MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Jąkanie po pójściu do przedszkola
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: marija114 19.03.2018 09:44  
Jąkanie po pójściu do przedszkola
Myślałam że jak dziecko idzie do przedszkola i przebywa wśród innych dzieci a pani uczy ich wypowiadania się, robią jakieś cwiczenia, śpiewają piosenki, wierszyków sie uczą i tak dalej to że wtedy dziecko zaczyna ładniej mówić. Tym czasem mój synek odkąd chodzi do przedszkola zaczął sie jąkać. Początkowo to zignorowałam, myślałąm ze to chwilowe, pani w przedszkolu stwierdziła że to taka reakcja obronna na stres związany z nową sytuacją i minie. Ale nie mija. Mamy już marzec, a dziecku to nie przeszło. Nie należe do matek które panikują bez powodu ale troche sie już zaczynam martwić. Czy to rzeczywiście normalne czy to już jest moment żeby pójść do logopedy? Co byście zrobiły na moim miejscu? Może któraś z was była w takiej sytuacji i mogłaby coś mądrego doradzić?
wyślij odpowiedź

Autor: panacota 19.03.2018 22:48  
Tak też bywa.
MOŻE to nerwowe? Wiesz jak dziś się gdzie niegdzie zajmują dziećmi. Obejrzałam UWAGĘ i jestem w szoku. Tam opiekunka owijała dziecko kocem łącznie z twarzą, co utrudnia oddychanie i trzepała nim. Takie dziecko niestety przeżyło traumę. Obserwuj, rozmawiaj z innymi matkami. Trzeba być bardzo czujmym. Jeśli państwowe to jeszcze ok, mniej zła, ale w prywatnych... Za dużo tego już nagłośnili. Nie mówię, że każde przedszkole złe, bo są dobre przedszkola z wrażliwymi opiekunkami ale i takie co traktujądziecko jak na tym filmie dziś w tvn. Dobrze, że częśc przedszkolanek miała serce i zgłosili sprawę gdzie trzeba. A do logopedy bym poszła, a później do psychologa.
wyślij odpowiedź

Autor: Przedszkole Gorzków 20.03.2018 16:15  
Okres rozwojowy
Rozpoczęcie nauki w szkole czy przedszkolu to jeden z krytycznych okresów rozwojowych, w których może wystąpić jąkanie. Wynika z dysonansu pomiędzy liczbą poznawanych słów i wyrażeń a trudnością w ich werbalnej ekspresji. Czasem wiąże się ze stresem, wiążącym się na przykład z pójściem do przedszkola. Zwykle ta dysfunkcja mowy ma charakter przejściowy i mija. Rodzice jąkającego się dziecka nie powinni poprawiać jego błędów językowych ani w ogóle zwracać uwagi na to, że je popełnia. Najlepszą metodą jest dawanie dobrego przykładu, czyli rozmawianie z dzieckiem w sposób poprawny tak, aby uczyło się dobrych wzorców i samo korygowało swoje jąkanie. Kilka porad, jak postępować w podobnej sytuacji, zawarliśmy na naszym blogu: http://www.przedszkole.wieliczka.pl/blog/dziecko-sie-jaka-co-zrobic. Zapraszam do lektury :)
wyślij odpowiedź

Autor: joanna 21.03.2018 11:24  
Jąkanie
Nasz synek też sie zaczynał jąkać i to jeszcze przed przedszkolem, strasznie sie wystraszyłam że mu tak zostanie. Nie uwierzyłam lekarce pediatrze że to prawdopodobnie przejdzie i żeby póki co tylko obserwować. Poszłam z małym do logopedy i też sie okazało że wszytsko w porządku, pokazała nam tylko jakieś zabawy językowe w które można sie z dzieckiem bawić. No i faktycznie przeszło:) Może tez idź do logopedy, będziesz spokojniesza jak powie że wszystko gra:)
wyślij odpowiedź

Autor: marija114 22.03.2018 12:57  
Logopeda
Chyba sie jednak wybiore do tego logopedy bo to jednak już kilka miesięcy trwa. Czasem mam wrażenie ze jest lepiej ale może tak mi sie wydaje bo bardzo chce żeby było lepiej. Długo sie czeka na taką wizyte?
wyślij odpowiedź

Autor: maria 23.03.2018 07:32  
Odp:Logopeda
Możesz pójść prywatnie będzie szybciej. Ja w logopedów nie wierzę. Chodziłam z córką, diagnoza "reranie", chodziłam kilka mc i nic nie dawało. Przestałam, w zasadzie świczeń nie wykonywałyśmy bo córka nie chciała. Logopeda nic nie pomógł, aby kasa poszła w błoto, a podobno najlepszy w miescie. Córka dziś ma prawie 17 lat a "reranie" przeszło jej w wieku 6lat. Dziś mówi wyraźnie, uczy się trzech języków obcych. Z angielskiego ma certyfikat C1. A wg logopedy miała mieć problemy z nauką języków obcych. Tak więc nie martw się na zapas. Dzieci często się jąkają. Wiem to po siostrzeńu chociażby. Jąkał się z 1,5roku a teraz mówi płynnie i ma bardzo bogaty zasób słownictwa a ma tylko 6lat. Jednak na wszelki wypadek poszłabym do logopedy aby później nie żałować że się coś przegapiło.
wyślij odpowiedź

Autor: Przedszkole Gorzków 23.03.2018 13:25  
Odp:Logopeda
Jeżeli dobry przykład nie wystarcza i nadal nie widać poprawy, dobrze jest skonsultować się z logopedą albo dziecięcym psychologiem. Specjalista orzeknie, czy mamy do czynienia z jąkaniem rozwojowym, które powinno minąć w niedługim czasie czy z poważniejszym problemem, wymagającym terapii. Zapytaj w przedszkolu, do którego chodzi Twój synek, czy nie mają możliwości skontaktowania Was z logopedą. U nas, w Prywatnym Przedszkolu w Gorzkowie aż dwa razy w tygodniu organizujemy zajęcia logopedyczne, w czasie których maluchy ćwiczą swoje umiejętności językowe. Jeżeli w Waszej placówce nie ma logopedy, być może lekarz pediatra będzie umiał polecić dobrego specjalistę.
wyślij odpowiedź

Autor: marija114 26.03.2018 12:23  
Dziękuję
Zapytam a jak nie to sama poszukam w internecie kogoś sprawdzonego. Myśle że nie ma co dłużej zwlekac. Dziękuje za porady, nie wiedziałam ze nie powinnam poprawiać synka, myślałam że włąśnie w ten sposób daje mu dobry przykład a okazuje sie że niekoniecznie
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#    #        #######   #####  
  ##    #    #   #    #   #     # 
 # #    #    #       #    #     # 
   #    #    #      #      ###### 
   #    #######    #            # 
   #         #     #      #     #