MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > 3 LATEK NIE MÓWI
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: ELA RUTH 24.11.2006 11:31  
3 LATEK NIE MÓWI
Mój synek ma 3,5 roku i nie mówi, może poza paroma słowami typu: mama tata guma zupa no i to chyba wszystko. Poza tym jest nerwowy nieustępliwy.Byłam już u neurologa i logopedy poza opóźnionym rozwojem mowy wszystko jest OK. Mam czekać do 4 lat. Upłynęło już pół roku od konsultacji lekarskiej i nadal nie widzę postęu. Mały nawet nie stara się powtórzyć po mnie prostego słowa nie wiem co mam robić. Pomórzcie. Z
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Majewska 24.11.2006 13:13  
Odp:3 LATEK NIE MÓWI
Witam serdecznie
Radziłabym jednak wybrać się ponownie do logopedy - najlepiej takiego, który zajmuje się małymi dziećmi. Trzeba Synkowi pomóc w rozwoju mowy, a logopeda pokaże Pani jak najlepiej to robić. Czekanie do 4 roku życia może tylko spowodować, że później będzie trzeba więcej nadrabiać.
Kilka zebranych porad w przypadku opóźnionego rozwoju mowy czynnej:
-możecie stosować tzw. Technikę zalewania mową-tzn. proszę mówić jak najwięcej do Syna, komentować to,co aktualnie robicie, co będziecie robić, to, co On sam robi
-czytanie i opowiadanie obrazków czy nawet bajek w tv to też bardzo dobre ćwiczenie
, pomocne jest też śpiewanie, opowiadanie wierszyków:
- używajcie dużo wyrazów dźwiękonaśladowczych, imitujących odgłosy z otoczenia;
- proszę nie wyręczać Syna w mówieniu, nie podpowiadać Mu za każdym razem, kiedy chce coś powiedzieć,
prowokować do wyrażania się słownego;
- proszę mówić do Synka prostymi, krótkimi zdaniami, nie zasypując lawiną słów
- prosze spróbować mówić do Niego sy-la-ba-mi, często w ten sposób dzieciom jest łatwiej powtórzyć jakiś wyraz niż w pełnym jego brzmieniu
-gdy na talerzu został ulubiony sos lub rozpuszczony lód - pozwólmy dziecku wylizać go językiem.To ćwiczenie skutecznie gimnastykuje środkową część języka
- jeśli dziecko dostało lizaka zaproponujmy, aby lizało go unosząc czubek języka ku górze
- po śniadaniu lub kolacji posmarujmy dziecku wargi miodem,kremem czekoladowym i poprośmy,aby zlizało je dokładnie nadajmy tej zabawie temat, np. zaproponuj zabawę w misia Puchatka, który odbiera nagrodę za swoje zwycięstwo;
- proszę jak najwięcej stymulować dłonie Syna. W mózgu ośrodku odpowiedzialne za ruchy ręki są
bardzo blisko ośrodków odpowiedzialnych za ruchy artykulacyjne, dlatego usprawniając ruchy dłoni,
palców, możemy pomóc w usprawnieniu ruchów warg, języka.Może to być lepienie z plasteliny, z masy solnej, nawlekanie koralików na nitkę, malowanie palcami, stymulowanie dłoni materiałami o różnej fakturze, kształcie np. rzeczy szorstkie-gładkie, piasek-fasola itp.,zabawa w mydlinach, w kisielu, wydzieranie z papieru itp.

Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Mama Asi 06.12.2006 11:23  
Odpowiedź
moja córka też w wieku 3 lat mówiła trzy słowa. Byłam z nią u logopedy, specjalisty w pracy z małymi dziecmi. mojej córce brakowało stymulacji przedsionkowej. Stosowała metodę integracji sensorycznej. Pomogło! Już po 2 tygodniach zauważyłam że zaczyna mówić. Nie czekaj dłużej. Szukaj pomocy u innego specjalisty, najlepiej u neurologopedy.
wyślij odpowiedź

Autor: Jagoda 08.12.2006 16:28  
odpowiedz
Witam
I ja mysle ze powinna pani zasiegnac rady specjalisty,wydaje mia sie ze juz w tym wieku dziecko powinno byc o wiele dalej,ale slyszalam takze przypadek i to nie od byle kogo tylko mojej mamy ze moj brat nie mowil chyba az do 4 czy 5 roku zycia,a potem wszystko tak szybko nadrobil ze do tej pory jest z nas najwieksza gadula.Glowa do gory z czasem pewnie wszystko sie ulozy .Pozdrawiam mama 2,5 rocznej Karolinki
wyślij odpowiedź

Autor: mama Franka 20.01.2007 23:41  
Odp:Odpowiedź
Witam,mam pytanie do mamy Asi.Co tzn stymulacja przedsionkowa.Dziekuje za odpowiedź
wyślij odpowiedź

Autor: Edyta 01.04.2007 21:36  
Zapytanie
Też mam problem z 4 letnim synem powtórzy prawie wszystko ale ma problem z używaniem tych słów do ok 3,5 roku nic nie mówił oprócz mama tata itp. Teraz dostaje Nootropil nie widze poprawy. Co mam dalej robić
wyślij odpowiedź

Autor: mama Kasi 01.04.2007 21:54  
odp.
Drogie mamy, szukajcie pomocy u innych specjalistów. Nie dawajcie się zbyć określeniami typu: jeszcze czas, musimy poczekać itd. Edyta, co to jest ten nootropil? Ja podobnie jak mama Asi, udałam się po pomoc do logopedy. Nie byłam zadowolona z tej wizyty więc poszłam do kolejnego. Trafiłam w końcu na bardzo fajną panią, która skierowała dziecko na terapię. Wyniki są naprawdę zadawalające. Dziecko ładnie mówi, ma jeszcze problem z poprawnym wymówieniem niektórych głosek ale mówi.
wyślij odpowiedź

Autor: Edyta 01.04.2007 22:52  
Odp
HEJ dziewczyny: do mamy Kasi ja odwiedziłam już z 20 specjalistów tj logopedów psychologów neurologów i nic. Logopede mam fajnego to ona nakierunkowała mi dziecko na rozwój mowy mój syn jeźdxi do niej 4 razy w miesiącu. A NOOTROPIL tj. lek na pobudzenie pamięci i takich tam zmian.Już po prostu nie wiem co mam dalej robić boje się tego że kiedyś moje dziecko pójdzie do szkoły i może mieć poważne problemy z nauką zapamiętywaniem
wyślij odpowiedź

Autor: Edyta 01.04.2007 22:56  
Odp:odp.
Możesz mi napisać na jaką dokładnie terapie uczęszczała twoja córka. Co to jest stymulacja przedsiąkowa i metoda integracji sensorycznej
wyślij odpowiedź

Autor: a 02.04.2007 21:37  
Do Edyty
Sprawdź: "integracja sensoryczna" na google
wyślij odpowiedź

Autor: Aneta 04.04.2007 16:21  
ja również mam problem i to bardzo duzy
Dominika w grudniu skończyła 4 latka .Od roku jeżdże z nią do neurologa,do logopedy chodzę co tydzień również od roku,miała wykonywane badanie eeg(wynik ok),byłam u foniatry,teraz tylko czeka mnie wizyta u psychologa,który nie ma uprawnień do wykonywania testów dla głuchoniemych. Domi rozwijała sie prawidłowo,mało gaworzyła.Na dzień dzisiejszy mówi kilka słów i to wszystko. Jest bardzo leniwa do powtarzania a co za tym idzie -zbytnio nie chce współpracować ze mną w domu i z logopedą. Do przedszkola nie chodzi.Na oko jest wszystko ok z nią,nadaje po swojemu. każdy mówi ,że ma zablokowaną mowe.Tylko niewiem do jakiego rodzaju to opóznienie mam zaliczyc.Pomóżcie jeśli miałyście takie przypadki.Pozdrawiam Aneta
wyślij odpowiedź

Autor: dana mgr wych. przedszkolnego oligofrenopedagog 05.04.2007 21:54  
do Anety
Piszesz o teście dla głuchoniemych, czy Twoja córka nie słyszy? czy tylko ma mieć robiony ten test ze względu na to, że mało mówi? Miałyśmy w przedszkolu chłopca, który zanim trafił do nas na prośbę rodziców i sugestię psychologa uczęszczał do specjalnego ośrodka dla dzieci z uposledzeniami, gdzie uczestniczył m.in. w terapii logopedycznej. Kiedy przyszedł do nas miał 4 lata i nie mówił. Po kilku miesiącach mowa zaczęła się "odblokowywać". Bo jak tu się porozumieć z panią a przede wszystkim z rówieśnikami? Terapia logopedyczna własciwie nie dała mu wiele. To rówieśnicy z grupy "zmusili" go do mówienia. Może Twojej Dominice dobrze zrobiłby kontakt z dziećmi w przedszkolu? Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Aneta 08.04.2007 20:35  
Do Dany
Dominika ma mieć robiony test tylko dlatego,że mało mowi. W środę mam spotkanie z Panią psycholog i zobaczymy co się okaże. W mojej miejscowości narazie jest przepełnienie i nie da rady jej zapisać.Muszę dalej szukać pomocy tylko niewiem gdzie,ponieważ do neurologa za wizyta czekam miesiącami a on nie robi nic poza zapisaniem Kidabionu i dziwieniem się,że mowa nie postępuje dalej.
wyślij odpowiedź

Autor: aneta 05.09.2007 14:58  
:(
Szkoda ,że nikt nie odpisał.
Wciąż szukam pomocy:(
wyślij odpowiedź

Autor: ania tychy 06.09.2007 10:16  
:((
ja mam taki sam problem moj syn 3 lata skonczyl w sierpniu nie mowi tylko mama , tata , jest to wszystko w przeczkolyu jest jednym dzieckiem ktory nie mowi bylam u wielu lekarzu wszystko ok!!!co robic
wyślij odpowiedź

Autor: Edyta Durlej 06.09.2007 11:01  
Odp:Zapytanie
Ja też trafiłam do neurologa w związku z zaburzeniami mowy. Lekarka przepisała mu NOOtropil, który zaczęliśmy podawać. W tym czasie również synek przeszedł pod opiekę mojej mamy ( przedtem był pod opieką teściowej, która po naszym wyjściu włączała mu bajki na cały dzień), która bardzo angażowała się w to aby zachęcić go do mówienia.I coś się ruszyło. Odstawiłam Nootropil, wybrałam się do logopedy. ona stwierdziła, że problemy Mikołaja wynikają z tego że jest ruchliwy, ma problemy z koncentracją i ciężko jest mu się skupić na jednej rzeczy. Dostaliśmy zestaw ćwiczeń, jest lepiej z każdym dniem. Teraz ma 4,5 roku i czuję że wszystko będzie dobrze
wyślij odpowiedź

Autor: Asia 10.09.2007 09:43  
Nootropil
Ja na pani miejscu nie podawałabym tego leku,też miałam go przepisano przez foniatrę(mój syn 3,8 mięs.też nie mówi chociaż już są postępy zaczął nawiązywać współprace i powtarzać wyrazy,a nawet sam sobie powtarza kilka razy jak usłyszy jakieś słowo),ten lek podaje się min.ludziom po wylewach,udarach mózgu i tp.Mój syn stawał się po nim jakiś pobudzony.Terapia logopedyczna to jest klucz sukcesu, a nie żadne leki.Powodzenia
wyślij odpowiedź

Autor: OLA 20.09.2007 22:05  
4latka 6miesięcy
Moja córka ma 4,6 miesięcy chodzimy od paru miesięcy do logopedy, ale od wrzesnia chodzi do przedszkola i tam jest też logopeda. Pani logopedka napisała mi dziś całą stronę, jak dziecko źle mówi i kazała zgłosić sie do Poradni Psycgologiczno-Pedagogicznej. Do tej pory mała rozwijała się prawidłowo, ale sama teraz nie wiem, co mam zrobić. Mowi: bende, chlep, itp. Jestem załamana!Jeszcze ma skrócone wędzidełko języjka ponoć, ale tamta druga logopedka tego nie stwierdziła.Co robić
wyślij odpowiedź

Autor: IWONKA 25.09.2007 14:06  
4,5 latek...
Mój synek wymawiał tylko pojedyncze, proste wyrazy przez długi, długi czas... Pomimo moich uwag, wszyscy to lekceważyli i zbywali mnie formułką, że na wszystko przyjdzie pora i gdy maly sie rozgada, będe prosic o chwile spokoju. W koncu, w wieku 3,5 roku odwiedziłam z synem logopedę, która skierowała nas na wizyte do psychologa, żeby odnaleść żródło "niemówienia". Wszystko było ok. Zaczęlismy wizyty u logopedy, które okazały sie totalną wojną pomiędzy nami rodzicami, dzieckiem i logopedą. Syn uciekal z zajęć, nie chciał wejść nawet do gabinetu. Zauważyłam, że zacięty zaczął cofac sie w swoich postepach, które wypracowaliśmy w domu. Przerwałam wizyty. Kiedy skonczył 4 lata, coś sie przełamało, zaczął dużo powtarzać i w końcu mówic zdaniami!!! Od września poszedł do przedszkola i od pierwszego dnia robi postępy, widoczne dla nas, domowników gołym okiem. Nie ma problemu z porozumiewaniem sie z innymi dziećmi, co prawda mówi niewyrażnie, ale naprawdę można go zrozumieć. Moja radość burzy tylko fakt, że panie przedszkolanki zapowiedziały już rozmowę na temat mowy Mateusza i czuję, że nie będzie to łatwe przyjemne... dano mi wyraźnie do zrozumienia, że mowa syna to dla nich duży problem.
Wszystkim mamom dzieci z takimi logopedycznymi problemami polecam udanie się do specjalisty. Upewnienie się, na czym polega kłopot i podjęcie decyzji o sposobie leczenia. Czasem zdarzy sie, tak, jak w przypadku mojego syna, że większe efekty przyniosła praca w domu, ale bez diagnozy i porad logopedy nie poradzilibysmy sobie na pewno.
wyślij odpowiedź

Autor: Katarzyna 06.10.2007 15:31  
w tej kwesti jakby jadynym rozwiazaniem jest posłanie dziecka do przedszkola. znam takie przypadki dziecko pod wpływem kontaktu z rówieśnikami zacznie powoli wydawać źwieki a zarazem składać to w słowa. pozdrawiam i życzę wytrwałości
wyślij odpowiedź

Autor: sylwia klopotowska 02.11.2007 09:15  
iza
mój synek ma 3,3 latka i mała mówi praktycznie parę słów które mozna zrozumieć.ostatnio ucieczyłam się bo powiedział "momo oć tu".ładnie mówi też traktor ale przyczepka to juz -ciciś i zamiast popsuło się psisuło się -reszta po chińsku .Nie bardzo wiem od czego zacząć .czy najpierw iść do logopedy czy do psychologa i czy trzeba ze skierowaniem.proszę o pomoc.
wyślij odpowiedź

Autor: milena kubińska 07.11.2007 13:06  
3 latek nie mówi
mój synek w styczniu skończy 3 latka i tez bardzo mało mówi zna z 20 słów które sa mu potrzebne na codzień.Nie chce po mnie powtarzać ,tylko ucieka ,odwraca sie ,krzyczy jest strasznie uparty. Logopeda powiedział mi ze jest leniwy i jeszcze ma czas na to.
wyślij odpowiedź

Autor: renata piatek 12.11.2007 19:22  
mam pytanie do pani.czy dziewczynka w wieku 2 latek rozwija sie prawidlowo skoro nie mowi doslownie nic ani mama,tata,baba itp.bo to corka znajomej mowia jej zeby czekac,a moze trzeba gdzies sie z nia udac do spacjalisty?rowniez ma dziwne zabawy,nie bawi sie zabawkami,ksiazkamiitp.nie reaguje na kontak z dzieckiem innym,czyli nie szuka z nim zabawy.wszystko zalatwia krzykiem i placzem.prosze o jakas wskazowke.z gory dziekoje.
wyślij odpowiedź

Autor: Monika 15.01.2008 20:25  
córka z problemem mowy
Cześć dziewczyny! Przeczytałam wszystkie komentarze. Moja córka ma 5lat, chodzi do przedszkola od 3-ch, do logopedy od 2-ch lat i dalej mówi bez rewelacji. Buduje krótkie zdania, powtarza wszystko, ale gdy pytam co było w przedszkolu to odpowiada, że fajnie i że się pobawiła z dziećmi nic więcej. W przedszkolu stroni od rówieśników, zdarza się, że się bawi z jakimś dzieckiem ale nie zawsze i tylko wówczas gdy ma na to ochotę i tak jest z nauką, córka narzuca swoje zdanie. Miała robione badanie egie-wszystko ok. Proszę o jakąś poradę
wyślij odpowiedź

Autor: Wioletta Głowacka 19.01.2008 23:42  
3 latek jeszcze nie mówi.
Mój synek ma 3 lata i mówi niewiele słów. np.
mama, tata, baba, dziadzia, ciocia, koko.
Byłam już u lekarzy którzy, mówią, że jeszcze ma czas na mówienie. Bardzo sie martwię, bo synek
chcąc coś powiedzieć to mruczy.
Lekarze potwierdzają, że mój synek jest zdrowy.
Proszę o poradę i jak najszybsze odpisanie na mojego e-mail wioletta1435@wp.pl , albo odpisanie na tą stronę. DZIĘKUJE
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Dziedzic 13.05.2008 22:57  
4 latek ma słaba koncentrację.
Mój synek późno zaczął mówić, bo dopiero po skończeniu 3 lat. Mowa się rozwija i dziecko robi postępy- mówi nie zawsze zrozumiale dla obcych, ale zdaniami. Natomiast pani logopeda stwierdziła, że ma słabą koncentrację uwagi...
Ile czasu powinien sie koncentrować 4latek?
Proszę o fachową opinię.
wyślij odpowiedź

Autor: Iwona Wojtasik 14.05.2008 09:32  
Odp:4 latek ma słaba koncentrację.
Witam, mój synek ma ciężką mowę, w kwietniu skończył 4 latka i slowa przchodza mu z trudnością, a wizyty u specjalistów wykluczaja wszyskie zaburzenia.
Chodzimy do logopoedy ale to wszystko idzie bardzo wolno. Nie wiem co moge jeszcze zrobić - może zmienić logopedę?
Nasza pani logopeda również steierdziła słaba koncentrację, i brak chęci współpracy
wyślij odpowiedź

Autor: Krzysztof W. 10.07.2008 14:26  
3 latek nie mówi
Dzien dobry, moj synek ma 3 lata i mowi bardzo malo - mzma, gaga - czyli ja, baba, dziadzia, mini mini... najcześciej mówi tylko pierwsza sylabe z wyrazu. Jest po pierwszej wizycie u logopoedy, który stwierdzil problemu z koncentracja, nadpobudliwosc ruchowa. Czekamy na wizyty u psychologa i neurologa. Czy powodem moze byc tez fakt wypadku jaki mial miejsce 1,5 roku temu? Synek uderzył mocno głową w futryne - miał mocno przeciętą głową i skończyło sie szyciem w szpitalu?
Niepokoi mnie problem z mowa bo inne funkcje są na poziomie 3 latka - jest bystry i czesto mnie czyms zaskakuje. Jest tez uparty - zawsze mowi - ja sam. Sam sie ubiera, sam je.
Jak mu pomoc? A moze to jest dziedziczne? Sam tez późno zacząłem mówic
Z góry dziękuje.
wyślij odpowiedź

Autor: monika krystowczyk 22.08.2008 10:18  
Moj synek ma 2latak i 8 miesiecy i mało mówi. MArtwie sie!
Witam , mój synus ma prawie 3 latka i mało mówi nie byłam z nim jescze u logopedy, ale chyba sie wybiore. Mało mowi, jest bystry. szybko sie uczy ale jednak mowi mama baba dziadzia, ciocia itp co co mu łatwo.co robic?
wyślij odpowiedź

Autor: Ela Plachta 23.09.2008 23:30  
3 latek nie mówi
witam!mam podobny problem.Najmłodszy syn ma 3,5 roku.Mało mówi.kilka zdań trzy wyrazowych,kilkanaście słów chociaż kilka trudnych słów wymawia od bardzo dawna poprawni typu-widzisz,popatrz się to reszty ni w ząb.czasem chętnie po mnie powtarza tylko że do niczego to nie podobne.Dodam że pojedyncze głoski wymawia poza r,w miare poprawnie.rozumie proste polecenia,jest bardzo energiczny i zazwyczaj trudny do opanowania.bardzo dobrze zbudowany.nie ma problemu z jedzeniem.i tylko z tym.bo z resztą to ciągłe wojny o wytarcie rąk,ubranie pantofli itp.wszystko chce robic sam.Bardzo mnie martwi synek bo mam podstawy do tego.Prawdopodobni był nie dotleniony przy porodzie.Od trzeciego miesiąca rehabilitowany szybko czynił postępy i wiotkośc mięśni ustąpiła.Póżniej siedział i chodził.
o czasie się przekręcał z plecków na brzuszek i uwalniał rączke by dosięgnąc zabawki.I tu słyszałam opinie że b.dobrze rozwiniety umysłowo co podciąga go fizycznie.Cieszyłam sie że bedzie najwcześniej mówił z całej mojej trójki chłopców.tamci też zaczeli ok. 3roku mówic.Bardzo dużo gaworzył,zacząl mowic babcia a nie baba i po ukończeniu 1 roku zaczynał powtarzac słowa i nucic melodie piosenek.Od ok. roku zaczęło mnie jednak martwic jego ogólne zachowanie.Mówi sam do siebie(bo po 1 roku życia stworzył sobie swój język i strsznie paple po swojemu czasem uszy bolą)śmieje sie,naśladuje psa,strasznie naśladuje zachowanie innych osób i w ogole czase zachowuje sie jakby nie był normalny.nie jak typowy ciekawy życia trzy-czterolatek.Dopiero od 3 miesięcy woła si chociaż prawie zawsze juz troche uzmoczy majteczki,z kupką nie ma problemów.Ma problemy ze spaniem(pierwszy syn tez miał ale do 3 roku życia)Bardzo przykro patrzec jak dziecko odstaje od rówieśników bo fizycznie jednak też.W ciągu trzech lat posiwiałam,płacze po nocach,i na widok syna lecą łzy same,trudno już mi normalnie funkcjonowac.Do przedszkola go nie pośle bo sie nie nadaje prędzej do żłobka bo jest na poziomie dziecka 3,5 letniego.Co mam robic?Bo bolą już oczy i serce.
wyślij odpowiedź

Autor: ela plachta 23.09.2008 23:37  
Odp:3 latek nie mówi
Pomyliłam w ostatnim wersie-jest na poziomie dzecka 1.5 rocznego!
wyślij odpowiedź

Autor: gosia kowalska 27.09.2008 00:50  
3,5 lat
mój synek w wieku 3,3lat nie mówił ani jednego słowa, był uparty nie chciał nic po nas powtarzać, nie lubił zmian np. nowej kurtki, nowych butów, czy bluzy - to był ogromny problem....
okazało się, że najprawdopodobniej jest ze zpektrum autyzmu, dopiero fachowa terapia dała największe efekty.obecnie dziecko zaczyna budować proste zdania
jeśli dziecko rozumie co sie do niego mówi to mowa powinna się rozwinąć gorzej gdy jest na odwrót...wtedy nie warto czekać tylko trzeba udać się do specjalistów - pedagog, psycholog foniatra neurolog psychiatra - im wcześniej tym lepiej dla dziekcka.
wyślij odpowiedź

Autor: Ania Filipkowska 12.10.2008 18:48  
2,8 nie mówi
Mojej bratowej dziecko przestało mówić a ma 2 latka i 8 m. Bratowa ciągle chodzi z byle głupotą do lekarza dziecko jest wystraszone nie daje się badać ciągle krzyczy. Koleżanka jej powiedziała żeby małemu ściągać napletek i jak miał 1,5 roku to trafił do chirurga. Czy to jest możliwe ze się wystraszył i przestał mówić, bo mówił mama tata itp. Ale teraz nie mówi a bratowa wymyśla mu coraz to inne choroby.
wyślij odpowiedź

Autor: dorota 21.10.2008 20:29  
Prosze o rade !!!!
Moj synek skonczyl 4 lata i ma problem z mowa.Wszystko pieknie powtarza w dwoch jezykach (mieszkamy za granica) ale nie potrafi odpowiedziec na wiekszosc nawet prostych pytan .Np pytam sie jak masz na imie i on to po mnie powtarza i tak jest za kazdym razem czasami na pytania odpowiada tak lub nie albo mowi no dobrze mamusiu.bylam z nim u neurologa kilku psychologow i nikt nic konkretnego nie stwierdzil chodzi od roku czasu do przedszkola ma tez terapie codziennie przychodzi do niego logopeda i robi postepy ale dalej nikt nie moze zrozumiec w czym problem.Moj syn wszystko rozumie wykonuje polecenia jest bardzo pogodnym i szczesliwym dzieckiem lubi dzieci niestety jego zabawy sa ograniczone z powodu braku komunikacji.Nie mam z nim zadnych klopotow wychowawczych czasami jest troche uparty ale da mu sie wytlumaczyc.Bardzo prosze o pomoc i rade bo strasznie sie martwie dziekuje
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 22.10.2008 13:36  
Odp:Prosze o rade !!!!
Spokojne. Typowe objawy dziecka dwujęzycznego.
Obrazowo powiem tak: w główce dziecka układają sie w tej chwili dwa systemy językowe, tzn: podwójne słownictwo, podwójna gramatyka, a nawet podwójne prozodemy /akcent, rytm i melodia właściwa dla każdego języka. To wszystko w główce musi się "poukładać", stąd potrzeba troszkę więcej czasu. Ta echolalia /tak nazywa się powtarzanie za każdym razem/ to nic innego niż rozwijanie i utrwalanie wzorców słuchowych i ruchowych mowy w obu językach.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 19.11.2008 23:08  
Odp:Odp:Zapytanie
Witaj
Mam do Ciebie wielka prosbe. czy bylaby mozliwosc abys przeslala mi na e-maila zestw tych cwiczen? Moj Robert jest bardzo ruchliwy i ciezko jest mu sie skupic. Nie wiem jakich chwytow juz uzywac aby skusic go do wspolpracy. Ma 3 latka i nie mowi za wiele jak na jego wiek. Caly czas mysle, ze musi sie odblokowac. Poza tym najwazniejsza sprawa : mieszkamy poza granicami kraju, Robert czesto oglada bajki w telewizji amerykanskiej czy to moze byc glowny powod, ze slabo mowi po polsku?. Bede bardzo wdzieczna za pomoc. Pozdrawiam Ania
wyślij odpowiedź

Autor: ana huss 22.11.2008 15:46  
anna
moj synek ma trzy latka i uczy sie dwoch jezykow
mieszkamy w niemczech.on mowi slabo po niemiecku i slabo po polsku ale wszystko rozumnie,co mam dalej robic
wyślij odpowiedź

