MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > 6-latek do szkoły - IDIOTYZM NA MEDAL
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: mama Aga 01.09.2008 19:37  
6-latek do szkoły - IDIOTYZM NA MEDAL
Witam wszystkich, nie mam już słów ani sił na to co robi Nasz ......... Rząd. Jestem największym przeciwnikiem nowatorskiego pomysłu puszczania 6-letnich dzieci do szkół podstawowych. Moim zdaniem to zabieranie 12 m-cy dzieciństwa takiego dziecka i puszczanie go na wielką wodę w momencie, w którym wiele jeszcze może sie nauczyć jako uczeń zerówki. Wszyscy urzędujący na stołkach chcą za wszelką cenę pokazać że Polska potrafi dorównać tym co jest na Zachodzie - niestety chociaż nie wiadomo jakim tempem by nauczycielki sie dokształcały - to nigdy poziomem prowadzenia zajęć nie dogonią koleżanek zza granicy. Patrząc na mojego 4 letniego synka jestem bezsilna że właściwie za niedługi czas zapakuje mu do plecaka 15 kg książek i puszczę w wielki budynek szkolny dzie przez rok mógłby jeszcze się oswoić i dojrzeć do pierwszej klasy. Już głosowałam na stronie na której zbierano podpisy przeciw ustawie, chciałabym zrobic więcej - ale cóż moge sama ? Co wy o tym myślicie drogie mamy ? Puscicie swoje dzieci jako 6 latki do szkoły ?
wyślij odpowiedź

Autor: Jean 01.09.2008 20:49  
Niestety tak...
Zgadzam się: dziecko by pójść do szkoły musi być w pełni samodzielne (ubieranie się, etc) posiadać umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi. Niedawno czytałem opinię psychologa, że dzieci 6 letnie pod tym względem często nie spełniają tego kryterium. Poza tym szkoły nie są przygotowane pod względem technicznym na 6 latki, nie ma też fumduszy by to zrobić. Przecież możnaby w przedszkolu realizować jeśli już program nauczania 1 klasy dotychczasowej szkoły podstawowej, wykorzystując zaplecze techniczne już istniejące, doskonale przystosowane dla dzieci 6 letnich. A w szkole realizować program nauczania jako kontynuację co dawałoby np. możliwość skrócenia nauki szkolnej podstawowej o 1 rok. Ta propozycja rządu to kolejny absurd, kolejna kompromitacja, skandal. To niedopuszczalne. Myślę, że ci pomysłodawcy słono nam za to zapłacą, kolejne wybory przeniosą ich w niebyt polityczny.
wyślij odpowiedź

Autor: Marta 02.09.2008 14:41  
Odp:6-latek do szkoły - IDIOTYZM NA MEDAL
mama Aqa proponuje aby dłużejvtrzymać dzieci w domu. Może tak do 10 lat aby nie przemęczyły się nauką!!!
Ludzie. W całym scywilizowanym Świecie dzieci chodzą do szkoły od 6 lat, bo czym szybciej wszystkie rozpoczynają naukę tym lepiej. Zupełnie zaś co innego jak te zajęcia i szkoły mają być dla maluszków przygotowane. Trzeba wierzyć, że nowy program uwzględni potrzeby i możliwości małego dziecka.
wyślij odpowiedź

Autor: Beta 02.09.2008 20:56  
Do mamy Agi
Zgadadzam się z Tobą co do wątpliwości posyłania 6-latków do szkoły. Niestety jak zwykle mało kto słucha argumentów ludzi "z dołu" tzw. góra wie lepiej.
Nie rozumiem jednak uwagi dotyczącej poziomu prowadzenia zajeć przez "nasze" nauczycielki. Myślę, że co do poziomu "tych z Zachodu " mogłabyś się rozczarować. Nie tu tkwi problem o którym piszesz.
wyślij odpowiedź

