MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > 4-latek gryzie wszystko
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Rena 23.10.2006 19:15  
4-latek gryzie wszystko
Moze moje pytanie wyda sie niektorym smieszne, ale co mi tam...
Otoz moj synek 4,5 roku od jakiegos czasu gryzie wszystko co wpadnie mu w
rece. Pogryzl wszystkie elementy piankowych puzli, gumowe zabawki, poogryzal
rogi ksiazek, bluzy z trokami przy kapturze lepiej mu nie zaklac, bo z trokow
po prostu cieknie... Ostatnio znalazlam ukryta pod fotelem (gonie go za to
gryzienie, wiec schowal, zebym nie widziala) zjedzona do polowy wizytowke,
ktorej bezskutecznie szukalam swego czasu. Dzisiaj przezul dokladnie dekolt
swojej koszulki, w rezultacie chodzil w takiej mokrej do pasa... W zasadzie caly czas cos trzyma w buzi i zuje, nawet jesliby to miala byc tylko szczoteczka do zebow, ktora zamiast szorowac zeby, zjadl juz doszczetnie.
No i tak sie zastanawiam, bo moze jest w tym ukryte jakies drugie dno, np. dzieci ktore
zgrzytaja moga miec pasozyty, chociaz w zyciu bym nie polaczyla tych dwoch rzeczy gdybym nie wiedziala... Moze i takie gryzienie cos oznacza? A moze to jest jakis sposob na rozladowanie napiecia emocjonalnego?? Co sadzicie?
Dodam, ze synek chodzi drugi rok do przedszkola, w zeszlym roku niezbyt chetnie, ale w tym nawet lubi tam przebywac i chodzi bez problemow, nawiazal przyjaznie, w domu wrecz mu sie nudzi.
5 miesiecy temu urodzilam bliznieta, ale staram sie, by synek nie czul sie odrzucony z powodu nowego rodzenstwa. Na szczescie dzieci mam grzeczne, wiec moge poswiecic starszemu dziecku dosc duzo czasu. Zreszta on sam nie wykazuje jakiejs zazdrosci, czy wrogiej postawy wobec rodzenstwa, lubi sie z nimi bawic i pomagac mi w pielegnacji, czesto powtarza ze je kocha...
Nie wiem co o tym myslec.

wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 23.10.2006 23:20  
Odp:4-latek gryzie wszystko
Gryzienie może oznaczać poważne napięcia. jak długo to trwa, albo kiedy zauważane jest szczególne nasilenie gryzienia. Czy są sytuacje kiedy zapomina o tym? Co mówią na ten temat nauczycielki w przedszkolu? To kilka pytań które pozwolą mieć pełniejszy obraz.
wyślij odpowiedź

Autor: Rena 24.10.2006 12:09  
Odp:Odp:4-latek gryzie wszystko
Oooo... I nawet jesli na codzien nic, zadne inne symptomy nie wskazuja na to, ze cos jest nie tak? Nawet jesli poza tym jest radosny, wesoly, kochany? Grzeczny taki srednio, czasem nieznosny, jak to chlopak, innym razem przylepa.
Szczerze mowiac to zwrocilam uwage na to gryzienie dopiero jakis tydzien temu, a trwac to moze... bo ja wiem... miesiac? Moze dwa? Na poczatku nie zwracalam po prostu uwagi, dopiero te pogryzione puzzle i moja wizytowka daly mi do myslenia.
Z nauczycielka w przedszkolu pogadam dzisiaj. Nie mowila mi do tej pory niczego na ten temat.
wyślij odpowiedź

Autor: Rena 24.10.2006 12:10  
Rena
Aha, zapomnialam dodac, ze zdarza mu sie to najczesciej kiedy oglada jakas bajke, albo kiedy jest nad czyms mocno skupiony, podczas sluchania bajek, ktore mu czytam takze. Trudno mowic o czasie, w ktorym o tym zapomina, bo nie robi tego ciagle, raczej wlasnie wtedy, kiedy nie ma co zrobic z rekoma.
wyślij odpowiedź

Autor: Rena 24.10.2006 12:11  
Rena
Po wnikliwej analizie stwierdzam ze jednak raczej miesiac niz dwa.
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 25.10.2006 18:47  
Odp:4-latek gryzie wszystko
Z dotychczasowego opisu nie wydaje mi się aby działo się coś co wymaga szczególnych działań czy też budziło niepokój. Dzieci w różny sposób radzą sobie z emocjami. Osobowość malucha i jego system nerwowy dopiero kształtuje się. Dzieci w tym wieku robią albo powtarzają bez szczególnego celu rożne wydawać się może dziwne czy też niepotrzebne czynności, ruchy zmiany pozycji. Zauważmy te które są niebezpieczne albo uciążliwe.
Należy obserwować dziecko, zaobserwować sytuacje, jak trzeba porozmawiać, jak trzeba reagować przypominając. Dziecko nie robi tego złośliwie, czy też z powodu złego zachowania i dlatego nie krzyczymy i nie stosujemy kar, natomiast konieczna jest współpraca w przypadkach koniecznych.
Możemy być przekonani iż w miarę dorastania w spokojnym otoczeniu takie reakcje i zachowania mijają.
wyślij odpowiedź

