MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > nielegalna opłata za przedszkole
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: mama Aga 08.01.2009 11:42  
nielegalna opłata za przedszkole
Witam, wczoraj znalazłam artykuł chyba na onet.pl, że opłata stała pobierana w przedszolach jest robiona nielegalnie. Chodzi o to że powinna być pokrywana z budżetu miasta lub gminy. Widząc podwyżkę od nowego roku az strach pomyśleć ile płaci rodzic mający np 3 dzieci w przedszkolu. jestem ciekawa drodzy rodzice jak jest u Was bo ponoć w 3 województwach zniesiono tą opłatę. U mnie w przedszolu WLKP wynosi 140zł.Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: lola 08.01.2009 19:26  
Odp:nielegalna opłata za przedszkole
http://wiadomosci.onet.pl/1892049,11,item.html
wyślij odpowiedź

Autor: Aneta 08.01.2009 23:13  
odp. nielegalna opłata za przedszkole
W przedszkolu mojego dziecka(mieszkamy w Łodzi) za drugie dziecko uczęszczające do tego samego przedszkola rodzice płacą połowę stawki a trzecie jest zwolnione z opłat.Średnio miesięcznie po wliczeniu składki na radę rodziców płacę ok 300zł.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 09.01.2009 10:32  
nielegalna opłata za przedszkole
Zniesienie stałej opłaty za przedszkole wiąże się z ryzykiem likwidacji wielu placówek. Gminy NIE MAJĄ OBOWIĄZKU finansować przedszkoli /trudno!takie są przepisy/. Alternatywą będą przedszkola prywatne, które wobec braku konkurecji tańszych przedszkoli gminnych, podniosą stawki - logiczne, dzieci dużo, a przedszkoli gminnych mniej.Ciekawe ilu rodziców będzie na nie stać?

Rzeczywiście, mama Aga ma rację. Ustalanie stawek tzw: czesnego nie ma uzasadnienia w przepisach oświatowych. I tu klasyczna kwadratura koła: przepisy nie regulują opłat czesnego, a gminy nie maja obowiązku finansować.
No, ale ktoś musi zapłacić! I zapłacą rodzice, znacznie, znacznie więcej w placówkach prywatnych.
Ciekawa jestem opinii miłych forumowiczek :)
wyślij odpowiedź

Autor: Monika 09.01.2009 15:44  
nielegalna opłata - moje zdanie
My niestety chodzimy do prywatnego przedszkola, bo w państwowym nie było miejsc. Opłaty sa straszne i aż strach pomyślec, jak radzą sobie rodzice mający dzieci "rok po roku", chyba nie opłaca się pracowac, bo zarabia się na przedszkole tylko. U nas przedszkole (państwowe) kosztuje (z wyżywieniem już) około 450zł. Dowiadywałam sie w gminie o możliwośc dofinansowania pobytu mojego dziecka w placówce prywatnej (wynikające nie z mojego widzi mi się) i okazało się, że gmina dofinansowuje każde dziecko uczęszczające do przedszkola, także prywatnego i rodzic ma prawo negocjowac wysokośc opłaty z przedszkolem. Tylko czy ktoś słyszał, aby dyrekcja prywatnej placówki przystała na taki układ? Gminie opłaca się dopłacac do prywatnych przedszkoli (także z poza jej terenu) niż pobudowac drugie gminne, bo taka inwestycja nie przyniesie korzyści finansowych w przyszłości, a więc jest niedochodowa, czyli nieopłacalna.
Mnie nurtuje jeszcze fakt opłacania pobytu dziecka w "zerówce": jeżeli jest ona obowiązkowa, a edukacja w naszym kraju jest bezpłatna, to coś tu nie jest fer.
Patrzec tylko, jak zabraknie miejsc w szkołach i zmuszeni będziemy płacic za prywatne. No cóż, druga Irlandia, polityka prorodzinna...
Podrawiam!
wyślij odpowiedź

Autor: mama Aga 09.01.2009 18:40  
Odp: nielegalna opłata - moje zdanie
jestem troche w szoku ile płacisz za prywatne przedszkole, chyba pozostane cichutki i będę uiszczać stałą opłate normalnie. W tamtym roku starałam sie o dofinansowanie w MOPS na cele żywieniowe dziecka, dostałam zgodę po wizycie Pani z mojego oddziału. W tym roku także po złożeniu wniosku pojawiła się Pani, która rozglądała sie godzine po ścianach i pokojach, chyba nie słuchała dokładnie co mówiłam. Dostałam negatywną decyzję. Ale nie jestem zmartwiona - chciałam skorzystać ale mam świadomośc że są bardziej potrzebujący. Martwi mnie jedno - zauwazyłam z racji zawodu - że wiele biednych rodziców nie potarfi pójśc po pomoc bo albo boi sie biurokracji z tym związanej albo z góry zakładają że nie dostaną. Przeważnie są to ludzie którzy jakby czekali aż ktoś im przyniesie na talerzu, lub zrobi wiele rzeczy za nich. Doradzam, wręcz każę wielu osobom aby skorzystali, starali sie........a oni często rozkładają ręce bo nie wiedzą jak sie za to zabrać. Obserwując takie sytuacje mam odpowiedz na totalną biedę czyli totalną niezaradność. Tak to rozumiem.
Co do opłaty - siedzę ciuchutko
wyślij odpowiedź

