniec nazywają rytmiką.

http://kuratorium.kielce.pl/10221/list-ministra-edukacji-narodowej-w-sprawie-zajec-dodatkowych-w-przedszkolach
wyślij odpowiedź

Autor: Urszula 23.09.2013 00:31  
CO Z TĄ RYTMIKĄ...
Rytmika jest metodą, nie przedmiotem a podstawy programowe obejmują przedmioty i ich zakres. Rytmika w przedszkolu jest metodą umuzykalnienia dzieci.Podstawy programowe przedszkola obejmują umuzykalnienie a nie RYTMIKĘ. Gdy w przedszkolu prowadzona jest pseudo - rytmika, rodzice są oszukiwani. Płacą za RYTMIKĘ a otrzymują w zamian to , co każda z nauczycielek przedszkola powinna i potrafi zrobić : nauka piosenek, proste tańce, zabawy z instrumentami perkusyjnymi...Rytmika niesie ze sobą dużo głębszy przekaz. Jest to metoda, która porusza i uaktywnia cały organizm dziecka. Uczy przez odczucie, doświadczenie, doznanie, które ewokowane jest muzyką improwizowaną na fortepianie, polecenia wydaje dzieciom muzyka, a rytmiczka umiejętnie tym procesem kieruje.Długie lata edukacji muzycznej nauczyciela RYTMIKI pozwalają na zgłębienie, zrozumienie metody, której nie da się zrozumieć bez studiów osobistych. Nie da się nauczyć RYTMIKI z książek. Aby dziecko " nauczyło się muzyki" musi ją najpierw POCZUĆ. Tak ważny , tak bardzo osobisty proces nigdy nie będzie możliwy do zrealizowania na zajęciach podczas których dzieciom jest proponowana muzyka tylko z płyty, muzyka tylko do skakania i pląsania. Improwizacja fortepianowa jest tu niezbędna.Jeżeli taką edukację muzyczną zaczniemy wystarczająco wcześnie, w wieku przedszkolnym, wówczas mamy szanse na wykształcenie pokolenia ludzi którzy słyszą, którzy czują i rozumieją i to nie tylko MUZYKĘ.
wyślij odpowiedź

Autor: mama przedszkolaka 24.09.2013 19:49  
Odp:CO Z TĄ RYTMIKĄ...
Dziękuję za ten wpis. Wiele mi uświadomił i utwierdził w przekonaniu, że miałam słuszne podejrzenia. Widziałam niejedną "rytmikę" w przedszkolu mojego dziecka i dzisiaj już wiem na pewno, że to nie było rytmiką.
wyślij odpowiedź

Autor: Aleksandra 25.09.2014 13:26  
Rytmika w przedszkolu i szkole...
Ja skończyłam szkołę muzyczną pierwszego stopnia i studnia licencjackie na kierunku pedagogika: edukacja wczesnoszkolna z edukacją przedszkolną. Czy mogę uczyć rytmiki w przedszkolu bądź szkole, bądź jakiś innych placówkach? Jeżeli tak to w jakich?
wyślij odpowiedź

