MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > przedszkolny stres
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: kaja 11.10.2006 22:03  
przedszkolny stres
Proszę o poradę. Jakub ma 3 latka i od 4 września poszedł do przedszkola. Już pierwszy dzień przez cały czs popłakiwał - myslałam, że z biegiem czasu pomału zacznie się przyzwyczajać ale wciąż jest tak samo. Rano jest płacz, nie chce się ubrać itp W przedszkolu cały czas popłakuje a po przyjściu do domu bez przerwy powtarza, że nie chce iść do dzieci. Stał się nerwowy i zamknięty w sobie. Proszę o radę czy wypisać go z przedszkola czy być konsekwentną i prowadzić dalej - może w końcu się przyzwyczaji.

11 września 2006
wyślij odpowiedź

Autor: Kasia 11.10.2006 22:04  
Odp:przedszkolny stres
Skoro nie chcesz aby synek przeżywał stres zabierz go do domu, tam jest naturalne miejsce. Jęli zaś uważasz przedszkole za potrzebne dla jego rozwoju zostaw go, bo jak przyjdziesz za rok sytuacja sie powtórzy.
Mama po takich samych przejściach, ale rok później.

11 wrzeÂnia 2006
wyślij odpowiedź

Autor: monika 11.10.2006 22:04  
nie poddawaj się tak szybko,zresztą dziecku też musisz dać trochę czasu...nawet dorosły np.w nowej pracy czuje się niezbyt komfortowo, a co dopiero takie małe dziecko!Tydzień to naprawde krótki okres,więc jeszcze się wstrzymaj z decyzją rezygnacji z przedszkola!powodzenia!!

11 wrzeÂnia 2006
wyślij odpowiedź

Autor: Mama 11.10.2006 22:04  
Moja 3-letnia córeczka tez o 4 września chodzi do przedszkola. Przez poprzedni tydzień było okropnie, mała płakała w domu od obudzenia i nie chciała iść, przy pożegnaniu w przedszkolu kurczowo trzymała się dziadka bo to on ja odwoził w piatek nawet po godzinie płaczu przyjechali do domu. ( Prosze zobaczyć moje wczesniejsze wypowiedzi jako mama w "przedszkolny stres" i coś o zerówce).
Od wczoraj ja ja zawoże i po krótkim pożegnaniu płacząca zostawiam i .... jest OK. popłacze troche i bawi sie z dziećmi. W domu jeszcze dziś troszke popłakiwała ale mam nadzieje że bedzie z każdym dniem coraz lepiej. Życze wytrwałości, prosze przetrzymać 2 tygodnie i nie ustepować bo dzieci na nas wymuszją chyba że zauważy Pani zmiany neurologiczne u Pani dziecka.
Powodzenia

12 wrzeÂnia 2006
wyślij odpowiedź

Autor: Simonka 11.10.2006 22:05  
Rok temu wypisałam mojego synka /wtedy 3-letniego/ z przedszkola po 5 tygodniach.Nie płakał w przedszkolu,ale nie jadł, nie bawił się z nikim, nie siusiał, nie rozmawiał z paniami.Skórki palców obgryzał do krwi a noce były koszmarne.Przedszkolanki mówiły,że będzie dobrze ale mi już pękało serce kiedy z płaczem "wisiał na mnie" kiedy po niego przychodziłam.W tym roku jest zwrot o 180 stopni! Co prawda niechętnie wychodzi z domu, ale potem już jest dobrze, a spedza w przedszkolu 8 godzin, łącznie z leżakowaniem. Uważam ,ze dobrze zrobiłam.Trzeba pytać wszystkich /sprzątaczki, kucharki/ jak dziecko się zachowuje, czasami takie osoby widzą więcej...

12 wrzeÂnia 2006
wyślij odpowiedź

Autor: ania 11.10.2006 22:05  
witam na forum mam podobny problem moja 3-letnia coreczka tez nie chce chodzic do przedszkola co rano placze mowi zebym jej nie zostawiała samej a po 5 minutach jest juz ok nie wiem co mam robic maz chce ja wypisac a ja chce zeby chodziła tylko zeby sie nie odbiło na niej?

13 wrzeÂnia 2006
wyślij odpowiedź

Autor: Monika 11.10.2006 22:06  
Odp:Odp:przedszkolny stres
Aniu. Jeśli przedszkole jest dobre nie zabieraj córeczki, a jedynie odbieraj ją z przedszkola po kilku godzinach. Może na początku po 2 - 3 godzin i z co miesiąc godzinę dłużej.

14 wrzeÂnia 2006
wyślij odpowiedź

Autor: mama trzylatka 11.10.2006 22:06  
konsekwencja

Uważam, że jest to ciężka próba zarówno dla nas jak i naszych dzieci. To one poddane są stresowej sytuacji ale sprawdzają nas - rodziców na ile mogą sobie pozwolić. Dlatego też należy postępować konsekwentnie. Tłumaczyć, wyjaśniać i zostawiać je w przedzkolu pomimo płaczu i protestów. Kilka dni powinno wystarczyć na zaakceptowanie nowej sytuacji i przyjęcie jej jako zwyczajnej. Później będzie coraz lepiej. Bo przecież przedszkole jest miejscem gdzie mają się bawić, uczyć i miło spędzać czas.

