MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Nie pasuje do maluchów
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Monika Szłowieniec 01.09.2008 22:30  
Nie pasuje do maluchów
Witam serdecznie.
Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś na tym forum, kto pomoże mi rozwiązać problem jaki pojawił się dzisiaj, po pierwszym dniu pobytu mojego syna w przedszkolu. Mój syn ma 3 lata i trzy miesiące. Postanowiliśmy z mężem, że poślemy go do przedszkola, aby nawiązał kontakt z rówieśnikami i aby troszkę (że tak powiem)"zmężniał", ponieważ jest tzw. "synusiem mamusi", i mocno trzyma się mojej spódnicy. Mikołaj praktycznie wychowuje się z kuzynką, która jest od niego starsza o 5 miesięcy. W czasie kiedy jesteśmy w pracy zajmuje się nimi moja mama i tak naprawdę, nie muszą chodzić do przedszkola, ale uważamy, że przyda im się kontakt z rówieśnikami. Niestety Pola(kuzynka) jest w grupie czterolatków a Mikołaj w maluszkach(ponieważ rocznikowo Pola jest starsza). Dzisiaj kiedy zostawiłam syna w przedszkolu, strasznie płakał, mówił, że nie chce zostać sam i Pani bardzo długo nie mogła go uspokoić. Problem jednak w tym iż zauważyłam ,że w grupie Mikołaja jest około 8 dzieci bardzo małych, z rocznika 2006, które jeszcze noszą pampersy i używają smoczków(gryzaczków). Jest to dla mnie szokiem, ponieważ mój syn od roku nie sika w pieluchy, smoczka pozbył się gdy miał rok, a poza tym umie już liczyć płynnie do trzydziestu, pisać cyferki do 10, rozpoznaje literki, zna i potrafi nazwać wszystkie kształty(kwadrat, koło, trójkąt, sześciokąt, pięciokąt, owal), zna kolory i uczy się świetnie wierszyków. Nie twierdzę, że moje dziecko jest doskonałe i genialne, ale on naprawdę dużo już potrafi i boję się, że w tej grupie jego rozwój się zatrzyma, albo co gorsza cofnie się. Nie wiem co mam zrobić, czy przepisać go do czterolatków, czy może zmienić przedszkole. Bardzo proszę o radę, być może ktoś też miał taki problem, bo przyznam, że nie mogę przestać o tym myśleć i nie wiem jak dalej postąpić.
Pozdrawiam wszystkie mamusie maluszków.
wyślij odpowiedź

Autor: dorota kotarska 02.09.2008 01:34  
Popieram
Pani obawy sa sluszne, w grupie dzieci z pampersem w majtkach pani synek moze tez zaczac domagac sie pampersa, lub nawet siusiac w majty.
Skoro dziecko jest emocjonalnie i intelektualnie wyzej od swoich rowesnikow to nalezaloby go przeniesc do grupy starszej, w takiej sytuacji moglby zaczac obowiazek szkolny o rok wczesniej a to jest zawsze z korzyscia dla dziecka.
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 02.09.2008 14:34  
Odp:Popieram
Moim zdaniem porada Doroty jest błędna. Dzieci sięgają po wzorce wyższe od ich aktualnego poziomu rozwoju. Twierdzenie, że jeśli w grupie jest kilkoro maluszków spowoduje cofanie się dziecka w rozwoju jest babcinym stereotypem powtarzanym często, jednak zupełnie nieprawdziwym i nie znajdującym potwierdzenia w rozwoju dziecka. Biorąc babciny sposób myślenia w rodzinie wielodzietnej najstarsze dziecko nie powinno wyjść z pampersów i powinno bawić się jedynie gumowymi gryzakami. Jest zaś dokładnie odwrotnie. Dzieci małe szybciej uczą się kiedy mają wzorce starszych. Problem jest zaś taki, że nie zawsze w grupie są starsze dzieci, a jeśli nawet dzisiaj są, za rok Wasze będą najstarsze.
Rada dla mam. Dziecko małe w każdym wieku płacze kiedy zmienia się mu warunki pobytu i osoby opiekujące. Jest to normalne i naturalne. My też tego nie lubimy. Trzeba je przekonywać i wspierać, wierzcie w ich niesamowite możliwości adaptacyjne od warunkiem, że mają motywację. A tu trzeba czasem im pomóc bo same jeszcze nie zauważają korzyści jakie będą miały z nowego środowiska.
wyślij odpowiedź