Autor: Patryk 19.02.2015 21:17  
Jestem rytmikiem
Jestem rytmikiem, który zaczął swoją pracę rok temu. Przez kilka lat próbowałem dostać się do jakiegoś przedszkola, ale ... nie miałem odpowiedniego wykształcenia (przynajmniej tak mi się wydawało czytając wypowiedzi dyplomowanych rytmików). Udało się dostać do jednego przedszkola, a potem już tylko lawina zleceń. Odkryłem, że nie muszę mieć wykształcenia w dzidzinie rytmiki jeśli moja pasja pozwoliła mi do tej pory dojść do tego etapu w którym jestem. Przestudiowałem wiele podręczników, oraz przeszedłem wiele hospitacji, oraz cały czas jeżdżę na wszelkie możliwe warsztaty. Mam wyskształcenie muzyczne (muzyk instrumentalista w zakresie gry na skrzypcach i fortepianie). Dyplomy zawodowe. Nie studia z rytmiki. A mimo to uwielbiam to robić i wiem co robię. Znam metodykę nauczania, oraz realizuję podstawy programowe. Opieram wszystko na metodyce orffa i dalcroze. I mam apel do osób mówiących że muzyk instrumentalista uczący rytmiki to żenada - nie muszę chyba wspominać że są to niespełnione osoby po studiach związanych z rytmiką - odczepcie się od nas i zacznijcie w końcu pracować nad sobą! Bo nie dostaniecie pracy w żadnym przedszkolu i zawsze wygrają ludzie z pasją. Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Ada 05.04.2015 22:56  
Absolwentka rytmiki i instrumentalnego na fortepianie
Nie wiem co Ty robiłeś na tej AM, skoro ludzi po rytmice nazywasz bez pasji. Trzeba było zawitać na wydział edukacji i rytmiki. Sama skończyłam instrumentalny i rytmikę jest przepaść między nimi.
Chętnie zobaczyłabym ćwiczenia inhibicyjno- incytacyjne w Twoim wykonaniu, opowieści ruchowe, ćwiczenia oddechowe, emisyjne, intonacyjne, kształtujące wyobraźnię muzyczną i kompozycje ruchowe. Wstyd, aby absolwent AM nie rozróżniał kierunków edukacji.Chętnie dowiem się również jakie Ty podręczniki studiujesz bo tych z PRAWDZIWĄ RYTMIKĄ jest jak na lekarstwo. Może mnie zaprosisz na zajęcia przyjadę gdziekolwiek. Daj znać.
wyślij odpowiedź

Autor: Ada 05.04.2015 22:57  
Odp:Jestem rytmikiem
Nie wiem co Ty robiłeś na tej AM, skoro ludzi po rytmice nazywasz bez pasji. Trzeba było zawitać na wydział edukacji i rytmiki. Sama skończyłam instrumentalny i rytmikę jest przepaść między nimi.
Chętnie zobaczyłabym ćwiczenia inhibicyjno- incytacyjne w Twoim wykonaniu, opowieści ruchowe, ćwiczenia oddechowe, emisyjne, intonacyjne, kształtujące wyobraźnię muzyczną i kompozycje ruchowe. Wstyd, aby absolwent AM nie rozróżniał kierunków edukacji.Chętnie dowiem się również jakie Ty podręczniki studiujesz bo tych z PRAWDZIWĄ RYTMIKĄ jest jak na lekarstwo. Może mnie zaprosisz na zajęcia przyjadę gdziekolwiek. Daj znać.
wyślij odpowiedź

Autor: kla321 21.06.2017 22:47  
Odp:Jestem rytmikiem
Jeśli prowadzisz zajęcia muzyczne w przedszkolu z dziećmi i jak twierdzisz lubisz to robić to wspaniale ALE NIE NAZYWAJ TYCH ZAJĘĆ RYTMIKĄ! Umiejętność prowadzenia rytmiki na którymkolwiek z etapów kształcenia wymaga rzetelnych studiów z zakresu rytmiki i tez sformułowanych przez Emila Jaques-Dalcroze. Każda próba prowadzenia tych zajęć bez dokładnej znajomości metody wypacza ją i daje mylne o niej pojęcie odbiorcom. Więc drogi Muzyku-Instrumentalisto zapewne gdybym zaczęła nauczać gry na instrumencie na temat którego wiele przeczytałam i który nawet trzymałam w rękach nie zostawiłbyś na mnie suchej nitki co do braku kompetencji w tym zakresie. Zrozum więc, (skoro wiele na ten temat przeczytałeś), że powierzchowna znajomość założeń Jaques-Dalcroze'a nie daje Ci uprawnień do nauczania RYTMIKI. Zajęcia muzyczne a Rytmika to nie to samo. Metodyka nauczania to też nie Rytmika, a tylko jeden ze sposobów przekazywania wiedzy uczniom. Pozdrawiam ;)
wyślij odpowiedź

Autor: Ela Pełka 04.09.2017 14:52  
W całości się zgadzam. Nie każdy nauczyciel przedszkola potrafi prowadzić rytmikę np. metodą Dalcroza i grać na instrumencie np. na pianinie. Pozdrawiam. Ela
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###      #    #######  ####### 
  #   #    ##    #        #    #  
 #     #  # #    #            #   
 #     #    #    ######      #    
 #     #    #          #    #     
  #   #     #    #     #    #