Autor: Damian Szeląg 31.03.2009 14:03  
Odp: nielegalna opłata - moje zdanie
Witam serdecznie Pani Moniko ! Stoje właśnie przed problemem z przedszkolem państwowym .. (braki miejscitp.), więc pozostanie jak w Pani przypadku przedszkole prywatne. W związku z tym zwracam sie do Pani o pomoc a zarazem pytanie: czy starała się Pani o dofinansowanie pobytu dziecka/dzieci w przedszkolu prywatnym? Jeśli tak, to proszę serdecznie o informację, gdzie należy się zwrócić o takie dofinansowanie i jakie trzeba wypełnić formalności? Dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam serdecznie!
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 02.04.2009 08:11  
opłata za przedszkole
We Wrocławiu opłata za miejsce do kwota ok. 168 zł + koszt wyżywienia. Razem za przedszkole publiczne (gminne, bo państwowych przecież nie ma) to ok. 320 zł za zajęcia objete programem nauczania, logopedyczne i gimnastyka korekcyjna jesli tego wymaga dziecko, zajęcia muzyczne- w tym gry na instrumentach jesli jest to przedszkole muzyczne, wyzywienie. Ww. koszt nie obejmuje zajęć dodatkowych, tj: j. angielski-ok. 24 zł, basen-ok. 350 zł za semestr, szachy-ok. 20, taniec-ok. 24 zł, itp. Opłaty za przedszkola nieubliczne (prywatne) bez dopłat z gminy to kwota rzędu 1000 zł., z dopłatą od gminy od 400 do 600 zł. Dopłate we Wrocławiu oczywiście otrzymuje tylko przedszkole (prywatnie nie można jej otrzymać), po spełnieniu wszystkich wymagań okreslonych przez gminę. Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Monika 03.04.2009 14:43  
Odp:Odp: nielegalna opłata - moje zdanie
Panie Damianie! Moja gmina nie dofinansuje pobytu dziecka w przedszkolu prywatnym, tzn nie daje pieniędzy rodzicowi "do ręki". Pieniądze dostaje owe przedszkole (jeśli jest zapisane w rejestrze i spełnia potrzebne warunki) jako dopłatę od gminy do dziecka w tej gminie zameldowanego. Edukacja przedszkolna nie jest obowiązkowa i jak kogoś na nią nie stac to jego sprawa - brutalne i niesprawiedliwe, ale tak właśnie zostałam poinformowana w gminie, w referacie oświaty. (zerówka u nas jest w szkole, więc do zerówki "bezpłatnej", choc to też tylko w teorii, dziecko może chodzic)
Może można spróbowac w opiece społecznej, wykazac argumenty o konieczności podjęcia przez rodziców pracy, nie wiem czy to coś da, ale...
Swoją drogą bardzo mnie taka rzeczywistośc denerwuje!
wyślij odpowiedź

Autor: Sylwia 07.04.2009 22:14  
Doplaty
U nas niektore przedszkola prywatne, maja dofinansowanie z panstwa od razu przypisane z budzetu, zastanawialo mnie zawsze na jakiej podstawie wyliczaja. W moim malym miasteczku (ok 20.000mieszkancow + okoliczne wioski) sa panstwowe 3 przedszkola, prywatnych okolo 8-9, albo i z 10 (co roku odpada okolo 100 dzieci). Jak patrzylam na budzet jakos dwa lata temu, jedno przedszkole prowadzone przez siostry- mialo spore dofinansowanie na dziecko, jeszcze jedno tez dosyc spore, ale juz mniejsze od siostr, a inne o polowe mniej niz te i tak stawka dofinansowania sie zmniejszala.

