MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > jąkanie dwulatka
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Joanna Dreger 17.11.2006 12:43  
jąkanie dwulatka
Witam! Nasza dwuletnie córeczka zaczęła się nagle jąkać.Wcześniej nie miała żadnych problemów z mówieniem.Jak na swój wiek mówiła bardzo dużo,bardzo szybko, tworząc całe zdania i używając wielu wyrażeń abstrakcyjnych,zaimków itp.
Nagle 2 tyg.temu zaczęła się jąkać (bardzo, powtarzała nawet po 8,10 razy jedna sylabę nim wystartowała z cvałym zdaniem) po czym po 4 dniach proces ten ustąpił.Teraz od 3 dni znowu zaczęła się jąkać ,z tym że wygląda to nieco inaczej.Nie ma tylu powtórzeń na początku wypowiedzi, ale bardziej przeciąga poszczególne samogłoski w sylabach.Byłam
u pediatry i dostałam skierowanie od neurologa.Pani doktor coś mówiła o EEG- troszkę sie boję ,czy nie zaczynamy od złej strony.byłabym wdzięczna za jakąkolwiek radę bo nie mam otym zielonego pojęcia.Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 19.11.2006 17:07  
To powinno szybko minąć
Dzieci przechodzą kolejne etapy rozwoju. W okresach prejściowych mogą pojawiać się pewne zburzenia które szybko mijają. Proszę poczytać w dziale MAŁE DZIECKO >etapy rozwoju. Naprawdę warto poznać te sprawy, aby sobie i dziecku nie robić problemów.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Majewska 20.11.2006 14:29  
Odp:jąkanie dwulatka
Witam serdecznie
Możliwe, że w przypadku Córeczki możemy mówić o Rozwojowej Niepłynoości Mowy-występuje jako fizjologiczny etap przejściowy w nabywaniu przez dziecko języka. Jest to stan podwyższonej niepłynności. Często pojawia się u małych dzieci, które zaczynają mówić i ich możliwości językowe są niższe, niż chęci przekazania myśli. Nie ma w niej zmian w obrębie twarzy-np. napięć,
ani kłopotów z oddechem.
Możliwe jednak, że niepłynnośc pojawiła się jako reakcja na jakiś stres czy lęk.Warto się więc zastanowić czy coś ważnego nie zbiegło się w
czasie z pojawieniem się niepłynności.
Jeśli procent zająkniętych sylab jest duży (powyżej 5%), a do tego dochodzą zaburzenia oddechu, napięcia w obrębie twarzy i szyi, tiki, mrużenie oczu, czoła, potrząsanie głową - mogłoby to wskazywać na Jąkanie Wczesnodziecięce.
Trudno poradzić cos przez internet. Myślę, że najlepiej by było, gdyby wybrała się Pani z Córeczką do logopedy-logopeda postawi diagnozę i doradzi jak postępować, aby zaradzić tej sytuacji.
Bardzo ważne, żeby nie zwracać uwagi dziecka na to, że mówi niepłynnie - tak długo,
jak dziecko nie ma świadomości tego, że coś z jego mową jest nie tak, odpada nam bardzo trudny
element problemu, czyli czynnik psychiczny, który wpływa niekorzystnie na terapię i może
powodować strach przed mówieniem, czyli logofobię. należy zapewnić dziecku atmosferę spokoju - wskazane jest stosowanie metod relaksacyjnych dla dzieci,słuchanie relaksacyjnej muzyki np. odgłosów natury (szum lasu, fal morskich, śpiew ptaków, delfinów,szmer srtumyka itp., utwory Mozarta i inne). Należy mówić do dziecka wolno i wyraźnie; nie należy kazać dziecku mówić wolniej, powtarzać wyrazy;
nie wolno przy dziecku używać słowa "jąkanie", "ty się jąkasz";trzeba zadawać dziecku krótkie i konkretne pytania; należy dowartościowywac dziecko, chwalić, sprawiać by czuło się potrzebne. Pomocne są zabawy w przeciąganie wyrazów, konkursy - kto dłużej, wolniej będzie mówił jakiś wyraz, mówimy tak, jakbyśmy śpiewali, mówimy wspólnie - metoda cienia. Warto wdrożyć dziecku instrukcję prawidłowego mówienia: "Nigdy się nie spieszymy, zawsze śmiało,pewnie mówimy". Bardzo ważne są ćwiczenia oddechowe (np. dmuchanie świeczki, ta, zeby "zatańczyła" a nie zgasłą, dmuchanie baniek mydlanych itp.).

Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: sylwia 17.02.2007 21:20  
witam, u mnie również zaczęły się te problemy z dwuletnią córcią.zaczęła się jąkać od dwóch dni. co Pani zrobiła? Czy jest poprawa?
sylwia
wyślij odpowiedź

Autor: monika 23.03.2007 07:33  
odp:jąkanie dziecka
witam,mój syn ma już prawie 5 lat, wcześniej zdarzało się że się jąkał byliśmy z nim u lekarza bo było to faktycznie niepokojące, podawałam mu witB i witB6, parzyłam zioła melisy, wszystko się uspokoiło i wróciło do normy.Pozdrawaim
wyślij odpowiedź

Autor: anna 24.04.2007 23:43  
jąkanie
nie wiem czy nie za póżno na odpowiedż, ale moze ktos inny szukający porady skorzysta. Mój obecnie 4,5 letni syn w wieku 2,5 roku tez bardzo się jąkał. I było to tzw, fizjoloficzne jąkanie, któr przechodzi samo. Nie radze chodzić z tym do lekarzy bo to kolejny stres dla dziecka, a terapia ma polegac na jak największym wyciszeniu i sopokoju w domku. Jakanie porzechodzi i znów wraca, u mojego synka było tak chyba ze trzy razy, ząpewnego razu przeszło i już nie wróciło.
wyślij odpowiedź

Autor: Aneta 26.04.2007 23:07  
jąkanie u dwulatka
Niestety ten problem także dotyczy mojego syna. Syn bardzo szybko zaczął mówić całymi zdaniami bo już w wieku około 14 czy 15 miesięcy. Zamieniał niektóre literki ale szło go zrozumieć. Teraz ma 2,5 roku. Od jakiegoś miesiąca zaczął się strasznie jąkać, tak od razu, brzmi to mniej więcej jejejejejestem, jejejejejeszcze. Lekarz rodzinny stwierdził że to przez to iż 2,5 miesiąca temu urodziłam córeczkę więc jego jąkanie jest na tle emocjonalnym. Trochę mnie to dziwi, bo dlaczego od razu nie zaczął się jąkać tylko dopiero po takim czasie.Ogólnie jest bardzo ruchliwym i nerwowym dzieckiem, ale to chyba jego wiek, 2,5 roku to okres buntu i przeciwstawiania się. Dodam jeszcze że nie okazuje zazdrości o siostrę, bo staram się poświęcać mu tyle samo czasu co jej. Nie mam pojęcia dlaczego zaczął się jąkać. W najbliższym czasie udam się do logopedy.
wyślij odpowiedź

Autor: Beta Wilk 08.01.2008 13:09  
jakanie
Moj synek ma 2latka i 9 miesiecy.Tez go dotyczy ten problem czyli jakanie ,ale spowodowane bylo to calkim czym innym wystraszyl sie poniewaz wepchnal gwozdz do kontaktu i prad go porazil i za 2 dni zaczelo sie.Wlasnie takie jakanie "jejejejejestem " i cos dalej (az w koncu powiedzial nieumie powiedzic)Jestem zalamana , boje sie ze to juz tak zostanie prosze o porade.Bylam u lekarza i powiedzial , ze trzeba czekac , ale mi sie wydaje ze raczej nie , bo jesli to sie nasili.......Prosze o pomoc!!!
wyślij odpowiedź

Autor: aga 30.03.2008 11:49  
Moja coreczka 2 latka i 8 miesiecy rowniez zaczela sie jakac , trwa to juz tydzien ( juz zdazyl nam sie taki incydent kilka miesiecy temu ale przeszlo po dwoch dniach) . podbna sytuacja jak u Pani coreczki najpierw powtarzala pojedyncze sylaby , a po kilku dniach zaczela przeciagac . Tak ja wszyscy martwie sie ale jednoczesnie nie chce robic nie potrzebnego zamieszania. Lekarz powiedzial ze to normalne i minie ( chcialabym) . Czy moglaby pani powiedziec jak u panstwa zakonczyl sie problem jakania
pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: R 14.04.2008 12:55  
Witam,
Prawda jednosnaczna:
ZERO stresu dla Dziecka, 80% przypadków przechodzi naturalnie, wyciszyć odstresować, chhwalić malucha i sporo powoli rozmawiać.
Nakłada s5ę w5e3e czynników:1-bunt 2 latka, 2-chęci na zamiary dzieciaczka/ chciałby dużo i szybko...i nie zawsze wychodzi. Sopkojna zabawa w bańki i wolne wymowy zdjagnozuje "w domu" skale problemu bez stresu dla malucha :) - Bez paniki.
MC
wyślij odpowiedź

Autor: katarzyna sliwa 05.05.2008 23:24  
moja corcia
moja corcia ma 6 lat. bardzo sie jaka, ma bardzo ubogie slownictwo. czesto placze, bawiac sie z dziecmi, bo nie potrafii sie wyslowic...tym samym traci przyjaciol. to bardzo bolesne dla niej. dla mnie tez. terapia u logopedy nie pomaga. nawet synek, ktory ma prawie 3 lata i rozmawia jak dorosly... smieje sie z siostry. taki dzien mam na codzien. moja corka tez pomagam jej, tlumacze i wyciagam z dolka...a ona nie potrafii mi wytlumaczyc co chce. i to tak boli! modle sie...
wyślij odpowiedź

