MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Agresja 2,5 roczniaka
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: aga 23.10.2006 14:20  
Agresja 2,5 roczniaka
Mój synek od ok. 3 miesięcy zrobił się bardzo agresywny. Rzuca zabawkami, bije mnie, ciągle słyszę "nie". Atak złości nie jest poprzedzony jakim konkretnym wydarzeniem, po prostu nagle coś mu sie odwidzi i zaczyna się złoscic. nie da się uspokoić, wziać na rączki, pomaga tylko wyprowadzenie go do innego pokoju i zostawienie samemu sobie. kazda próba nawiazania ponownego kontaktu powoduje kolejną złość. Przechodzi mu to dopiero po ok. pół godziny w samotności,ale zdarza sie, ze i wtedy nie chce przeprosić za swoje zachowanie. nie wiem jak to bedzie w przedszkolu...
wyślij odpowiedź

Autor: magda przedszkolanka 23.10.2006 16:37  
Odp:Agresja 2,5 roczniaka
ciekawe czy oglądałaś wczoraj "supernianię"? było o agresji u takich małych dzieci...
wyślij odpowiedź

Autor: Mirka 23.10.2006 22:59  
To nie są jeszcze problemy wychowawcze jak w Supeniani lecz sytuacje wynikające z zawirowań w bydującym się układzie neuropsychhologicznym dziecka na skutek przechodzenia kolejnego etapu rozwoju. Większość dzieci ma takie okresy buntu które po krótkim czasie miją. O tym wszystkim warto poczytać nawet w tym portalu gdzie rozwijana jest problematyka etapów rozwoju dzieci.
wyślij odpowiedź

Autor: poradniczka 06.06.2016 15:17  
Droga Ago.
Po pierwsze nie zgadzam się z wypowiedzią @Mirka. Owszem swój mały wkład w to wszystko może mieć rozwój, ale TO JUŻ JEST PROBLEM WYCHOWAWCZY! Dziecko należy wychowywać od urodzenia. Nie należy lekceważyć takich zachowań, bądź tłumaczyć to zawirowaniami w budującym się układzie neuropsychologicznym dziecka i żyć w przekonaniu, że wyrośnie z tego. Trzeba wziąć się za synka i nauczyć go pokory.
Bardzo podoba mi się, że wspominasz w swoim poście o stosowaniu kary jaką jest zostawienie dziecka samego. Jest to świetny sposób, gdyż dziecko ma czas przemyśleć sobie swoje zachowanie oraz jest odizolowane od bliskich, zabawek, wszystkiego co atrakcyjne, a więc na pewno go dotyka i więcej nie będzie chciał znaleźć się w tak niekomfortowej sytuacji, a więc zmieni swoje zachowanie. Prawdopodobnie nie za pierwszym razem, ale kilka kolejnych z pewnością da efekty.
Zauważyłam jednak również, że popełniasz kilka błędów. Piszesz, że "nie da się uspokoić, wziąć na rączki". Dlaczego za jego złe zachowanie, agresję chcesz brać go na rączki? Nic mu nie będzie jeśli chwilę popłacze, a okazywanie w takiej sytuacji przez Ciebie czułości wcale nie będzie dla niego karą, a wręcz przeciwnie.. Jak więc ma się nauczyć, że to jest złe skoro wynagradzasz go za to bliskością? Jeśli zaczyna histeryzować, złościć się, rzucać zabawkami, bić Cię, powiedz: "Nie życzę sobie abyś mnie bił, to boli!/Nie rzucaj zabawkami, bo je zniszczysz. Jeszcze raz tak zrobisz, a zostaniesz ukarany". Jeśli dziecko nie zareaguje na ostrzeżenie - ukarz je, tak jak obiecałaś. Nie wdawaj się w zbędną kłótnię, nie ostrzegaj kolejnych parę razy. Bądź konsekwentna. Zaprowadź dziecko do innego pokoju i wytłumacz dlaczego się tam znalazł. Należy krótko i zwięźle uzasadnić dziecku co zrobiło nie tak, z jakiego powodu zostało ukarane. Dzięki temu kolejny raz zastanowi się czy popełnić to samo "wykroczenie", czy mu się to opłaca. Powiedz, że Ty zdecydujesz kiedy kara się skończy. Jeśli syn wyjdzie z pokoju, bez słowa zaprowadź go tam jeszcze raz. Ignoruj jego zaczepki i wygłupy.
Poza karami możesz pomyśleć też nad systemem nagród. Rodzice powinni utrwalać w dziecku jego pozytywne zachowania. Wtedy syn zauważy kontrast między złem, a dobrem i na pewno będzie starał się zrobić wszystko, by otrzymać nagrodę i unikać sytuacji negatywnych.
Życzę Ci wytrwałości i cierpliwości!
Pozdrawiam Sylwia :)
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###     #####    #####    #####  
  #   #   #     #  #     #  #     # 
 #     #        #        #  #     # 
 #     #   #####    #####    #####