MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > 3 LATEK WYMUSZA PŁACZEM
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: kATARZYNA 27.06.2017 23:31  
3 LATEK WYMUSZA PŁACZEM
Witam
Mam bardzo duży problem z mojm 3 letnim synkiem który cesto wybucha krzykiem i niesamowitym płaczem w rónych sytuacjach np. gdy jesteśmy na placu zabaw, przychodzi pora powrotu do domu,to pomimo tego że mu tłumaczę że musimy już wracac... maly niechce mnie sluchać zaczyna glośno płakac, krzyczec że chce jeszcze zostać, czasami biore go na rece i zansze do auta,krzyczy potem powoli się uspokaja. proszę o rade ludzie patrza na mnie jak bym coś dziecku robiła zlego jak on tak wrzeszczy, w domu jest już nieco mniejszy problem bo jeżeli wybucha atakiem krzyku to go zostawiam i nie reaguje na jego krzyk, po chwili się uspokaja, przychodzi do mnie pzytulam go i pytam czy juz sie skonczył drzec.
wyślij odpowiedź

Autor: Natalia Kowalska 16.12.2019 00:35  
bądź konsekwentna
Witam.
W wieku, w którym jest Pani syn u dzieci zaczyna kształtować się poczucie „Ja”, które manifestuje się dążeniem do samodzielności i chęcią decydowania o sobie. Połączone ze spontanicznością, a zarazem nieumiejętnością kontrolowania emocji, które u 3-latków są wyjątkowo gwałtowne i zmienne, przeradza się w wybuchy histerii i gniewu. W każdej sytuacji chcą wyrazić swoje zdanie, a że coraz silniej zaczynają zdawać sobie sprawę z własnych preferencji, to ciężko im dostosować się do ograniczeń, stawianych przez dorosłych. Oprócz tego, dzieci na tym etapie rozwoju charakteryzuje egocentryzm, przejawiający się dążeniem do zaspokajania swoich potrzeb, przy jednoczesnym niedostrzeganiu potrzeb innych. W tym przypadku może to być wspomniana przez Panią zabawa na placu zabaw. Syn nie chciał wracać do domu i manifestował swój sprzeciw poprzez krzyk i płacz. Jest to naturalny etap rozwoju człowieka, ale to nie oznacza, że bunt 3-latka możemy ignorować. Należy stawiać dziecku jasne granice i być konsekwentnym w swoim działaniu. Nie możemy inaczej postępować w domu, a inaczej w miejscach publicznych. Jeśli sposób reakcji rodzica będzie się zmieniał, to dziecko może nas testować. Musi się ono uczyć odpowiedzialności za swoje zachowanie. Jak Pani wspomniała podczas pobytu w domu ignoruje Pani histerię syna i wtedy uspokaja się on dużo szybciej. Myślę, że w miejscach publicznych, gdy chłopiec zauważa, że nie może go Pani zostawić, wykorzystuje to, próbując zwrócić na siebie uwagę. Być może wybucha płaczem tylko dlatego, że w pewnych sytuacjach mu Pani ustąpiła i nauczył się, że poprzez płacz może osiągnąć to, co chce. Myślę, że najważniejsze to się nie poddawać i twardo stać przy swoim. Nie powinna Pani ustępować synowi i spełniać jego zachcianek, bo wtedy będzie czuł, że odnosi sukces, a bunt będzie się nasilał. W przypadku, gdy zauważy, że jego działania nie przynoszą oczekiwanych skutków, wycofa się.Brak posłuszeństwa to u niektórych dzieci tylko faza. Zachęcam do przeczytania „Poradnika dobrego rodzica”, w którym można znaleźć krótkie i jasne wskazówki, dotyczące poprawnej komunikacji z dzieckiem. Myślę, że jest tam kilka metod, które pomogłyby Pani rozwiązać zaistniały problem. Poza tym warto zapoznać się także z charakterystyką rozwoju 3-latka, opisaną między innymi w książce „Małe dziecko. Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?” A.Brzezińska, M.Czub. Znajdziemy w niej najważniejsze informacje o rozwoju dzieci w wieku Pani syna, opisane prostym, zrozumiałym językiem. Myślę, że warto zapoznać się z tą lekturą, by lepiej zrozumieć nasze pociechy. Radzę zwrócić szczególną uwagę na stronę 16, gdzie opisany jest problem napadów złości. Wracając do sytuacji, którą Pani opisała to bardzo spodobało mi się to, że syn ma w Pani oparcie, że czeka Pani aż się uspokoi. To jest właśnie czas na to, by porozmawiać z dzieckiem, co nam się nie podoba w jego zachowaniu, a także rozmowę o emocjach i o tym, co przeżywamy w różnych sytuacjach. Powiedz mu, że jeśli czuje złość, to zawsze może z Tobą porozmawiać i wspólnie rozwiążecie problem. Jeśli chciałaby Pani dowiedzieć się czegoś jeszcze o buncie 3-latka to zachęcam do przeczytania artykułu https://www.sosrodzice.pl/histeria-dzieci-ignorowac-przytulac-wysylac-swojego-pokoju/. Podane są w nim rady jak się zachować w czasie histerii i jak jej zapobiegać. Mam nadzieję, że moje wskazówki Pani pomogą.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 16.12.2019 11:53  
Odp:bądź konsekwentna
Moj 4-latek zachwuje sie tak samo. Co mogę z tym zrobić?
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#    #         #####    #####  
  ##    #    #   #     #  #     # 
 # #    #    #   #     #  #     # 
   #    #    #    #####    ###### 
   #    #######  #     #        # 
   #         #   #     #  #     #