Autor: Kalina Rachwal 22.07.2008 01:21  
3 letni synek
Mieszkamy w Kanadzie i moj synek od 2,5 roku zycia zaczal sie jakac. Trwalo to okolo 3 miesiecy i lekko ustalo. Po tym czasie powrocilo i jest z nami do dzisiaj. Synek ma teraz 3 latka. Nie bylismy jeszcze z tym u lekarza bo synek bardzo wczesnie zaczal mowic, bardzo duzo i calymi zdaniami. Odmienia bezblednie. U niego wchodzi w rachube drugi jezyk ktory slyszy na co dzien czasami u rodzicow i na pewno w mediach i na ulicy. Mimo to, ze jest to niepokojace to staramy sie ignorowac i nie robic z tego problemu. Rodzina nam w tym przeszkadza bo go poprawia itp. Od 2 tygodni, nasz 20 miesieczny synek zaczal tez sie jakac ale bardziej wyglada to na to ze nasladuje starszego brata. Ten mlodszy jeszcze szybciej zaczal mowic bo juz w wieku 20 miesiecy mowi 3-wyrazowymi zdaniami. Ten starszy ma problem wyjscia z pieluch wiec moze to dodatkowy stres dla niego. Z drugiej strony prawie codziennie przychodzi z przedszkola (polskiego) nowo nauczona piosenke lub wierszyk. Podejrzewamy, ze to normalne i ze najprawdopodobniej spowodowane pedem nauki mowy jak w powyzszych wypadkach. Ale stres tez ma cos do tego bo jak sa goscie lub jak jest na cos zly to jakanie sie pogarsza. Wiec staramy sie zredukowac halas i stresy.
wyślij odpowiedź

Autor: ANGEL:-)))) 18.09.2008 13:04  
moj synek
Dzięki drogie panie!! Bardzo mnie uspokoiłyście, bo mój synek (2 latka,1 miesiąc) bardzo wcześnie zaczął mówić i do tej pory mówi dużo,ale od jakiś 4 dni sie jaka.Zaczęło sie od przeciągania literki "j",po dwóch dniach doszła literka "l" a teraz po prostu sie jaka! Martwiłam sie ze coś jest nie tak,ale chyba jednak poczekam z panika! i zauważyłam jeszcze ze już wcześniej miał takie dni kiedy mówił bardzo nie wyraźnie,ale szybko to mijało!!! jeszcze raz dzięki i pozdrowienia!!
wyślij odpowiedź

Autor: krysia 01.04.2009 15:33  
moj synek
mam 2,5 letniego synka od 4 dni jak chce coś szybko powiedzieć i brakuje mu słów to sie zająknie 5 dni temu udeżył sie głowką o kominek ,czy to może być przyczyną
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 02.04.2009 08:19  
Odp:moj synek
A czy syn po tym zdarzeniu był zbadany przez neurologa? Jeśli nie to może warto sprawdzić stan malca?
wyślij odpowiedź

Autor: krysia 02.04.2009 10:21  
podziękowanie
dziękuje pani bardzo za odpowiedz mam nadzieje ze to jest przyczyną jąkania
wyślij odpowiedź

Autor: kinga 15.04.2009 15:56  
problem
witam czy można domowymi sposobami oduczyc dziecka zacinania sie mam 3 letniego syna ,jak chce cos szybko powiedziec to sie zacina po prostu brakuje mu słów czy jest jakis sposób aby zaczął normalnie sie wysławiać czy to juz mu zostanie prosze o pomoc
wyślij odpowiedź

Autor: L 18.04.2009 11:30  
witaminy
witam mam pytanie czy podając witamine B i B6 pomogę dziecku w lepszej wymowie
wyślij odpowiedź

Autor: krysia 24.04.2009 18:45  
pytanie
pytanie do pani Ani jak długo pani syn sie jąkał moj sie jąka juz miesiąc podaje mu witaminy ale nie wiem czy to coś da prosze o odpowiedz dziękuje
wyślij odpowiedź

Autor: marta 26.06.2009 22:13  
jąkania
Widzę, ze nie jestem odosobniona. Moja córeczka(2lata i 7m-cy)od tygodnmia sie jąka. Nic dziwnego nie wydarzyło się w domu. Zaczeła mówić wcześnie i mówi już pełnymi zdaniami, ma bardzo bogate słownictwo.
boje się o to zacinanie.
Iść do logopedy czy zcekać?
wyślij odpowiedź

Autor: mama 27.06.2009 09:03  
u mnie też tak było
Córka szybko zaczęła ładnie mówić całymi zdaniami i w pewnym momencie zaczęła się zacinać. Podobno (rozmawiałam z logopedą i psychologiem) zdarza się tak, że dziecko przeżywając coś, chcąc nam coś szybko opowiedzieć, gubi słowa i nie wynika to z żadnego deficytu czy urazu, po prostu dziecko chce już teraz, natychmiast powiedzieć kilka rzeczy na raz, a to niestety jest nie możliwe(w główce myśli tworzą się szybciej, niż dziecko jest w stanie je wypowiedzieć).
Ja kucałam przy małej, mówiłam "poczekaj, pomału" i podejrzewając, co chce powiedzieć, zaczynałam zadawać pytania pomocnicze, wtedy córcia wiedziała, że "zdobyła" moje zainteresowanie i o wszystkim, stopniowo zdąży mi opowiedzieć.
Teraz ma 5 lat, a problem minął, nawet nie wiem już teraz kiedy.
wyślij odpowiedź