Autor: agnieszka kłos 08.12.2008 22:56  
4 latek
moj syn ma 4latka i4 miesiace i bardzo malutko mowi.Miał robione wszystkie badania neurologoczne i laryngologiczne,dodatkowo bylismy u psychologa a potem od wrzesnia zaczelismy chodzic raz w tygodniu do logopedy.I zaczoł chodzic do przedszkola, ktore zalecił logopepa. w przedszkolu sa problemy gdyż nie umnie porozumiec sie z równieśnikami a przedszkolanki go tez nie rozumieja. syn jest przez to nerwowy nadpobudliwy, krzyczy. praca logopedy mało co pomaga a mi opadaja rence i jest mi z tym ciezko.nie wiem co mam juz robić.
wyślij odpowiedź

Autor: karolina klim 16.12.2008 22:14  
3 latek nie mówi
witam jestem mama 3.3 miesiecznej JULKI moja corka jeszcze nie mowi byłam z nia u psychologa rozwija sie dobrze ale mowi tylko mama ,nie,acha. wszystko rozumale nie chce mowic
wyślij odpowiedź

Autor: magda 19.01.2009 11:03  
jak pomóc 2 latkowi?
Synek ma 2 latka i jeszcze nie mówi,mama czy baba wyrwie mu się ale rzadko.potrafi tylko robić pa pa,dawać buziaka..i nic nowego.najchętniej bawi się sam,z reguły jest spokojny,jednak gdy coś mu sie nie udaje uderza głową w podłogę.chciałam zaznaczyć,że ma starszego 5 letniego brata więc wydaje mi się,że powinien być bardziej komunikatywny.czy powinnam już z nim udać się do lekarza?bardzo proszę o poradę.
wyślij odpowiedź

Autor: gość 23.01.2009 09:50  
Moja córka 3,3 laytka
Moja córka 3,3 latka. Mówi zaledwie 20 słów w tym dużo dźwiękonasladowczych. Od pół roku latamy po specjalistach, psycholog, psychiatra, neurolog, bad. słuchu itp.
Na razie leci na Nootropilu- co lekarze często przepisują na opóźnienie mowy!
Do logopedy chodzimy, ale mozolnie wygląda ta praca,!!!!! domu częściej udaje mi się z niej coś wwydusić.
Córka przebadana także pod kątem integracji sensorycznej - lekko zachwiana i cwiczenia w domu!
Ma słąbą koncentrację i jest nadpobudliwa, autyzm wykluczony.
Generalnie niby dużo rzeczy jest ok i te najgorsze wykluczone, ale postępów nie ma.
Boję się to co każdy z Was pisze, ze za rok będą już problemy w porozumiewaniu się z rówieśnikami.
Na razie w przedszkolu jakoś sobie radzi, kilkoma słowami i na mogi, ale to jakiś koszmar!!
Szlag mnie trafia jak dzieci młodsze od niej mówią wierszyki, śpiewają piosenki itp!!
Nie wiem co robić dalej.
Boję się tylko czekać!
wyślij odpowiedź

Autor: agnieszka labak 05.02.2009 19:52  
Odp:Odp:3 LATEK NIE MÓWI
moja córka ma 3 latka i 11 mięsiecy dalej mało mówi ale jest duża poprawa po zabiegu uszów bo miała przetkane uszy i słabo słyszała chodzi do logopedy psycholog i co pół roku do kontroli uszów jest duża poprawa co się do niej mówi przyniesie,ale jeszcze nie gada jak inni tylko po swojemu mama tata koty sok,sikać nic więcej logopeda stwierdziła musi iść jak najszypciej do przedszkola tam dużo się nauczy od innych dzieci,jest bardzo niedobra chisteryzuje z bele czego czy możliwe że ma siostre rocznom i jest zazdrosna .
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka jankowska 11.02.2009 10:01  
Moja 3 i pólletnia córcia tez niewiele mówi
Weronika jest bardzo zywiołowa, jest mądrym dzieckiem, potrafi doskonale na sówj sposób sie porozumiewac. od roku chodzi do przedszkola, mowa niestety słabiutko sie rozwija, opanowała kilak słow, zdania buduje krótkie. Cały nasz problem polega na tym, ze nasz córcia nie chce powtarzac słwo. Przeszła wszystkie badania, wszytsko ok, ale mowa utkneła w martwym punkcie. Nie wiem co robic, pani wychowawczyni, mówi, ze Weronika jest bystra, potrafi sie odnaleźć w trudnych sytuacjach, ale ćwiczyć w pania ogopeda juz nie chce. Złości ja to.
Mnie takze szlag trafia , gdy słysza jak mlodsze od weroniki dzieciaczki swietnie gadaja :(( Prosze o jakas pomoc.
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 12.02.2009 13:25  
3 latka i 9 miesiecy i tez nie mówi
Nie wiem czy to pocieszajace czy nie, ze nie jestem sama z takim problemem...
Moja prawie czteroletnia coreczka rowniez nie mowi... Tzn mowi pojedyncze slowa i to tez tylko ja wiem co oznaczaja.... zadnych zdan...
Mieszkam za granica, mala chodzi do przedszkola od prawie roku, wydaje wiecej dzwiekow ale to dalej nie to...
Ja juz jestem tak zalamana ze na prawde nie wiem co robic...
Jak ona sie zniecheca do nauki to ja jeszcze bardziej... Wszystko jest z nia ok, jest nad wyraz madra i inteligentna i ma swietna pamiec.. jedynie ta blokada z mowieniem...

tez mi przykro jak widze jak inne dzieci opowiadaja co sie wydarzylo w przedszkolu a ja musze sie tylko domyslac... I wogole... to jest na prawde wielki problem... Jakby zero komunikacji z wlasnym dzieckiem....
Straszne doswiadczenie...
wyślij odpowiedź

Autor: Monika- gość 13.02.2009 14:00  
cd wypowiedzi z 23.01
Jak czytam te wszytskie posty , to też widzę , że nie jestem sama z problemem. Trochę to budujące.
Ale wolałabym, zeby nasze dzieci MÓWIŁY!!!!!!!!!
JA nie liczę juz na CUD typu: Poczeakaj, blokada puści i dziecko zacznie móić całymi zdaniami!!!
To bzdury. WIem, ze czeka mnie żmudna praca, która przynosi jak do tej pory efekty, ale bardzo, bardzo powoli!!!
A ja już na początku tej drogi nie mam siły!!
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Patejuk 15.02.2009 12:42  
Hubert 2 i 10 m
moj Hubercik tez mało mówi ale raczej wszystko rozumie.Mówi końcówkami wyrazów.Za tydzien idę do logopedy.
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka P 15.02.2009 13:52  
Hubert 2 i 10 m cd
Poza tym nie prosi jeszcze siku ani kupy(jak zrobi to zawoła ze zrobił)
Martwię się tym ,duzo mu czytam , rozmawiam itp,ćwiczę też ręce!
Starszy syn zaczał bardzo szybko i dużo rozmawiać.Boję się ,że będzie odstawał od grupy.....
Może ktoś cos doradzi?/
wyślij odpowiedź

Autor: julia kos 16.02.2009 06:05  
skonczyl 4 lata i nie mowi
witam!moj synek skonczyl juz 4 lata i nadal nie mowi poza slowami mama papa daj dzieki.w wiekszosci posluguje sie swoim jesykiem.jest nadpobudliwy i bardzo sprawny ruchowo.chodze z nim do neurologopedy ale nie ma postepow.psycholog stwierdzil ze racej nie jest to autyzm ale nie jest ona upowazniona do postawienia diagnozy.dziecko w w ieku niemowlecym rozwijalo sie w normie.sam odstawil smoczek i butelke ,juz od pierwszych zupek byly proby samodzielnego jedzenia ,kiedy nauczyl sie chodzic nie chodzil tylko biegal,na placu zabaw wchodzil na najwieksze drabinki,wykazywal sie wiekszym sprytem niz nawet starsze od niego dzieci,jednak mowa nie rozwijala sie.sluch ma dobry. poczatkowo lekarze mowili ,ze po prostu nie chce mu sie mowic niektore dzieci tak maja.jednak on wciaz nie mowi i ja juz trace nadzieje czy kiedykolwiek to sie zmieni .prosze o pomoc!!moze mieliscie tez takie dzieci ale juz jest wszystko ok jak to sie stalo i kiedy?co to wogole jest za schorzenie takie opoznienie rozwoju mowy przy prawidlowym rozwoju reszty zachowan
wyślij odpowiedź

Autor: Elzbieta 16.02.2009 07:31  
Odp:skonczyl 4 lata i nie mowi
zmień psychologa! A poza tym dużo do dziecka mówcie, niemal cały czas i poprawnie (nie w stylu prosie, ćo itp.). Znałam kiedyś obecnie już dorosłego człowieka, który do 3 może 4 lat nie mówi, ale jak zaczął... Może spróbuj też dostać się do dobrego logopedy... Życzę dużo usmiechu, bo dziecko woli mamę radosną a nie smutną, pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: julia kos 17.02.2009 16:22  
Odp:Odp:skonczyl 4 lata i nie mowi
chodze z nim do logopedy raz w tygodniu,raz na 2 tygodnie psycholog,ale najgorsze jest to ,ze nie wiadomo co to jest za schorzenie ,w jakiej poradni go zdiagnozowac??
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka P 17.02.2009 18:08  
Odp:Odp:Odp:skonczyl 4 lata i nie mowi
A może spróbuj integracje sensoryczna.Może tam cos ci podpowiedzą.A może warto wybrać sie do neurologa i zrobic jakies badanie głowy -może TK.Myslę,że warto spróbowac niz stac w miejscu-tym bardziej ,że nie ma na razie przyczyny.pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: AgnieszkaP 17.02.2009 18:11  
Odp:Odp:Odp:skonczyl 4 lata i nie mowi
Ja zamówiłam jeszcze ciekawa książkę Opónienia w rozwoju mowy-PZWL.Mam nadzieję,że tam tez dowiem sie czegoś więcej.
wyślij odpowiedź

Autor: izabela koza 22.02.2009 18:03  
to samo bylo u mojego syna nic nie mowil do 5 lat.Rozwijal sie dobrze az za dobrze ale nie mowil tylko pokazywal palcem i denerwowal sie.teraz obecnie ma 6 lat chodzi do specjalnego przeczkola gdziesa tylko 7 osobowe grupy i zaczol mowic po zatym ma terapie godzine tygodnio przychodz pani ktora na podstawie zabawy uczy go mowic.I jest postep zaczol mowic i to w dwoch jezykach polskii niemieckim .Co prawda nie buduje jeszcze tak dobrze zdan ale mowi juz fajnie.Badania przeszedl wszystkie glowy uszu itd.i wszystkie byly ok.do dzis zaden z doktorow mi nie powiedzial co bylo przyczyna sami nie wiedza.
wyślij odpowiedź

Autor: izabela koza 22.02.2009 18:14  
takze ja mysle ze trzeba czekac a zacznie sam mowic.Wiem jak to jest czekalam 5 lat na to bo przez 5 lat tylko mowil swoim jezykiem i pokazywal palcem i sie denerwowal bo ja nieraz nie wiedzilam o co mu chodzi.Co prawda chodzi do specjalnego przeczkola ale to nie wiele dalo on sam jak sprobowal to mu sie ta mowa spodobala i leci jak z platka teraz.A doktory sami nie wiedza co bylo przyczyna.Ale badanie glowki bym polecila !!!
wyślij odpowiedź

Autor: izabela koza 22.02.2009 18:25  
i najwazniejsze zeby przebywal miedzy dziecmi moj syn chodzil od 3 roku zycia do przeczkola ale tam nic tez nigdy nie powiedzial dopiero po 4 latach zaczly mu sie pojedyncze slowa wyrywac.
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka P 24.02.2009 18:05  
mowa a ruch rak
trzeba duzo ćwiczeń manualnych np.lepienie, malowanie, przekładanie sznorówek, ubieranie się,rozsypywanie ryzu, przelewnie wody, malowanie palcami itp
wyślij odpowiedź

Autor: justyna 28.02.2009 14:18  
Odp:Zapytanie
Czytała Pani ulotke jeśli chodzi o Nootropil ?: - "Leczenie zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych z wyłączeniem choroby Alzheimera. Leczenie mioklonii pochodzenia korowego. Leczenie zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Leczenie wspomagające następstw udaru mózgu, w szczególności afazji."

Mam synka który ma 4,5 roku zacząl mowic wczesnie dzis pieknie rozmawia , buduje zdania itd.
Od urodzenia miał czytane ksiązeczki , duzo mówilismy do niego, opowiadalismy o rzeczach codziennych , na spacerze opowiadalismy o tym co sie dzieje wokolo itd.
Moim zdaniem dzieki temu Antek szybko zaczął mówic
W wieku 2 lat z moją pomocą mówił "Murzynka Bambo"
krótko mówiąc podstawą jest duzo duzo duzo mówic do dziecka

wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka P 28.02.2009 18:28  
nie zawsze to sie sprawdza
Mój pierwszy synek zaczął mówić zdaniami jak miał 17-18 miesięcy.Do tego młodszego tez dużo mówilismy, czytaliśmy ,opowiiadliśmy tak jak z tamtym. Jednak ten młodszy zaczyna dopiero mówic zdaniami a ma 2 lata i 10 miesięcy.Nie zawsze to się sprawdza.Mam porównanie.
wyślij odpowiedź

Autor: julia kos 02.03.2009 15:44  
w zeszlym tygodniu moj synek mial robione badanie eeg,ale jeszcze czekam na wynik...neurologopeda podejrzewa niedotlenienie w zyciu plodowym,poniewaz urodzilam po terminie a w dodatku dopiero po dwukrotnym wywolaniu porodu,ktory skonczyl sie cesarskim cieciem..
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka P 03.03.2009 18:37  
bądź dobrej mysli..
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Nowak 06.03.2009 15:05  
Anna.
Ja mam rowniez podobny problem, moj syn w maju skonczy3.latka i nic nie mowi oprocz kilku slow. Poniewaz mieszkamy poza Polska caly czas twierdzili ze dziecko jest wielojezyczne i to moze byc powod, iz dziecko nie mowi.Maly chodzi do logopedy w przedszkolu jak rowniez ma zajecia indywidualne z logopeda w poradni, obecnie dostalam skierowanie na badania neurologiczne . Moja opinia jest jednoznaczna czym wczesnie cokolwiek sie zauwazy u dziecka tym szybciej mozna dzialac na jego korzysc. Duzo slyszalam opini iz dziecko moze nie mowic nawet do 6,roku, apeluje do wszystkich mam nie sluchajcie nikogo wlsna intuicja wam podpowie najlepiej, musicie wydeptac bardzo wiele sciezek ale warto.
wyślij odpowiedź

Autor: julia kos 14.03.2009 19:27  
eeg wyszlo mu w porzadku,ale on wciaz nie mowi....nie wiem co to jest
wyślij odpowiedź

Autor: Piotr J. 16.03.2009 02:18  
Odp:Prosze o rade !!!! DZIECI WIELOJEZYCZNE
Ja tez mieszkam za granica i w dodatku zona mowi tylko po Angielsku. Moj syn (wiek 6 lat) mowil prawie nic jeszcze w 3-cim roku zycia. W wieku 3 lat bylismy z zona juz powaznie zaniepokojeni i zwolalismy wizyte "specjalistow" z naszej lokalnej gminy. Po radzie "aby na pewien czas zaprzestac nauki dwojezycznej" dalismy sobie spokoj bo bylo oczywiste ze ci ludzie nie wiedza o czym mowia. Zawsze mialem i mam zelazna zasade ze Polski jezyk w naszym domu nie podlega kompromisowi. Syn dzis mowi po Polsku i Angielsku, czyta tez w 2 jezykach (proste zdania - typu elementarz), pisze wyrazy (dyktando) po Polsku. Jesli rozwoj i zachowanie sa normalne a jezyk do tylu to prawdopodobnie nie ma powodu do paniki. Dzis moja 4-letnia corka ma troszke inny problem - zgryz/ulozenie jezyka. Prawdopodobnie skonczy sie na cwiczeniach u specjalisty ale sam fakt ze dziecko mowi mniej elokwentnie niz jej rowiesnicy nic jeszcze nie znaczy. Nasze dzici musza pojac 2 X wiecej niz dzieci jednojezyczne.
Apropos - powinnismy zaczac grupe dyskusyjna rodzicow dzieci wielojezycznych. Zainteresowanych prosze o kontakt: arthouse1@msn.com

wyślij odpowiedź

Autor: Anastasia 16.03.2009 20:45  
nasza corka 2 latka 9 misiecy malo mowi jest dwujezyczna
Prosze przeczytac moj watek z 16.3.2009. Szukam porady w tej sprawie.
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 18.03.2009 11:03  
jakie to mądre Pani Justyno!! Fajnie dawać rady jak się dziecko dobrze rozwija! Ja do mojej córeczki mówię na okrągło, nie ma wieczora bez książeczki ani czynności bez opisania... Moja córka skończyła 3 latka i nie powiedziała jeszcze mama i najprawdopodobniej nie rozumie ani słowa z tego ca ja mówię.. może o jedną opowieść za mało?? założę się że przytłaczająca większość mam dzieci które mają problemy z mową kładą mocniejszy nacisk na 'te czynności'...
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 18.03.2009 14:08  
dla Ani
Aniu, nie przejmuj się pseudoradami super (w ich ocenie) mama. Każda z nas ma jakiś problem, z którym lepiej lub gorzej sobie radzi. Nie wszystkie jednak się do tego przyznają, taki świat, który preferuje najlepszych.
Myślę, że może niechęć Twojego malca do mówienia jest związan z tym, że mieszkacie wśród ludzi mówiących w innym języku niż polski. Wszystko jest uzależnione od tego czy córcia słyszy jeden język czy oba, czy dzieci w przedszkolu są tylko jednojęzyczne. Może córcia nie może sobie poradzić z dwoma językami? A może ktoś jej dokucza, że mówi takim "świszczącym, śmiesznym" językiem? Takich pytań może być bardzo dużo. Mam koleżankę, której mąż jest francuzem, mają dwie córki. Mowy, za radą francuskiego logopedy uczyli dzieci osobno. Mama mówiła tylko po polsku, tato po francusku, tak aby dzieci nie były zdezorientowane. Teraz to nastolatki i jest dobrze. Oczywiście ich życie od urodzenia jest zlokalizowane we Francji dlatego lepiej posługują się ojczystą mową swojego ojca, ale nie mają też problemów aby porozmawiać z polakiem. Jeśli jednak opienie osób z podobnymi doświadczeniami nie przekonują Cię, że jest dobrze skorzystaj z pomocy logopedy. Głowa do góry i pamiętaj o usmiechaniu się, dzieci lubią jak ich mamusie są radosne
wyślij odpowiedź

Autor: Marta M 20.03.2009 15:16  
dużo mówić i czytać
Mój synek Nikodem zaczął mówić w wieku 2 lat i 3 miesiecy, nim zaczął- mówił pojedyńcze wyrazy - typu mama, tata, baba, ale takich wyrazów było zaledwie kilka, to co chciał zazwyczaj wskazywał palcem. miałam wrażenie, że doskonale mnie rozumiał, ale nie potrafił lub nie chciał nic mówić. Dodatkowo jego niedotlenienie mózgu po urodzeniu oraz pobyt na OIOMIE w pierwszych dniach zycia nie dawały mi pozytywnych mysli w kwestii mowy. Pewnego razu z dnia na dzień po prostu zaczął mówić, ale stymulacją dla jego mowy moim zdaniem były godziny czytanych bajek, opowieści o otaczającym świecie i ciągły mój monolog. Jak zaczął mówić -nie zauważyłam konkretnego powodu dlaczego- rozgadał się w kilka dni, teraz mówi wszystko, opowiada wymyślne historie, których podstawą są zasłyszane wątki z bajek i innych książeczek. Obcecnie ma 3,5 roku. Nie uwierzyłabym nikomu, kto by powiedział że w tym wieku będzie mial tak bogatą wymowę. Jestem zdania, że zasługą tego jest wilogodzinne cztanie, opowiadanie i po prostu gadanie. Przed zaśnieciem sam wybiera kilka książeczek, bez czytania i zadawania pytan po prostu nie zaśnie.Teraz naszym problemem jest jego potwierdzona astma i ciągłe zapalenia osjkrzeli i płuc, które ciągna sie od urodzenia. Życze wszystkich mamom duzo cierpliwości.
wyślij odpowiedź

Autor: Monika-gość 27.03.2009 14:13  

Pani Justyno!!!
Przepraszam , ale nie ma Pani kompletnie racji. Czytanie, mówienie i opowiadanie pomaga szybciej rozwinąc mowę, ale w przypadku opóźnienie rozwoju mowy, to jak jakby na raka podawć ziółka.
Moja córka od urodzenie była zasypywana mową, dokąłdnie tak jak PAni opisuje, a niem czy nie więcej. efektem jest duże opóźnienie mowy!!!, któego nie mozemy przeskoczyć (przeszlismy pełno badań i lekarzy)o czym pisałam wyżej
wyślij odpowiedź

Autor: Aga 01.04.2009 13:18  
Odp:dużo mówić i czytać
Moja córka za 10 dni skonczy 4 latka, niewiele mówi, ale ma świetna pamięc i doskonale nas rozumie. Zna znaczenia wyrazów, pokazuje je w książeczkach itp. Potrafi swietnie sie komunikowac, ale bez uzywania słow :( co jest dla nas duzym problemem. My takze czytamy jej duzo ksiazeczke, oglada nawet filmy logopedyczne, gdzxie jest nauka mowienia i jak na razie nic... Eeg wyszlo prawidlowo, badnia pod wzgledem neurologicznym takze ok. Nie wiem co robic, a wypiwiedzi typu-prosze duzo czytac sa dla mnie nie do przyjecia, bo u nas to rezultatow nie daje. Nie wiem co dalej robic. Weronika chodzi do przedszkola, swietnie tam sobie radzi, ale uzywa swojego jezyka... a nie prawidlowej mowy.
wyślij odpowiedź

Autor: julia kos 07.04.2009 16:54  
Odp:Odp:dużo mówić i czytać
pani Ago mam w sumie ten sam problem z tym ,ze moj synek skonczyl juz 4 latka.doskonale rozumie wszystko co sie do niego mowi ale komunikuje sie za pomoca gestow i placzu .tak samo robilismy wszelkie badania i nic nie wyszlo niby wszystko w porzadku!w lipcu zapisany jest na badania pod katem autyzmu,chociaz lekarze.ktorzy do tej pory go ogladali raczej wykluczali ta opcje
wyślij odpowiedź

Autor: kamila stawiarska 14.04.2009 12:15  
kama
Mój synek do 3 latek mówił tylko mama, tata itp, byłam z nim u lekarza i lekarka kazała czekać. Teraz ma prawi 4 latka a buzia mu się nie zamyka a wszystko zaczeło się od tego że poszedł do przedszkola i miał kontakt z rówiesinikami. pozdrawiam wszystkie mamy.
wyślij odpowiedź

Autor: karol tom 29.04.2009 13:09  
Witam
Moi drodzy Mam trzy latka który mówi mama tata baba [jak mu się chce] Jeżeli chce coś więcej powiedzieć to zczerwienieje i wyskakuje mu żyłka na szyji jak palec Nic poza tym Robi w pieluche i nawet nie ma mowy o nocusiu Powiedzcie co mam y z żoną robić Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Aleksandra 04.05.2009 00:18  
Odp:Witam
Mam dwóch synów,bliźniaki w sierpniu koncza 4 latka, nie mówią. komunikują się językiem niemowląt, myślę ze to psychiczna blokada, wychowuje ich sama, byliśmy u psychologa,logopedy i mieli robione badanie słuchu,niby ze wszystko jest w porządku. czy to możliwe ze oni niemowa bo brakuje im ojca? ostatni raz widzieli go kiedy mieli pól roku
wyślij odpowiedź

Autor: magda 06.05.2009 11:28  
nie mówil i mówi
mój 3,5 letni synek nie mówił (jednak poza tym komunikował się fantastycznie), zapisałam go jednak do prywatnego przedszkola, minęło kilka miesięcy i teraz nikt go nie przegada - DZIECI MAJĄ SWÓJ TOK ROZWOJU - nie denerwujcie się, drogie mamy - PRZYJDZIE CZAS NA MÓWIENIE
wyślij odpowiedź

Autor: magda 06.05.2009 11:40  
Odp:Odp:Odp:dużo mówić i czytać
Pani Julio,

jestem mamą 5-letniego chłopca, który do 4-go roku życia się nie odzywal a do 5-go roku życia robił kupkę w majtki,przeszłam przez lekarzy, integracje sensoryczne i psychologów i jedyny wniosek, który mi przychodzi do głowy po tym wszystkim, to taki, że dzieci mają swój własny tok rozwoju. Po prostu trzeba czekać.
Wiem, że nie jest łatwo się nie denerwować, kiedy 4-latek milczy i kiedy wszyscy dookoła mówią, ze to nie jest normalne, ale jeśli ma Pani kontakt z dzieckiem i widzi Pani, że dziecko rozumie o co chodzi - niech Pani czeka i nie denerwuje dziecka swoim zdenerwowaniem. TO JEST NORMALNE !!!
wyślij odpowiedź

Autor: Darek F 18.05.2009 16:33  
3 latek nie mówi
Moja córka ma prawie 3 latka i nic nie mówi, ani słowa, jeśli coś chce to krzyczy i denerwuje się, że nie rozumiemy. Natomiast lubi i umie układać puzzle.
Uwielbia bajki - z wyprzedzeniem pokazuje to co się będzie działo.
Jak miała 1,5 roku to wymawiała pojedyńcze słowa: mama, tata, da. Teraz nic. fachowcy mówię, aby jeszcze czekać. Nie wiem co robić?
wyślij odpowiedź

Autor: halina grochola 21.05.2009 12:13  
Odp:Odp:dużo mówić i czytać
prosze isc na konsultacje do logopedy,neurologa,psychologa!!! to moze byc afazja wKrakowie jest specjalny osrodek dla dzieci z afazja tam tez mozna zglosic sie na konsultacje!
wyślij odpowiedź

Autor: Iwona K. 25.05.2009 17:42  
ma 3 i pół roku i mówi tylko pojedyńcze słowa
Mój synek wypowiada tylko pojedyncze słowa,kiedy ogląda telewizję,bawi się klockami lub gra w gry na komputerze,nie reaguje na to co się do niego mówi.Byłam z nim u neurologa ,który spojrzał na niego może pięć minut i powiedział że najprawdopodobniej to autyzm i dał namiary na lekarza w Warszawie.Mój synek najczęściej słucha co się do niego mówi z wyjątkiem wyżej wspomnianych sytuacji, chętnie bawi się z innymi dziećmi,jest bardzo sprawny fizycznie,uwielbia się przytulać i wygląda jak zdrowe dziecko.Prócz słabej mowy i nerwowości kiedy coś chce a mu się nie da,wszystko wydaje mi się w porządku.Co mam zrobić?
wyślij odpowiedź

Autor: M jak Mama 25.05.2009 17:51  
do Iwony
Iwono-ja bym poszła do innego lekarza, bo ten z opisu nie wydaje mi sie zbyt kompetentny... a czemu do neruologa od razu poszłąś? ktos dał wam skierowanie? mnie się wydaje bardziej własciwy tutaj logopeda lub psycholog dziecięcy... ale mało tez informacji zamiesciłaś. Ja ostatnio czytałam, ze dzieci które dużo telewizji oglądają, grają na komputerach dużo później mówią... moze ogranicz je, zamiast tego wspólne czytanie, zabawy, rysownanie, lepienie z plasteliny. Będzie dobrze. Powodzenia!
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - nauczycielka przedszkola 25.05.2009 18:18  
Nie można się załamywać.
Może coś na pocieszenie dla mam których dzieci słabo mówią lub nie mówią wogóle. Otóż mam w grupie chłopca, który do przedszkola zaczął uczęszczać w wieku 2,5 lat. Chłopiec ten wypowiadał tylko jedno słowo"mama" a z nami posługiwał się na migi.Przedszkolny logopeda nie wiedział jak z nim pracować jak mu pomóc trudno było określić wadę wymowy skoro nie mówił. Poza tym pani logopeda zauważyła,ze chłopiec nie reaguje na jej polecenia twierdziła,ze ma wrażenie jakby nie słyszał ,ze się do niego mówi na zajęciach także zbytnio nie interesował się co się robi sprawiał wrażenie nieobecnego. Przez rok nie było żadnego postępu. Kiedy kończył się rok szkolny on miał dokładnie trzy lata i pięć miesięcy i nadal wymawiał jedno słowo.Po wakacjach dało się zauważyć,ze próbuje coś mówić. W tej chwili ma 4 lata i 3 miesiące, może nie mówi poprawnie jak inne dzieci, ale buduje już zdania i ja go bardzo dobrze rozumię , jutro nawet powie wierszyk na Dniu Rodzica. Pracuję w grupie mieszanej i on często podpowiada dzieciom starszym gdy np. wykonują polecenia w książeczkach.Jego mama jak się sama nam wydała żeby mieć święty spokój ciągle włączała mu bajki i jeszcze jedna sprawa jego ojciec też późno zaczął mówić. Więc nie należy się załamywać bo chociażby na przykładzie tego chłopca nikt nie wierzył,ze będzie mówił.
wyślij odpowiedź

Autor: Iwona K. 25.05.2009 23:54  
Do rodziców...
A czy mógłby mi ktoś polecić dobrego psychologa dziecięcego?Do neurologa skierował mnie pediatra u którego byłam pierwszy raz,ponieważ poprzedni uznał że z dzieckiem nic się nie dzieje.Nowy pediatra polecił mi prywatnie neurologa więc do niego poszłam.Zdziwiło mnie tylko że po tak krótkiej wizycie,bez żadnych badań stwierdził od razu autyzm i dalej też mi kazał iść prywatnie.Moje dziecko na sam widok fartucha lekarskiego,robi się nerwowe,ponieważ bardzo często chorowało na zapalenie płuc,a że ma kiepskie żyłki to po każdym zastrzyku musieli mu się wkuwać na nowo.Nieraz czekałam po pół godziny aż mu się wkuli,wynosili go wtedy tak mocno spłakanego że nieraz i dwie godziny trzeba go było uspokajać.Kiedy zaprowadziłam go do nowego pediatry a ten kazał mu zdjąć bluzkę ,synek bardzo się zdenerwował i z płaczem uciekł do mnie.Myślę więc że dlatego tak szybko dał mi namiary na neurologa.
wyślij odpowiedź

Autor: M jak Mama 26.05.2009 09:22  
do Iwony
Wszystkim mamom duzo usmiechu, radosci i cierpliwości życzy również Mama

Iwono - jak Ci kogos polecić, jak nie podałaś miasta nawet :( Ja Ci mogę podać nr gg do Bardzofajnej Pani Psycholog. Skonsultuje sie z nią może Ci kogoś poleci, a może sie z nia umówisz...

