MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Mały histeryk - duźy problem
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: ela urbańczyk 26.06.2008 19:49  
Mały histeryk - duźy problem
Problem dotyczy małego, prawie 3 letniego chłopca. Niedawno w jego rodzinie pojawiła sie dwójka młodszego rodzeństwa (1,5 miesięczne bliźnięta) do tej pory jako długo oczekiwany jedynak ,był oczkiem w głowie rodziców i dziadków, a cała uwaga była poświęcana tylko jemu. Nadmieniam też że jest to chłopiec bardzo wrażliwy i raczej stroniący od innych dzieci, nie lubiący nowych miejsc i sytuacji. Zawsze w takich sytuacjach najlepiej czuje się przy mamie, a próba zainteresowania go czymś innym kończy się histerycznym płaczem, niedającym się łatwo opanować. Pojawienie się więc małych dzieci w domu spowodowało tylko zaostrzenie jego wcześniejszych reakcji (pojawiło się również jąkanie). Problem nie dotyczy mnie, ale mojej bliskiej koleżanki, a dziś byłam świadkiem takiej sceny: gdy mama szła na górę przewinąć jedno z niemowląt, mały stanoł na schodach z płaczem że on idzie z mamą na górę, ale koniecznie za rękę. Mama oczywiście nie mogła tego zrobić, więc mały wpadł w histerię, a moja prośba że ja pójdę z nim do mamy dała efekt odmienny od oczekiwanego. Po wniesieniu go na górę, próbował chwytać mamę za rękę, robiąc wszystko aby tylko zajęła się nim. Po 15 - 20 min wrzasku i płaczu mały ze zmęczenia wreszcie zasypia. Próby tłumaczenia mu że mama nie może poświęcić mu należytej uwagi, gdy zajmuje się młodszym rodzeństwem, ale tylko jak będzie wolna zajmie się nim - spełzają na niczym.
To co dziś zobaczyłam poraziło mnie (a wiem że są to sytuacje niemal codzienne), ja też jestem matką dwójki dzieci, które sprawiają zwykłe problemy i niestety nie potrafię jej pomóc i nie mam dla niej dobrej rady. Koleżanka jeszcze się jakoś trzyma, ale wiem że jest jej ciężko i cierpi na tym cała rodzina, począwszy od dzieci, a skończywszy na rodzicach. Była bym wdzięczna za pomoc, czy poradę jak ugryżć ten problem, bo na razie drepczemy w miejscu, a czas upływa nie ubłaganie.
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 15.07.2008 17:59  
zazdrość o rodzeństwo
Mama musi dać odczuć dziecku, że jest dla niej bardzo ważny. Nie do konca rozumiem całą wypowiedź. Ale jeśli mama niosła bliźniaki. To następnym razem niech pani zabierze bliźniaki a mały chwyci mamę za rękę. mama musi mieć czas tylko dla niego i wtedy będą bawić się tylko sami a w tym czasie niech ktoś inny zaopiekuje się bliźniakami. Moim zdaniem to typowa reakcja na młodsze rodzeństwo.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 17.07.2008 21:26  
Odp:Mały histeryk - duźy problem
W pełni zgadzam się z wcześniejszym wpisem nauczycielki. Szczególnie małe dzieci bardzo przeżywają pojawienie sie w domu rodzeństwa. Dla nich Świat wali się, ponieważ odczuwają zagrożenie odsunięcia przez osobę która jest dla nich wszystkim - mamę. Dlatego rodzice muszą w pierwszym okresie bez przerwy demonstrować miłość i więzy z dzieckiem starszym. Każde odsunięcie brak czasu 2-3 latek traktuje jak odrzucenie. Wywołać to może duże problemy emocjonalne i rozwojowe, a przy okazji moczenie, jakanie i inne. Trzeba robić wszystko razem, nawet przewijać niemowlęta. Tym maleństwom nie jest tak ważna pieszczota jak dziecku które już to poznało i tego stale potrzebuje.
wyślij odpowiedź