Autor: aneta 02.07.2009 00:03  
witam ja mam tez podobny problem z córeczką
od 4 dni zaczeła sie jąkac i przeciągac zdania podejrzewam ze przestraszyła sie burzy bo okropnie sie boi ma 4 latka .pomózcie mi powiedzcie czy to jej przejdzie?jestem uwówina z logopeda na 13 lipca czy miałyscie podobny problem ja jestem załamana
wyślij odpowiedź

Autor: Artur 26.11.2009 12:52  
Witam mamy taki problem z dzieckiem który jest u nas w rodzinie zastępczej
Tak jak w tytule. Mamy synka 3 lata, który od kilku dni zaczął się jąkać (jak w powyższych przypadkach przeciąga wyrazy np. jejejejestem) i kilka naszych małych pociech. Matka jego zostawiła i myślę że to może mieć podłoże psychiczne, ale nie przejmujemy się tym jąkaniem zbytnio nie bagatelizując tego również. Wierzymy że to minie z wiekiem, ale przy tym go spokojnie upominamy i poprawiamy. Najważniejsze w tym przypadku (tak nam się wydaje, bo rozwiązujemy problem sami aby jeszcze dziecka niepotrzebnie stresować lekarzem) to kochać go i poświęcać mu jeszcze więcej czasu niż pozostałym dzieciom aby nie czuł się odrzucony i szybko zapomniał o tym że został porzucony przez matkę.
wyślij odpowiedź

Autor: gość 27.11.2009 13:19  
Odp:Witam mamy taki problem z dzieckiem który jest u nas w rodzinie zastępczej
przepraszam - ale co ma wspólnego szczycenie się ( bo za takie uważam obnażanie się z tym, że prowadzi się rodzinę zastępczą) i problemy dziecko "po przejściach" z problemem jąkania się dzieci nie dotkniętych przeżyciami traumatycznymi.
Dziecko po jakiś przejściach ma prawo odreagować i każdy z nas to rozumie, ale na Was - jako rodzinie zastępczej - spoczywa obowiązek wyciszenia go i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa.
Czytałam ten wpis z niesmakiem, oczekując niemalże, że poda Pan jeszcze nazwisko, adres i inne dane czy tez intymne szczegóły z tek krótkiego a jednak doświadczonego życia. Dobrze, że choć tak się nie stało.
Może by tak przemyśleć dwa razy, zanim zacznie paplać na prawo i lewo o tajemnicy zawodowej - bo takowa istnieje przy prowadzeniu opieki zastępczej
wyślij odpowiedź

Autor: gość2 11.12.2009 22:50  
do Artura
małych dzieci z rozwojową niepłynnością mowy nie powinno się upominać,poprawiać,lecz dawać przykład poprawnej wymowy
wyślij odpowiedź

Autor: beti 07.01.2010 22:34  
Odp:jąkania
idz!
wyślij odpowiedź

Autor: mariol 19.02.2010 17:56  
mam 2,5 lenia córeczke
Moja córeczka Lenka też znalazła się w grupie dzieci, które mają problem z jąkaniem.Jest moim oczkiem w głowie i problem ten zaczął mnie nurtować. Szybko i ładnie mówiła do momentu jak mój maż wyjechał za granice.zastanawiam się czy to może być przyczyna tych zająknięć. Chciałabym jej pomóc ale niebardzo wiem jak:(mam tylko nadzieje ze jej to minie
wyślij odpowiedź

Autor: iza Paluch 07.03.2010 08:27  
bolojang
Mam synka w wieku 2 lata i 3 miesiące. Problem jąkania pojawił się po serii zastrzyków, które wybrał cztery miesiące temu. nagle się wszystko uspokoiło, ale niestety wszystko na nowo się zaczeło. jąka się więcej , czasami brakuje mu oddechu. jestem bardzo zmartwiona, jak z nim pracować w domu?
wyślij odpowiedź

Autor: damian rajczakowski 07.03.2010 14:50  
mój brat odzyskał dawną mowę
wszystko zaczęło się około 2 miesiące temu. brat z dnia na dzień zaczął się jąkać. mama zauważyła, że się jąka w piątek. ja w sobotę. a w poniedziałek rodzice wybrali się z bratem do znachorki która mieszka 30 km od nas. już na pierwszej wizycie znachorka powiedziała że dziecko jest bardzo przestraszone i nerwowe. po obrzędach kazała przyjechać za tydzień. po trzech wizytach jąkanie praktycznie zanikło, a tydzień temu całkowicie przeszło. spadł nam kamień z serc. dodam jeszcze że bardzo wiele osób polecało nam tą formę lecznictwa i po pierwszych obawach jednak postanowiliśmy się zdecydować i nie żałujemy naszej decyzji. mieszkamy pod Bolesławcem a znachorka pochodzi z wioski Gromadka na dolnym śląku. w razie pytań proszę pisać: damian_rajczakowski@interia.pl
wyślij odpowiedź