Pani Anna Suligowska nr gg 1058221 Odpisuje i bardzo fajnych porad udziela, spróbuj może Ci cos podpowie...

co do lekarzy to mój syn tez sie boi, nienawidzi szczepień i stąd ta trauma. Jutro mamy kolejne szczepienie ale kupiłam masc EMLA. ona znieczula miejsce wkłócia, po ostatnim szczepieniu powiedziałam, ze nigdy więcej nie pozwolę szczepic bez tej maści, mimo, ze lekarze niechetnie ją chcą stosowac. Chodzi głownie o to, ze trrzeba ją posmarowac, przykleic plasterek i odczekac a tak rach ciach i pacjent do domu ryczący idzie. Ale juz sie na to nie zgodze!Dobrze, ze mi nie dali wtedy skierowania do neurologa bo bym powyzywała...

Iwono, bardzo fajnego posta Ci nauczycielka przedszkola napisała, ja myślę, ze w waszym przypadku wszystko sie dobrze skończy ale musisz być pewna i nie czekac tylko działac.

pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: beti 14.08.2009 09:17  
beti
Mój syn ma 3,5 lat dopiero teraz zaczyna wymawiać wyrazy. U nas eeg wyszło źle ale neurolog oraz pediatra stwierdzili, że w wieku dziecięcym mogą występować takie nieprawidłowości. Odwiedziliśmy laryngologa (zanikający trzeci migdał), badanie słuchu ok, neurologa ok, psychologa+poradnię psychologiczno-pedagogiczną-stwierdzili opóźnienie mowy. Pracowaliśmy raz w tygodniu z logopeda, pedagogie i muzykoterapią. Jednak mam wrażenie,że te zajęcia nie wiele dawały a w pewnym momencie poprostu moje dziecko postanowiło spróbować mówić. Od wrzesnia idziemy do przedszkola i choć jestem pełna obaw wierzę,że wśród dzieci mój synek ruszy do przodu. Pozdrawiam inne mamy WIERZCIE WE WŁASNE DZIECI
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka P 17.08.2009 17:27  
agnieszka
Hubcio własnie skończył 3 lata i 4 miesiące i powoli zaczyna mówić ale niewyraznie zdaniami , wszystko potrafi pokazac itp ale ta mowa dla mnie tez jest słaba.Chodzimy do logopedy ale on nie umie wymówić w ,f ,cz,c,,z,dz,itp mówi zamiast zuza guga .Ma chyba mało plastycvzny język
juz brak mi pomysłów na jego gimnastykę!
wyślij odpowiedź

Autor: aga 13.09.2009 22:10  
a może Tomatis??
witam serdecznie, będąc w centrum Tomatisa miałam okazję pracować z dzieckiem 4letnim, które zaczęło mówić dopiero pół roku wcześniej (poprzednio jedynie pojedyncze wyrazy). Ponieważ trening uwagi słuchowej ( o którym piszę w wątku :http://www.przedszkolak.pl/forum/index.php?dzial=0&kategoria=6&query=2&grupa=3&ktory_id=12902) składa się z dwóch części : słuchania oraz pracy z mikrofonem- otwiera dzieci na możliwość usłyszenia wszystkich dźwięków oraz możliwość usłyszenia samych siebie. A to jest dla dzieci nie lada frajda, ale i bardzo potrzebne zjawisko:) Część dzieci na początku bała się własnego głosu, bała się mówić do mikrofonu, ale następnego dnia nie chciała go wypuścić z rąk. Dźwiękonaśladowcze zachowania, powtarzanie słów czy sylab po lektorze- sprawiało ogromną przyjemność, rozwijało i zachęcało do dalszej komunikacji. dzieci w opinii rodziców częściej inicjowały rozmowy, chętniej i więcej powtarzały... Może to sposób na kłopoty z mową??
Zachęcam do zadawania pytań i dzielenia się spostrzeżeniami
Pozdrawiam, Agata
wyślij odpowiedź

Autor: apap 15.09.2009 09:09  
Tomatis Poznań - metoda wspomagająca mówienie
Informacja dla wszystkich mam (tatusiów też). Pani Agata pisze o Treningu Uwagi Słuchowej Tomatisa. Mój syn go przeszedł z super efektami (miał problem - z mówieniem). Z Tomatisem ważne jest żeby trafić do dobrego, licencjonowanego ośrodka (najlepiej powiązanego ze środowiskiem medycznym). Ten w Poznaniu taki jest , ich strona www.treningsluchowy.pl . Co do Tomatisa w Poznaniu to najlepiej zapisać się na konsultację i wtedy powiedzą Wam co można u syna i córki uzyskać (mówią wprost jakie są rokowania i w jakim obszarze częstotliwości jest problem, a program indywidualny wyrównuje te zaburzone poziomy częstotliwości - nawet z okresu życia płodowego). Wiem, że mama lub opiekun może słuchać 30 godzin za darmo. Pierwsza wpłata to 1800 zł. Drugi etap 900 zł. Aha i konsultacje po 100 zł. Co do kosztów, to wiem, że Tomatis na os. Piastowskim współpracuje z Fundacją "Zdążyć z pomocą". Można iść do swojego zakładu pracy lub innych firm, żeby przelali jakieś pieniądze na Wasze nazwisko na nr konta (te dane chyba też są na ich stronie www) ) -zawsze to już coś. Wystawiają faktury, bo jedna kobieta odpisywała ten trening jako rehabilitację(ale wtedy dziecko chyba musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności). To tyle na temat kosztów. Wiem, że niektórych szkołach specjalnych też robi się ten trening, ale tam jest 1 program dla schorzenia i nawet jak Ci mówią że jest indywidualny ...to bzdura. Wtedy efekt jest jak przy muzykoterapii, masz efekty na początku - lub ich nie masz. I nie są trwałe. A jak nauczyciel nie do końca się zna to może jeszcze zaszkodzić (a jednej kobiety syn zaczął się moczyć i przyszła na drugi etap Tomatisa na Piastowskie). Moja neurolog mi mówiła że się wybiera na jakąś konferencję, gdzie ich profesor będzie mówił o tej metodzie i wynikach u pacjentów - ale to jakaś medyczna konferencja.... czyli muszą mieć wyniki. Ja czytałam tylko kronikę. No i rozmawiałam z tymi osobami, które też miały trening w pokoju obok lub przychodziły po nas. Mama Mateusza była zachwycona bo mówił zdania złożone, a Maciej zaczął łączyć sylaby, ale miał 3 lata. Ten trening jest głównie dla osób z zaburzeniami mowy. Ale mowa jest pierwsza a pisanie jest przełożeniem mowy na papier i ... problemy zaczynają się dopiero w szkole. Wiem że był tam Szymon, którego tata mówił że ma problemy z czytaniem, a jak coś przeczyta, to nie wie o co tam chodziło w tym zdaniu. Ja tylko słyszałam ich wypowiedzi po 2 etapie i podobno to się zmieniło, a jeszcze zaczął się uczyć wierszy na pamięć (i nie trwało to2 tygodni - tylko 3 dni). Mój jest przedszkolakiem, ale uczestniczył w zajęciach i zaczął mówić teraz "nie po swojemu" ale normalnie, a ostatnio opowiedział mi o tym "co to jest ssak -włosy, piją mleko itd."- cała, kilku zdaniowa wypowiedź. Może to dziwne, że się tym cieszę, ale ..to było takie mądre (chyba słyszał to w jakiejś bajce"Pytalscy") i byłam z niego dumna. Słuchacie, życzę Wam sukcesów - najważniejsze że każdy z nas chcesz zrobić wszystko dla swoich dzieci. Myślę że warto tam pójść (są osoby z całej Polski - Leszno, Nowy Sącz, Gdańsk), ale najpierw trzeba zobaczyć co Wam powiedzą na konsultacji . Trening jest dla dzieci od 2 lat i dorosłych.
Agato, dzięki za wątek. Wiem że Centrum w Poznaniu współpracuje z Instytutem Psychologii - czy Pani w Poznaniu miała praktyki lub naukę? Ja tam byłam w lutym, więc była sesja i nie było stażystów, ale mieli być później. Na pewno więcej wiesz o Tomatisie i jego wpływie na różne problemy - ja mogę napisać tylko o moich doświadczeniach.
wyślij odpowiedź

Autor: apap 15.09.2009 09:16  
Odp:agnieszka
Agnieszko,
wejdź na stronę www.treningsluchowy.pl
dodatkowo trochę o tym napisałam na tym forum. Jest Agata które chyba więcej o tym wie i też się tu na forum pojawiła.
wyślij odpowiedź

Autor: julia kos Radom 23.09.2009 23:43  
ponad 4 lata nie mowi
witam1 moj syn Mateusz w styczniu skonczy 5 lat ,jego mowa ogranicza sie do kilu slow.w tym roku zaczaznym jest swietnie rozwiniete1l uczeszczac do przedszkola.przeszedl wszelkie badania pomyslnie.po wizycie w centrum zdrowia dziecka diagnoza brzmi opozniony rozwoj mowy i tyle.nic mi to nie mowi,przeciez widze to! nie jest to autyzm,dziecko pod wzgledem fizycznym jest swietnie rozwiniete!rozumie co sie do niego mowi,powtarza sylaby!nie wiem co robic,jestem bezradna.chodze z nim do specjalistow,ale to nie wiele daje..
wyślij odpowiedź

Autor: M-gość 25.09.2009 15:19  
odp
No jak na 5 latek to faktycznie kilka słów dobrze nie wygląda.
Rozumiem , że słuch zbadany pod kątem niedosłuchu.
U Nas 4 latka i taka sama dosgnoza: opózniony rozwój mowy. Wskazania: intensywna terapia logopedyczna zarówno u logopedy jak i w domu ( ze szczególnym naciskiem na "w domu").
Poza tym nic. Mi tez ręce opadają.
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 29.09.2009 16:04  
odp
Witam
moje pytanie brzmi
gdzie w województwie łódzkim udać się po poradę z dzieckiem które pomimo wieku przedszkolnego, prawidłowego słuchu nie mówi?Logopeda i Audiolog nie widzą problemu wszyscy karzą czekać a mały choć ma 4 lata nie mówi nic prócz: tak i nie
wyślij odpowiedź

Autor: M-gość 08.10.2009 09:56  
do kasia
Poszukaj dobrego psychiatry dziecięcego. Osobiście byłam i dopiero tam uzyskałam mnóstwo wskazówek.
Nie jestem z woj, łódzkiego, więc musisz sie popytac.
wyślij odpowiedź

Autor: jasia 18.10.2009 19:37  
problem
Mały skończył we wrześniu trzy lata. Po urodzeniu przeszedł długą rehabilitację z powodu nadmiernego napięcia mięsniowego. Teraz fizycznie jest świetnie, biega, skacze, nie ma problemów z kkordynacją, no może tylko rzadziej używa lewej ręki. W sierpniu tego roku miał wycięty migdał- jak to lekarz określił "tak dużego jeszcze nie widział". I dalej nic. Problem jest taki, że nie gawurzył, mowi tylko "cici" wołając kota, jak go zapyatmy jak robi kot czy pies to odpowiada miał i ał. I koniec. czasem wypowie mu się mama albo tata, ale jakby nie łaczy tego z konkretnymi osobami. I jeszcze aniam- jako jeść i baba- ale źle układa przy tym usta itp. I to cąły repertuar. Konsultowany logopedycznie, psychologicznie, neurologicznie. Wszyscy twierdza, że jest leniwy, że ma czas. Tylko te konsultacje były jakis rok temu i od tego czasu nie ma poprawy. Do dziecka mowimy normalnie, lubi ksiązeczki. Rozumie wszystko, wykonuje polecenia- poza jednym- powtórz.
I co z nim zrobić?
wyślij odpowiedź

Autor: jasia 18.10.2009 19:39  
cd problem
zapomniałam dodać, że Mały słyszy normalnie.
wyślij odpowiedź

Autor: zdeterminowana mama 24.11.2009 15:22  
mam pięciolatka
Mo syn ma 5 lat od 3 roku życia chodziłam z nim do logopedy Po roku czasu przepisała mi najlepsze lekarstwo - przedszkole. Nie poznaje mojego syna od tamtego czasu. Jeszcze ma problemy z poprawną mową nie mówi r ale zaczyna mówić pełnymi zdaniami, tylko potrzebna jest cierpliwość. zarówno z mojej strony jak i przedszkolanki. Nadal z nim ćwiczę w domu jak mam czas ale przyznam jest mi ciężko, bo co jakiś czas zawsze słyszę ze mój syn odstaje od grupy, ale ja twierdze z uporem i wiem, ze się nie poddam bo znam go i bardzo go kocham
wyślij odpowiedź

Autor: Marta Walecka 27.11.2009 23:01  
marta
Mam podobny problem.Mam synka 3lata i 7miesiecy.Mieszkamy w niemczech i od 1 miesiaca chodzi do przedszkola.Nie potrafi powiedziec prostego zdania,nie potrafi powtorzyc po mnie jak ma na imie. Dopiero niedawno zaczol mowic takie zdania jak:mama am(czyli jesc),mama alulu(czyli spac),nawet nie potrafi powiedziec jak ma na imie.Jest zywym,kochanym dzieckiem tylko od czasu 8miesiecy jak pojawil sie jego mlodszy brat wszystko jest na ,,NIE;; Nie bedzie jadl,myl zebow,nie bedzie sie ubieral.Obajetnie co mu powiem wszystko jest na przekor.Lekarz kazal czekac do 4 roku ale nie wiem czy to cos da.Czytam mu duzo i dziennie lepimy z plasteliny,malujemy farbami.tak jak by mial wlasna mowe i jest mu z tym dobrze.jestesmy zalamani co robic.
wyślij odpowiedź

Autor: anna bogulak 11.12.2009 23:09  
4latek slabo mówi
Mój synek od 3 r.z chodzi do przedszkola.Przez pierwszy rok nie odzywałsię prawie wogóle.W tym roku po wakacjach nastąpila duża poprawa.Mówi dużo choć niewyrażnie.Obcy ludzie często nie wiedza o co mu chodzi.I to mnie martwi.Ja go rozumiem,panie w przedszkolu też,. podobno koledzy też.Robimy postępy powolutku.Dużo do niego mówię,poprawiam błedy językowe(często mówi :ja masz lub być).Chodzimy do logopedy,przebadałam mu słuch.Coraz wiecej mowi,śpiewa "sto lat" i fragmenty piosenek z przedszkola.Zapomnialam dodać ,ze mó synek ma teraz 4,3lata,jest zawsze radosny ,bardzo lubiany przez dzieci i panie przedszkolanki.Tylko ta mowa! A teraz naczytałam się u was o autyżmie.Troche się przestraszyłam.Pozdrawiam.Ania
wyślij odpowiedź

Autor: Małgosia 27.12.2009 13:01  
Gosia
moja ćorka ma 3.3 lata i mało mówi.Lekarz powiedział mi ze mam czas do 4 roku życia dziecka., mów tez ze to jest z winiku choroby córki. Córka ma wade serca dwa lata temu miała operacje serca.
wyślij odpowiedź

Autor: beata 31.12.2009 23:01  
Odp:mam pięciolatka
Serdecznie witam!
Mojej siostry syn ma 1.5 roku i nie mówi ani jednego słowa, (jest bardzo spokojnym dzieckiem, kilka dni temu zaczął troszkę samodzielnie chodzić) czy Pani syn w tym wieku też nie mówił nawet słowa "mama"?proszę o odpowiedź.
wyślij odpowiedź

Autor: anna 13.01.2010 11:23  
4 letnia córka
witam, moja córka właśnie kończy cztery lata, od września chodzi do przedszkola i do tego czasu praktycznie się nie odzywała, od tych kilku miesięcy jest lepiej, duużo lepiej tylko nie mówi pierwszych liter, tzn mówi bardzo dużo ale te wyrazy są do siebie podobne np choinka i dziewczynka to iinka, aha bo poza tym że nie mówi pierwszych liter to często zastępuje je literka "i"
wyślij odpowiedź

Autor: zdeterminowana mama 15.01.2010 16:13  
mama pięciolatka
mój syn zaczął chodzić jak miał rok i dwa miesiące
aby zapomnieć o pampersie musiałam czekać do drugiego roku zycia syna oczywiście siusiu robił wcześniej,
teraz ma pięć lat , ale zaczął się buntować i nie chce ćwiczyć z logopedą . Postępy są duże, najdziwniejsze jest to że rozwiązuje zadania logiczne bardzo szybko jak mu się wytłumaczy, jest strasznie uparty i tu tkwi chyba cały problem, jest niestaranny i szybki
wyślij odpowiedź

Autor: Inka 16.01.2010 17:44  
synek 4,5 roku
Witam wszystkich zaniepokojonych rodziców, jestem w podobnej sytuacji. Mój synek również niewiele mówi, pojedyncze słowa typu: baba, tata, mama, ciocia, daj itp. Ogólnie- wolniej się rozwija, samodzielnie zaczął chodzić w wieku 2 lat, trening czystości opanował ok. 4 roku życia. Pięknie rozumie polecenia, jednak wykonuje je z niewielkim opóźnieniem.Poza tym jest wspaniałym, radosnym dzieckiem, uczęszcza do przedszkola, świetnie się zaadoptował w grupie. Co do lekarzy i specjalistów byłam u wielu, /sama pracuję w branży pokrewnej/ nikt nie wie, co jest powodem niemówienia- hipotetycznie jakaś blokada, a może to wpływ leków, które przyjmowałam w czasie ciąży, można gdybać i gdybać.. Terapia przynosi minimalne efekty, neurolog twierdzi, że sama terapia nie wystarczy, zaufałam lekarce, uzbroiłam się w cierpliwość, czekam.. Synek przyjmuje Atarax i Kidabion. Zaakceptowałam swoje dziecko takim jakie jest, mam nadzieję, że wyrówna braki spowodowane opóźnieniem mowy, zalecam spokój, dużo miłości i cierpliwości dla swoich dzieci, na pewno to zaprocentuje :) pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Sylwia 04.02.2010 14:44  
Pytanie
Witam. może ktoś z was orientuje się jak to jest z lekiem nootropil czy 8 miesięczne dziecko może go przyjmować? Bo nigdzie nie ma dokładnych informacji na ten temat. Proszę o odpowiedź
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Winnik 06.02.2010 20:13  
synek 7lat i 4 rok
Witam ja mam ten problem z dwoma moimi synami. Starszy mówi ale bardzo nie wyrażnie i ma taki problem bo powtarza słowa a nie odpowiada na pytanie. Chodzi do przeszkola ze specjalistami i widzę że mu to pomaga. Natomiast młoszy wogóle nie mówi nawet podstawowych słow już miał robione badania eeg a nawet rezonans mag wszystko jest ok chodzę z nim do logopedy i nic już nie wiem co robi:(
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka 10.02.2010 11:26  
Odp:Moj synek ma 2latak i 8 miesiecy i mało mówi. MArtwie sie!
Witam mój synek też ma 2latka i 8 miesięcy i bardzo słabo mówi a chodzi do żłobka i ma kontakt z dziećmi jeszcze nie byłam u żadnego specjalisty .Nasza Pani Doktor z przychodni powiedziała żeby poczekać i napewno zacznie mówić.
wyślij odpowiedź

Autor: K. 12.02.2010 14:08  
Odp:Odp:Moj synek ma 2latak i 8 miesiecy i mało mówi. MArtwie sie!
Jeśli rodziców niepokoi, że dziecko jeszcze nie mówi albo mówi gorzej niż rówieśnicy, to naprawdę, zamiast słuchać tekstów pt: "na pewno zacznie mówić" od osób, które nie są logopedami, proszę sie udać do specjalisty. To logopeda zajmuje się terapią mowy i to logopeda powinien panią pokierować, rozwiać ewentualne obawy, przeprowadzić diagnozę i ewentualnie rozpocząć terapię lub przedstawić zalecenia do pracy w domu.
wyślij odpowiedź

Autor: Piotr ciesielski 14.02.2010 11:38  
Odp:Hubert 2 i 10 m
Cześć mam synka Miłosza 2 lata i 4 miesiące czasami powie jakieś słowo ale niewiele, to jest, mama ,tata, baba, papa,itp.Dwa tygodnie wstecz byliśmy na podcinaniu wiązadełka pod języczkiem u laryngologa, wcześniej logopeda stwierdził ze będą problemy z wymową twardych głosek.Teraz próbujemy ćwiczyć języczek, mały jest bardzo uparty i jak za bardzo naciskamy na wymowę jakiejś głoski od razu mówi nie, dosłownie powie nie i ucieka,czasem się z tego śmiejemy, ale ogólnie nas to martwi.
wyślij odpowiedź

Autor: Tomek Kowalski 23.02.2010 02:38  
2 lata i 4 miesiące
Witam, mam pytanie do specjalistów. Przebywam rzadko w domu, głównie w weekendy. Żona mieszka w Polsce. Rozmawiam z synkiem tylko po angielsku w trakcie moich pobytów w domu (rozumie w jednym i drugim języku, wyknuje kilkustopniowe polecenia). Dziś jest w wieku 2 lat i 4-rech miesiący i poza: si, mama, dada, pee-bee (samochów), moo (krowa), au (pies), uuu (sowa), ahr (ptak od kruka), dis (to), me/mi (mnie, mi, dla mnie) nic więcej nie mówi z wyjątkiem potoku słów 'lalala', 'lilili' i fonetycznie podobnych. Logopeda obejrzał gardło i powiedział, że pod względem anatomicznym OK. Psycholog (jeden po 5 minutach stwierdził nadpobudliwość i zakazal rozmowy w języku angielskim bo mieszka z mamą w Polsce) drugi po dłuższym pobycie prywatnie stwierdził że dziecko jest prawidłowo rozwinięte i nie okazuje oznak nieprawidłowego rozwoju i nie uznał, że komunikowanie w innym języku jest nie wskazane (podobnego zdania był logopeda). I moje pytanie do specjalistów. Czy dalej deptać ścieżki do psychologów, logopedów czy poczekać i dać jeszcze małemu troche czasu? Czy zrezygnować z komunikowania się z synkiem w innym języku (oglądamy filmy, czytam mu bajki, bawimy się) i podczas moich krótkich pobytów jednak starać się z małym mówić po polsku bo być może to ja burzę mozolnie tworzony proces nauki polskiego.
wyślij odpowiedź

Autor: julia kos 25.02.2010 09:45  
5 lat i nie mowi
moj synek ma juz 5 lat i nadal nie mowi tylko pare slow,chodzi do przedszkola.Na poczatku jak zaczal chodzic widac bylo skok i postep cos sie w tej mowie ruszylo.ale teraz znow stoi w miejscu,rece opadaja.
pisalam juz wczesniej na tym forum.pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Asia 28.02.2010 22:12  
3 lata 3 miesiące - nie mowi
witam, usiadlam do kompa zalamana wczorajsza wizyta w kinderplaneci i dzisiaj na placu zabaw. Tak mi żal, bo mlodsze dzieci zagaduja do niego a on tylko "yyyyeeeee" i piszczy i macha lapkami. Fakt, że ma opóźnienie psychoruchowe - duze napiecie miesniowe, rehabilitowany od 3 mca, ale postepy wg mnie male. odstaje fizycznie od rowniesników (biega na sztywnych nogach, nawet mala zjezdzalnia go paralizuje). chodzi do logopedy, w domu duzo cwiczymy, ale idzie ciezko. rozumie wszystko, mowi tita, ma (mama), mial, dej (daj), pici (picie). dramat.
wyślij odpowiedź

