MAŁE DZIECKO
 
RADY I PORADY
 
PRZEDSZKOLE
 
KĄCIK NAUCZYCIELSKI
 
     
PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Religia chrześcijańska a dzieci niechrześcijan
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: kafir 07.11.2006 14:24  
Religia chrześcijańska a dzieci niechrześcijan
Mój 5,5 letni synek ze względu na naszą przeprowadzkę zmienił przedszkole. Niestety w tym nowym jest religia, na którą on nie chodzi, a na jej czas jest odstawiany do innej grupy i mimo, że dotąd przez 2 lata uwielbiał chodzić do przedszkola teraz zaczęły się problemy:
tuż przed wyjściem do przedszkola biegunka, ból brzucha, nóg, głowy itd + pytanie: "Tato, czy dzisiaj będzie religia?
Czekam na rady tych, którzy dali sobie z tym radę!
Pozdrawiam!
wyślij odpowiedź


Autor: magda przedszkolanka 07.11.2006 17:02  
podejrzewam
że problem nie tkwi w religii na którą syn nie uczęszczaa w tej ocej grupie do której chłopiec musi przechodzić na czas zajęć z katechezy,
przyczyną jest fakt że dziecko zmieniło przedszkole, nie zdążyło się jeszcze odnaleźć w nowej grupie wśród nowych pań, a tu zafundowano mu jeszcze kolejną nowość "zsyłkę" do obcej grupy gdzi są nieznane dzieci i nieznane panie.
proponuję spokojną rozmowę z wychowawczyniami dziecka, poproszenie ich o miłe zorganizowanie mu czasu w trakcie gdy grupa ma katechezeę, przecież n-lka która prowadzi grupę w tym czasie ma "okienko" nie uczestniczy w religii i moze mu zorganizować czas tak by nie był dla niego czasem oczekiwania na powrót do swojej grupy kolegów, pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 08.11.2006 15:30  
Odp:Religia chrześcijańska a dzieci niechrześcijan
Jestem nauczycielką w przedszkolu. Nie ma co ukrywać, że i my mieliśmy kilka lat temu problem z takimi sytuacjami, kiedy przychodziło do przedszkola dziecko, a rodzice nie życzyli sobie aby uczestniczyło w zajęciach religii. Dotyczyło to najczęściej 1-2 dzieci w grupie. Zajęcia odbywają się w godzinach rannych i brak jest możliwości zmiany na późniejsze, bo katechetka lub zakonnica obsługuje kilka placówek. Co mogłyśmy zrobić w takiej sytuacji? Dziecko na te pół godziny przechodziło do innej grupy i wiem to, że czuły się fatalnie, bo były wyprowadzane i choc tłumaczyłam, ale i tak nie bardzo rozumiały dlaczego tak się dzieje.
Obecnie nie mamy tego problemu. Przedszkole prowadzi grupy mieszane w wieku 3-6 lat. Stosowany program zapewnia realizację podstawy programowej i przygotowanie do szkoły. Na zajęcia z religii dzieci uczestniczące wychodzą do innej sali. Pozostałe zostają z nauczycielką w swojej i kontynuują zabawę. Tak jest też z innymi zajęciami dodatkowymi jak szachy czy taniec.
W opisanej sytuacji raczej nie należy już szukać przedszkola podobnego do naszego. Synek ma 5,5 roku i po kilku tygodniach przyzwyczai się do sytuacji. Podobnie zresztą bedzie w szkole gdzie zdarzają się zajęcia z religii między innymi lekcjami.
wyślij odpowiedź

Autor: auu 23.08.2008 18:23  
Odp:Religia chrześcijańska a dzieci niechrześcijan
Miło słyszeć, że są przedszkola, które poradziły sobie z problemem religii. Jeśli jednak w jakimś przedszkolu nie jest tak, jak u pani Elżbiety, to może warto po prostu pozwolić dziecku chodzić na te lekcje, nawet jak jesteśmy nie wierzący. Nie powinno mu się przez to nic stać, można dziecku wytłumaczyć, że to tylko taka bajka. Wszystkie dzieci słuchają, oglądają i czytają bajki i krzywda im się przez to nie dzieje. Każde dziecko ma też prawo chodzić na religię w publicznej szkole czy przedszkolu niezależnie od wyznania. Osoby uczące religii w czasie tych lekcji są takimi samymi nauczycielami i wychowawcami, jak inni nauczyciele i mają obowiązek zapewnić dziecku opiekę. Należy oczywiście zwracać uwagę, czy nie występują przypadki molestowania psychicznego, na przykład wypytywania dzieci o zwyczaje religijne domowników, czy wyciąganie jakiś konsekwencji z powodu tego, że jakieś dziecko jest nie ochrzczone. Nauczyciele religii, tak samo jak i inni nauczyciele nie mają do tego prawa i wszelkie takie nadużycia należy zgłaszać odpowiednim władzom.
wyślij odpowiedź

Autor: auu 23.08.2008 18:25  
auu
Dodam, że chodzenie w czasie religii do innej grupy dziecko może odbierać jako niesłuszną karę ze strony rodziców, stąd moja sugestia.
wyślij odpowiedź


Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:
 
  ###   #####  #####  ####### 
 #  #  #   # #   # #    
 #   #    #    # #    
 #   #  #####  #####  ###### 
 #   # #       #    # 
 #  #  #    #   # #   # 
  ###  #######  #####  ##### 
Kod zabezp.:

     
 góra     powrót
© STEP   |   Design by 3xw.pl   |   Hosting Infocomp