Autor: edi luka 17.04.2010 18:29  
tylko spokojnie
Mój synek też zaczął się jąkać (ma 2 lata i 8 miesięcy) ale zupełnie nie zwracamy na to uwagi. Pewnie dlatego, że córka (teraz ma 8 lat) w jego wieku też jąkała się i to bardzo, trwało to 2-3 miesiące i zniknęło bezpowrotnie.
wyślij odpowiedź

Autor: krzyś 11.05.2010 08:48  
zacina się
Mój synek od 2 tyg sie " zacina" zwłaszcza jak chce powiedzieć coś szybko np ja ja ja ja chce... no no no choć...itp ale jak powie zdanie powoli to jest ok czy u Państwa to tez tak wyglada czy raczej chodzi o przeciąganie np jaaaaaa.... ? acha ma 3,5 roku
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Gola 23.06.2010 09:54  
wizyta u logopedy
Mój synek ma 2,5 roku. Z dnia na dzień zaczął się zacinać i powtarzać pierwsze sylaby danego słowa, np. Mi Mi Mi Michał czy lu lu lubię. Po tygodniu od zauważenia jąkania zwróciłam się o pomoc i poradę do logopedy. Mam zestaw ćwiczeń artykulacyjnych, ćwiczenia języka, podniebienia i żuchwy jak i ćwiczenia relaksacyjne, słuchanie muzyki, leżenie na trawie i słuchanie wiatru i ptaków itp. Powiem szczerze, że jąkanie syna mnie okropnie przeraziło,gdyż sama w wieku szkolnym miałam ten problem i wiem ile przez tą okropną wadę napłakałam. Nie chcę aby spotkało to również mojego synka. Logopeda jest dobrej myśli, zwłaszcza, że jak sam mówi, mój synek zaczął szybko mówić, a teraz jest na etapie układania całych i długich zdań - stąd być może wynika ta nieprawidłowość mówienia!!! Dodam, że nie należy dziecka poganiać w mówieniu, poprawiać w trakcie mówienia, tylko po wyrażeniu zdania przez dziecko należy powiedzieć, aby mówiło wolniej i ciszej. Ważna jest też spokojna atmosfera w domu jak i rozmowy z dzieckiem w zwolnionym tempie z przedłużaniem samogłosek, np. Baawiimyy siię w szuukaaneegoo.
Ja jestem dobrej myśli, że mój syn z tego wyrośnie, chociaż jak go słyszę jak mówi to serce mi pęka z bólu!!!
wyślij odpowiedź

Autor: monika kochan 10.07.2010 14:53  
jąkanie
ój 2,5 roczny synek zaczą się jąkać długo już to trwa i naprawde nie wiem co mam zrobić
wyślij odpowiedź

Autor: słodkie pomarańcze 13.07.2010 15:04  
niepłynność u małych dzieci
jeżeli dziecko zaczyna się zacinać, proszę skontaktować się z logopedą. w Warszawie polecam poradnię na Raszyńskiej i dr Szamburskiego.
to może być rozwojowa niepłynność mówienia (stan fizjologiczny), ale każde dziecko musi przejść indywidualną diagnozę - trzeba dokładnie przyjrzeć się niepłynności, jej nasileniu, częstotliwości, dodatkowym objawom.
wyślij odpowiedź

Autor: ANGELA MI S 17.07.2010 15:02  
Jąkanie u 4 latka
Mój syn z dnia na dzień zaczął się jąkać, pierwszy tydzień było to sporadycznie, w drugim tygodniu już jest gorzej(serce się kraja). nie poprawiam go.Od ponad roku uczęszcza do logopedy - był ostatnio po 2 tyg. przerwie i poinformowałam o tym .Pani logopeda kazała nie zwracać na to uwagi, powiedziała że załatwi wizytę u psychologa - czy to naprawdę konieczne?Jest to kolejny stres? Boje się i martwię się o syna czy mu to przejdzie, czy może tak zostać?Proszę odpiszcie coś bo chyba zamartwię się .PROSZĘ
wyślij odpowiedź

Autor: MAMA W. 17.07.2010 15:11  
JĄKANIE U 4 LATKA
Bardzo proszę o pomoc- bo się zamartwiam.Mój syn 2 tydz. temu zaczął się jąkać.Pierwszy tydzień było to trochę , teraz w drugim tyg. jest gorzej.Chodzimy do logopedy już rok - powodem jest że późno zaczął mówić, byłam ostatnio na wizycie i powiedziała że załatwi psychologa- nie wiem czy to nie kolejny stres dla niego.Napiszcie czy to się da wyleczyć i jak szybko może to minąć u 4 latka. PROSZĘ CZEKAM NA OPINIE.
wyślij odpowiedź

Autor: RENATA 30.08.2010 11:22  
jakanie
muj synek ma niecale 2 latka i ruwniez z dnia na dzien zaczal sie jakac nie wiem co mam robic a mowil tak ladnie mam nadzieje ze to minie poradzcie cos
wyślij odpowiedź