Autor: Rena 30.10.2006 20:17  
dziekuje serdecznie za odpowiedz
Troche mnie uspokoila :-)
wyślij odpowiedź

Autor: Joanna 11.07.2007 11:04  
Odp:Odp:4-latek gryzie wszystko
Ja też dziękuję-mam taki sam problem z córeczką 2 lata i 8 m-cy.Ona gryzie tak od niemowlaka-książeczki!!!,kredki świecowe!!!,szczoteczę do zębów!!!- coś co jest akurat pod ręką.Szczególnie gdy coś ogląda lub słucha, ale potrafi najeść się piasku w piaskownicy,czy żuć kamienie.Do przedzkola idzie dopiero we wrześniu i bardzo na to czeka-więc to nie przedszkole.Będę tylko cierpliwie tłumaczyła i czekała-szczerze mówiąc jak ostatnio pogryzła pasek do spodni to za karę wyłączyłam jej bajkę-boję się ,że zje coś co jej zaszkodzi np.kredkę.
wyślij odpowiedź

Autor: Małgorzata 14.09.2007 13:06  
gryzienie
Witam!jestem mamą 5 latka który chodzi do przedszkola od 3 lat.wszystko było by w porządku gdyby nie jeden problem w przedszkolu zdarza mu się pogryść dzieci w pierwszym roku jego uczęszczania nie było z tym problemu problem zaczał się w 3 gr.robił to bardzo często.na podwórku i w domu nigdy tego nie robił staramy się z nim nad tym pracować ale jest ciężko bo w przedszkolu uważany jest za tyrana pod względem gryzienia.rodzice innych dzieci go wyzywają,byłam z nim u psychologa który nie stwierdził u niego adhd.jest dobrym i mądrym chłopcem.proszę o pomoc bo przez te szykany innych rodziców moje dziecko popadnie jeszcze w nerwice.jeżeli ktoś ma ochotę porozmawiać proszę o maile.kacper03@poczta.fm
wyślij odpowiedź

Autor: godzic marta 03.04.2008 15:24  
Córcia 2,5 roku gryzie
dostałam niepokojące informacje od pani z przedszkola ,że moja Emilka jest niegrzeczna i gryzie dzieci w przedszkolu,Jestem na 100
% pewna że jest to sytuacja w której ona nie radzi sobie ze stresem i niestety w taki sposób to okazuje,a mało tego od chwili kiedy zaczęła chodzić do przdszkola dostała tiku nerwowego,mrugania oczkami.Jak z nią rozmawiam to mówi ,że w przedszkolu jest fajnie ,codziennie przynosi do domku jakąś nową piosenke i z tego co widzę dużo się nauczyła chociarz do przedszkola chodzi od miesiąca.Niesty nie wiem co mam zrobić by nie gryzła dzieci.Dużo jej tłumaczyłam ,rozmawiałyśmy i mówiła że wie że źle robi i już nigdy więcej,ale niestety to się powtarza :(
wyślij odpowiedź

Autor: Hania 08.09.2009 20:31  
Odp:
witam borykam się właśnie z problemem gryzienia w przedszkolu mam pyt czy znalazła się na to jakaś skuteczna metoda?
wyślij odpowiedź

Autor: AniaDz 08.04.2010 12:40  
mój 4-letni syn też gryzie
Jak też mam 4-letniego gryzonia. Ugryzł już 4 dzieci (Dziewczynki), tak że zostały ślady. Grozi mu wyrzucenie z przedszkola. Jestem załamana. Zapisałam go do psychologa
wyślij odpowiedź

Autor: Iza 15.10.2010 13:26  
Odp:mój 4-letni syn też gryzie
Ja mam podobny problem 3-latka próbuje zjeść każde dziecko napotkane na swej drodze. Niestety robi to głownie w przedszkolu :o(. Pomimo naszych tłumaczeń i jej obietnic, że to się więcej nie powtórzy, robi to niestety codziennie :o(. Czuję się bezsilna, a co najgorsze gryzienie nie wynika z poczucia zagrożenia czy walki o zabawkę, co w pewnym sensie tłumaczyłoby zachowanie córki. Podobnie jak Ty czekam na spotkanie z psychologiem, który mam nadzieję wytłumaczy i przede wszystkim znajdzie sposób na małą piranie.
wyślij odpowiedź