Autor: agnieszka besselink 18.07.2008 10:13  
odp: maly histery- duzy problem
Prawie kazde dziecko, ktore do tej pory bylo jedynakiem, i jego mama BYLA TYLKO JEGO, i z nikim nie musial sie z nia "dzielic", zmienia swoje zachowanie w momencie pojawienia sie mlodszego rodzenstwa.Czesto bywa tak ze rodzice"na chwile zapominaja" o swoim starszym dziecku, poniewaz nowo narodzone malenstwo pochlania im tyle czasu i oczywiscie energii.No i wtedy problem sie zaostrza.Dziecko juz nie widzi w nowo narodzonym maluchu swojego braciszka lub swoja siostrzyczke, ale zaczyna traktowac je jak rywala i robi wszystko aby cala uwage rodzicow skupic na sobie. Czesto jest to negatywne zachowanie. Od rodzicow zatem zalezy aby pojawinie sie maluszka nie stalo sie kosztem pierwszego dziecka. Wazne dlatego jest aby to starsze czulo sie potrzebne, wazne i przede wszystkim tak samo kochane jak kiedys. Juz podczas ciazy mama moze przygotowywac swoje dziecko do tego ze juz wkrotce bedzie mial brata albo siostre. Chodzic z nim do sklepu aby pomagal wybierac ubranka, zabawki, meble, i inne potrzebne atrybuty. Niech namaluje jakis rysunek, obrazek ktory wspolnie zawiesicie w pokoiku przyszlego braciszka lub siostrzyczki.Czytac mu ksiazeczki na temat "bede mial brata/siostrzyczke", "kto siedzi w brzuszku u mamy" (takie ksiazeczki sa bynajmniej dostepne w Holandii, napisane jezykiem dzieci). Po narodzeniu malenstwa, niech nie odczuwa brakow, dlatego podobnie jak Pani Ania z poprzedniej wypowiedzi slusznie to ujela- starajcie sie robic wszystko razem. Podczas przewijanie niech poda pampersa, posypie zasypka, niech pomaga wybierac ubranka dla maluszka,w trakcie kopieli zapytac sie czy chcialby podac mydelko, recznik, itp. I najwazniejsze: jak maluszek zasnie- poswiecic starszemu indywidualna uwage, poczytac z nim ksiazeczke, razem zbudowac wieze z klockow, pokolorowac i poprzytulac sie, i nie zapomnijmy aby mu powiedziec jak bardzo sie go kocha, i ze jest wspanialym starszym bratem, ze tak dobrze pomaga i ze malenstwo tez bardzo go za to kocha i cieszy sie ze ma takiego "super" starszego brata.
Wydaje mi sie ze w polskich ksiegarniach jest wiele ksiazek o tej tematyce.
wyślij odpowiedź

Autor: Kamila 21.07.2008 12:06  
ankieta
Witam,
Jestem studentką V roku Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Obecnie piszę pracę magisterską na temat "Agresja u dzieci w wieku przedszkolnym". Zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety, która pozwoli mi wykluczyć bądź potwierdzić hipotezę. Badanie dotyczy dzieci w wieku 3-6 lat. Wypełnienie ankiety zajmie dosłownie 5 minut. Będę wdzięczna za pomoc.
Jeśli jest ktoś chętny, by mi pomóc, proszę dać znać na mojego maila - prześlę ankietę

Pozdrawiam
Kamila
wyślij odpowiedź

Autor: Anna P. 30.11.2008 10:35  
Odp:ankieta
witam ja jestem zainteresowana i chętnie odpowiem na pytania:)
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka 06.12.2008 13:54  
witaj jestem zainteresowana ogółem pracy, też potrzebuję pomocy,skonsultuj się ze mną poprzez e-mail.
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 06.12.2008 14:22  
Odp:Odp:ankieta
Pani Elu bardzo bym prosiła o przesłanie na moj e-mail, e-mejla pani Kamili która prosiła o wypełnienie ankiety, ponieważ potrzebuję pomocy związanej z napisaniem pracy. Dziękuję z góry i pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: I.M. 11.12.2009 20:41  
witamjestem studentką studiów magisterskich na wydziale pedagogiki i pisze prace magisterska na temat agresji u małych dzieci i jej przyczyn w środowisku rodzinnym jesli mogłabym skorzystac z pani ankiety byłabym wdzieczna uprzedzam ze nie bede przepisywac pytan chce tylko zobaczyc jak ma to wyglądac pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Katarzyna Józwik 06.02.2011 18:22  
Witam, jestem studentką studiów licencjackich na wydziale pedagogiki.Jesli mogłabym skorzystac z Pani ankiety byłabym wdzieczna uprzedzam ze nie bede przepisywac pytan chce tylko zobaczyc jak ma to wyglądac.
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Magdalena Klimek 29.03.2012 14:26  
Odp:Odp:ankieta
Witam, jestem studentką IV roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Właśnie jestem na etapie pisania pracy magisterskiej z podobnego tematu. Czy bym mogła przyjrzeć się Twojej ankiecie? Chcę po prostu obrazowo zobaczyć jak to wygląda. pozdrawiam Magda
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia 19.09.2013 11:40  
Czy również mogłabym poprosić ankietę? Nie chciałabym popełnić błędów związanych z jej tworzeniem. Z góry bardzo dziekuje
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####    #####    #####    #####  
 #     #  #     #  #     #  #     # 
       #  #        #     #  #     # 
  #####   ######    #####    ###### 
       #  #     #  #     #        # 
 #     #  #     #  #     #  #     #