Autor: janina kowalska 23.02.2011 12:29  
jakanie
witam moja córeczka kiedy skonczyła 2latka rowniez zaczela sie jakac dodam ze po skonczeniu 1.5roku zaczela mowic zdaniami.najpierw jakala sie troszke przecinala pozniej bylo juz coraz gorzej zalamalam sie nie moglam spac nie moglam jesc caly czas myslalam jak jej pomoc co zrobic.dostalam numer do pani bioenergoterapeutki poszlysmy pomasowala ja zrobila czary mary i powiedziala ze to przez wystawiony dysk poniewaz moja coreczka urodzila sie z porazeniem splotu barkowego i mamy staly kontakt z rehabilitantami skonsultowalam to z jednym z nich zaczal sie smiac i powiedzial ze ten niby dysk to jest kosc (matko zapomnialam) c7 chyba i kazdy go ma.dni mijaly livce nie mijalo znalazla neurologopede zadzwonilam i dowiedzialam sie ze u 2latkow to normalne i okresowe niektore dzieci szybciej mowia niz mysla mozg jest mozna powiedziec obciazony to tak jak komputer jezeli ma za duzo danych dyski siadaja.powiedziano mi zebym wyciszala livke nie zwracala uwagi na jej mowe i wiecie co przeszlo jej doklanie 7 dni sie nie jakala pozniej 3 tyg znowu i teraz przecina czasem wyrazy na o u i i.podawalam jej wit b1 b6 melise w syropie.wiem przez co przechodzicie ale wiem ze wystarczy wieeeeele milosci cierpliwosci a wszystko moze wrocic do normy tego wam i waszym dzieciaczkom zycze z calego serca.gdybyscie chcieli pogadac zapraszam 1847156
wyślij odpowiedź

Autor: anna homa 25.02.2011 12:08  
anna
pocieszyłam się trochę czytając te wypowiedzi ponieważ moja córka też się jąka ma 2,5roku zaczęła się jąkać 2miesiące temu potem przestała a teraz znowu od dwóch tygodni tylko że teraz bardziej przeciąga wyrazy jest nerwowa wystarczy jej czegoś nie dać na czas a już zaczyna płakać ale widzę że więcej jest takich przypadków staram się jej nie denerwować mam nadzieję że to minie
wyślij odpowiedź

Autor: Judyta Jesiotr 19.03.2011 01:36  
Mój synuś też się jąka
witam mam 2letniego synka od ponad tygodnia zaczoł sie jąkać i jest coraz gorzej dodam ze równierz zaczoł bardzo szybko i ładnie mówićmiał 1,5roku nie wiem czy to ma jakiś zwiazek ale ucze go załatwiac sie do nocnika a w domu chodzi bez pieluchy zdarzyło mi sie czasem na niego krzyknąc teraz nie wiem czy to moja wina czy nie i martwie sie po jakim czasie pójść z nim do lekarza prosze o rade bo jestem załamana
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia 05.04.2011 10:49  
:(
Witam mam ten sam problem, moja córka ma prawie 3 latka, od miesiąca się jąka, jestem strasznie załamana. Czytam wasze opinie, że to minie, ale ja jestem przerażona :( Nie wiem czy isc z nią już do logopedy czy poczekac. Od września Amelka pójdzie do przedszkola, nie chciałabym żeby dzieci się z niej wyśmiewały. Zdarza mi się na nią krzyczec bo jest czasami strasznie nieznośna i nieposłuszna, nigdy sobie nie wybaczę jeśli to jej jąkanie jest z mojego braku cierpliwości.
Błagam pomóżcie!!!
Dodam, że córcia też bardzo szybko nauczyła się mówic, mam też synka rok starszego od Amelki, który na szczęście nie jąka się.
wyślij odpowiedź

Autor: Marta 17.04.2011 09:33  
3-latek
Witam
U mnie podobna sytuacja.Synek konczy za pare dni 3 - latka i od 3-4 dni zaczął się jąkać.
Np.Mowi w stylu " ja ja ja ja jak przyjedzie tata pojedziemy do sklepu"
W nie których sytuacjach strasznie denerwuje się ze nie moze czegos wymówic..i wtedy przykro to wyglada.
Mam nadzieje ze to minie..
wyślij odpowiedź

Autor: Ela 20.04.2011 12:08  
Kingusia
Moja córeczka od paru dni się jąka i jest coraz gorzej.Ma dopiero 2 latka. Bardzo szybko zaczęła mówić , mówi ładnie całymi zdaniami. Zapamiętuje już dosyć długie wierszyki. Aż tu nagle to jąkanie . Jestem przerażoan . Nie potrafię o niczym innym myśleć.Czytałam dużo o tym w internecie i wiem już że muszę być cierpliwa, ale jak słucham mojej córeczki to serce mi sie kraje. Ona tak ładnie mówiła, bez przerwy coś sobie powtarzała a teraz nie może powiedzieć jednego słowa.
Mam nadzieję i wiem że to minie.
wyślij odpowiedź