Autor: adrian 16.11.2011 19:13  
Syn ma 3,5 roku i mamy podobny problem
Chodzi do przedszkola drugi rok i w pierwszym był bardzo niegrzecznym urwisem, ale nie gryzł. Teraz jest dużo mądrzejszy i grzeczniejszy, ale czasem kogoś ugryzie...nawet bez powodu. A bluzkę trzyma w buzi połowę dnia i co chwilkę trzeba mu je zmieniać... czasem mówi że go zęby swędzą. Próbujemy wszystkiego, na razie mamy zalecenie by nie zwracać mu uwagi w tej kwestii. W domu problemu nie ma, nawet jeśli jest czasem kilkoro dzieci w jego wieku - bawią się pięknie, nie żuje tej bluzki nieszczęsnej.
wyślij odpowiedź

Autor: Jolanta 08.12.2011 18:49  
5-latek gryzie przedmioty
Mój 5-letni syn zarówno w przedszkolu jak i w domu gryzie różne przedmioty np.kredki,kręgle,zabawki,jeszcze niedawno bo jakieś 1,5 roku temu zgryzł róg drewnianej komody,jak był malutki gryzł łóżeczko.Nie wiem co mam robić!Poza tym jest radosny i pogodny.
wyślij odpowiedź

Autor: gonia 08.03.2014 17:03  
6-latka gryzie
witam mam 6 letnia córke od paru tygodni gryzie rękawy sznureczki w bluzach i kostki gryzie na palcach może brakuje jej jakiejs witaminy?
wyślij odpowiedź

Autor: Beata Jasinska 07.04.2014 00:18  
powod gryzienia
Całkiem mozliwe, ze to gryzienie jest nspowodowane niedowrazliwoscia zmysłu dotyku w obrebie buzi. Trzeba isc do poradni integracji sensorycznej zeby to sprawdzic. Jesli tak to trzeba cwiczyc z dzieckiem i zlikwidowac przyczyne, a nie szukac łatwego sposobu.
Logopeda
wyślij odpowiedź

Autor: basia 16.06.2014 21:46  
powody gryzienia
moim zdaniem to wszystko dzieje sie tak, bo dziecko cos przezywa i nieradzi sobie z tym. w moim przypadku moje dziecko chodzilo do przedszkola, a teraz pol roku siedzi w domu i mowi ze teskni za kolegami. bardzo mu sie nudzi i teskni za szkola. i to jest ten jego problem? mysle ze jak pojdzie od wrzesnia do szkoly to mu to przejdzie.
wyślij odpowiedź

Autor: Ewelina Mrozik 13.08.2014 19:17  
Gryzienie kredek,plasteliny przez dwulatka.
Moj siostrzenie dokladnie dwulatek gryzie kretki, plasteline czy to cos zlego.Bardzo prosze o madra odpowiec.
wyślij odpowiedź

Autor: Ola 29.08.2015 10:51  
Czy nadal gryzie?
Minęło kilka lat od rozpoczęcia wątku, czy pani Rena nadal tu zagląda? Chciałabym zapytać czy gryzienie samo przeszło, czy korzystała Pani z pomocy specjalistów? Mój synek napoczątku gryzł rękawy, a teraz gdy jest lato i nosi koszulki z krótkim to gryzie dekolt...
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 10.09.2015 15:30  
Obgryzanie guzikow i innych przedniotow gryzienie
Moj prawie 4 letni synek gryzie poczawszy od guzikow w bluzkach koszulach czy w poscieli poprzez paznokcie u rak ktorych juz nie ma co tam gryz ,gryzie bluzki i robi dziury nawet tableta rozgryzl i nie wiem co mam robic pomocy
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Tokarska 24.11.2015 20:35  
5, 5 latek gryzie ubrania
Moj syn chodzi 3 rok do przedszkola i od niedawna zaczal gryzc sobie ubrania, pod szyja, rekawy, spodnie na kolanach.
Dawalam mu Magsolvit 5 ml raz dziennie ale to nie pomaga. Pediatra zapisala mu homeopatyczny lek 3razy dziennie i bede go obserwowac. Ze snem nie ma problemow, rozwija sie prawidlowo.
wyślij odpowiedź

Autor: MamaMarysi 18.09.2016 19:06  
Odp:Czy nadal gryzie?
Witam serdecznie.Ja dzisiaj borykam sie z tym problemem u mojej 5-cio latki.Jak u Was sytuacja potoczyła się dalej?Będę ogromnie wdzieczna za pomoc.Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#     #####   #         #####  
  ##    #     #  #    #   #     # 
 # #          #  #    #   #     # 
   #     #####   #    #    ###### 
   #    #        #######        # 
   #    #             #   #     #