MAŁE DZIECKO
 
RADY I PORADY
 
PRZEDSZKOLE
 
KĄCIK NAUCZYCIELSKI
 
     
PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Lęki dziecięce
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Magda 23.10.2006 22:49  
Lęki dziecięce
Mój 3,5 letni synek ostatnio bardzo się boi krwi. Nieopatrznie powiedziałam, ze wszyscy ludzie mają w środku krew i od 3 tygodni, cały dzień i noc pyta czy tu i tam ma krew. Jestem już tym tak zmęczona, ze przestaję trzymać sie reguł wspierania dziecka tylko zaczynam dostawać szału na 200 setne pytanie w ciągu doby czy ma krew.
Zaznaczam, ze przeprowadziła już rózne rozmowy wyjaśniające,ale nie pomogło. Może macie jakieś sprawdzone metody pomocy, albo ktoś wie dlaczego i czy przypadkiem nie zamocny jest ten lęk.
wyślij odpowiedź


Autor: Anna 23.10.2006 23:13  
Trzeba zaspokoić wzbudzoną ciekawość
Nie ma co żałować rozmowy o krwi bowiem dziecku trzeba przekazywać prawdziwe informacje o naszym organizmie i otoczeniu. Podane dziecku w tym wieku bzdury typu o kapuście i bocianach czy fatalnych skutkach połkniętej skorupki od jajka mogą pozostawać do późnych lat w podświadomości.
Może w tej rozmowie o krwi było zbyt dużo szczegółów których dziecko nie zrozumiało i będzie tak długo powracać aż wyjaśni i poukłda sobie wszystkie wątpliwości. Przekazywana dzieciom informacja powinna być dostosowana do wieku. Czym mniejsze dziecko tym mniej szczegółów, a więcej przywołań do znanych przez dziecko pojęć. Teraz proponuję cierpliwie wyjaśniać i upraszczać odpowiedzi kończąc miłymi akcentami, w przeciwnym razie dziecko zakoduje sobie, że z tą krwią coś nie jest tak i każde skaleczenie może być wielkim stresem.
wyślij odpowiedź

Autor: Edyta 30.10.2006 19:50  
Książeczka
Proponuję kupić książeczkę o ludzkim ciele. Jest wiele fajnych wydawnictw dla dzieci w różnym wieku, z obrazkami i rysunkami. Może gdy zobaczy skończą się pytania
wyślij odpowiedź


Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:
 
 #####  #    #######  ##### 
 #   # #  #  #    #   # 
    # #  #  #    #    
 #####  #  #  ######  ###### 
    # #######    # #   # 
 #   #    #  #   # #   # 
 #####    #  #####  ##### 
Kod zabezp.:

     
 góra     powrót
© STEP   |   Design by 3xw.pl   |   Hosting Infocomp