Autor: Monika 02.09.2008 23:06  
"Dzieci małe szybciej uczą się kiedy mają wzorce starszych."
Do P. Elżbiety:
Nie wiem czy zrozumiała Pani mój problem. Mój syn w tej grupie jest dokładnie najstarszy i jak gdyby najbardziej do przodu emocjonalnie i intelektualnie. Więc cytując Pani wypowiedź "..Dzieci małe szybciej uczą się kiedy mają wzorce starszych.", nie bardzo rozumiem od kogo on będzie czerpał te wzorce? To od niego dzieci będą się uczyć. A mi chodzi o rozwój mojego syna, a nie jego wpływ na rozwój pozostałych dzieci w grupie.
Wracając do problemu, to dzisiaj rozmawiałam z P. dyrektor przedszkola i ona powiedziała mi, że do przedszkola przyjmują dzieci z rocznika 2006, ponieważ jedyny żłobek w mieście jest przepełniony i przyjmują tam dzieci tylko do 2,5 lat. A mojego syna nie może przepisać do czterolatków, bo..., bo nie może. I tyle. Na razie zdecydowałam, że mój syn będzie chodził do maluchów do końca przyszłego tygodnia. Będę go obserwować i później zdecyduję co dalej.
Dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Marta Wolska 06.09.2008 16:12  
odstaje od grupy
Witam wszystkich. Mój 3,5 letki synek dostał sie do grupy 4 i 5-cio latków, w sumie przeważają w niej 5-cio latki nawet. I nie wiem co robić ,kompletnie:(.Mój syn przestał wołac kupke przede wszystkim a dzieci przezywają go "bobelek",on chce chodzić do przedszkola ale z moich krótkich w końcu (bo zaledwie tygodniowych) obserwacji wynika iż bawi sie sam na boku i nie uczestniczy w zajęciach ,nawet nie rysuje i nie maluje co chętnie robił w domu:(.Nie chcę go faworyzować a tylko opisać ,może ktoś akurat coś z tego pozlepia i mi pomoże,bo już nie wiem czy go czsami nie zabrać lub przenieśc do 3-latków do prywatnego przedszkola gdyż w tym już nie było miejsca w3-latkach. Tak więc synuś bardzo szybko znał cały alfabet,zaczyna czytać kilkuliterowe słowa, od dawna zna kolory,kształty,wie i pokaże która ręka jest prawa ,lewa ,nóżki też,policzy do 8-miu,ma bujną wyobrażnie i spoci tez na całego:).Nie mogę sie połapać ,z kupką i siusiami miał tez problem gdy urodził mu sie braciszek ,już 1,5 roku temu ,przeszło i w sumie ponad pół roku sporadyczne wypadki tylko były a teraz bach na calego:(,pomóżcie ludzie bo szkoda mi dziecka i siebie też już,tylko o tym myśle :(
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 06.09.2008 23:02  
Do Moniki
Rozumiem problem, a w swojej wypowiedzi chciałam jedynie spowodować złagodzenie ostrości widzenia.
Nie wszystkie dzieci mają szczęście trafić do grupy starszych i opiekuńczych dzieci. Chciałam więc pokazć dobre strony starszego dziecka w grupie młodszych. Oczywiście będzie znacznie lepiej kiedy będzie miał obok siebie kilku rówieśników. I taki warunek winno przedszkole zapewnić.
wyślij odpowiedź

Autor: mama Aga 07.09.2008 07:41  
:)
Ogólnie morał z tego taki że kazde dziecko powinno byc w grupie rówieśników. Po przeczytaniu pierwszego postu wzięło mnie troszkę na śmiech. Moja dobra koleżanka trzyma 3 letniego syna w domu , jak się z nia spotkam to 30 razy słyszę jaki to Miłosz jest inteligentny, jakie to mądre dziecko, jak umie układac klocki ach i ech......Sama mam 4 letniego synka ale wszem i wobec nie ekscytuję się jaki to z niego Einstein. Też potrafi to i owo ale najbardziej cieszę się że potrafi bawić się z dziećmi, dzielić, rozmawiać , że uczy się odpowiedzialności i samodzielności. Chodzi do przedszkola wg swojego wieku, teraz jest w 4 latkach. Nie wyobrażam sobie że miałby np w wieku 3 lat iść na zajęcia 4 latków obserwująć teraz na czym one polegają. Głównie chodzi tutaj już o wyższy rozwój, jest mniej zabawy....a 3 latek najbardziej potrzebuje piosenek i współpracy z rówieśnikami. mam wrażenie Pani Moniko że to chce Pani zabrać synkowi, który był pod spódnicą a do zabawy miał kuzynkę, tzreba było chodzić z nim na place zabaw żeby widział że istnieją jeszcze inne dzieci. Posłała go Pani z gniazda zamkniętego przez Panią i małą kuzynkę w nowe środowisko i czego się Pani spodziewa ? To że inne dzieci chodzą w pieluchach to nie znaczy że Pani syn też zacznie jesli jest tak inteligentny. Do grupy krasnoludków mojego syna też chodziły dzieci w pampersach a syn dalej normalnie chodził sam do toalety, z biegiem czasu tamte dzieci także zaczęły wołać i sprawa się uspokoiła. Jestem zdania że każde dziecko powinno rozwijać się z rówieśnikami, a jeśli pani wymaga wyższego poziomu to prosze posłać synka do szkoły.....ciekawe jak poradzi sobie w tak ogromnej liczbie nowych dzieci
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###      #     #####    #####  
  #   #    ##    #     #  #     # 
 #     #  # #    #        #     # 
 #     #    #    ######    #####  
 #     #    #    #     #  #     # 
  #   #     #    #     #  #     #