Autor: mama Aga 03.09.2008 20:30  
może, może
Jedną siostrę mam w Londynie, drugą w Berlinie - tak jakoś się porozjeżdżały. Obydwie mają dzieci w wieku przedszkolnym. Byłam kiedyś z siostrą w Londynie na play-grupie, to grupa matek z dziećmi w jakiejś salce. Pełno zabawek, ksiązek, pojazdów itp, podobnie jak w przedszkolach. Oczywiście są tam też Panie z wykształceniem przedszkolnym. Naobserwowałam sie prowadzeniem zajęć, byłam także w angielskim przedszkolu na "dniu obserwacyjnym" jak chrześnica zaczęła chodzic do przedszkola. Nie ma sensu w ogóle porównywać tego co jest tam a tego co jest u nas. Jedna Pani na 100 zdarza się że wczuwa sie w swoja rolę i prowadzi zajęcia dzieki którym dzieci cokolwiek sie uczą. Większośc jednak to osoby bez zapału i chęci nauki dzieci, musza tylko odpękac swoje godziny. Przykładowo w Niemczech jest np dzień wody, wtedy cały dzień dzieci poznają strukturę wody, jej zastosowanie. Idą na plac zabaw i podlewają roślinki, przelewają w spiralce przexroczystej, na szablonach mają lekcję jak ważna jest woda dla ludzi. A słyszał ktoś u Nas w przedszkolu że np jest dzień jesieni i np dzieci przynosza kasztany ??? U mnie tego nie ma. Nie chcę syna trzymać dziecka do 10 lat w domu, nie chcę bo marzę aby szybko się usamodzielnił i był dumny ze swoich osiagnięć a ja jestem po to aby mu pomagac. Ale nie zgodzę się aby dziecko które nawet nie będzie miał 6 lat bo skończy je w grudniu, od września taszczyło plecak bo Rząd w kraju w którym mieszka tak chciał. Wszyscy którzy siedzą na stołkach to stare konie mające dorosłe dzieci. Co ich obchodzi czy w drodze do domu któreś z naszych 6 latków bedzie płakać bo .......brak mi słów na to co dzieje sie w tym kraju i tyle
wyślij odpowiedź

Autor: Marta 04.09.2008 19:51  
Odp:może, może
Zastanawiam się z czego wynika przekonanie, że dzici 6 letnie będą nosiły do szkoły ciężkie tornistry. Wierzę, że będzie to kontynuacja form edukacyjnych stosowanych w przedszkolu. Zatem dzieci będą uczyć się przez zabawę. Jedno się jedynie zmieni. Wszystkie dzieci w szkole będą będą miały porównywalny start. Zerówki okazały się nieodpowiednie w etapowym procesie edukacji jaki ma być wdrożony.
wyślij odpowiedź

Autor: Roman 05.09.2008 10:12  
Kto ma decydować?!
Czytam, opinie, ze nie powinno się posyłać 6 letnie dzieci do szkoły, inni maja opinię,że powinien 6-latek chodzić do szkoły. I to właśnie jest ten problem właściwy, o którym nikt nie pisze, nikt nie widzi wprost chociaż jest dostrzegalny w wypowiedziach. Ten problem to: DLACZEGO RZĄD CZY INNE WŁADZE, MAJĄ DECYDOWAĆ O TYM OD KIEDY I GDZIE MA NASZE DZIECKO CHODZIĆ DO SZKOŁY???
Przecież jak widać każdy rodzic może mieć inne zdanie na ten temat i to właśnie rodzice powinni decydować kiedy posyłać dzieko do szkoły i do jakiej szkoły. Jeśli wahają się, nie są pewni swojej decyzji to zasięgną opini znajomego pedagoga, psychologa czy innej odpowiedniej osoby.
Po prostu jesteśmy niewolnikami, którzy według decyzji swojego Pana posyłaja swoj... pardom, nie swoje tylko małych niewolników swojego Pana, do szkoły. Dzieci już nie są nasze tylko państwowe pod tymczasową naszą opieką ale opieka jest już według ścisłych wskazówek Państwa. Naszego Pana.
System nauczania nie służy nam, podobnie jest z opieką medyczną, tylko my mamy zapewnić mu utrzymanie płacąc podatki i nic nie możemy wymagać a oni według swojego uznania uczą nas i leczą. Skutki widać.
I to tyle.
wyślij odpowiedź