Autor: MONIKA 02.06.2011 13:58  
jakanie 3 latka
Moj syn zaczol sie jakas jak mial 2,5 lat teraz ma 3,5 i jaka sie dalej.tylko ze to skaka raz mocniej raz slabiej,jestem caly czas niespokojna ale mam nadzieje ze z tego wyrosnie ,chodzimy juz 6 miesiecy do logopedy, ale tam uczy sie tylko przez zabawe wymawiac wszystkie literki,bo nieumi wymowic K,G,R .
Nadzieje trzeba miec
wyślij odpowiedź

Autor: iza 17.06.2011 16:27  
nie wiem co to za wada wymowy
moj ponad 2,8 letni syn od paru dni powtarza ostatnie litery w niektorych wyrazach. np. chodźdźdź, krzysiek-k-k jest to jak takie echo tych ostatnich literek. chce zaznaczyc ze ciezko mu wymawiac dź, ć, k oraz ze nie zawsze tak mowi ale ogolnie przy wyrazach zakonczonych na te litery.. niewiem czy to jakas odmiana jakania czy poprostu uczy sie mowic (zaczął dosc późno rozmawiac)ale troche sie martiwe..
wyślij odpowiedź

Autor: Dragonstorm 05.08.2011 14:06  
u mnie ten sam problem
Witam, mój 2,5 l synek uderzył się głową i lekko ją rozciął. Niby wszystko ok, ale się również zaczął jąkać...od 2 dni..i dzięki za te opinie, bo widzę że popełniałem karygodny błąd poprawiając go i kazując powtarzać słowa...od dziś pełna zmiana terapii, całkowity relax i pochwały...i oby pomogło..
pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: anna 10.08.2011 16:59  
Oliverek
Nasz synek zaczal sie jakac kilka dni temu, ja oczywiscie sie przerazilam od razu pomyslalm ze trzeba leczyc,Oliver jest bardzo zywym chlopcem dlatego tez maz stwierdzil ze on chce zbyt wiele rzeczy powiedziec na raz.u niego jakanie wyglada inaczej, tak jakby przerywnik miedzy wyrazami "yy yy yy"
wyślij odpowiedź

Autor: Marzena Machalska 25.01.2012 10:36  
Odp:Kingusia
Witam
mam podobny problem jak Pani. Proszę o informację jak na dzień dzisiejszy Pani Córka mówi, czy jąkanie ustąpiło ?
Pozdrawiam Marzena
601 478 489
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Kwiatkowska 22.03.2012 21:45  
Jąkanie
Witam Serdecznie!!!Ja również mam problem z córeczką która ma 2,5 roku,od paru dni jąka sie,powtarza ostatnie literki wyrazów,najczęściej zdarza się to jak chce powiedzieć coś b.szybko.Ale myśle ze jest to do wypracowania,próbuje tłumaczyc małej żeby mówiła spokojnie i pomału.Zobaczymy za jakiś czas jak nam to pójdzie.Ale myśle że odruchowe pójście do lekarza wcale dobrze nie zrobi dziecku,poniewaz ono w tym wieku tak naprawde zaczyna wyrabiać sobie aparat mowy,i jeżeli będziemy ćwiczyć z dzieckiem wszystkie wyrazy spokojnie,w taki sposób żeby mogo po nas powtarzać ale spokojnie to wszystko będzie dobrze bo w końcu zakoduje sobie jak ma wymawiać poprawnie wyrazy.Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Ewelina Z. 20.04.2012 14:44  
Jąkanie
Absolutnie nie wolno poprawiać dziecka i kazać mu mówić powoli. Pamiętajcie, że dziecko nie może zdawać sobie sprawy, że się jąka, że coś jest z nim nie tak. Jeśli dodatkowo pojawi się czynnik stresujący, dziecko zda sobie sprawę, że coś jest nie tak - przestanie mówić, a lęk znacznie pogorszy sprawę. Moja córunie 2 latka 4 miesiące również zaczęła się jąkać. Jestem po fachowej lekturze - polecam Z. Tarkowskiego i M. Chęcka. Tam znajdziecie wskazówki i wyjaśnienie problemu. Natomiast zamierzam nagrać dyskretnie swoją córcię na dyktafon i w celu sprawdzenia udać się do logopedy. Wiem, że przy nim nie powie ani słowa. Musze się upewnić, czy mam rację. Po prostu. Sama to przeżyłam - w zaciszu i pełnej nieśmiałości przeżyłam wiele lat (rodzice jakoś nie szczególnie się tym przejęli - cóż). Teraz jestem oligofrenopedagogiem i doskonale sobie radzę w pracy i życiu codziennym bez "zająknięcia". WIELE DA SIĘ ZROBIĆ. Zrobię wszystko, żeby moja córcia nie przeżywała tego - co ja.
wyślij odpowiedź