A dodam, ze panstwowe z dodatkami jakimis, wyzywieniem - wychodzi prawie 500zl/miesiac. Ja za prywatne place 750zl + na 1 raz na rok 250/wpisowe.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna Ansam 23.06.2010 15:43  
opłata za przedszkole
u nas tylko 76 zł opłata stała chyba ,że dziecko choruje wiecej niz 2 tyg i ma zaś a za cały dzień z 3 posiłkami wychodzi około 180 zł plus 50 zł komitetu rodzicielskiego /rok plus 80 zł rytmika/rok plus 25 zł ubezpieczenie /rok
wyślij odpowiedź

Autor: milo 16.08.2010 15:31  
słyszałem że rodzice składaja pozwy i wygrywają gminy płacą
co wy na to
wyślij odpowiedź

Autor: danonek52@wp.pl 13.09.2010 11:34  
opłaty za przedszkole
Mieszkam w Gorzowie, od września mój synek poszedł do przedszkola, na początku to wydatek kilkuset zł ze względu na radę rodziców (80zł), ubezp. (21,40), dodatek na rozwój placówki (50zł), wyprawki: plastyczna, ubraniowa itd. Ale opłata stała wynosi 100zł/m-c plus 5,50zł/dzień stawki żywieniowej, dlatego jestem bardzo zaskoczona kwotami powyżej 300zł w przedszkolach państwowych! jak to możliwe, że jest aż taki rozstrzał? a co do zerówek to skoro są obowiązkowe to powinny być darmowe, lub przynajmniej kwota symboloczna...
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia 13.09.2010 14:42  
Odp:opłaty za przedszkole
Właśnie wysłałam syna do przedszkola i płacę u zakonnic 50 zł za mies. plus każdy rodzic raz w miesiącu robi zakupy (lista wywieszona z zapotrzebowaniem produktów żywnościowych i nazwiskiem rodzica, kwota skalkulowana żeby było sprawiedliwie) 40zł ubezpieczenie na rok, książki dla trzylatków siostra kseruje, rytmika i inne zajęcia, wyżywienie całodzienne, dzieci nie wychodzą same do ubikacji na sali też nie zostają same. Jestem bardzo zadowolona bo siostry maja podejście do dzieci. Sośnica woj. podkarpackie.
wyślij odpowiedź

Autor: Hanna 13.09.2010 19:32  
Odp:Odp:opłaty za przedszkole
Książki dla 3-latków??? Niezłe podejście do dzieci mają siostry!
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 13.09.2010 19:59  
Odp:Odp:opłaty za przedszkole
A w domu też pani biega cały czas za dzieckiem do toalety?.Dziecko ma się uczyć samodzielności a nie zrobilibyście z nich istne kaleki wyręczane na każdym kroku i we wszystkim.Książki dla 3- latków sa w kazdym przedszkolu.
wyślij odpowiedź

Autor: Saset 15.09.2010 16:13  
CK
U nas opłat nie ma miesięcznych. Mamy rade rodziców 100 zł w której są pieniądze na wycieczki, mikołaja itp. 26 zł ubezpieczenia, 45 zł na materiały dydaktyczne(książki, ksero) .To są opłaty jednorazowe na Rok. Do tego wyżywienie całodzienne 5 zł/dzień. Każda dodatkowa godzina w miesiącu to koszt 25 zł czyli jak ktos daje dziecko na 3 godziny dłużej niż 8-14 płaci 75 zł.
wyślij odpowiedź

Autor: Saset 15.09.2010 16:15  
CK
miało być :U nas opłat nie ma miesięcznych w godzinach podstawowych od 8-14. Mamy rade rodziców 100 zł w której są pieniądze na wycieczki, mikołaja itp. 26 zł ubezpieczenia, 45 zł na materiały dydaktyczne(książki, ksero) .To są opłaty jednorazowe na Rok. Do tego wyżywienie całodzienne 5 zł/dzień. Każda dodatkowa godzina w miesiącu to koszt 25 zł czyli jak ktos daje dziecko na 3 godziny dłużej niż 8-14 płaci 75 zł.

Przepraszam za niepełny wpis.
wyślij odpowiedź

Autor: selka 15.09.2010 18:11  
oplaty
normalne przedszkole w Lodzi oplata lacznie z zajeciami typu plastyka 28zl angielski 16 gimnastyka i rytmika chyba po 18zl, 12 zl rada rodzicow

razem daje to ok 320zl miesiecznie przy dwoch posilkach w godzinach 9-17
wyślij odpowiedź

Autor: kasia janicka 09.10.2012 10:55  
kasia
u nas w dabrowie gorniczej koszt prywatnego przdszkola to400 zl czesnego+ 9zl dziennego wyzywienia czyli wychodzi kolo150-180 w zaleznosci od dni,ale mozna zrezygnowac npze sniadan jak dziecko przychodzi pozniej, koszt obiadu to 6.5.przeszkole jest czynne od5.30 do 18. wydaje mi sie ze to nie jest duzy koszt poniewaz wszystki dodatkowe zajecie jak basen, rytmika, angielski(codziennie) jest juz w cenie. pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###     #####    #####   ####### 
  #   #   #     #  #     #  #    #  
 #     #        #        #      #   
 #     #   #####    #####      #    
 #     #  #              #    #     
  #   #   #        #     #    #