Autor: asia 28.02.2010 22:17  
3 lata 3 miesiace - nie mowi
i tak czytam Wasze wpisy i może faktycznie jest troche prawdy w tym, że każde dziecko ma swoj czas rozwoju. oczywiscie nie nalezy lekceważyc i rezygnowac z pracy z nim, ale może w koncu zaskoczy. juz brak mi sił. na codzien siedzi z opiekunką, ktora chodzi z nim na gimanstyke, logopeda, psycholog i co sie da. zapisalam go na zajecia przy przedszkolu, na poczatek raz w tygodniu by mial kontakt z dziecmi a nie tylko- za przeproszeniem - starszymi ramolami :) mam nadzieje, ze w koncu powie "MAMA KOCHAM CIE":)
Pozdrawiam Wszystkich
wyślij odpowiedź

Autor: magda 13.03.2010 20:56  
moj syn ma 4 latka slabo rozmawia
ja tez chodze do logopedy synkiem ale nie widze poprawy w wieku 4 lat powinien rozmawiac a on tylko pojedyncze slowa ma problem z wymowa literki R chodzi do przedszkola
wyślij odpowiedź

Autor: al;a 20.03.2010 14:12  
3,5 roku i nie mowi!
Moja córka w kwietniu kończy 3,5 roku. Nie mowi. DADADADA, blebleble. Jej slowa to: chodzmy, idziemy, spojrz, popatrz, ciastko. Mowi krtanią, wydaje dzwięki nasladowcze. Trudno jest to zrozumiec. Nawet swoje imie wypowada niezrozumiale i ludzie nie wiedzą jak brzmi. Zraża się, nie chce wspólpracowac. Wydaje mnostwo dziweków, ale po swojemu. Powtarza wszystko, ale nie da się tego odczytac. Od pól roku chodzimy do logopedy. Zaczęla uczęszczać do klubiku osiedlowego. Coś się ruszyło i "chce chcieć", mimo ze idzie to mozolnie. Wcześniej nie chciala powtarzać, broniła sie przed tym, zaczynal sie krzyk i płacz. Lubi układacpuzzle. Wręcz obsesyjnie. Jest ruchliwa, zywa, wg. mnie troche nadpobudliwa. Nie płacze, ladnie spi. Po urodzeniu miala niedotlenienie. Jest ogromnie konktaktowa, ale preferuje jedna zabawę: latanie w kólko za dziećmi, bieganie, skakanie. Nie chce też bawić się z innymi dizecmi, tak jak one chcą. Ma swoje "reguły'. Chodzi na integracje sensoryczna. Swietnie sie na niej czuje. Jest po pierwszym spotkaniu. Lata, gania, szaleje. Wykonuje tez polecenia, ale mam czesto wrazenie ze nie za bardzo je rozumie i niestety "zgaduje" czego od niej chcą. Wiekszość z objawow, towarzyszacych braku mowy, zostalo wymieonych przez Was. Mysle, ze nasze syuacje sa bardzo zlbiżone, i że przyczyna jest taka sama. To co bede robiła dla corki to: zapisanie jej od września do przedskzola, do poradni psychologicznej, na zajęcia i STYMULACJA! Chyba tylko pozstaje czekać, az coś drgine, a idzie to bardzo wolon i z mozołem:((
wyślij odpowiedź

Autor: ala 20.03.2010 14:56  
cd..
Zapomnialam nadmienic, że kluczowa kwestią jest badanie INTEGRACJI SENSORYCZNEJ. Obajwy, ktore zostaly przez nas przedstawione iście wskazuja na potrzebe tkaiego badania. Kazde dziecko, czy to nadpobudliwe, czy nie, z probemem mowy czy innym, musi zostac poddane takiemu badanie w okresie jak najwczesnbijeszym. Jest to badanie stwierdzajace relacje mozgu na bodzce!
Pytajcie o nie lekarzy, to badanie naprawde duzo mowi, a te wszystkoe załączone tu objawy podpadają pod nie!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Wróbelek 09.04.2010 20:03  
3 latek nie mówi a ja sie nie martwie przyjdzie na niego pora
Nie róbcie z igły widły!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111
wyślij odpowiedź

Autor: gość 12.04.2010 12:39  
Odp:3 latek nie mówi a ja sie nie martwie przyjdzie na niego pora
To po co Pani zagląda na takie fora jak to? Tylko niepotrzebnie wzbudza Pani irytację innych troskliwych rodziców, którzy pragną, aby ich dzieci prawidłowo się rozwijały i w wieku 6 lat poszły do szkoły. PAni wadać na tym nie zależy.
wyślij odpowiedź

Autor: Ewa 13.04.2010 23:21  
Odp:Odp:Prosze o rade !!!!
my mamy identyczny problem,Nicolle nie mowi wyraznie i nie odpowiada na wiekszosc pytan,mieszkamy we wloszech,dziecko chodzi do 2 przedszkoli,jest bardzo zywym dzieckiem,przedszkolanka mowi ze ostatnio jest juz duzo grzeczniejsza,mowi tez wiecej ale wiem ze jak na 4-latka to bardzo malo,kazdy nam mowi cos innego,jedni ze mamy w domu rozmawiac po polsku bo po wlosku nauczy sie ''na zewnatrz'',inni ze mamy rowniez mowic do niej po wlosku,ja nawet nie wiem dokad mam sie udac po jakies konkretne porady,bo po rozmowie z pania psycholog nie dowiedzielismy sie niczego,czego sami bysmy juz nie wiedzieli
wyślij odpowiedź

Autor: mycha 15.04.2010 17:34  
15 miesięczny chłopiec nie rozumie poleceń
Mój synek ma 1,3 i pięknie gaworzy w zrozumiałym tylko dla niego jezyku ale też mówi pojedyńcze słowa typu: mama,tata, mniam,ała(na pieska), ala(halo), dzidzia, si(gorące) ale martwię się tym, że nie rozumie poleceń. Muszę pokazać palcem co chciałabym aby mi podał mimo ,że wciąż mu powtarzam nazwy poszczególnych przedmiotów ale póki co, nie przyswaja tej wiedzy i nie rozumie co do niego mówimy. Czy któraś z Was, drogie forumowiczki ma podobny problem?
wyślij odpowiedź

Autor: Moniak B 19.04.2010 19:15  
do MYCHA
Witam. JEstem logopedą.Twój synek jest jeszcze bardzo mały, ale jeżeli zauważyłąś że nie rozumie najprostszych poleceń, które powinien już w tym wieku, typu: chodź, daj itp to po pierwsze zastosuj technikę "potoku mowy" tzn. mów mu o wszystkim (kiedy robisz obiad, zabieraj go do kuchni i opowiadaj : teraz obieram ziemniaki, teraz wsypuję sól do garnka tip, to zanczy mó wszystko coi robisz, co on robi, co widzicie), dużo czytaj książeczek z obrazkami i pokazuj to o czym czytasz lub opiwiadasz, spiewajcie.
wyślij odpowiedź

Autor: Mycha 22.04.2010 19:20  
do Moniak B
Witam. Bardzo dziękuję za cenne rady,szczerze mówiąc zastanawiałam się nad wizytą u logopedy lub neurologopedy.Ponad 2m-ce temu to nierozumienie poleceń przez nasze dziecko, trochę zaniepokoiło naszą p. neurolog( do której chodziliśmy ze względu na niskie napiecie mięśniowe, był też rehabilitowany metodą Vojty) ale pomyślała, że możemy dać Kubie jeszcze trochę czasu. Niestety nie zmieniło się zbyt wiele............ .Jestem na urlopie wychowawczym i spędzam z synem cały czas, mam wrażenie, że mówię do Kuby dość dużo, czytamy też książeczki ale to być może wciąż za mało. Mój synek dopiero próbuje chodzić ale niesamodzielnie. Droga Moniak B, czy może być tak, że opóźnienie rozwoju motorycznego w jakimś stopniu wpływa na rozwój innych umiejętności np. rozwoju mowy i jej rozumienia? Obawiam się zaburzenia percepcji słuchowej, chociaż chciałabym nie mieć racji. Pozdrawiam serdecznie.
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 11.05.2010 22:33  
Mój Syn ma 4 latka i nie mówi
Bez paniki...jeżeli dziecko nie mowi w wieku 4 lat -trzeba sie udac...do logopedy...po kilku wizytach jezeli nie bedzie posptepow maluch bedzie skierowany do neurologa...neurolog powinien zdiagnozowac dziecko...
W moim przypadku dziecko pól roku nie slyszało-miało chore uszy...w tym momencie od pol roku slyszy...A Od 3 tygodni zaczal dopiero mowic mama[nic po za tym słowem]....ale wyglada na to ze nie rozumie...-że to chodzi o mnie.Tylko bezmyślnie powtarza...a po za słowem mama...caly czas słyszę "aaaa...aaa ".Też sie martwie mam nadzieje ze wizyta u neurologa wszytsko wyjasni.
wyślij odpowiedź

Autor: gość 13.05.2010 14:08  
Odp:Mój Syn ma 4 latka i nie mówi
Bez paniki? W wieku 4 lat bez Paniki?
Za dwa lata dziecko ma iśc do szkoły, a rodzice mają spokojnie podejść do tematu?
3 latka to max termin "czekania".
Działać należy już w wieku 2 lat :)
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Gudyka 14.05.2010 10:44  
Moj syn nie mowi ma prawie 4 lata
nie wiem co juz mam robic lekarze kaza czekac a mi rece opadaja ,biega mruczy i jest bardzo ruchliwy mowi pare slow,,,,moze ktos tez tak ma z was z dzieckiem pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: gość 17.05.2010 09:52  
Odp:Moj syn nie mowi ma prawie 4 lata
Jesli syn ma 4 lata i pare słó mowi, to : NIE CZEKAJ!!!!!!!!!!!!!! Robisz my krzywdę.
Proponuję : neurolog, psycholog, logopeda, badanie pod kątem integracji sensorycznej, badanie pod kątem alergii, padanie na candidę.
wyślij odpowiedź

Autor: cerry 29.05.2010 00:55  
Mój synek na 2lata i 4 mies i też nie mówi
Jedyne słowa jakie wypowiada to mama,tata,ijej(oliwier)daj,ale bardzo niechętnie.nie rozumie różnicy między masz a daj.nawet jak coś komuś daje mówi właśnie:daj.owszem,naśladuje głosy zwierząt.wskaze swoje cześci ciała,bądz nasze.niby rozumie o co nam chodzi,ale jednak czasem trzeba to powtórzyć kilka razy.uwielbia się przytulać,łaskotać.ma bardzo mały kontakt z dziećmi.co ja piszę,praktycznie raz na kilka miesięcy widział się przez kilkanaście minut z dziećmi ot i tyle.zawsze jednak,jak tylko widział bądz usłyszał jakieś dziecko to mało nóżek nie połamał i leciał w ich stronę.ganiać się z nimi lubi.kontakt wzrokowy dobry.dziś byliśmy na imprezie plenerowej,to wpakował się na scenę,i przez dobrą godzinę ,po niej szalał,śpiewał,tańczył,naśladował to co tam inne dzieci robią.ubaw był z niego niesamowity.
myśłałam,że to przez brak kontaktu z dziećmi ,ma słabą mowę.reszta,to moje zaniedbanie,bo siedzę z nim w domu,a i ja gadułą nie jestem,więć mową go nie zalewałam.A,i poród był ciężki,pępowina owinięta wokól szyi,oraz penceł na pępowinie. może nastąpiło niedotlenienie.wpada w histerię jak coś nie po jego myśli.i nienawidzi jakichkolwiek badań.wrzeszczy bardzo.ale też po tych jego histeriach,szybko się uspokaja.
ale tydzień temu pediatra powiedział AUTYZM,dziś druga to samo.dostałąm skierowanie do neurologa.już zastanawiam się nad TOMATISEM.
Apap,czy ośrodek w Warszawie,zreszta też jest ich kilka,byłby odpowiedni?Proszę odpowiedz.
Od czerwca poślę go do przedszkola.Co prawda kilkoro tam dzieci,bo jest nowootwarte,ale dobra i to.
wyślij odpowiedź

Autor: Ewa 20.06.2010 00:26  
mój syn też mało mówił do 3,5 roku
Mój syn tez miał problemy podobne do przedstawianych powyżej. Do 3 lat mówił bardzo mało, tylko jakieś: mama, tata, baba, jeje. Naśladował za to wspaniale wszystkie zwierzęta.
Wizyta u logopedy (w 3 lata) była porażką, gdyż ta stwierdziła, że mały jest upośledzony umysłowo.
Drugi logopeda ( w towarzystwie psychologa dziecięcego), który obserwował syna, był zachwycony chłopcem. On był bardzo żywy, ciekawski. Stwierdził, aby dać mu jeszcze czas, ale intensywnie zachęcać go do mówienia.
Syn zaczął lepiej mówić, kiedy poszedł do przedszkola w wieku 3 lata 8 m-cy.
Dziś jest wyszczekanym dziesięciolatkiem :-)
wyślij odpowiedź

Autor: Małgorzata Doroba 24.06.2010 12:35  
afazja
Mój syn skończy w lipcu 5 lat od okoła 2 lat jest objęty pomocą logopedy.Mając 3,5 roku powiedział mama,ruchowo póżno zadczął chodzić ok. 118 miesięcy samodzielnie, uczęsszcza do przedszkola integracyjnego. Teraz od września na ul Millana w Krakowie. Przyswoił więcej wyrazów, niewyraźżnie je wypowiada, problemy z budowaniem zdań, powtórzy zdanie. żna alfabet, ma pamięć do cyfr.nie łączy cyfr np. 130 to dla niego jeden trzy zero nie sto trzydzieści. Jest uparty , wymusza, często przekorny. Odrzuciłam Neotropil, nic nie pomagał, martwi mnie często chodzenie tam i z powrotem po pokoju, i grymas twarzy który się pojawia w tym czasie, z tego stanu go wyprowadzam, wystarczy klasnąc w ręce, lekarze odrzucili twezę o autyżmie.
wyślij odpowiedź

Autor: cerry 03.07.2010 17:57  
Po deszczu zawsze świeci słońce...
Afazja,może włśnie terapia Tomatis byłaby niezła?Poszukaj w necie.
wyślij odpowiedź

Autor: Tomek 04.07.2010 20:39  
Moje dzieci nie mówią
Moje dzieci mają 2 lata i 4 miesiące są bliżniakami a dokladniej to chlopczyk i dziewczynka. Nie mówią żadnego slowa po swojemu mówia i krzyczą. Wiem że ja i żona zaczelismy wczesno mówić. NIe wiem czy to jest normalne ze tak sie dzieje czy musze iść do jakiegoś specjalisty czy z czasem same zaczną coś mówić czy juz teraz musze iść do logopedy czy mam jeszcze poczekać nie wiem co mam robić. Jeśli mozecie mi pomóc bylbym wdzięczny
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - nauczyciel wychowania przedszkolnego 04.07.2010 20:51  
Moje dzieci nie mówią
Piszesz,że Twoje dzieci nie mówią żadnego słowa czy mam rozumieć przez to że nie mówią ani mama czy tata.Jeśli faktycznie nie mówią nic i wydają tylko nieartykułowane dźwięki to chyba należy udać do jakiegoś specjalisty, chyba należy zacząć od logopedy.Jeżeli natomiast mówią mama, tata, czy baba to chyba nie należy wpadać w panikę.Z różnymi dziećmi miałam do czynienia z racji wykonywanego zawodu.We wrześniu zaczęła uczęszczać do mojej grupy dziewczynka, która wymawiała tylko 4 proste słowa a miała już ukończone 3 lata.Obecnie mówi zdaniami. Wcześniej uczęszczał także do mnie chłopiec, który w momencie przyjścia do przedszkola miał 2 lata i 8 miesięcy i mówił tylko jedno słowo "mama" i ciągnęło się to 4 lat i z dnia na dzień jego słownik stawał się coraz bogatszy, obecnie mówi pełnymi zdaniami.Chciałabym się dowiedzieć czy bliźniaki nie mówią nawet "mama i tata"
wyślij odpowiedź

Autor: tomek 05.07.2010 19:52  
Moje dzieci nie mówią
Pani Beato moje dzieci tylko mowai swoim jeztykiem nie mówią ani mama ani tata tylko po swojemu gaworzą i to jak swoimi slowami mówia a poz tym nic nie wiem co mam zrobic prosze o pomoc
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - nauczyciel wychowania przedszkolnego 05.07.2010 20:32  
Moje dzieci nie mówią
Zadam Panu pytanie czy dzieci reagują na wasze polecenia czy rozumieją co do nich mówicie, czy nie macie wrażenia,że nie słyszą co do nich mówicie.Jeżeli byłoby tak,że nie reagują na polecenia,że słowa kierowane do nich nie docierają może się okazać,że mają wadę słuchu.Mam jeszcze jedno pytanie czy czasami nie były wcześniakami?Może przyczyną być niedojrzałość narządów mowy nie osiągnęły jeszcze biologicznej gotowości do mówienia.Jak Pan uważa czy te słowa, które wypowiadają po swojemu są w jakiś sposób dla nich zrozumiałe i dlatego,że jest ich dwoje są bliźniakami to tym bardziej są ze sobą związane i może wystarcza im taki sposób komunikowania.Trzeba do nich dużo mówić, starać się aby powtarzały słowa.Nie jestem lekarzem to są tylko moje domysły, ale z różnymi problemami miałam do czynienia w swojej pracy. Proszę więc odpowiedzieć na pytania, które panu zadałam.
wyślij odpowiedź

Autor: tomek 05.07.2010 21:40  
Moje dzieci nie mówią
Reaguja na nasze polecenia rozumieja co do nich sie mówi sa bystre i nie maja problemów ze sluchem o napewno wiem. Nie nie byly wcześniakami urodzily sie o terminie dostaly 10 na 10 komunikuja sie dobrze miedzy sobą. Czytalem w penym artykule o blizniakach wlaśnie ze w Wielkiej Brytanii byly blizniaki ktore nie mówily do 4 roku zycia a komunikowaly sie tylko za [pomoca wlasnego dialektu po prostu po swojemu. Logopeda stwierdzil ze dobrze mówia i wymawiaja normalnie slowa tylko ze w sposób dla siebie zrozumialy skrótami czy w przypadku blizniat to jest normalne wiec jak pani ma jeszce jakies pytania co do tego odpowiem. Pozdrawiam pania i czekam na dalszą czesc czy moze pani mi coś jeszce podpowiedzieć dziekuje już z góry
Tomek
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - nauczyciel wychowania przedszkolnego 05.07.2010 22:02  
Moje dzieci nie mówią
Z tego co Pan pisze wynika jasno,że dzieci dobrze się rozwijają, doskonale słyszą a więc pewne jest,że jeśli chodzi o rozwój fizyczny, umysłowy wszystko jest w porządku a to najważniejsze.Problem może właśnie tkwi w tym,że są bliźniakami i mają swój sposób porozumiewania się i mowa ta dla nas zrozumiała może się u nich pojawić znacznie później.Mogę tylko Panu podpowiedzieć,aby mimo wszystko udać się do pediatry on wtedy zadecyduje czy należy skorzystać z porad logopedy, bo może okazać się, ze będą wskazane jakieś ćwiczenia, zabawy, które zachęcą je do tego , aby zaczęły mówić.Zrobiłabym to nawet tak dla własnego świętego spokoju.Na razie są jeszcze za małe aby pójść do przedszkola, ale wiem z własnych obserwacji,że dzieci, które właściwie nic nie mówiły kiedy znalazły się wśród dzieci momentalnie zaczęły mówić.Proszę mnie posłuchać i mimo wszystko udać się do lekarza tak aby się uspokoić i w razie czego skorzystać z zaleceń.Na pewno wszystko ułoży się dobrze.Przytoczę jeszcze Panu przykład - córka woźnej w przedszkolu w którym kiedyś pracowałam nie mówiła nic do 5 roku życia, lekarze nie mogli znaleźć przyczyny a mowa pojawiła się niespodziewanie, teraz jest dorosła i nie ma żadnej wady wymowy.Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: tomek 06.07.2010 18:24  
moje dzieeci nie mowia
Dziękuje pani BEATO dostasuje sie do pani rad jeszce raz dziekuje za porade pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - nauczyciel wychowania przedszkolnego 06.07.2010 22:12  
Moje dzieci nie mówią
Mam prośbę, otóż prosiłabym aby odezwał się Pan kiedy już coś się dowie.Jestem bardzo ciekawa bo jak wcześniej pisałam mamy w przedszkolu dzieci, które nie mówią a rodzice bardzo często się nas radzą jak mają postąpić do jakiego lekarza się udać.Pozdrawiam i życzę sukcesów w wychowaniu bliźniaków.
wyślij odpowiedź

Autor: bs 07.07.2010 06:53  
Odp:3 lata 3 miesiące - nie mowi
Wiem co czujesz bo kilka miesiecy temu moj syn zachowywal sie dokladnie tak samo. Przychodzilam do domu i wylam. Kazdy kontakt z innymi dziecmi przyprawial mnie o depresje. Jak mial 2 i pol roku chodzilam do laryngologa, neurologa i logopedy. U logopedy patrzyl tylko i nie odpowiadal. Pani pocieszala mnie ze on wkrotce zacznie mowic bo ona widzi to w jego oczach. Po kilku wizytach dalam spokoj bo to co ona czytala w jego oczach nie rozwiazywalo naszego problemu. Na placu zabaw zaczepial dzieci i piszczal, ciagnal za kurteczki, bral za reke, ale dzieci go odpychaly bo nie mowil. On sie tym nie zrazal, no moze po prostu odpychal dzieci ktore go nie akceptowaly a mi serce pekalo. Chodzilam z nim jednak systematycznie miedzy dzieci, przepraszalam, odciagalam i tlumaczylam jak bil. Z czasem jest mniej agresywny, mniej piszczy, czesciej bawi sie z dziecmi bez slow. Biega za dziecmi, bawia sie piaskiem lub kamykami. W domu zaczyna powoli mowic choc sama go czasami nie rozumiem. Ale czekam. Zabawy fizyczne w domu typu fikolki, duzo smiechu, kopanie i rzucanie pilki bardzo rozluznia atmosfere, poprawia relacje i zacheca do wydawania dzwiekow, slow a ja buduje proste zdania latwe do powtorzenia i zawsze tak samo skonstrulowane w podobnej sytuacji. Nie wazne czy powtorzy. Wazne zeby je kojarzyl z dana sytuacja,np przed wejsciem gdziekolwiek pukam i mowie "puk puk kto tam? hipopotam". Zaczyna nieporadnie powtarzac bo wszystkich to bawi a on chce zaimponowac. Trzymam kciuki za postepy wszystkich naszych maluchow.
wyślij odpowiedź

Autor: gosia 07.07.2010 07:14  
Odp:Moje dzieci nie mówią
Mysle zebyscie dali im jeszcze pol roku. Blizniaki zwykle rodza sie mniejsze od dzieci z ciazy "pojedynczej". Zwykle maja problemy w porownaniu z rowiesnikami, ale z czasem te opoznienia nadrabiaja. Decyzja oczywiscie nalezy do Was, ale jezeli nic sie nie poprawi do wieku okolo 3 lat wtedy poszlabym do lekarza rodzinnego, ktory zna dzieci, zeby stwierdzil czy widzi postepy i czy jest potrzeba szukania pomocy specjalistow. Mysle ze wszystko bedzie ok.
wyślij odpowiedź

Autor: renia 08.07.2010 11:05  
Odp:Odp:Moje dzieci nie mówią
Wiesz co, wydaje mi się, ze do lekarza trzeba iść trochę wcześniej i jak do 3 roku życia dzieci nie zaczną mówić, top może to oznaczać, ze nastąpiło opóźnienie rozwoju mowy. Warto w takim przypadku udać się do psychologa i koniecznie logopedy - tacy specjaliści mogą pomóc, najlepiej będą wiedzieli co może być nie tak.
wyślij odpowiedź

Autor: Tomek 14.07.2010 18:24  
Moje dzieci nie mówią
Dziekue za wszystkie rady postaram sie o ich wdrażanie dziekuje jeszcze raz
wyślij odpowiedź

Autor: cerry 24.07.2010 12:40  
Mój synek na 2lata i 4 mies i też nie mówi
Tomek,moje siostry blizniaczki tak klepały po swojemu,oj ,bardzo długo.A miały już po 4 lata ponad jak zaczęliśmy je trochę rozumieć.Teraz mają po 17lat i płynnie mówią w 2 językach.Ba,nawet francuskiego zaczęły się uczyć.To prawda z tym ich dialektem.
Bs,jak masz tylko taką możliwość,to poślij małego do przedszkola.Może na kilka godzin dziennie,jakiś klubik maluch itp...
Ja niedawno pisałam o swoim synku,też mu mowa ciężko idzie.Od czerwca chodzi do przedszkola.Niby to niespełna 2 miesiące,ale pomalutku idzie mu lepiej.Też robiło mi się głupio na placu ,jak ten gadał po swojemu do dzieci ,albo je bił.W przedszkolu się to nie zdarza,choć na podwórku jeszcze czasem .Co ciekawe po angielsku zna kilkanaście słów ,które wypowiada idealnie.Ach,trudny ten nasz język.
wyślij odpowiedź

Autor: Mama Ali 31.07.2010 18:58  
moja coreczka ma 3 lata i nie mowi
Martwie sie strasznie moja 3 letnia coreczka chodze z nia do logopedy i psychologa ale to nic nie pomaga:( kazali sie Alicji bo tak ma na imie moja cora nauczyc sie dmuchac przez trapke czy w cos podobnego ok nauczyla sie ale nadal mowi tylko mama tata dej baba mami pic wszystko rozumie slyszy rewelacyjnie nie wiem co robic niech ktos mi napisze co mam robic dalej na przykladach wlasnych lub prosze o pomoc lekarza specjalisty w tej dziecinie:(
wyślij odpowiedź

Autor: Mama Ali 31.07.2010 18:59  
Mama Ali
moj e mail:jolka333@interia.pl prosze o rade:(pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: cerry 12.08.2010 00:18  
Odp:Mama Ali
To zmień logopedę!Ja dziś byłam z synkiem na ćwiczeniach u logopedki.To co ona z nim wyprawiała to aż w zachwyt mnie wprawiało.Wszystko obywało się w formie zabawy,i mały z chęcią się angażował.Myślę,że znalezienie odpowiednio zaangażowanej w swoją pracę osoby,jest tu ważne.Nie tylko takiej ,która pokarze parę ćwiczen i do domu.
Mojemu się podobało,bo po powrocie, z chęcią kilka zabaw-ćwiczeń powtórzył.
wyślij odpowiedź