Autor: Urszula z. 25.04.2012 00:05  
jakanie sie mojej 4letniej corci
Witam.jestem zalamana,bo moja corka zaczela sie jakac.dzisiaj bylam u logopedy.dowiedzialam sie,ze to jakanie rozwojowe.moja corka uczy sie w szkole angielskiej,a w domu mowimy po polsku.rozmawialam z pania w szkole,ale po obserwacji nie zauwazyla nic niepokojacego,nawet bardzo ja chwalila ,ze ostatni hania zrobila olbrzymie postepy jezeli chodzi o jezyk angielski.ale niestety w domu sie jaka i boje sie,ze zauwazyla ze jest cos nie tak bo jak chce cos powiedziec to sie jaka i mowi bardzo pocichu.dzisiaj tez zauwazylam,ze zamiast mowic pokazuje mi rozne rzeczy a ja sie pytam co to jest wiec pomalu powie.ogolnie nie widze zeby sie przy tym denerwowala,nieraz zacznie sie jakac i nie dokonczy slowa bo nie moze ,to logopeda doradzila zebym powiedziala,ze oj cos sie nie udalo i zwrocic jej uwage na cos innego.wazne jest,zeby dziecko sie nie stresowalo z tego powodu.ogolnie sie ciesze,ze w szkole sie nie jaka,mysle ze j.angielski jest o wiele delikatniejszym jezykiem niz polski.prosze wszystkich ,ktorzy mieli podobny problem ze swoimi pociechami,zeby mi dali jak najwiecej wskazowek co jeszcze robic,zeby jej jakanie sie nie utrwalilo.pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Justyna Szostak 21.12.2012 10:01  
Odp:moja corcia
hej.
nie wiem ,czy córce już przeszło, ale zerknij na jakanie.pl
pozdrawiam,
Justyna Szostak
jutyna19@wp.pl
moja córka też sie jąkala
wyślij odpowiedź

Autor: natalia łęcka 06.08.2013 13:34  
jakanie 2 i pol latki
witam moja corka ma w tej chwili dwa i pol roku bardzo wczesnie zaczela mowic calymi zdaniami i od ok tygodnia zauwazylam ze zaczela sie jakac:( nie wiem czy to ma jakis zwiazek ale brat mojego meza dorosly mezczyzna tez sie jaka i to powaznie nie wiem czy to moze dziedziczne czy etapy rozwojowe jak pisza panie powyzej dziekuje z gory za odp
wyślij odpowiedź

Autor: Joanna strak 16.10.2016 15:13  
Wypowiedź O kazaniu jest z 2009, proszę mi powiedzieć jak to wygląda po tylu latach...Pytam bo mam problem.z 2 wątkiem jakajacym sie
wyślij odpowiedź

Autor: Aska 16.10.2016 15:18  
Wypowiedź O jakaniu jest z 2009, proszę mi powiedzieć jak to wygląda po tylu latach...Pytam bo mam problem z 2 latkiem jakajacym sie
wyślij odpowiedź

Autor: kazia 06.06.2017 13:05  
mam 5- cio letniego synka który sie jaka
witam ja mama również synka który się jąka była u logopedy a ta odesłała mnie do psychologa i bardzo się martwię tym co usłyszę
wyślij odpowiedź

Autor: Marcin 21.07.2017 00:44  
Odp:mam 5- cio letniego synka który sie jaka
Hej kazia, i co wam powiedzial psychoterapelta? Jak wyglada u was jakanie synka? Jak bardzo sie jaka?
Moj synek 3lata i 8m teraz jaka sie:
- powtarza slowa, glownie na poczatku swojej wypowiedzi poczatku zdania,
- on, on, on, bawi sie... i, i, i, i skaka. Taki, taki, taki czerwony, ten, ten ten, albo, albo albo,
- glownie jaka sie jachce opowiedziec co sie stalo, albo co narrysowal....
Strasznie sie martwimy.
Jak to wyglada u was
wyślij odpowiedź

Autor: Marcin 21.07.2017 00:46  
Odp:mam 5- cio letniego synka który sie jaka
Hej kazia, i co wam powiedzial psychoterapelta? Jak wyglada u was jakanie synka? Jak bardzo sie jaka?
Moj synek 3lata i 8m teraz jaka sie:
- powtarza slowa, glownie na poczatku swojej wypowiedzi poczatku zdania,
- on, on, on, bawi sie... i, i, i, i skaka. Taki, taki, taki czerwony, ten, ten ten, albo, albo albo,
- glownie jaka sie jachce opowiedziec co sie stalo, albo co narrysowal....
Strasznie sie martwimy.
Jak to wyglada u was? My tez mieszkamy w anglii w okolicach Birmingham.
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia Krawiec 08.12.2017 12:49  
jąkanie porady
W takich sytuacjach warto wykonywać z dzieckiem różnego rodzaju ćwiczenia na wzmocnienie mięśni twarzy. W tym artykule je opisują: https://pozytywka.com/co-robic-gdy-dziecko-sie-j-j-jaka Myślę, że warto spróbować :)
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###    #        #######   #####  
  #   #   #    #   #        #     # 
 #     #  #    #   #        #       
 #     #  #    #   ######   ######  
 #     #  #######        #  #     # 
  #   #        #   #     #  #     #