Autor: mama Monika 06.09.2008 12:58  
6- latek do szkoły
W mojej miejscowości 6latki chodzą do szkoły do zerówki, nie wiedziec czemu nagle zlikwidowano zerówki w przedszkolach (więcej miejsc dla młodszych dzieci?). Idealnie by było gdyby dojrzałośc dziecka do szkoły była oceniana indywidualnie u każdego malca i to przez rozsądnych specjalistów, ale wyobrażacie sobie ile by to kosztowało pieniędzy, czasu, organizacji... i wogule? Niestety w wielkiej szkolnej maszynie często nie ma miejsca na indywidualizację.
Ja zastanawiam się jak, powiedzmy, lokalowo zorganizują te pirwsze klasy? Program i tak jest trudny i przeładowany, choc niektórym rodzicom jest mało i na siłę posyłają dzieci na dodatkowe zajęcia (wiem co piszę, pracowałam w szkolnej świetlicy z zerówką i I klasą), w klasach pierwszych po 27-28 uczniów, szkoła do 6klasy, szatnie maluchów obok najstarszych, wspólne korytarze, toalety... Sale zerówek sąsiadują z klasami lekcyjnymi, nauczycielom przeszkadzają odgłosy bawiących sie zerówkowiczów, z których próbuje się zrobic "dorosłych" uczniów. Czy w myśl nowej ustawy 5-latki pójdą do szkoły do zerówki, a 6-latki do pierwszej klasy? Na podstawie szkoły, w której pracowałam czarno to widzę.
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 07.09.2008 00:25  
Odp:Odp:6-latek do szkoły - IDIOTYZM NA MEDAL
To prawda, że w innych krajach dzieci wcześniej chodzą do szkoły, np w Hiszpanii od lat 3 (obowiązkowo). Zapomniała Pani o drobnym szczególe, tam nie ma typowej nauki tylko ZABAWA. Pozimo przekazywanej wiedzy jest tam dużo nizszy od naszego, dlatego można posłać dziecko maleńkie. Nasz system nauczania jest wysoki, z którym dzieci - równiesnicy naszch pociech, z innych krajów kompletnie nie dali by sobie rady. Pozdrawiam wszystkich
wyślij odpowiedź

Autor: mama Aga 07.09.2008 07:28  
Odp:Odp:Odp:6-latek do szkoły - IDIOTYZM NA MEDAL
proszę się zastanowić, jak nauczycielka będzie się bawic z grupą 26 dzieci gdy obok w klasach uczą się dzieci o wiele strasze dla których potrzebna jest cisza ? Nasz madry rząd wymyślił już fantastyczny pomysł, a może teraz pomyślą o nowych budynkach np dla klas 1-3 ? Dlaczego cała podstawówka jest w jednym budynku ? Przecież same wiemy co wyprawiają starsze klasy, a dziecko 6 letnie sie nie obroni, chyba że zaczniemy uczyc ich tego w domu.
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 11.09.2008 14:22  
Odp:Odp:Odp:Odp:6-latek do szkoły - IDIOTYZM NA MEDAL
Droga Ago, chba nie bardzo się zrozumiałysmy. Ja uważam, że posłanie dziecka do szkoły w wieku 6 lat to dalikatnie mówiąc pomyłka i w tej kwestii nie nalezy się kierować rozwiązaniami innych krajów, gdzie poziom nauczania jest niższy a i infrastruktura inna. Ja mam 6 - latka i cieszę się, że teraz chodzi do tzw. zerówki a nie do 1 klasy. Pozdrawiam ale nie można liczyć na zrozumienie i logikę naszych parlamentarzystów :-)
wyślij odpowiedź

Autor: mama Aga 12.09.2008 09:05  
Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:6-latek do szkoły - IDIOTYZM NA MEDAL
Dzięki Bogu ponoć rodzice będą mieli prawo wyboru.....czyli mój syn na pewno w wieku 6 lat nie pójdzie z tornistrem tylko będzie rok dłużej chodził na zajęcia zerówki lub innej grupy dzieci w jego wieku
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta 12.09.2008 16:44  
Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:Odp:6-latek do szkoły - IDIOTYZM NA MEDAL
Od przyszłego roku rodzice 6-latków jeszcze przez 2 lata bedą mieli wybór. Jednak to nic pewnego na 100%, jak to w naszym kraju. Podrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Hania 12.09.2008 20:47  
6- latek do szkoły
Z tego co mozna wyczytac dla 6 latkow nie ma byc SZKOLY jak my znamy. Te maluchy maja sie przysposabiac do warunkow szkolnych przez zabawe. Roznica miedzy tym co teraz, a tym co za 2 lata, ze obejmie wszystkie dzieci, bowiem zerowka tego nie zapewnia.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####    #####   #######   #####  
 #     #  #     #  #    #   #     # 
       #  #            #    #     # 
  #####   ######      #      #####  
 #        #     #    #      #     # 
 #        #     #    #      #     #