Autor: ania 31.08.2010 11:12  
Odp::((
moj synek ma 3 latka skonczy w pandzierniku tego roku malo mow jest taki pobudzony ze nie raz nie wiem co robic ogolnie gdy mowi do niego zeby wykonal jakies polecenie to to zrobi gdy mowie zeby zjadl sniadanie a po tem pojdziemy na dwor to rozumie ale jego mowa jest bardzo nikla nie bylam u zadnych specjalistow bede czekac gdy skonczy 3 latka wtedy zaczne sie bac bo sasiadka miala tak z corka miala 2 latka a ona nie chodzila i czy tu cos bylo nie tak nie lekarz powiedzial ze na kazdego przyjdzie pora i tak bylo dziewczynka za dwa miesiace zaczela chodzic bez pomocy lekarza .... tylko wiekszy mam problem z tym ze gdy mu sie czegos nie pozwoli to krzyczy i zaczyna plakac ...
wyślij odpowiedź

Autor: fantomasica 08.09.2010 18:21  
czesc. Moja mala w lipcu skończyla 3 lata i tez słabo mówi. Generalnie powtarza duzo słów, ale tylko oglądając książeczki. Widzę też u niej duży problem ze skupieniem uwagi, z koncentracja co przeszkadza w pracy z nia nad różnymi cwiczeniami. Na czym polegaja zajecia z I, jestesmy umowione z terapeutka SI na za 3 tygodnie, moze to pomoze malej w lzejszej mowie i w słuchaniu m,oich polecen *(ze zrozumieniem). Pozdrawiam, m.
wyślij odpowiedź

Autor: Malgorzata 21.09.2010 10:36  
3 latem zle mowi
Moja corcia za miesiac skonczy 3 latka i mam problem z jej wymowa. Dopiero 2 miesiace temu zaczela cos mowic ale bardzo niewyraznie. Przeksztalca literki, mowi po swojemu. Rowiesnicy w przedszkolu mowia bardzo ladnie, tylko ona ma problem z wyslowieniem sie. Ja jako mama wiem co mowi moje dziecko ale pani przedszkolanka ma z tym problem. Wszyscy mowi, ze ma czas ale ja martwie sie o nia. Pierwsza corka w wieku 2 latek slicznie mowila pelnymi zdaniami.
Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: kaska piotrowicz 05.10.2010 16:00  
:L
aha,to nie jestem osamotniona w temacie...
mój maly za miesiac skonczy 3 latka,nie mówi,cos po swojemu,czasem,mama...to przykre,szczególnie,ze nieswiadomie porównuje go z innymi dziecmi.
Wiem,ze wiele zalezy od poziomu testosteronu,im wiecej maly mózdzek go dostal jeszcze w okresie plodowym,tym pózniej zaczyna nawiazywac kontakt z innymi.Wniose,im póznije zaczyna dziecko mówic,tym jest bardziej meskie....
i super,ale mnei juz brakuje cierpliwosci.chcialabym przynajmiej wiedziec ze wszystko jest Ok.Do tego stroni od innych dzieci,jest takim malym odludkiem.Staram sie go nei ograniczac,daje mu wolna reke,chce zeby poznawal swiat i ludzi,ale wciaz bez zmian w tym temacie.Chodzimy do przedszkola i an place zabaw,ale tak juz chyba zostanie.Musze sie chyba pogodzic z tym,ze moj maly nei potrzebuje towarzystwa innych dzieci.
Uwielbi ksiazczeki i bajki.Duzo mu czytam,rozmawiam z nim.i jest slodkim malym brzdacem.Czy mozliwe,ze taka ma poprostu osobowosc?
jak myslicie.
wyślij odpowiedź

Autor: Ryśka 08.10.2010 21:40  
:)
Tak się cieszę, że znalazłam to forum- wydaje się być miejscem, gdzie nie pisze się bzdur. Mój syn ma 2 lata i poza mimi (smoczek), hhhhy (gorące), brum (samochód) nie mówi. Zdarza się mama i baba, ale mam wrażenie, że nie jest to skorelowane z osobami. Poza tym mało mówi do siebie- najczęściej są to "podróże" wokół koj, kaj, pika, ju ju ju.
Zawsze byłam wrogim smoczków w odwrotności do mojej mamy, która na co dzień opiekowała się Maksem. Czy możliwe, że przez smoczek Maks tak mało mówi? Jest bardzo bystry wszystko rozumie, wykonuje polecenia i nad wszystko uwielbia książki i zabawy rymowane.
Wszyscy mówią, że ma czas. A ja się martwię.
wyślij odpowiedź

Autor: maja 11.10.2010 21:53  
smoczek a mowa
To prawda, że przez smoczek dziecko może wykształcić różne wady wymowy.Jeżeli smoczek znajduje się w buzi dziecka przez całą noc i większość dnia to dziecko nie ma możliwości manipulowania językiem w buzi/nie podnosi go do góry/a to w przyszłości może doprowadzić, że dziecko nie wypowie głosek l,r,sz,ż,cz,dż.Mała sprawność języka powoduje też to, że dziecko mało mówi.Daj synkowi szansę na prawidłowy rozwój i "oddaj mimi wróżce"
wyślij odpowiedź

Autor: Ania Frania 16.10.2010 21:02  
Moj czterolatek tez slabo mowi, nie wiem juz co mam robic...:(
witam,

synek ma 4 latka i 3 mies. pod opieka psychologa i logopedy jest wlasciwie od prawie 2 lat, niczego oprocz "opoznionego rozwoju mowy" nie stwierdzono (bylam juz u wielu specjalistow). od kilku tygodni wreszcie zaczyna sie cos dziac, syn ciagle cos mowi, chociaz mowa jest jeszcze bardzo slaba. rozumie wlasciwie wszystko, ale polecenia wykonuje mniej lub bardziej chetnie, bo jest uparty. chodzi drugi rok do przedszkola, ale na zajeciach plastycznych nie chce robic wlasciwie NIC, nie wspolpracuje :( sama juz nie wiem, ciezko mi..... ale mam nadzieje i modle sie, ze nadrobi wszystkie zaleglosci :(

dziekuje za wysluchanie :)

napiszcie o postepach waszych pociech.

pozdrawiam,

mama
wyślij odpowiedź

Autor: Dagmara 17.10.2010 14:50  
Ważna jest wczesna interwencja
Moja córka zaczel mowic w wieku 3lat i 1miesiaca po 6 miesiącach terapi w spcjalistycznym ośrodku terapeltycznym oraz logopedy oraz si . Chce powiedzieć ze nie wolno czekać trzeba działać i to szybko . Każde dziecko ma swój rytm ale przede wszystkim są określone normy rozwojowe a każde odstępstwa farba kontrolować i nie u pediatry . Wiem to z mojego doświadczenia . Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: saba 21.10.2010 19:42  
moj synek tez malo mowi
3 i pol roku bardzo malo slowek mowi do tego slyszy na codzien dwa jezyki, to moze wytlumaczy jego opoznienie ale nie do konca bo i tak powinien juz mowic... logopeda wiele nie pomogla, ale zaczelam sama cwiczyc , sylabowac..np. ko- lo... i parenascie razy potem razem. i na drugi dzien slysze ze cos mowi i zuyl tego slowa kolo:) wiec mysle ze ma to sens choc wymaga wiele pracy i mam nadzieje ze pomoze mu w mowie. Dodam ze synek jest uparty mowie wiele po "chinsku" i naprawde trzeba wiele ciepliwosci i prob zeby cokolwiek powtorzyl , ale mam nadzieje, ze starczy mi sil i ocs z tego wyjdzie, tak milo uslyszec jakies normalne slowo:) dodatkowo slucha duzo piosenek i widze ze stara sie spiewac razem z nimi..wszyscy mowia . ze zacznie mowic w swoim czasie .. mam nadzieje,ze szybko milo by bylo porozmawiac:) powodzenia wszysktim...
wyślij odpowiedź

Autor: Ryśka 29.10.2010 21:55  
Odp:smoczek a mowa
Udało się odstawić smoczek definitywnie. Jestem zaskoczona jak Maks to łatwo zniósł. Mam nadzieje, że teraz będzie już coraz lepiej i jego umiejętności szybko się rozwiną. Dziękuję za motywację do działania. Pozdrawiam i 3mam kciuki za wszystkie dzieciaki!
wyślij odpowiedź

Autor: maja 30.10.2010 20:03  
smoczek a mowa
Życzę powodzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: luc 05.11.2010 11:11  
2,3,4 lata i nie mowi.
Witam.
Większość z tu piszących, nadmienia o wizycie u logopedy, psychologa, neurologa, natomiast warto zacząć od LARYNGOLOGA, dzicko może mieć problem ze słuchem i dlatego nie mówi i przesiew po urodzeniu nie ma z tym nic wspólnego!
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: oooooooooooooooooooooo 15.11.2010 12:44  
Witam!
Chyba mam ten sam problem co wszycy tu piszacy, a mianowicie moj syn prawie trzy letni mowi bardzo malo, czyli mama, tata i pare slow po niemiecku.
Od roku chodze po specialistach i slysze to samo, ze moje dziecko slysz dwa jezyki i dlatego bedzie mowil pozniej niz jego rowisnicy dla mnie bzdura!!!
Antos chodzi do przedszkola od trzech miesiecy i tez nie ma postepow, ale od pewnego czasu zaczelam sie jemu bardziej przygladac i odkrylam ze:
nie potrafi koncentrowac sie w grupie, gdzie jest duzo dzieci i glosno, zaczyna rozrabiac i nie chce sie bawic
nie slysz kiedy jestem z tylu np:gdy wolam go
kiedy jest glosno zatyka sobie uszy.
Co przez to chce napisac, a mianowicie jest taka "choroba" niestety ale znam nazwe tylko po niemiecku i po angielsku -Auditive Wahrnehmungssttörung
Glownie chodzi o to, ze dzieci slysza wszystko na tych samych tonach i nie jest to problem tylko sluch ale mozgu przez to maja problem z koncentracja zle slysz slowa nie skladaja zdan i pozniej w szkole z czytaniem, pisaniem,liczeniem w pamieci i wiele, wiecej innych rzeczy. Dlatego proponuje poczytac o tej chorobie, gdzie pewnie w Polsce sie o niej nie mowi albo nie jest znana:(
To jest naprawde smutna dla nas rodzicow
Pozdrawiam Ola
wyślij odpowiedź

Autor: agnieszka świtała 28.11.2010 13:13  
mam dwie córki KINGA w marcu bedzie miec 5 lat młodsza KLAUDIA we wrzesniu skonczyla 3 z KINGA chodze do neurologa przepisał tez nootropil 20 %roztwór doustny robione miała eeg i badanie genetyczne pobranie krwi niby badania sa ok córka bardziej jest rozgadana po swojemu mowi ma ubogie słowa do przedszkola chodzi ponad rok tam tez jest logopeda ale chyba moje dziecko nie bylo tam ani razu od tego roku od wrzesnia chodzi raz w tygodniu do logopedy jakies postepy sa aczkolwiek trudno jest okreslic dokładnie nie wiem co robic pisza kobiety ze dzieci nie mowia w wieku3 lub4 lat moja ma zaraz 5 lat jak jej pomóc nie wiem pracuje ponad dwa lata popoludniami tesciowa zajmuje sie mlodsza i starsza dopoki ojciec dzieci nie odbierze ich sam KLAUDIA jest z kolei bardziej samodzielna inna niz KINGA tez miala nootropil 20% ale po nim mial silne bole brzuszka i biegunke wiec lek odstawiony i nadal cisza musze zarejestrowac dzieci do neurologa najblizej gorzów wlkp mam 50 km do niego a kolejki sa niebotyczne a gdy zrobilam KINDZE badanie genetyczne to mam sie zgłosic a oni mowia ze po nowym roku jak podolam to pojade prywatnie bo sił mi brakuje chcem pomóc dzieciom ale nie wiem jak mam tylko tescow bo rodzice moi nie zyja mama od 14 lat a tata prawie 5 lat zmarl miesiac przed porodem starszej córki a ja mam 32 lata borykam sie ze wszystko robie nie tak ze nie daje rady prosze napiszcie kto moze mi pomoc albo na forum albo na maila prosze piszcie szukam pomocy ale od rodziny tylko slysze ze zaniedbuje dzieci nie mówia duzo ale rozumieja doskonale o czym mowie KINGA mowi mama baba buzi mniam mniam choc tuli odi kotek ojciec a nie jak powinna tata i wiele innych prostych słow czekam na odpowiedzi kobiety piszcie bo chcem pomóc moim córeczkom skoro badania wychodza ok to co moze byc nie tak brakuje mi sil cierpliwosci i nerwow gdy slysze ze nie nadaje sie na matke bo dzieci nie mowia a w przedszkolu dzieci ja odtracaja bo nie mowi a ponoc jak ida sie bawic to musza moje dziecko prosic w co nie chce mi sie wierzyc pozdrawiam wszystkie kobiety które tak samo jak ja borykaja sie z przeciwnosciami losu i nadal szukaja pomocy
wyślij odpowiedź

Autor: maja 28.11.2010 18:15  
3 latek nie mówi
To co napisała pani Agnieszka jest smutne ale prosze mi wierzyć wiele matek boryka się z podobnym problemem. Jestem logopedą i w swojej pracy spotykam się z dziećmi które mówią zaledwie kilka słów a mają 4, 5 a nawet 6 lat.Opóźniony rozwój mowy może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jego powodem jest niedojrzały układ nerwowy.Dziecko rozumie wszystko, wykonuje polecenia, kontaktuje się w swój indywidualny sposób ale mówi niewiele.Dobrze,że dziecko chodzi do przedszkola. Ma tam możliwość kontaktu z rówieśnikami. Proszę porozmawiać z logopedą w przedszkolu napewno przybliży problem pani dziecka.I proszę zaufać specjaliście -terapia logopedyczna jest długotrwała, to nie dzieje się z dnia na dzień. Życzę wytrwałości i powodzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: MALGORZATA ADAMCZYK 09.12.2010 16:09  
Edytko czy moglabys mnie wiecej napisac jakie cwiecznia wykonujecie. mam podobny problem ze synem. Wykonuje polecenia, mowi o wiele za malo jak na 3.5 latka.. W chwili obecnej Pawcio chodzi do przedszkola, i od tego momentu naprawde zaczal sie otwierac... chcialabym jednak moc tez z nim popracowac w domu....
wyślij odpowiedź

Autor: sylwia 21.12.2010 14:15  
5 letnia dziewczynka
moja córka ma 5 lat, od 2 lat chodzi do logopedy, chociaż po pierwszym roku zmoenilismy logopedę bo nie było zadnych efektów. Zaczelismy chodzic na prywatne lekcje i efekt był bardzo szybko, juz po miesiącu powiedziała "k"(chodzi raz w tygodniu). Teraz mówi zdanaimi chociaż często nie poprawnie je buduje. Są to zdania proste, ale mozna ja juz zrozumieć. Niepokoi mnie tylko że długo się zastanawia jak coś powiedzieć, a gdy się spieszy to się zacina np. ja ja ja ja to widziałam itp. Do przedszkola chodzi od 3 roku zycia, na wszelkich inscenizacjach nadrabia miną i nie nadąża ze śpiewaniem piosenek (potrafi zapamiętac tylko ich fragmenty) z nauką kilku wyrazowego wierszyka tez jest problem. Wyraxnie odstaje od rówieśników. Po za tym jest dzieckiem bardzo ruchliwym i zeby się czymś zajęła to musi ją to bardzo zainteresować. Dłużej na miejscu usiądzie tylko przy bajce w TV. Miała robione EEG bo trzy razy dostała drgawek gorączkowych, wyszło typowo jak przy drgawkach, ale neurolog stwierdziła że jest wporządku. Martwie się czy to nie jakieś opóźnienie w rozwoju mózgu
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Gołda 21.12.2010 17:46  
mama Asi :)
Witam wszystkich... mam dwie córki-5-letnią oraz Asię która w lutym kończy 3 latka. Asia jest bardzo żywą,wesołą,upartą ,uśmiechniętą i stawiającą na swoim dziewczynką.Niestety w tym momencie mówi tylko mama,tata,asia,bum oraz potrafi wydać dżwięk który określa kotka,pieska,krówkę oraz konika. Mój pediatra stwierdził,że mam czekać,ponieważ Asia robi wszystko z opóznieniem. W przeciwieństwie do mojej starszej córki (mówiła zdaniami i śpiewała Asi kołysanki w wieku 2lat i 5m-cy,siedziała na nocniku kiedy miała 8 m-cy) Asia zaczęła samodzielnie chodzić kiedy miała 1rok i 8m-cy,nosi pampersa i wtedy kiedy chce to mówi powyższe słowa. powiem jeszcze ,że bardzo lubi muzykę:tańczy wygina się i za pomocą litery "y" śpiewa po swojemu,lubi rysować i budować z klocków. U nas w rodzinie jest chłopak,który zacząłdopiero mówić w wieku 3.5 roku a teraz nawija tak ,że nie mogę za Nim nadążyć. Wszyscy móią mi żebym cierpliwie czekała,ae powiem szczerze,że jest to już czasami uciążliwe,bo łatwiej by nam sie porozumiewało za pomocą mowy. Pomóżcie...z życzeniami zdrowych,rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia-Agnieszka...
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka P 20.01.2011 21:07  
zaczął mówić
Wcześniej pisałam o swoim synku ,że mówił bardzo mało,wszystko rozumiał.Teraz ma prawie 5 lat i mówi zdaniami, odpowiada na pytania, tyly,że mowa jest jeszcze nie wyrażna.Poprawę zauwaąłam po SI,wizytach u logopedy ,pedagoga a teraz zapisałam go na biofidbeck.Dalej nie lubi prac plastycznych i nie wychodzi mu to.Napewno tu odstaje od grupy(ale nie każdy musi byc malarzem)Myślę,że jeszce nadrobi malunki, szlaczki itp.Wyślę go dwa razy do Zerówki.Życzę cierpliwośi i polecam SI,logopedie i dużo ćwiczen ruchowych i zabawowych języka.
wyślij odpowiedź

Autor: iga walcak 27.01.2011 11:43  
3,3
Do pOjścia do przedszkola nie mówił praktycznie nic. po trzech miesiącach mówi coraz więcej choć na razie bez rewelacji. Obserwując go wiem ,,ze w swoim czasie nadgoni i bęzie dobze mówił, ale boje się , żeby nie nabawił sie kompeksów przez to , ze nie mówi. Uważajcie dziewczyny, zeby przez liczne terapie nie wpędzic dziecka w przekonanie, że cos jest z nim nei tak, że jest gorszy . no i walczcie w przedszkolach. Naprawde da sie wymysleć specjlany wystep dla dziecka - moze tańczyć , klaskać gdy inne spiewaja piosenkki na dzień dziadka. mowa sie wyrówna a kompleksy zostana .
wyślij odpowiedź

Autor: aneta kutnik 02.02.2011 14:24  
Lenka 2 latka i 3 miesiąe
Moja córka,też mówi bardzo mało,kila słów.Bardzo mnie to martwi
wyślij odpowiedź

Autor: ania 08.02.2011 18:37  
problemy z mową....
u mojego synka mowa ruszyla ok. 4 roku zycia, synek mowi ostatnio bardzo duzo, ale robi sporo bledow gramatycznych (aktualnie ma 4,5 roku), wszscy go chwala, ze duzo mowi i ze zrobil postepy ale ja widze, ze nadal mowa i checia do prac plastycznych odstaje od swoich rowiesnikow w przedszkolnej grupie :(.....mam tylko nadzieje, ze nadrobi zaleglosci zanim pojdzie do zerowki :(....naprawde sie boje :( jezeli ktos mial podobne doswiadczenia, prosze o dopisanie sie do watku :) pozdrawiam serdecznie, ania
wyślij odpowiedź

Autor: Anka 14.02.2011 12:35  
Do ani
Mój syn także nie mówił do 4,5 roku.Teraz mówi wszystko składa długie zdania lecz niekiedy niepoprawne gramatycznie .Chodził do przedszkola od 4 roku życia a teraz chodzi do zerówki ,którą powtarza teraz w szkole (odroczenie obowiązku szkolnego )Przez całe przedszkole płakałam ,synek nie powtórzył ani jednego wierszyka stał w koncie i nie brał udziału w żadnym z przedstawień ani w zabawie grupowej .Jednak teraz coś odmieniło zaczął powtarzać piosenki i opowiadać co było w szkole choć tylko jednym zdaniem .Ogólnie nie jest źle ale też nie rewelacyjnie bo jednak odstaje od dzieci np. za nic nie nie może pojąć głoskowania .Zerówka to jeszczse pikuś dopiero w 1 klasie się okaże czy syn daje sobie radę .Sama się boję .Ale już nie panikuję .Wtedy albo zostanie w szkole albo zmieni na szkolę integracyjną . Dodam że przez cały czas chodzimy do logopedy 2 x na tydz i psychologa.Cały czas pracujemy w domu i ćwiczymy "sensorycznie " U nas jest jeszcze problem raczej z koncentrację i społeczny ,bo synek mówi wolniej od innych i często bawi się sam .Mimo to nie tracimy nadzieii .Bo z dnia na dzień jest coraz lepiej i wszystko jest do "wypracowania"Też bardzo ważna jest codzienna rozmowa i czytanie bajek aha i kontakt z innymi dziećmi i cierpliwość :).
wyślij odpowiedź

Autor: aneta 15.02.2011 08:42  
Odp:Do ani
droga aniu jakie sa te ćwiczenia mOj syn ma 2 lata i 7 mcy jestem przerażona pierwsze dziecko mi zmarło na Oskarka czekałam 7 lat jestem szczesliwa ze jest ale cierpne kiedy pomysle ze moze byc cos nie tak.Oskarek zaczął mówic dosc wczesnie kilka słów np arti na wójka artka teti na psa mama potem przestał mówic teraz znowu zaczał ale tylko pojedyncze słowa czsem rozumie wszystko a czasem mam wrazenie ze w ogóle mnie nie słucha mówie zgas swiatlo idzie gasi a innym razem zebym sie zaprosiła to nie zwraca uwagi uwielbia sie przytulac całowac kocha dzieci przytula ich poznaje znajomych usmiecha sie do nich bawi sie sam jak równiez z innymi ale ta mowa mnie martwi zostałam z nim sama jestem samotna matka ciezko mi gdzie kolwiek jechac do lekarza prosze o pomoc jesli mozesz podam maila napisz o cwiczeniach innych tez prosze o pomoc
wyślij odpowiedź

Autor: Hildegarda 15.02.2011 22:23  
Przedszkolanka (WASZA ODDANA)
Taki jeden Stasio to nie mówił 14 lat !!!
Aż tu siedząc przy niedzielnym obiedzie powiedział:
<< Matka! - Gdzie kompot >>
Matka pogodziła się już z tym że syn niemowa zdziwiła się bardzo mówiąc
<< Stasiu to ty 14 lat nic nie mówiłeś a tu nagle o kompot się pytasz ???>>>
Stasio na to: <<< Bo zawsze był kompot >>>
wyślij odpowiedź

Autor: ania 15.02.2011 22:24  
do antey
twoj synek ma dopiero 2 latka i 7 miesiecy:

ma prawo jeszcze nie mowic lub nie mowic zbyt dobrze, u ok. 3% chlopcow tak jest, ze po prostu bardzo pozno zaczynaja mowic i maja "opozniony rozwoj mowy", o ile nie stwierdzono innych problemow. tak mi powiedzial pediatra, psycholog, logopeda itp...wszyscy specjalisci u ktorych bylam. czekam zatem i czekam cierpliwie, ale oczywiscie bardzo sie nadal martwie, ze dopiero teraz nie dawno (4,5 roku) synek zaczal mowic, mowi slabo ale mozna sie z nim dogadac. oczywiste jest, ze nadal bardzo odstaje mowa od swoich rowiesnikow w przedszkolu, ale trzeba mu dac czas, przeciez nie nadrobi 2 lat w ciagu miesiaca....takie pocieszenia slysze od wszystkich i tak bardzo ufam, ze maja racje. martwie sie ale mocno wierze, ze nadrobi wszystkie "zaleglosci". pozdrawiam :)
wyślij odpowiedź

Autor: Joo 21.02.2011 09:11  
Drogie Mamy
które martwicie się, ze wasze dzieciaki jeszcze nie mówią. Moja córka w wieku ponad 3 lat prawie nic nie mówiła. Wszyscy wokół to komentowali, bo dużo młodsze dzieci od niej mówiły już płynnie. Dziś ma 12 lat, jest świetną uczennica, uczestniczką projektu Diament dla dzieci uzdolnionych matematycznie, buzia jej się nie zamyka i używa bardzo szerokiego zasobu słów. Zwyczajnie dziecko słucha i koduje, a nie powtarza jaj papuga, a zacznie mówić w swoim czasie. Synek ma teraz prawie 3 lata i też mało co mówi ale zupełnie się tym nie przejmuję. Oczywiście trzeba sprawdzić, czy opóźniona mowa nie jest spowodowana jakimiś poważniejszymi czynnikami, ale w 99% przypadków moim zdaniem nie ma powodu do dramatyzowania. na pocieszenie - A.Einstein do 4 roku prawie nic nie mówił.
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 22.02.2011 21:38  
Odp:Drogie Mamy
mój syn podobnie jak wasze dzieci w wieku 4,5 lat nie mówił, tylko ja się tym martwiłam, lekarze mnie lekceważyli,do logopedy jeździłam prywatnie, szukałam pomocy, mój syn ma prawie 11 lat, mówi ale nie wyraźnie i niepoprawnie gramatycznie, nie umie czytać, nie pisze z pamięci, słabą ma pamięć, jest super sprawny fizycznie, niezły matematyk, wesoły, psotny, kochany.
powtarzał 1 klasę - nic to nie dało,cały czas jesteśmy już pod opieką poradni psychologiczno- pedagogicznej, ma dostosowanie programu z polskiego i jęz obcych do rozwoju i umiejętności,walczę z nauczycielami w szkole, z dyrektorem, chcieli żeby chodził do szkoły specjalnej, oparcie mam w poradni-świetne panie,nie poddawajcie się, nie czekajcie na kolejne lata bo ktoś powiedział że jeszcze jest czas,fakt że jedno dziecko nadrobi a 5 innych niestety nie, każde dziecko jest inne i ma inne problemy, nie bójcie się iść do poradni, oni robią badania pedagogiczne, wydają opinie i zalecają formy pracy jakie należy zapewnić dziecku w przedszkolu i szkole, nie pozwólcie dziecku przykleić łatki że jest niepełnosprawne bo ma problemy z mową, mamusie walczcie i wspierajcie swoje dzieci one mają tylko was, a rzeczywistość jest brutalna- w szkole nie lubi się dzieci z problemami bo trzeba je potraktować indywidualnie i niestety nauczyciel trochę musi dać więcej z siebie a nie zawsze mu się chce - powodzenia
wyślij odpowiedź

Autor: Ann 23.03.2011 18:50  
up
podbijam :)

dla mnie temat nadal aktualny :(

wyślij odpowiedź

Autor: Kasia 25.03.2011 12:58  
problemy 3,5latka
Witam, ja tez mam synka, który ma problemy z mową;-( ma 3,5 roku i kiepsko mówi, mało powtarza dużo po swojemu , my go rozumiemy ale ma problemy z dziećmi nie chca sie z nim bawić bo go nie rozumieją nie wiem jak mam na takie zachowanie reagować czy rzucic go na głęboka wode czy go trochę izolować. Mam z tym duży problem bo chyba nikt nie lubi jak sie z jego dziecka śmieją. Chodzimy do logoppedy i mamy zalecone ćwiczenia w domu ale synek nie chce ćwiczyć jest strasznie uparty a pani logopeda jakoś nie potrafi go niczym zainteresować. Mam w najbliźszym planie zmienic ja na logopedę prywatnego bo na NFZ to chyba wszystko jest kiepskie. Jeżeli ktoś zna dobrego logopedę ze śląska i może dać mi namiar to będę wdzięczna Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 25.03.2011 18:58  
Odp:problemy 3,5latka
Witam ! Zdaję sobie sprawę,że jest ciężko gdy dziecko jest odrzucane przez rówieśników.Jednak tutaj,widzę "Światełko w tunelu" tzn. ĆWICZENIA,ĆWICZENIA I jeszcze raz ĆWICZENIA ! Nie ma innego wyjścia,bez tego nawet prywatny logopeda nie pomoże-NIESTETY TAKA JEST PRAWDA !(to jest z własnego doświadczenia).Jeżeli nadal nie będzie chciał ćwiczyć ,proszę wejść na jego ambicję(u nas to poskutkowało-naprawdę!)lub poprostu obiecać Małą nagrodę,np.kino itp.za ćwiczenia przez kilka dni.Pozdrawiam i zyczę cierplwości i wytrwałości.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 30.03.2011 19:21  
3 latka nie mówi
Witam,jestem mamą 3 letniej dziewczynki od października ubiegłego roku jesteśmy pod opieką logopedy,poza tym mała uczęszcza na zajęcia terapeutyczne.Czy są efekty?
No powiedzmy,przed terapią mała używała yyyyy aby coś powiedzieć,teraz powie mama,tata,baba i mniam mniam oraz mata i ziocia.Poza tym jak się uprze na jedną głoskę to na okrągło jej używa.
Chciałam się podzielić jednym wnioskiem,ludzie są okropni,bezczelnie wypytują wnikają co,jak i dlaczego.
Ale my rodzice nie możemy się poddać,nasze dzieci na nas liczą,musimy wierzyć,że będzie dobrze.

Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia 01.04.2011 15:20  
Odp:3 latka nie mówi
Witam, Ja wiem o czym piszesz bo sama to przeżywam ludzie nie rozumieją, że każde dziecko jest inne i ma swój czas!! tylko w nas rodzicach maja oparcie ale czasami juz nie mam siły chociaz sie nie poddaje i dalej do przodu;-) trzeba wierzyć i ćwiczyć!! niby nic wielkiego ale jednak bardzo dużo!! pozdrawiam serdecznie
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 02.04.2011 12:32  
wsparcie
Dziękuję,
tego było mi trzeba,mój mąż czasem już nie wierzy,że mała przemówi,zostałam jej ja.
A,że mała robi minimalne postępy to dla mnie jak wygrana w totolotka.
Pozdrawiam!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Ana 03.04.2011 10:08  
3, 4 latka i nie mowi?
Jezeli lekarze i specjalisci nie stwierdzili u dziecka innych przyczyn, slabo lub bardzo slabo rozwijajacej sie mowy, to jest to "tylko" opozniony rozwoj mowy - tak mi mowiono.

Ale i tak sie bardzo denerwuje i martwie, bo przeciez ile mozna czekac? Rowiesnicy dziecka w przedszkolu mowia doskonale a moj malutki....jeszcze tak sobie :(....powoli, bardzo powoli, a tu pierwsza klasa na niego czeka i to niestety w wieku 6 lat :(
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 03.04.2011 19:57  
Odp:3, 4 latka i nie mowi?
To tak samo jak w naszym przypadku,mam się cieszyć,że córcia tylko nie mówi.Na zajęciach u pani siedzi sama,ale nie dostajemy konkretnych ćwiczeń do domu.Mam z nią rozmawiać i tyle.

Mam pytanko od kiedy zauważyłaś u synka konkretne postępy,bo u nas to na razie głoskowanie-obecnie nio nie no...

Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Ana 03.04.2011 21:29  
do Anny
Okolo 4 urodzin ruszylo i powoli, powoli cos sie dzieje, teraz ma 4 i pol.

wyślij odpowiedź

Autor: Kasia 03.04.2011 22:10  
3 latka nie mówi
Witam, Ja też zauważam malutkie postępy u mojego synka ale to jest jeszcze bardzo daleko do normalności! ćwiczymy i zaczynam wierzyć, że to da jakis efekt bo innych możliwości nie ma;-)Boję sie przedszkola a ma isc od września nie wiem jak to będzie. Ale może do września jeszcze chociaz troszkę sie rozkreci;-) pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za nasze dzieciaczki
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 04.04.2011 15:41  
do Anny i Kasi
My też ćwiczymy,robimy co możemy i nie tracimy nadziei,że mała się rozkręci.
wyślij odpowiedź

Autor: kasia w 05.04.2011 14:54  
3,2 też prawie nie mówi
moja córka ma 3,2 latka i mówi tylko mama,tata,nie,niewiem.Byliśmy u logopedy ale nic to nie pomaga.Córka od miesiąca bierze Notropil 2/2ml i Crystal mind.Gada po swojemu i tyle poprawy niema
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 05.04.2011 17:54  
do kasi w
Pani Kasiu,
czy Pani córka zaczęła mówić po swojemu podczas wizyt u logopedy,czy zrobiła to sama z siebie.
Moja córka ma prawie trzy latka,na terapii logopedycznej połączonej z terapią zajęciową zaczęła mówić po swojemu.Poza tym dużo kontaktuje się z nami na migi.
A teraz jeszcze chcą nas się pozbyć z tych terapii,ponieważ moja córeczka "tylko" nie mówi.
POzdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: karolina 05.04.2011 20:40  
od karoliny
Drodzy rodzice Przeczytałam wszystkie wypowiedzi i zauważyłam że większość państwa opisuje dzieci które są bardzo sprawne fizycznie i manualnie .Może to tak właśnie jest że jeden układ rozwija się słabiej na rzecz drugiego. dodam że mój syn też nic nie mówi ma 2/8 ale swoje łóżko skręcił sam posłurując się wkrętarką.Mam nadzieje że nasze pociechy zaraz sie rozgadają a nam spadnie kamieńz serca .Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: kasia w 06.04.2011 17:17  
do anny kowalskiej
pani Aniu,wizyty u logopedy(prywatne 4razy w tyg 1 godz) nic nie dały,córka chodziła na zajęcia,ale brak rezultatów,po pół roku zrezygnowałam i poszłam do neurologa,dostała leki i zaczeła więcaj (mówić) ale po swojemu,nadal oprocz paru słów mowa jest niezrozumiała
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 07.04.2011 10:27  
do karoliny
Powiem Pani szczerze,że też nad tym myślałam,że mała nie ma czasu na mowę,zbyt pochłania ją wszystko naokoło.Jest bardzo żywa i ruchliwa,sprawna fizycznie i manualnie.
Mam nadzieję,że za jakiś czas będziemy wspominać nasze wpisy i słuchać jak szkraby gadulą.
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 07.04.2011 13:55  
Odp:do karoliny
Witam !Jako rodzice(czytaj:MATKI) pragniemy,aby nasze dzieci mówiły wcześnie i najlepiej od razu całymi zdaniami !(też tak miałam),ale niestety pewnych rzeczy nie "przeskoczymy" i musimy czekać na rozgadanie naszych dzieci ! Jednak,kiedy już zaczną mówić to wierzcie mi ! nieraz zatęsknicie za tym czasem,gdy były Cicho !!!! Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 07.04.2011 19:23  
:-)))
Takie forum to naprawdę wsparcie dla rodziców-wierzcie mi lub nie ale czuję się lepiej,móc się wygadać od czasu do czasu.Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 08.04.2011 20:29  
miganie
Czy spotkałyście się drogie mamy z tym,że wasze dzieci nie mogąc powiedzieć co chcą,pokazują na migi?
Ja pierwszy raz spotkałam się z tym u mojej córki,nie mogę udawać,że nie wiem o co jej chodzi bo ona to bardzo obrazowo pokazuje!
wyślij odpowiedź

Autor: mama 12.04.2011 10:03  
"miganie"
Pani Aniu, ma Pani zapewne na myśli język gestów (chyba nie migowy). Szczególnie u dzieci, które mają opóźniony rozwój mowy język gestów jest dobrze rozwinięty. To bardzo uroczy i bardzo prawidłowy etap w rozwoju. Spotkałam się z tym u mojej siostrzenicy. Myślę, że robi Pani dobrze, że nie udaje, że nie wie czego mała chce. Jeżeli przekaz dziecka jest bardzo czytelny, to należy dziecku pokazać, że to rozumiemy. Gdy dziecko pokazuje, że np. chce umyć ząbki wówczas można dodać werbalnie: aha, rozumiem, chcesz umyć ząbki. Pozdrawiam Panią.
wyślij odpowiedź

Autor: mama m 13.04.2011 14:10  
mowa 3,5 latki
Czy częste powtarzanie wyrazów, zdań i zwrotów przez dziecko 3,5 letnie ( dziewczynka) wskazuje na cechę autyzmu jakim jest echolalia???
Czy wpływ leku przeciwpadaczkowego może powodować taką mowę? Pomóżcie i poradzcie co robić?
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 13.04.2011 14:36  
Odp:"miganie"
Tak miałam na myśli język gestów hihihi!Dziękuję za dobrą radę-pozdrawiam!!!
wyślij odpowiedź

Autor: mama 13.04.2011 22:30  
Odp:mowa 3,5 latki
Tak proszę Pani częste powtarzanie wyrazów, zdań i zwrotów to echolalia i jest to cecha autyzmu. Jednak o nim nie przesądza. Do końca 3 r.ż. może występować u dzieci. Proszę się zastanowić nad innymi sferami rozwoju dziecka (społecznym, poznawczym), jak jest z mową bierną, tzn. czy mała rozumie mowę, czy stosuje się do poleceń, czy jest chętna do współpracy, jak wygląda jej zabawa, czy jest ciekawa świata. Jeżeli tu jest wszystko ok., to uważam, że DOBRY logopeda wystarczy. Natomiast w przeciwnym razie należy zbadać dziecko w kierunku autyzmu wczesnodziecięcego. Nie wiem, czy lek może powodować taką mowę. O to należy spytać lekarza. Wiem jednak, że dzieci z zaburzeniami rozwoju ze spektrum autyzmu często mają epilepsję.
Życzę pomyślnego rozwiązania problemu.
wyślij odpowiedź

Autor: Ryśka 17.04.2011 22:11  
Już mówi
Pod koniec października szukałam tu pocieszenia i bałam się o mojego synka, bo nie mówił nic. A teraz? Codziennie do jego słownika dołączają 2-3 słowa. Myślę, że po prostu przyszedł jego czas worek się otworzył :) Dziewczyny! (i nie tylko) Bądźcie cierpliwe i stymulujcie swoje dzieci. Jeśli są zdrowe to będą mówiły. Trzymam kciuki za Was i Wasze dzieciaki.
wyślij odpowiedź

Autor: anna 18.04.2011 21:48  
nie mowi 3 latek
witam.zdecydowałam do was dołaczyc.moj synek w lutym skonczył 3 latka i nie mowi.czasami powtorzy za mna mama,tata,baba,i powtarza niektore literki a,b,c,d itd.chodzimy do logopedy ae ona karze czekac az samo sie ruszy,nadmienie ze uczeszcza do przedszkola.prosze o porade co dalej mam robic.pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 18.04.2011 22:19  
Odp:nie mowi 3 latek
Witam ! Przedewszystkim spokojnie i nic na siłę ! Natomiast dużo do niego mówić,czytać,śpiewać(lub włączać piosenki z płyt ),wykonywać zalecone ćwiczenia. Cierpliwości i powodzenia !
wyślij odpowiedź

Autor: anna kowalska 23.04.2011 16:39  
do Ryśki
czy synek chodzi do przedszkola?
wyślij odpowiedź

Autor: gość 28.04.2011 14:00  
Na co czekać?
Jak słyszę rady dla rodziców dzieci ponad 3 letnich żeby spokojnie czekać, to mnie krew zalewa!
Nie słuchajcie takich bzdur! Nie czekać a działać: oprócz logopedy, neurolog, psycholog, badanie słuchu, laryngolog, diagnoza SI. Czasem za późnio okazuje się, że coś jest nie tak. Nie traćcie czasu!! Mówię, to z własnego doświadczenia.
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 28.04.2011 19:30  
Odp:Na co czekać?.gość
To przykre,że pani dziecko to spotkało,ale takie "niemówienie"nie zawsze jest powodem do wszczynania alarmu.Odniosę się do wpisu anny z 18.bm.Dziecko chodzi na zajęcia logopedyczne i w przedszkolu. Chyba logopeda,widując regularnie dziecko sam może coś zasugerować.Natomiast teraz dostać się do specjalisty w krótki terminie graniczy z cudem !
wyślij odpowiedź

Autor: zbuntowana 28.04.2011 20:58  
na co czekać?
W przypadku mojego dziecka robiłam badania,mała ma trzy lata nie mówi-tzn.wymawia sylaby ale nie tworzy słów ani zdań.Miała robione badania i co?nic z tego nie wyszło,jest na szczęście zdrowa,chodziłyśmy na terapię do marca tego roku,ale że tak powiem niegrzecznie pozbyto się nas.mamy czekać tak nam powiedział specjalista jeden z drugim.dziecko jest zdrowe i do niczego nie można się przyczepić,odkąd mała ma przerwę w terapii zaczyna sylabizować i odblokowuje się,po prostu czasem czekanie to jedyne wyjście.
wyślij odpowiedź

Autor: Ryśka 30.04.2011 21:44  
Odp:do Ryśki
Idzie od września. A dlaczego pytasz?
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 02.05.2011 17:14  
do Ryśki
Moja córka póki co nie chodzi do przedszkola,dlatego zastanawiałam się czy Twój synek pod wpływem przedszkola ruszył z mową czy po prostu przyszedł jego czas!
wyślij odpowiedź

Autor: Ryśka 02.05.2011 20:57  
Odp:do Ryśki
Maks zaczął mówić jakieś 3 tygodnie temu (ma 2,5 roku). Nie mówił nic (nawet po swojemu), a na prośby, że by coś powtórzył reagował mega-wścieklizną. Już byłam umówiona do gabinetu psychologa, gdy pewnego dnia spojrzał na kapselek od butelki i powiedział "kółko". Od tego dnia w słowniku ma już jakieś 60 słów. Aha nadmienię jeszcze, że literuje wyrazy. Nie wiem jak się tych literek nauczył, ale nie umie tylko R... Powtarza wszystko. A dziś na pytanie jakie zwierzę ma długi język odpowiedział "kamelemon" :) Trzymam mocno kciuki za Twoją córcię. Oby u niej ten worek też się otworzył jak najszybciej :)
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kowalska 03.05.2011 20:01  
do Ryśki
Dziękuję trzymaj za nas kciuki,moja Sancia obecnie sylabizuje i posługuje się końcówkami wyrazów.Czasem coś powtórzy,mam nadzieję,że też się otworzy.
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: annna z 08.05.2011 19:54  
anna
moj trzylatek tez nie mowi .w srode jedziemy do dobrej logopedy do gdyni ,zobaczymy co powie
wyślij odpowiedź

Autor: anna kowalska 10.05.2011 16:40  
do anny z
Mam prośbę,możesz napisać co Ci powie ten logopeda w Gdyni?
Mieszkam również na Pomorzu-niedaleko Gdyni.
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: malgol 12.05.2011 18:16  
nowa
witajcie!jestem tu nowa,moj synek w sierpniu skonczy 4 lata.Jego mowa jest slaba,tzn.mowi:mama tata baba itd.zasob slow to okolo 30.chodzimy do logopedy,psychologa,audiologa,laryngologa,neurologa...od stycznia maly chodzi do przedszkola.mial robione badanie sluchu i wyszedl niedosluch przewodzeniowy,ale nasza p.audiolog badala go tymponometrem i sluch sie poprawil.teraz czekamy w kolejce do wyciecia trzeciego migdalka bo byc moze to on przyciska trabki sluchowe???!!!p.dyrektor przedszkola wyslala nas do poradni azeby dostal opinie od specjalistow na wczesne wspomaganie rozwoju(zaznaczam jednak ze jest zdrowym dzieckiem bez uposledzenia,poprostu jest opozniony rozwoj mowy)i sugerowala zeby malego przeniesc do grupy integracyjnej...my jednak na to sie nie zgodzimy poniewaz to zdaniem p.psycholog nie jest konieczne.Ale nakrecilam,co?pozdrawiam i prosze co wy o tym myslicie?a moze ktos mial podobny przypadek?;)
wyślij odpowiedź

Autor: maja 12.05.2011 21:17  
wczesne wspomaganie rozwoju
Ta opinia od specjalistów pozwoli dyrekcji przedszkola na uzyskanie dodatkowego czasu pracy dla logopedy/który mam nadzieje pracuje w przedszkolu/ na pracę tylko z pani dzieckiem, więc chyba warto.
wyślij odpowiedź

Autor: malgol 14.05.2011 07:37  
synek bez tej opinii też ma w przedszkolu logopedę.dodatkowo jeszcze jeździmy też do innego logopedy i psychologa(tylko psycholog bardziej pracuje ze mną,tzn.radzi mi jak postępować z dzieckiem które nie mogąc sie wypowiedzieć jest troszkę nerwowe)pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 16.05.2011 11:24  
zapytanie
Jeżeli dziecko nawiązuje kontakt wzrokowy z otoczeniem, ale nie zawsze odpowiada na zadawane pytanie i zwykle powtarza wyrazy i zadane mu pytania może świadczyć o autyżmie?
zazanaczam, że dziecko ma 3,5 roku.
dziecko nie izoluje się od innych, w przedszkolu Pani mówi, że zachowuje się odpowiednio, ale ja mam wrażenie,że coś jest nie tak. W przedszkolu wykonuje polecenia wychowawcy, natomiast w domu nie reaguje na polecenia, powtarza i nie zawsze udziela odpowiedzi na zadane pytania! proszę o pomoc? CZy to może być autyzm?
wyślij odpowiedź

Autor: francia 16.05.2011 13:47  
do mamy
Moim zdaniem pani dziecko nie ma autyzmu,a nie udziela odpowiedzi w domu z czystej przekory.Wydaje mi się,że wychowawca w przedszkolu zwrócił uwagę gdyby było coś nie tak.
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: gosia 03.06.2011 19:00  
witaj mam ten sam problem z swoim synem... powiedz mi co u Ciebie, jak rozwój dziecka
wyślij odpowiedź

Autor: annna z 14.06.2011 08:29  
zaczyna mówic
moj synek ma 3,5roku i zaczyna mówic,zadziwia mnie,ostatnio powiedział daj pic,mama,tata,baba,serce,sam,dom,kołko i pare innych.mysle ze poprostu przyszedł na niego juz czas i sie powoli odblokowuje:)
wyślij odpowiedź

Autor: agnieszka arendt 18.06.2011 07:19  
problem z moja corcia
hej. siedze i czytam z uwaga wasze problemy oraz wszystkie rady. za 3 dni ide na badanie z moim dzieckiem poniewaz corcia ma skonczone 3 latka i nie chce mowic. jest inteligentna, sprytna i bardzo aktywna. od roku czasu chodzi do przedszkola ,ale kontakt z dziecmi nie daje poprawy w mowieniu. tak samo bardzo sie martwie poniewaz tak jak i wy jestem mama i chce by juz mowila. mieszkam w norwegii i powiem wam jedno dziewczyny ....wszystko to robimy z milosci do naszych dzieci....pamietajcie im wiecej czasu im poswiecimy teraz tym pozniej beda lepsze efekty. nie lekcewazmy tego problemu. dam znac co powiedzial lekarz .glowy do gory ....
wyślij odpowiedź

Autor: Solis 01.07.2011 12:04  
Córcia 3 letnia nie mówi
Jestem na tym forum już któryś raz, a wreszcie postanowiłąm i ja napisać. Moja córcia skończyła właśnie 3 latka i też nie mówi, a raczej mówi mało: mama, tata, baba, dada, papa, daj, ojś (choć), idzi (idź), dzik, łoło (jajo), jala (lala), bułw (żółw), Mni (Moni), Neni (Beni), Mimi (o sobie, bo tak ja nazywalismy jak była mała), bu (bułka, bul bul (na kąpiel) i pewnie jeszcze kilka słów plus troche po swojemu po swojemu typu nana (zebra).
Chodzi od wrzesnia do przedszkola i myslałam, że tam się rozgada, ale nici z tego :( Zaczełam sie juz tym stresować rok temu i w miedzy czasie byliśmy u psychologa (która wydała opinie, że niby wszystko dobrze, ale opinia jest tak nijaka, że idziemy do kolejnego psychologa do Intytutu. Poza tym miała badanie sluchu i wszystko ok, jest pod opieką neurologa i też on twierdzi, że wszystko ok. Mowa bierna jest jak najbardziej w porzadku. Rozumie wszystko. Rozwija sie dobrze, tylko to mówienie spędza nam sen z powiek :( Od września zaczynamy terapie logopedyczna 2x w tygodniu, a wcześniej jeszcze wizyta u psychologa i diagnoza SI (integracja sensoryczna). WIerze całym sercem, że sie rozkręci i staram sie jak moge pomagać jej w tym.
wyślij odpowiedź

Autor: monia 20.07.2011 11:21  
Synek mówi
Witam. Mój synek właśnie skończył 2,5 roku. Bardzo długo nie mówił, nie wypowiadał żadnego słowa typu mama czy tata. Dosłownie żadnego. Poproszony o powtórzenie jakiegoś słowa, patrzył się na mnie jakby nie rozumiał o co go proszę. Kiedy skończył 2 lata poszłam z nim do logopedy. Dostaliśmy zestaw ćwiczeń które powtarzaliśmy każdego dnia. Dostaliśmy też termin &#8222;na poprawę&#8221; - 3 miesiące. Przez te 3 miesiące nic się nie działo, aż tu nagle pewnego dnia synek powiedział &#8222;SAMOLOT LECI&#8221;. Od tamtej chwili minęło zaledwie 1,5 miesiąca, a synek mówi już 3-4 wyrazowymi zdaniami. Jego zasób słów jest przeogromny i ciągle się powiększa.
Denerwowało mnie stwierdzenie, że mam być cierpliwa, że zacznie kiedyś mówić. Kilka osób dziwiło się że poszłam z dwulatkiem do logopedy, że to za wcześnie.
Ja jednak uważam, że lepiej wcześniej sprawdzić i pomóc, niż później żałować że się tego nie zrobiło na czas.
Pozdrawiam wszystkich rodziców i życzę dużo cierpliwości.
wyślij odpowiedź

Autor: gość 01.09.2011 12:55  
PISZECIE NIEPOPRAWNIE, CHAOTYCZNIE Z BŁĘDAMI !!!
PISZECIE NIEPOPRAWNIE, CHAOTYCZNIE, Z BŁĘDAMI!!! Może w tym tkwi problem? Jak można pisać: "przeczkole, po tem, bele czego" ? Wyluzujcie ludzie. Najpierw sami się nauczcie mówić.
wyślij odpowiedź

Autor: gość 01.09.2011 13:00  
.."Mimi (o sobie, bo tak ja nazywalismy jak była mała).."
Jak można do człowieka, małego dziecka zwracać się Mimi???????????!!!!!!!! To dziecko nie miało nadanego imienia? Panią dziwi że dziecko potrafi powiedzieć tylko: :idzi (idź), dzik, łoło (jajo), jala (lala), bułw (żółw), Mni (Moni), Neni (Beni), Mimi (o sobie, bo tak ja nazywalismy jak była mała), bu (bułka, bul bul (na kąpiel' Mnie to nie dziwi. Jak nauczyliście tak mówi!
wyślij odpowiedź

Autor: gość 01.09.2011 13:14  
Ćiaćkanie
Od samego początku od niemowlaka mówiłam do dziecka jak do człowieka. Po prostu po ludzku. Pieszczotliwie i słodko to prawda ale po ludzku! Coś typu: "Choć do mamusi. Wezmę cię na ręce i napijesz się mleczka. Poleżymy sobie razem. Dobrze kochanie?" Nie mogę pojąć jak można do dziecka mówić jakby się postradało rozum. Byłam raz świadkiem jak pewna babcia na placu zabaw mówila do dużej 2-3 letniej wnusi mniej więcej tak: " Lala! Lala oć baby. Lala ciuciu i piciu." I tak w kółko i na każdy temat. Bredziła aż uszy więdły.
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia H 02.09.2011 21:45  
Pytanko
Witam serdecznie wszystkie mamy mam do was takie nurtujace mnie pytanie mój synek w styczniu bedzie miał 3 latka i bardzo mało mówi mama baba tego ten na auto woła brum brum brum a na psa chał chał na picie pokazuje palcem nie woła na nocnik tylko nosi pampersy jeszcze i w dodatku straszny z niego buntownik jak mu czegos nie chce dac to odrazu rzuca sie na ziemie i obojetnie czy to jest podwórko czy sklep zawsze jest tak samo. Czesto ma napady placzy bez powodu zeby cos na mnie wymusic. Na podworku tez nie umie sie zachowac bije dzieci wszystko im zabiera sypie piaskiem itp co mam robic prosze o rade
wyślij odpowiedź

Autor: marta mazur 04.10.2011 20:10  
w radomiu jest dobra oieka w spitalu psychiatrycznym proszę się skontaktowas z panią psychiatrą panią ewą tel 609182292 pani ewa tes umawia do poradni austycznej w radomiu ta poradnia jest proszę się umuwisz bo może pani dziecko ma ałtyzm
wyślij odpowiedź

Autor: monika mazur 04.10.2011 20:15  
proszę się skontaktowas pania psychiatrą panią ewą tel 609182292
wyślij odpowiedź

Autor: marzena 05.10.2011 10:58  
Witam serdecznie.Mam córeczkę w wieku 3 lat od września posłałam ją do przedszkola. w domu jest radosną dziewczynką dużo mówi natomias w przedszkolu nie odzywa się nie bierze udzału w zabawach nie rozmawia. Prosze o poradę jak mam dalej posępować
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 11.10.2011 08:31  
Kuba 8 lat i nie mówi !!
Jak tak czytam to aż się płakać chce ile tych dzieci jest z problemem..mój syn ma już 8 lat i nie mówi powtarzał kl"0",teraz jest w kl 1 i co dalej?
logopeda,psycholog,pedagog..i nic !! Badanie EEG nic nie wykazało choć teraz zrobie go prywatnie, nie słuchajcie lekarzy że to blokada,że ustąpi ja to od lat 6 słyszę bo Kuba miał 3 jak zaczełam chodzić po lekarzach i skończyło się na szkole integracyjnej-orzeczenia nie ma więc ile musiałam się wykłócić by przyjeli mojego syna-masakra! usiąść i płakać a i tak pomocy znikąd.Diagnozy nie ma dlaczego nie mówi a te podstawy (mama ,tata,baba - to 2 latek mówi)
My matki musimy walczyć o swe dzieci.Powodzenia każdej z was życzę i sobie!!
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: M.M. 11.10.2011 23:11  
Mamy nie czekajcie!!!
Od roku codziennie tu zaglądam i wreszcie muszę napisać jak było i jest z moim synkiem.
Teraz ma 3,5 roku i mówi praktycznie wszystko, czasami niewyraźnie a czasami super my rozumiemy go świetnie,znajomi trochę gorzej ale można swobodnie pogadać nawet przez telefon.
jeszcze rok temu nie mówił nic tylko mama. Na szczęście trafiłam na dobrego lekarza (z ogromnym doświadczeniem) który nam pomógł. pierwsze co to zapytał jak było po porodzie i czy mały miał żółtaczkę. (poród przebiegł ok. 10 punktów żadnych powikłań a żółtaczka była i lampy. Nasz lekarz minę miał nietęga i kazał zrobić małemu kilka badań: pasożyty, lamblie toksoplazmoze i cytomegalię.wszystko wyszło ok oprócz cytomegalii która wyszła dość wysoka. Nie była to cytomegalia wrodzona (ja zrobiłam badania i były ujemne prawdopodobnie został zarażony na sali porodowej ale już tego nie dociekaliśmy ) leczyliśmy się przez 1,5 miesiąca dość popularnym lekiem przeciwwirusowym i wirus całkowicie zanikł. Synek przez ten czas bierze dwa leki i jeden sprowadzany z Anglii i poprawa jest niesamowita. Przez 2,5 roku mały prawie nie chorował więc do lekarza chodziliśmy sporadycznie i kiedy pytałam czy to normalne że nie mówi to słyszałam że chłopcy tak mają. (czysta głupota) Dodam że synek wszystko rozumiał ale nie umiał powiedzieć, pokazywał na migi, brał za rękę i pokazywał co chce. Powtarzał tylko sylaby ale nie składał ich w wyraz.Teraz sam wymyśla historyjki i opowiada albo coś sobie śpiewa. od września poszedł do przedszkola i codziennie zasób słów jest większy. Drogie Mamy NIE!!! czekajcie Szkoda czasu.
Czym mniejsze dziecko tym szybciej nadrobi zaległości jeśli ma 2 lata i nic nie mówi zgłoście się do dobrego neurologa (jak nie do jednego to do 5 może chociaż jeden pomoże waszemu dziecku).
Jeśli komuś pomógł mój wpis i chciałby się dowiedzieć czegoś więcej bo to był tylko szybki skrót to chętnie odpowiem na @-maile tylko proszę podać adres.
Pozdrawiam M.M.
wyślij odpowiedź

Autor: Mama Ewelinka 11.10.2011 23:13  
Odp:Pytanko
Kasiu H. jestem mamą bliźniaczek, mają 3-latka i mówią dokładnie jak twój synek. Problem z papersami rozwiązałam zdejmując im pampersa i nieustanie sadzając ich na sedesik. Efekt: dom miałam cały zasikany ale po 8 dniach załapały i teraz jest ok.Jeśli chodi o ich bunt to przerabiałam go troche wcześniej bo jak miały ponad 2 latka, w tym okresie byłam stanowcza ale musiałam też okazać dużo więcej zainteresowania w zabawie i maksymalnie dużą ilość miłości. Dałam rade.
wyślij odpowiedź

Autor: Mama Ewelinka 11.10.2011 23:28  
Odp:Mamy nie czekajcie!!!
Droga M.M jestem jak najbardziej zainteresowana twoją pomocą a w szczególności namiarem do tego specjalisty. Muszę też napisać że byłam u specjalisty, logopedy chodziłam z dzewczynami przez trzy miesiące i było tylko gorzej, były bardzo zdenerwowane a każda lekcja czy to w gabinecie czy to w domu z mną kończyła się straszną złościa i stsznym płaczem. Teraz dziewdzyny chodzą do przedszkola i widze żetrochę się ruszyło(zaczeły mówić tylko jedną sylabe ze słowa). Mój email: ewelina.chrabalowska@gmail.com
wyślij odpowiedź

Autor: kasia r 12.10.2011 23:43  
moj 3 latek ....
Witam mój synek Oliwierek skończyl 10 pażdziernika 3 latka :) nie robi zdań mowi pojedyńcze wyrazy jak pokazujemy palcem np,banan, klucz itp to powtarza ale niewyraznie w przedszkolu był 2dni na 3 dzien wogole nie chcial wejsc (w jeden dzień przez 5 godzin płakał tyle ile był) panie przedszkolanki mi nie pwoiedziałay ze palkal tylko dziewczynki starsze powtórzy lubi ukaldac drewniane ukaldanki najbardziej go lubi autka i resorakow am duzo i ciagle je układa przestawia lkubi bawic się z dziecmi liczby do 10 alfabet po mnie i rzeczy z alfabetu ale zdania nie zrobi tez kazda mama mi mwoila ze przyjdzie czas będzie mówił duzo cyztam mu bajek kaze mu powtarzac nie oglada bajek z agresorami tak jak inne dzieci co widze staram sie pusczac mu takie żebyu nie było przemocy poprosiłam panią doktor o skierowanie do logopedy ale jeszcez nie byłam jestem w 8 miesiacu ciazy mąz jest za granica wraca na weekendy do domu a na tesciowa nie mam co liczyc bo jak zawioze go do teściowej to ta od razu bajki mu włancza a zawsze jej mwóie zeby nie wlanczała nei wiem sama co mam robic plakac mi sie chce
wyślij odpowiedź

Autor: namaah4 10.11.2011 08:57  
Odp:iza
O skierowanie można poprosić pediatre. Jeśli bedzie próbował zbyć można zażądać.
wyślij odpowiedź

Autor: maja 12.11.2011 12:38  
opóźniony rozwój mowy
Kochane mamy podziwiam was za cierpliwość jaką wykazujecie przy waszych dzieciach i tak trzymać.Macie rację, że im wcześniej zacznie się terapię tym lepiej, tym większe prawdopodobieństwo, że jak dziecko rozpocznie edukację szkolną w I klasie to jego rozwój nowy będzie ukończony.Różne są przyczyny opóźnionego rozwoju mowy/częściej zdarzają się u chłopców niż u dziewczynek/,najczęstszą przyczyną jest niedojrzałość układu nerwowego. Dziecko wszystko rozumie ale następuje blokada w przekazywaniu impulsów do narządów mowy i dziecko tego nie wypowie co ma na myśli.Jest to dość powszechny problem i trzeba ćwiczyć z logopedą by przygotować narządy mowy dziecka do prawidłowej artykulacji i stymulować każde zmysły nie tylko mowę.Ważna jest diagnoza bo jak się wie dlaczego dziecko nie mówi to można zacząć właściwą pracę. powodzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: 0158 12.11.2011 14:51  
zaczyna mówic
Witajcie.Moj synek ma juz prawie 4 latka i dopiero teraz jego mowa rusza.Bylismy u nerologa i stwierdziła,ze jest ok,dała lek neotroopil i wiecie co niewiem czy działa ten lek czy on poprostu sam z siebie zaczyna wypowiadac pojedyncze słowka czasami zdarzy sie krotkie zdanie.Ale jestem juz dobrej mysli.pozdrawiam was wszystkie mamy:)
wyślij odpowiedź

Autor: Alicja 25.11.2011 09:10  
nootropil c.d
witam was kochane nawet nie zdajecie sobie sprawy jak dobrze że na was trafiłam bo już człowiek od zmysłów odchodzi kiedy wydaje mu się że jest sam z problemem a tu się okazuje że jest nas cała masa. Mój synek ma 3 latka od września chodzi do przedszkola i mówi tylko chodź, dać, mama i to nie mam pewności czy świadomie. Jesteśmy pod opieką psychologa ale poszukiwania lekarza trwały długo ponieważ rok temu na 15 minutowej wizycie pani doktor od razu rzucila haslo autyzm - niewiarygodne to bylo dla mnie jak expresowo postawila diagnoze no ale stres został dzisiaj po rocznych zwiedzaniach gabinetow lekarskich stoimy na hasle afazja mowy neurolog przepisala mu nootropil ale teraz tak maz twierdzi zeby nie podawac dziecku, logopeda w przedszkolu tak samo wiec co robic ? wiadomo zaszkodzic nie chce pomoc nie wiem czy to pomoze bo chyba jedynie cwiczenia lgopedyczne cos dadza najlepiej i przedszkole ktore uwielbia.
wyślij odpowiedź

Autor: goska 25.11.2011 11:01  
Odp:nootropil c.d
witam pania alicje .niechce pani ani doradzic ani rozradzic ale ten lek nootropil to wcale nie dziala tak jak bysmy chcieli.wiem bo moj synek 5 lat tez mało co mowi i stosuje go juz ok 3 lat i poprawy niema i pani neurolog nam go odstawiła i jedyne lekarstwo to logopeda. stwierdzam na swoim dziecku...
wyślij odpowiedź

Autor: Monika K 01.12.2011 21:05  
Oskar 4 lata i nie mówi
Witam.To prawda co pisze Alicja.Nawet nie zdajecie ...........Też się borykam z tym samym problemem co wy.Moj synek skonczył cztery latka i mało co mówi.Wszysty powtarzali,że jak pójdzie do przedszkola to zacznie mowić albo słowa pani neurolog do ktorej chodziliśmy on ma jeszcze czas i tak nam powtarzała z roku na rok.Gdy oskarek skończył dwa lata jeździliśmy po lekarzach i robiliśmy wszystkie badania.Wszystko jest o.k nawet pani psycholog w zasadzie piąta z koleji bo tyle ich było powiedziała że nas synek jest rozwiniety jak szejścio latek jeśli chodzi o nie ktore zadania.Do logopedy jeżdzi dwa razy w tygodniu od drugiego roku zycia.Zmieniliśmy mu przedszkole na integracyjne by miał mozliwość nauki z panią logopeda i pania psycholog i nic zaczoł łoczyć zdania ale to nie jest mowa chłopca który ma cztery lata tylko dwa i pół.I tak naprawde to nie wiem co dalej robic i jak mu pomuc.
wyślij odpowiedź

Autor: H. 11.12.2011 15:45  
Witam,

Dopiero ok. 7 roku życia u dziecka zostaje ukończony proces rozwoju mowy.

Pozdrawiam cieplutko wszystkie zmartwione mamy i zycze nam wszyskim duzo sily i cierpliwosci :)

wyślij odpowiedź

Autor: Ania Full 12.12.2011 19:08  
Witam serdecznie.
Mam ten sam problem co wy...moj synek skonczyl w sierpniu 5 lat. I do sierpnia mowil malo,mama,tata,papa takie slowka jak roczniaka. Od wrzesnia jest tak ogromny postep ze czasami nie moge uwierzyc jak on ladnie mowi. Od dwoch miesiecy zaczal powtarzac slowa,fak faktem niektore pieknie czysto niektore troszke nie zrozumiale. Pieknie wymawia R. Jezdzimy do logopedy,bardzo dobrego logopedy i byc moze jej zasluga a byc moze "nadszedl jego czas" Teraz synek ma malego braciszka i ma do kogo mowic.Dominik jest bardzo wstydliwym chlopcem,lecz nigdy nie mial problemow w kontaktach w przedszkolu,lecz gdy zaczal mowic,rowniez w przedszkolu sie otworzyl.Takze zycze cierpliwosci i wytrwalosci.
wyślij odpowiedź

Autor: Alicja 01.01.2012 23:26  
cd
chwale dzien w którym was znalazłam bo nic chyba lepiej nie działa na załamanego rodzica jak wsparcie ludzi który borykają się z podobymi problemami chociaż wolałabym was poznawac w innych okolicznosciach :)

ja wkoncu nie zdecydowalam sie na notropil ale zastosowalam u synka kuracje oczyszczajaca (pije sie okolo 30 ml mieszanki oliwy soku z cytryny i aloesu) po 3 dniach maly zaczol tak powtarzac wszystko ze mozna bylo zwariowac :)

no ale radosc trwala chwile widze ze sie powoli znudzil i juz nie mowi tak chetnie wiec powrot do punktu wyjscia

powiedzcie mi kochane mamusie cos bardzo waznego jak wasze dzieci nie mowia lub m,alutko to jaki macie z nimi kontakt ? u mnie ciezko sie dogadac z kuba on pokaze co chce itd ale oceniam kontakt na oporny a jak mu cos nie pasuje to bunt na calego i nerwy od razu

zastanawiam sie na ile ma blokade np ze stresu bo tak tez sie zdarza a przyznam szczerze ze juz wolalabym to niz cholerny autyzm :(
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Balicka 04.01.2012 15:19  
Ani synek
Moj synek skonczyl 3 latka i mowil tylko pare slowek.Jak mial ok roku zaczal mowic mama, tata ,baba , koku- kotek i to tyle.Mieszkamy w UK i kazdy lekarz u ktorego bylismy kompletnie nas ignorowal mowiac ze jest ok , ze dobrze sie rozwija,i ze bedzie dwujezyczny i to spowalnia proces mowienia.Od paru miesiecy chodze z nim raz w tygodniu na grupe gdzie panie mowia do dzieci powoli i wyraznie , pokazuja rekami troche tak jak by dzieci byly gluche , sama nauczylam sie mowic do mojego synka troszke wolniej , patrzec na niego jak sie do niego zwracalam , mowic glosno alfabet itd za kazdym razem jak mowil jakas literke bije mu brawo i bardzo chwale.Taka praca z dzieckiem daje mi super satysfakcje bo widze efekty bardzo szybko. Synek zaczal mowic,powoli widzimy roznice.
wyślij odpowiedź

Autor: Izabelka 04.01.2012 22:38  
18 miesieczna dziewczynka nie mowi
jestem mama 18 miesiecznej dziewcyznki. Córka urodzona o czasie jednak rodzilam małą 50 godzin (to nie zart w tym 6h parcia) co zakończyło się cc. Dostala 8 pkt na 10. Od 4 mies rehabilitowana ze względu na wzmożone napiecie mięśniowe. (które wg. neurologa było skutkiem przetrzymanego porodu) .Zaczela chodzic w wieku 14 mies ale po intensywnej rehabilitacji. Obecnie ma 18 mies biega bawi się. Jednakze prawie nie mowi. W wieku 9-10 miesiecy powtarzala takie słowa jak : oko , baba, tata, kaka,bum(auto), pozniej jednak mówiła coraz mniej. Obecnie mowi tylko : papa (i macha reka) bum bum(auto) potrafi powiedziec: koko, au, kaka, gę(wyrazy dzwiekonasladowcze) i jakis miesiąc temu mówila jeszcze :aba (na psa) i oć(choć) ale obecnie przestala mowic te 2 słowa. Dziwne jest to ze nie zawsze powtórzy jak się ja prosi. Niewinem czy jest to jej wolna wola czy jest z nia cos nie tak. Nieraz jak się ją zapyta powiedz jak robi kura to powie a niekiedy mogłabym prosić 20 razy i nie powie nic. &#61516; Jest wesoła, lubi się bawić, przytulać utrzymuje konakt wzrokowy bardzo garnie się do innych dzieci ale niestety nie ma u nas złobka a u nas w rodzinie nie ma maluchów toteż całe dnie spedza z dorosłymi. Polecenia chyba rozumie jak poproszę: idż przynieś mamie zmiotkę to przyniesie z kuchni, ale czasem mogę prosić kilkadziesiąt razy żeby podała mi pieska i nic, Lubi oglądać książeczki dużo z mężem jej czytamy, pokazujemy, niechętnie za to dopasowuje kształty. Proszę o pomoc gdyż nie wiemy co robić czy powinniśmy udac się do psychologa lub logopedy???proszę o RADĘ
wyślij odpowiedź

Autor: Alicja 05.01.2012 14:42  
ehhh
Wg mnie jak masz jakiekolwiek wątpliwości to najlepiej od razu iść z tym do lekarza pediatra, psycholog, logopeda itd bo to napewno nie zaszkodzi a może przy okazji coś wyjaśnić i będziesz spokojniejsza.

U mnie teraz mały ma wirusa i choruje ale jak tylko stanie na nogi zamierzam odwiedzić wszystkich lekarzy jakich znajde aż trafie na tego który mi pomoże bo ciągle jestem w punkcie wyjścia .... a sił coraz mniej.

Kuba zaczoł powtarzać dołowieni wszystko jak papuga - ale tylko i wyłącznie powtarza nie używa sam tych zdań ani nei próbuje tylko po kimś powtórzy i tyle czyli rozmowa wyglada tak:
- dać ci ciastko ? - mama
- dać ci ciatko ? - kuba
i tak w koło :(

biorac pod uwage ze nie mowil ani slowa to powiedzmy ze sie ciesze z tego nawet postepu no ale nie widze zeby sie cos dalej z tym dzialo
do tego pani w przedszkolu mnie pociszyla tekstem ze kuba to moglby juz zaczac mowic !!!!

bez komentarza to pozostawie
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 05.01.2012 15:48  
re:
Gadanie ludzi jest okropne , szczegolnie te porownywania, `ten` mowi juz calymi zdaniami a twoj synek tylko` mama` napewno jest uposledzony, cofniety itd.My wtedy biegamy od lekarza do lekarza.Ja mojemu synkowi dalam spokoj..i mowi coraz wiecej.Ma 3 latka i gada raz po angielsku raz po polsku jest git!!! Oczywiscie, ze sie z mezem bardzo martwilismy o jego rozwoj ale tutaj w UK lekarze mowia ze dziecko musi miec spokoj, zeby do tego mowienia za bardzo go nie forsowac bo moze to wywolac skutki odwrotne.Nie bylismy ani razu u logopedy.Cierpliwosci drogie mamy!
wyślij odpowiedź

Autor: aga 05.01.2012 16:08  
g.... prawda
wyślij odpowiedź

Autor: Goska 07.02.2012 18:55  
Dzieci dwujezyczne
My tez mamy ten problem, nasz Konrad będzie miał 3 lata w marcu i tez praktycznie nie mówi, urodził się w 34 tyg. co kwalifikowało go jako wcześniaka zaczął chodzić jak miał ok. 15 miesięcy, rozwija się prawidłowo. My mieszkamy w USA. Wczoraj byliśmy u lekarza wszystko jest w porządku. Pediatra powiedział nam dosłownie żebyśmy zaczęli do niego mówić po angielsku co mnie bardzo zdziwiło. Dal nam 3 miesiące czasu, jeżeli mowa się nie rozwinie to oczywiście terapia u logopedy. Stwierdził ze dzieci dwujęzyczne trochę później mówią aczkolwiek są takie które mówią szybciej. No zobaczymy jak to będzie postępować dalej, zaznaczył tez żeby rozmawic z dzieckiem 30 min. dziennie nie dłużej ( u nas to jest 1,5 godziny dziennie, okazało się ze za długo) Wspomniał ze miał przypadki starszych dzieci które nie mówiły porostu z lenistwa. Polecił zapisanie dziecka do przedszkola bo jak powiedział jest to najlepsza terapia żeby dziecko się otworzyło.
wyślij odpowiedź

Autor: milena 08.02.2012 10:01  
wczesniak
moj syn urodzil sie w 30 tyg.w maju bedzie miec 4 lata i poza paroma wyrazami nic nie mowi wizyta dopiero w marcu co robic
wyślij odpowiedź

Autor: Logopeda 11.02.2012 19:07  
Odp:Dzieci dwujezyczne
O matko.Jestem logopedą i pierwszy raz słyszę o limicie czasu mówienia do dziecka.Do dziecka trzeba mówić jak najwięcej.Tylko pamiętajmy,że mówimy ładnie, poprawnie a nie pieszczotliwie.Trzeba jak najszybciej rozpocząć terapię u logopedy.Będzie on od początku budował język dziecka.Ten opóźniony rozwój mowy myślę, że jest spowodowany wcześniejszym porodem.Takie dzieci już na starcie mają słabsze możliwości rozwoju w pewnych sferach.Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
wyślij odpowiedź

Autor: mama przedszkolaka 11.02.2012 20:04  
Odp:Dzieci dwujezyczne
Absolutnie nie powinniście mówić do dziecka wyłącznie po angielsku. Mam siostrę w NYC i siostrzenicę, która od urodzenia miała do czynienia z językiem polskim i angielskim. Nie miała opóźnionej mowy. Dzisiaj ma 7 lat i świetnie posługuje się obydwoma językami, chociaż akcent ma amerykański:-). Dzieci w rodzinach dwujęzycznych mają świetną okazję do nauki dwóch języków jednocześnie. To, że synek ma opóźnioną mowę, to nie zmienia jego szczególnej sytuacji, nauczy się dwóch języków może troszkę później. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: piotrek 15.02.2012 23:46  
Ja zaczalem mowic po skonczenu 3 late
Witam,
A teraz opinia z innego punktu widzenia. Sam ponoc zaczalem mowic jakiekowliek wyrazy w wieku ponad 3 latek. Mama byla ze mna u jakiegos lekarza ktory tym sie nie przejal( rodzilem sie w 89). I np dzisiaj mam spore problemy w wyrazaniu tego co mysle, co czuje, w nazywaniu emocji.
Uwazam, iz powinniscie Panstwo jak najwiecej mowic do dzieci, czytac, opowiadac, nie bac sie trudnych tematow zwiazanych z uczuciamia, emocjami. Tylko w ten sposob Wasze dzieci nie beda tak aspoleczne jak ja .
Pozdrawiam serdecznie i zycze owocnej pracy z maluchai
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Saganowska 27.02.2012 22:00  
Odp:Mamy nie czekajcie!!!
Witam bardzo zaineteresował mnie pani post, mam podobne problemy z moim maluchem ktory ma juz 3 lata. Bylabym wdzieczna za wiecej informacji, bo bardzo chcialabym mu pomoc. Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: M.M. 28.02.2012 09:18  
Odp:Odp:Mamy nie czekajcie!!!
Witam Chętnie odpowiem na każde pytanie. Proszę podać swój E-mail. M.M.
wyślij odpowiedź

Autor: AR 06.03.2012 19:38  
2,7
Mój syn ma 2lata i 7 miesiecy. Do żłobka chodzi odkąd skończył 5 miesięcy. Jest bardzo mądry, wszystko rozumie i jest niezwykle sprawny fizycznie, ale tak jak wasze ma problemy z mową. Był już u psychologa,wszystko ok, i na badaniu słuchu BERA, też ok. U logopedy był, ale jest strasznie ruchliwy i nie za wiele mu to dało. Widzę jak stara się mówić, składać zdania, ale wszystko jakoś niewyraźnie, tak ze większość tylko ja rozumiem. Nie wiem jak mu pomóc? Ma swoj "komputer" i uwielbia uczyć się liter i cyfr. Powtarza je ale naprawdę cieżko to zrozumieć co powtarza, choć oczywiście naciska odpowiednie cyferki/literki kiedy trzeba, co znaczy że się uczy i rozumie. To mnie cieszy, ale chciałabym, żeby zaczął już mówić poprawnie a nie po swojemu.
Mój brat zaczął mówić z dnia na dzień w wieku 4 lat (wcześniej wszystko na migi) i wszyscy powtarzają, ze najwidoczniej to dziedziczne..sama nie wiem.
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 08.03.2012 08:13  
jak pomóc mojemu dziecku
mój synek ma 2 lata i 7 miesięcy i prawie nie mówi. Mówi mama, tata, bum, am, ma kilka swoich słów które próbuje wymówić ale je zmienia (f na "d"). Nie chce powtarzać. Nie wiem jak mam mu pomóc w nauce mowy. Czy czekać aż pójdzie do przedszkola? Poradźcie
wyślij odpowiedź

Autor: justyna mlynarska 12.03.2012 12:19  
kasia
moj syn ma 2,5 roku i dopiero co zaczyna mowic tagrze trzeba duzo ciczyc z takim dzieckiem duzo razy powtazac proste slowa a wkoncupowie sam syneknie dawno mowil na siebie ty zawsze sie go powtarza na ja i wkoncu mowi na siebie ja
wyślij odpowiedź

Autor: jadzia 12.03.2012 12:30  
Odp:Odp:Dzieci dwujezyczne
moj synek terz ma duzy problem z mowieniem ma 2,5 roku jak mu pomuc muwi zaledwie mama tata mam to ty mama nie ma tata nie ma ja mam itd....te naj prostrze slowa
wyślij odpowiedź

Autor: jadzia 12.03.2012 12:34  
Odp:Odp:Dzieci dwujezyczne
prosze o pomoc
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia 14.03.2012 23:14  
Mikołaj
Ja mama taki sam problem syn teraz skończy 3 lata i nic nie chce mówi tyle co powie mama byłam u neurologa i zapisał neotroopil i tak się zastanawiam bo piszecie że ten syrop pobudza możecie mi napisać jak bardzo
wyślij odpowiedź

Autor: katarzyna 15.03.2012 12:32  
Odp:Tomatis Poznań - metoda wspomagająca mówienie
Ja nie mam pieniędzy nawet na logopedę za 50 zł bo jak byłam raz z synkiem to potem tydzień jadłam suchy chleb. Więc co to za kwota 1800 zł to ja mam na 2 miesiące. Wiem że dla dziecka się robi dużo ale mnie osobiście nie stać na takie terapie. Logopeda bierze 50 zł a potem raz w tygodniu 30 zł i co ja mam zrobić? A tu jakieś kosmiczne maetody za kosmiczne pieniądze. U nas trzeba czekać bo rozwój mowy jest opóźniony i czy zaplacę 1800 czy 30 zł to nic nie zmieni bo dziecko nie chce współpracowac i już. Więc mi pozostaje tylko czekać.
wyślij odpowiedź

Autor: Gość 26.03.2012 02:15  
kobieto ogarnij bo to nie syn ale ty jestes na niskim poziomie,wez sie w garsc i idz do logopedy,pozniej zbadaj jego sluch,dobrze tez zrobi rozmowa z psychologiem.
I nie pisz takich rzeczy anie tym bardziej nie mysl o jego nienormalnosci.Pomysl ilu doroslych spotykamy przez cale zycie ktorzy funkcjonują w spoleczenstwie a wcale tacy normalni nie są.
wyślij odpowiedź

Autor: magda 19.04.2012 17:11  
do katarzyna
są poradnie psychologiczno-pedagogiczne w różnych miastach, zajęcia, diagnozy i leczenie w nich jest bezpłatne, dowiedz się o taką poradnię najbliżej twojego domu, polecam
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 19.04.2012 18:29  
Odp:Odp:Tomatis Poznań - metoda wspomagająca mówienie
Gdzie znajduje się Poradnia PP,można się dowiedzieć w Przedszkolu publicznym(lub szkole-jeśli dziecko jeszcze do przedszkola nie chodzi) do którego dziecko chodzi,bądź w tym które znajduje się najbliżej Pani miejsca zamieszkania.Tam jak napisała moja przedmówczyni,terapia jest darmowa.Powodzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: Alicja 20.04.2012 19:51  
Alicja
nie wiem jak u was postępy ale u mnie minimalne postępy kuba 3,5 roku od wrzesnia poprawilo sie to ze zakonczyl sie jezyk chinski i zaczelo powtarzanie wszystkiego doslownie co uslyszy niby super ale powtarza kompletnie bez zastanowienia sie nie wiem na ile to weryfikuje mam 1 dziecko wiec nawet nie wiem jak przebiega nauka mowy podobno wlasnie tak dzieci powtarzaja cholernie to ciezkie dla rodzica jak widze 2 latka ktory opowiada mamie bajke no szał :(

co do przedszkola to moje dziecko dalo rade od wrzesnia do marca i ani dnia wiecej skonczylo sie tym ze bal sie wyjsc z domu myslac ze idzie do przedszkola pomimo tego ze tam sie super bawil i wszystko bylo ok - pozornie :(

logopeda przychodzi, do psychologow jezdzimy i mam wrazenie ze jestem w punkcie wyjscia i tak juz od 2 lat :(

nootropilu nie dalam i nie dam dziecku za nic w swiecie kupilam mu ksiazki logopedyczne i cwiczymy ile tylko damy rade wam radze to samo :(
u nas jeszcze kwestia autyzmu sie ciagle przewija ale jakos nikt mi sie nie chce pod tym podpisac z lekarzy zwariuje chyba.
wyślij odpowiedź

Autor: karolina 16.05.2012 10:51  
Karolina
Drodzy rodzice mogę powiedzieć co pomogło mojemu synowi przed wszystkim zajęcia psychomotoryczne dobry logopeda. Niestety na te zajęcia ciężko się dostać i trzeba chodzić prywatnie ale warto.Mój syn ma prawie 4 lata i dopiero zaczyna mówić a jeszcze rok temu były podejrzenia o autyzm. Z własnego doświadczenia powiem nie czekajcie na cud tylko jak najszybciej trzeba rozpocząć zajęcia.Powodzenia
wyślij odpowiedź

Autor: Monika W 07.06.2012 21:54  
3,5 opóznienie mowy- brak mowy czynnej
Witam, czytam Państwa komentarze i pokuszę się o przedstawienie naszego przypadku. Synek ma obecnie 3, 5 roku urodził się przedwcześnie w 6 miesiącu ciązy z wagą 750gram tlenozależny do 3 miesiąca życia., nie umiał ssać bardzo długo w końcu odruch wyuczono. Objęty stała intensywną terapia i rehabilitacją od 6 miesiąca życia. Dzięki rehabilitacji zaczął chodzić itd mimo że wszystko odbiegało od normy w czasie i rozwój był bardzo indywidualny. Do 2 lat dokładnie 2 latka i 9 miesiący nie naśladował nic miał wzmożnone napięcie mieśniowe, nie syganlizował żadnych potrze, pampersowany. Poszedł do oddziału specjalnego do przedszkola tam go wyprostowali. Obecnie dziecko ma 3 lata i 6 meisięcy komunikuje się za pomoca gestów w sposób niewerbalny, mówi mama, tata, da- daj, nie, ta- tak, wawa- na wszelkie dźwięczne pojazdy typu policja, karetka, wóz strażacki. miau-kotek. Wczesne wspomaganie ma w przedszkolu. poradnia psychologiczno pedagogiczna stwierdziła lekkie upośledzenie umyślowe. Dziecko wskazuje wszystko na obrazku, stymulowane metodą Johansensa- w domu, przyjmuje EYE Q pracuje w domu mówie do niego próbuje pobudzić mu język bo widać ewidentnie wiotkość mięśni w buzi. wypina w jednym kiedunku język nie macha nim nie bawi się nim w ogole. Logopeda pracuje z nim w przedszkolu tez ma logopede z ramienia wczesnego wspomagania rozwoju. Nadchodzą wakację i prawdopodobnie wyślemy go do prywatnego przedszkola do zdrowych dzieci- zaznaczam uwielbia bawić się z dziecmi nei ma problemów adaptacyjnych. jednak mamy dylemat czy czasami ta BARIERA W BRAKU MOWY CZYNNEJ nie spowoduje ze w grupie mówiących 4 latków wycofa się zamknie się i szlag trafi wszystko na co pracowalismy tak długo. Dzieci go zjedza mówiąc kolokwialnie. Czy nadal zostawić go w grupie specjlanej. w grupie tej są zaburzenia cieższe dzieci nie mowia, nei ma motywatora do mowy. MAM DYLEMAT.:(:( Logopeda mówi oddać go do zdrowych dzieci, pedagog specjalny wręcz przeciwnie. s ja głowie się może ktoś z Państwa podzieli się swoim doświadczeniem i radą? monita_mika24@wp.pl
wyślij odpowiedź

Autor: Jola 07.06.2012 22:55  
do Moniki
zapisz dziecko do normalnego przedszkola, w grupie dzieci funkcjonują na różnych etapach rozwoju mowy, dla nich mało mówiący kolega to nie problem - zawsze to wieksza stymulacja niz wśród dzieci nie mówiących
wyślij odpowiedź

Autor: mama Gabrielka 18.06.2012 18:31  
Witaj już myślałam, że tylko mój syn ma takie problemy mój mówi mama tata baba am i też nie chce powtarzać wszystko pokaże też byłam u neurologa i logopedy niby wszystko ok czekać do 4 roku życia mój ma w lipcu 3latka na nocnik robi ma zalecenie przedszkole ale nie ma miejsc :(
wyślij odpowiedź

Autor: basia 21.06.2012 00:49  
Czekanie do 4 roku życia, to jakieś wielkie nieporozumienie !
To tak jakby się czekało aż wystąpią wszystki objawy autyzmu i dopiero wtedy zaczynać pomagać dziecku ! No obłęd !!!!

Przecież tak dużo można pomóc dziecku w domu - tylko specjalista powinien powiedzieć jak !

Przecież ośrodki mowy są bardzo blisko ośrodków "ruchu ręki "
Większa aktywność ręki " nawlekanie koralików itd itd " może tu dużo pomóc oprócz typowej terapii logopedycznej.

A co podstawowe ! WYŁĄCZYĆ TELEWIZOR !!!
To on jest największym problemem a później wszystko inne !

Do 3 roku życia dziecko nie powinno oglądać telewizji !!!!
wyślij odpowiedź

Autor: mama przedszkolaka 21.06.2012 19:32  
Odp:Odp:Odp:3 LATEK NIE MÓWI
To prawda. U dzieci z problemami z mową niemal zawsze szwankuje motoryka mała, czyli precyzyjne ruchy rąk. Zazwyczaj są to dzieci karmione, gdyż często (niemal dosłownie)nie mają siły utrzymać widelca, nie lubią kolorować, gdyż nie mają siły utrzymać kredki. Mają leniwe ręce, ale tak na prawdę to są niewyćwiczone mięśnie dłoni. Skąd się bierze problem? Niestety nieświadomie popełniają go rodzice wyręczając swoje pociechy. Zgadzam się z tym, że ćwiczenia na motorykę małą bardzo pomagają przy problemach z mową.
wyślij odpowiedź

Autor: Danuta 25.06.2012 17:49  
3 letnie bliźniaki nie mówią..POMOCY!
Witam. Mam bardzo duży problem... Mieszkam w Anglii jednak w domu mówimy tylko po polsku. Moi 3 letni synowie (bliźniaki) bardzo mało mówią jedynie takie pojedyncze słowa jak mama tata daj. Młodszy z nich mówi wyraźniej chętnie próbuje powtarzać jednak drugi oprócz mama i tata nic nie potrafi powiedzieć wyraźnie nawet pić mówi ic... Najgorsze że od września muszą iść na 3 godz. dziennie do szkoły i tam mówią wyłącznie po angielsku.. bardzo boję się aby czasem całkiem się nie zablokowały... Proszę o pomoc i dobrą radę!!!
wyślij odpowiedź

Autor: karolina 26.06.2012 11:29  
karolona
Witam.Czy ktoś z państwa słyszał o dr.Swietłanie Masgutowej i o jej terapi.
wyślij odpowiedź

Autor: Malwina 29.06.2012 13:23  
Ja na twoim miejscu wybrałabym się do innego logopedy. To nie jest normalne, że trzyletnie dziecko nie mówi.
wyślij odpowiedź

Autor: joanna zaremba 07.10.2012 05:02  
3 latek nie mówi
Witam, z wielkim zainteresowaniem przeczytałam wypowiedzi poprzedników. Jako mama dziecka która jeszcze do niedawna borkało się z takimi problemami jakie opisujecie. Moja Wiki prawie do trzech lat nic nie mówiła , oprócz kilku prostych słów z jej ust wydobywał się pomrukiwania. Bardzo się tym martwiłam uspokajano mnie że to rodzinne(siostra męża tak robiła w jej wieku). W necie również przeglądałam setki stron o zaburzeniach mowy i oczywiście doszukiwałam się tam konkretnych chorób na które cierpi moje dziecko. Byłam raz z nią u lekarz i to rodzinnego, w wieku dwóch lat,starsza doświadczona babka która skrupulatnie mnie wypytała o zachowanie dziecka o jej rozwój psychiczny i fizyczny,uspokoiła że trzeba czekać. Czekałam cierpliwie prawie do jej trzecich urodzin i pewnego dnia mała zaczęła powtarzać słowa więcej i więcej i więcej :)Każdego dnia ciesze się jej mową , mówi zdaniami , czasami jeszcze nie wyraznie ale spokojnie idzie się z nią dogadać. Moja rada jest taka czekajcie cierpliwie gdy dzieci w wieku dwoch lat nie mówi nie ciągajcie ich od lekarz do lekarz to dla nich dodatkowy stres, one czują że wy się denerwujecie z ich powodu a to dodatkowo ich zamyka. Taka była moja Wiki , nie każcie im powtarzać słów po sobie to ich przytłacza, tylko mówcie do nich dużo spokojnym tonem,dużo opowiadajcie co robicie co ono robi, czekajcie na ich reakcje, chwalcie za każdy sukces niech wiedzą że są wspaniałe w wy je kochacie takie jakie są. Maluchy są mądrzejsze niz sie nam wydaje.Często dzieci które słabo mówią są bardzo uczuciowe i wrażliwe. nie mówię tu o tym że by nie iść z dzieckiem do lekarza ale nasz wybór powinien być kompetentny za nim zabierzemy tam dziecko . To i tak dla malucha ogromny stres taka wizyta. pozdrawiam i głowa do góry na pewno wasze maluchy niedługo staną się małymi gadułami.
wyślij odpowiedź

Autor: mimi 18.11.2012 00:20  
...problemy z mową
Mój synek ma 2 lata i 10 miesięcy. Mówi bardzo mało, mama, tata, baba, dziudzia, papam,pa pa, am am, uchu - na psa, łoła = Ola, fach fach = ciągnik, din din = przyczepa, um = koło/okrągłe,si = siku,ee = kupe,siaś = Staś, dużo rzeczy pokazuje, stosuje wyrazy dźwiękonaśladowcze lub nazywa po swojemu. Potrafi układać wyrazy w dłuższą wypowiedź - zdania,ale tylko w swoim języku, np. Bobo nie ań ań ciuń ciuń uchu, mama uchu am Bobo nyna = Kuba nie weźmie małych piesków, mama pies ugryzie Kubę w nogę. Martwiłam się tym, ale mały wszystko doskonale rozumie i słyszy (miał badanie słuchu), więc czekałam, tak jak zaleciła pediatra. Synek uwielbia "czytać" książki, malować farbami, rysować, ciąć nożyczkami, lepić z plasteliny i wiele innych zabaw. Mały jest bardzo pogodny i towarzyski, lubi innych ludzi, nie ma problemu gdy musi zostać na cały dzień u dziadków.
Teraz jednak szukam wszystkiego co się da, bo moje dziecko jest szykanowane. Od października chodzi do przedszkola i dopiero tu dzieją się cuda!!! Pani przedszkolanka "zdiagnozowała" u małego autyzm!!! Bo:
- gdy dzieci nie rozumiały czego od nich chciał to synek je bił (na szczęście mamy to już za sobą - tłumaczyłam, że tak nie wolno i zrozumiał, już nie bije),
- gdy czasem w przedszkolu jest głośno to zatyka sobie uszy (zdarzyło się to może raptem w całym jego życiu 6 razy), a w domu przebywa najczęściej z 1 dorosłym,
- bo raz zapłakał bez łez,
- w domu, gdy ogląda telewizję (sporadycznie), kilka razy w ciągu swego życia uderzał systematycznie głową o miękkie oparcie fotela - głowa sama mu się odbijała, bo ten fotel sprężynuje,
- i najważniejsze, że nie mówi!!!
Byłam z nim u logopedy, która stwierdziła opóźnieni mowy i też zasugerowała autyzm. Byłam u psychologa dziecięcego, która stwierdziła, że wszystko jest w porządku, synek jest bardzo inteligentny, wszystko rozumie tylko nie może się porozumieć.
Dodam, że mały uwielbia czułości, buziaki, uściski i wygłupy.
Bardzo proszę o radę co jeszcze mogę zrobić i do kogo się udać po fachową poradę.
Za wszelkie informacje będę BARDZO WDZIĘCZNA!!!
Mój e-mail hipcio1@op.pl
wyślij odpowiedź

Autor: Jacek 21.11.2012 14:09  
Odp:Odp:Odp:Odp:3 LATEK NIE MÓWI
Do: mama przedszkolaka
Totalny absurd moja córka fantastycznie rysuje, koloruje, lepi z ciastoliny i plasteliny.
Ma skończone 3 lata mówi ludzkich słów bardzo mało głównie pierwsze lub akcentowane sylaby. W czasie badań u psycholog i logopedy w ogóle nie była sprawdzana zdolność manualna.
wyślij odpowiedź

Autor: mama przedszkolaka 27.11.2012 11:14  
Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:3 LATEK NIE MÓWI
"niemal zawsze", oznacza, że "nie zawsze", ale można też napisać "bardzo często". Tak czy inaczej, przykład córki nie jest dowodem na to, że nie mam racji.
wyślij odpowiedź

Autor: kayaka 27.12.2012 10:48  
Odp:...problemy z mową
Mimi, opis Twojego dziecka doskonale pasuje do mojego synka:-), oprócz tego, że jeszcze do przedszkola nie chodzi. Na bilansie 2-latka pediatra powiedziała, że ma opózniony rozwój mowy, ale kazała poczekać jeszcze kilka miesięcy. Po pół roku udaliśmy się do neurologopedy, ale ta nie stwierdziła niczego niepokojącego, ponieważ synek wydaje odgłosy dzwiękonaśladowcze, a to wstęp do "prawdziwej mowy". Niestety nie zaleciła nam żadnej terapii, bo podobno 2,5-latek nie potrafi się jeszcze dostatecznie skoncentrować. 2 tygodnie temu poszłam z małym do neurologa, ponieważ postępów nie widać, a za 2 miesiące Mati kończy 3 latka. Na szczęście lekarz nie stwierdził żadnych problemów neurologicznych, dzieciak zdrowy, mądry, słyszy, wspaniale rozumie polecenia itd. ZApisał nam syrop Nootropil i ścisłą współpracę z logopedą dziecięcym. Pierwszą wizytę mamy za tydzień, więc zobaczymy:-) Dlatego radzę wszystkim rodzicom: najpierw neurolog, żeby rozwiał nasze obawy:-)
wyślij odpowiedź

Autor: mirka77 27.12.2012 14:35  
Z mową jest już lepiej 3,5 roku
Moja Gwiazdeczka urodziła się o czasie dostała 10 pkt. Pięknie głużyła ale potem około 6 miesiąca kiedy powinna zacząć gaworzyć zamilkła nie wydawała żadnych dźwięków poza płaczem.Pediatra twierdził, że histeryzuję bo dziecko słyszy.Potem gdzieś około 2 roku pojawiły się słowa mama, tata,baba czyli takie które składają się z 2 takich samych sylab i potem długo długo nic.Nie pomagały suplementy ani książeczki kocham czytać. W wieku 2,5 lat na zalecenie pediatry zapisałam ja do przedszkola. Po 3 miesiącach córcia zaczęła na przedmioty z otaczającego ją świata mówić pierwszymi sylabami czyli: drzwi to było dzi, miś mi. itp. itd. W swoje 3 urodzinki usłyszałam od niej po raz pierwszy słowo ta (czyli tak)do tej pory na potwierdzenie jedynie charczała. Był to dla mnie ogromny postęp. Ale ciocie w przedszkolu stwierdzi, ze ma autyzm i zażądały opinii z poradni pedagogicznej.A przecież byłam z nią u pediatry logopedy koleżanki pedagoga od oligofrenopedagogiki i każdy kazał czekać. W końcu wkurzona byłam u psychologa który odrzucił hipotezę o autyzmie ale kazał ją stymulować fizycznie i intelektualnie. Otrzymałam zalecenia których codziennie przestrzegałam. Oczywiście stwierdziła osłabioną małą motorykę. Dzisiaj moja mała ma 3,5 roku i mówi zdaniami złożonymi oczywiście jeszcze artykulacja jest słaba ale postęp jest niebywały Dzięki Bogu.
wyślij odpowiedź

Autor: Magda 23.09.2013 19:37  
Witam zatroskane mamy,
ja również martwiłam się o swojego synka. Mój maluszek kiedy mial 2,5 roku nie mówił nawet mama. Chociaż z wykształcenia jestem pedagogiem odchodziłam od zmysłów. Mam wiedzę i świadomosc, ze każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ale wiadomo: swoje dziecko to swoje dziecko i nie da się nie porownywać chociażby na placu zabaw. No więc stymulowałam, dużo czytałam, dużo mówiłam. Rozmawiałam z logopedą, pediatrą. No i cud:) Pewnego dnia (Maksio miał ok. 2 lat i 8 msiesięcy) zaczął mówić...pelnymi zdaniami:) A teraz ma już 3 latka i 3 miesiące i buzia sie nie zamyka.
wyślij odpowiedź

Autor: Dagmara Właźlik 13.11.2013 12:58  
Odp:ja również mam problem i to bardzo duzy
Niech Pani się zgłosi do logopedy, który pracuje w szkole specjalnej.
wyślij odpowiedź

Autor: Justyna Zda 27.02.2014 10:11  
Mój ma 3 lata i tez nic.....ciężko
wyślij odpowiedź

Autor: Barbara Alesok 27.02.2014 21:21  
3 latek nie mówi
Moje dziecko też nie mówiło w wiek 3 lat, poszło do przedszkola, to zaczęła mówić, aż za dużo!
Głowa do góry, będzie dobrze. Pozdrawiam

http://nauczycielnatapecie.pl
wyślij odpowiedź

Autor: Marcin żuk 03.04.2014 08:56  
4 latek
Syn mojej sąsiadki do 4 roku życia nie mówił i okazało się, że tak na prawdę miał problemy ze słuchem.
wyślij odpowiedź

Autor: Ana 11.05.2014 18:53  
Witam moja córka ma 3,2 miesiące nie mówi wiele bardzo sie martwię mówi pojedyncze słowa typu mama tata papa haj cześć hallo kupa banan chleb ciastka kawa mleko jabłka auta na brata (Max) mówi Ma na wszystkich mówi ze np ciocia ma na imię Ana jak pytam ile ma latek czasami powie ze 3 ale z reguły sześć. Na pieskami mówi hal hal i jeszcze jest kilka innych wyrazów ale są to tylko pojedyncze słowa. Rozumie wszystko czasami jesteśmy zdziwieni tym dodam ze mieszkamy za granica zauważyłam ze jak sasiad mówi do niej po angielsku to tez go rozumie napewno nie tak super jak po polsku tylko proste słowa. Wie gdzie jest oko nos itd ułoży puzzle z 10 elementów rysować nie zabardzo lubi ale ostatnio sama zaczyna brać sie za rysowanic chodzilyy do logopedy (8 wizyt) ale nie nic to nie dało szybko sie nudziła i długo nie chciała robić ćwiczeń jak nie umiała wymienić to sie poddawała lubi jak czyta sie jej bajki sama tez ogląda książeczki jest towarzyska choć przy innych dzieciach na początku trzyma sie z boku ale po chwili nawet bawi sie z nimi . Nie wiem co robić strasznie sie martwi
wyślij odpowiedź

Autor: aaaa 03.06.2014 23:32  
brak mowy
a słyszałyście o metodzie krakowskiej? to naprawdę pomaga
wyślij odpowiedź

Autor: emilia 10.08.2014 21:46  
Odp:Odp:Odpowiedź
Witam
Radze udac się szybko do specialisty , z opisu pani ,wygląda to powaznie i lepiej nie zwlekac z tym dłuzej
pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Karolina Reiter 25.09.2014 20:54  
5 latek nie mówi
Witam Was wszystkich ja również walczę z brakiem mowy u mojego syna.Oczywiście chodzimy do specjalistów takich jak :logopeda,pedagog,psycholog,neurolog były robione badania eeg(ok)oraz rezonans (ok) oczywiście przez 2,5 roku terapii jest mała poprawa ale nadal jest to za mało wiem że trzeba iść małymi krokami ale zaraz się szkoła zaczyna.Próbowaliśmy też oczywiście neootopilu oraz IQ,jestem z Gdyni może ktoś wie co jeszcze można zrobić??czego jeszcze nie zrobiłam??dzięki że jesteście.
wyślij odpowiedź

Autor: ty 13.11.2014 07:56  
witam! Ja bylam u logopedy z 1,5 rocznym dzieckiem...i nie uwazama,ze to za wczesnie.... mowi tylko mama i tata, lala, jaja...dostałam zestaw ćwiczen do domu i wizyta co tydzien... pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Ja 14.11.2014 14:47  
3 latka zaczyna mowic
Moja 3 latka, w sumie juz 3 lata i 2 mies. do niedawna mowila niewiele, od jakichs 2 miesiecy ruszyla. 2-3 razy w mies. chodzi do logopedy,ale niewiele tam robi, glownie to co My robimy z Nia w domu, czyli nazywa obrazki, przedmioty, zwierzatka etc. do psychologa chodzi raz w mies. bo nie ma miejsc ;/,ale... postanowilismy pojsc do poradni PP, Pani powiedziala,ze mowa jest slaba . Z czym zgadzam sie bo jesli zalozymy ze 3 latek ma mowic zdaniami to jest slabo,ale jesli wezmiemy pod uwage rozwoj Jej mowy przez ostatnie 2 miesiace, od momentu kiedy sie ruszylo to dla mnie jest super. Mysle,ze uzywa (powtarza znacznie wiecej) okolo 90 slow, z dnia na dzien dochodza kolejne. Czasem sa to slowa ktore glwonie ja rozumiem, np. wiem,ze zamiast "krowa" mowi "loba" ale zawsze tak samo mowi na te krowe wiec wiem o co Jej chodzi, Nie cisne na kosmetyke slow narazie, tak tez zreszta NAm polecono,zeby narazie zachecac do mowiecnia ,poslugiwania sie slowami, dopiero jak zacznie juz sporo mowic to powtarzac. Zreszta sama ladnie rozwija korekcje slow, z czasem lepiej Jej idzie. z tym ,ze corka ma problemy z napieciem miesniowym, takze wokol ust wiec robie Jej masaze, szczoteczka elektr. do zebow, szczoteczka do twarzy, palcami, masujemy mowimy, robimy miny i rozwijamy sie ruchowo, lewa polkula mozgu poszla w ruch. Generalnie zna kilka kolorow, figur, spiewa,tanczy, kojarzy cyfry z liczenie i liczy, nie w kolejnosci,ale nie o to u 3 latkow chodzi bo zaraz popadniemy w paranoje i beda egzaminy wstepne do przedszkoli. Najwiecej pracy mamy My,Rodzice. My w kazdym razie sprawdzilismy SI, logopedie i rehabilitacje napiecie miesniowego. Jestem dobrej mysli :) Pozdrawiam wszytskich walczacych z opoznieniami mowy.
wyślij odpowiedź

Autor: renia 16.11.2014 08:29  
Odp:3 latka zaczyna mowic
Cóż za megalomania: Ja, My, Rodzice, Jej, ufff...
wyślij odpowiedź

Autor: Ja 01.12.2014 10:57  
Odp:Odp:3 latka zaczyna mowic
Cóż za wyrafinowana forma wypowiedzi..., naprawdę podziwiam ile masz do powiedzenia na temat...ufff :)
wyślij odpowiedź

Autor: Ja 01.12.2014 12:11  
Odp:Odp: 3 latka zaczyna mowoc
P.S. "reniu" na nude ponoc najlepsze PRZEDSWIATECZNE PORZADKI ;)
wyślij odpowiedź

Autor: Daria Król 22.07.2016 17:18  
dobry psycholog dziecięcy
Jeżeli chodzi o dobrego psychologa dziecięcego w Poznaniu, to mogę serdecznie polecić panią Ewę Gordziej - Niewczyk. Jest świetną specjalistką, bardzo pomogła nam i naszemu dziecku.
wyślij odpowiedź

Autor: Magda M. 10.11.2016 20:56  
Obiecałam sobie ze napiszę i pociesze mamy które były w takiej sytacji jak ja. Mój synek w wieku 2,5 roku nie mówił ani słowa, bardzo wiele zachowań mnie nie pokoilo. Nie zawsze reagował na swoje imię, nie rozumial zdań złożonych) gdy prosiłam go o coś bardziej skomplikowanego np. Przynies misia, który leży na komodzie, on nie wiedział o co mi chodzi. Pediatra kazała nam czekać właśnie do tej magicznej granicy 2,5 roku i wybrać sie do logopedy. Tak też się stało...poszliśmy do neurologopedy, popatrzyła jak je, jak pije, zbadala jego buzie i napięcie. I postawiła diagnoze- wzmożone napięcie w obrębie jamy ustnej. Nie zwaracam na to uwagi, ale fajtycznie od urodzenia miał zawsze rozchylone usta, i wysuwal jezyczek. Przy jedzeniu "dopychal" jedzenie ręka, przy piciu przechylal głowę do tyłu. Takie proste, a my tego nie widzieliśmy!! Dała nam dosyć mocne ćwiczenia buzi, bardzo dla synka nieprzyjemne. Cwiczylismy 4 razy dziennie i po 3 tygodniach stał się cud, usłyszeliśmy pierwsze mamo i tato!!! Teraz w wieku 3 lat mówi już zdaniami, co prawda bardzoooo sepleni ale MÓWI:) także teraz walczymy z seplenieniem i ucinaniem słów. Dodam tylko że przebadal synka psycholog i audiolog i wszystko było ok. Nie czekajcie z wizytą u neurologedy, idźcie się zdiagnozować.
wyślij odpowiedź

Autor: Klara 17.12.2018 12:03  
Wspaniała pomoc psychologa
Ja miałm podobne problemy z synkiem i pomogła dopiero pomoc psychologiczna. Jesteśmy z Poznania i słyszeliśmy, że najlepszym psychologiem dziecięcym jest Pani Ewa Gordziej-Niewczyk. I to faktycznie prawda, bo pomogła mojemu dziecku sprawnie i teraz jest już wszystko w porządku.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####    #####    #####    #####  
 #     #  #     #  #     #  #     # 
       #  #        #     #  #     # 
  #####   ######    #####    ###### 
       #  #     #  #     #        # 
 #     #  #     #  #     #  #     #