20 wrzeÂnia 20
wyślij odpowiedź

Autor: s 18.09.2007 04:21  
f
jak mozecie meczyc dzieci jesli nie chca isc do przedszkola!
wyślij odpowiedź

Autor: a 18.09.2007 04:24  
f
Groza!To dlatego takie glupie dzieci potem w szkole.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata 18.09.2007 09:47  
Odp:Odp:Odp:przedszkolny stres
Mi się wydaje, że jeżeli dziecko płacze tylko przy rozstaniach, to nie znaczy, że jest mu w przedszkolu źle - dziecko płacze, bo chwila rozstania jest po prostu trudna (dla nas również), a dzieci mocniej przeżywają swoje emocje i nie panują nad nimi, tak jak my. Dziecko wrażliwe może dłużej reagować na chwilę rozstania płaczem, ale jeśli potem dzień w przedskzolu przeżywa radośnie - to wszystko jest na jak najlepszej drodze.
wyślij odpowiedź

Autor: berschka 18.09.2007 18:43  
Odp:f
No na pewno dzieci są głupie w szkole, bo je rodzice do przedszkola posyłają...
Ot, wymyślił.
wyślij odpowiedź

Autor: wiolagrabowka 06.10.2007 22:02  
wiolka
moj 3 letni synek chodzi do przedszkola od 2 pazdziernika. na razie placze zwlazcza rano, mowi, ze nie lubi przedszkola, dzieci i pani wychowawczyni. zgodnie ze wskazowkami psychologow poczekam mieiac z decyzja o ewentualnym wypsaniu dziecka z przedszkola. jestem pozytywne nstawiona - moja mama pracowala w przedszkolu - i mam nadzieje, ze moj synek szybko sie zaaklimatyzuje w nowym miejscu.osobicie staram ie nie okazywac zdenerwowania i troski mojemu synkowi, usmiecham ie do niego i mowie, ze bedze fajnie nauczy sie ciekawych rzeczy w przedszkolu. potem krotkie pozegnane i mowie, ze przyjde po obiadku.
wyślij odpowiedź

Autor: aneta nowak 09.10.2007 21:35  
moja 3,5 letnia córka chodzi do przedszkola od października ( cały wrzesień była chora) do tej pory niebyło problemu wręcz jak nieszła do przedszkola to płakała ale od niedawna niechce chodzić płacze wieczorem żebym jej samej niezostawiała ( co prawda mała jest trochę niesforna w przedszkolu może to że zwracają jej uwagę jest przyczyną ) pomózcie jak nanią wpłynać
wyślij odpowiedź

Autor: dorota f. 11.10.2007 11:15  
Daria
serce mi peka na mysl o mojej 2 letniej corki ktora co dzien mowi ze nie chce isc do przedszkola a kiedy je widzi to zaczyna poplakiwac i szlochac. utrudnieniem dla niej jest to ze, chodzi nie do polskiego przedszkola a za bardzo nie potrafi mowic w tym jezyku. dalam ja teraz zeby wlasnie sie go nauczyla w sposob naturalny i zeby nie miala problemu jak pojdzie do szkoly. chodzi dopiero tydzien na 2,5 godz. dziennie a ja juz jestem miekka. czy dobrze robie?
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 24.10.2007 21:50  
Odp:Daria
Wydaje mi się że to może być za duży stres dla 2-letniego dziecko. Zazwyczaj taką gotowość "przedszkolną" większość dzieci osiąga około 3 roku życia, niektóre dużo później a tu dochodzi jeszcze bariera językowa. Warto dopytać się jak córeczka zachowuje się po Twoim wyjściu, czy nadal płacze, czy chętnie się bawi. Może warto poszukać zajęcia w których możecie uczestniczyć razem. W Polsce jest co raz więcej takich opcji, gdzie np. małe dzieci są z mamami na nauce języka angielskiego.
wyślij odpowiedź

Autor: dorota f. 09.02.2008 23:58  
Odp:Odp:Daria
Nieoczekiwana zmiana sytuacji po miesiacu. Daria zaczela przystosowywac sie do nowej sytuacji. choc ten miesiac byl tragiczny ( chyba bardziej dla mnie niz dla Darii), najgorsze byly rozstania, a czasami nawet wyrywanie mi jej z rak, bo nie chiala sie mnie poscic. Ale jak wspomialam po miesiacu obrot o 360 stopni. Daria znalazla sobie kolezankie, z checia wstawala rano i bez problemow szlysmy do przedszkola. Nawet kiedy miala ferie powrot do przedszkola nie stanowil zadnego problemu.Czasami jak przychodze po nia to bieze mnie za reke i chce zebysm jeszcze zostali.W poniedzialaki we wtorki Daria zosteje juz na 6 godzin, chetnie bierze udzial we wszystkich zabawach, z jedzeniem tez nie ma problemow. A co do jezyka to jest tak:
- mowi pojedyncze wyrazy
- spiewa piosenki
- rozumie polecenia pan
- i chetnie powtarza wszystkie nowe wyrazy
Teraz wiem ze to byla sluszna decyzjia, choc poczatki byly bolesne. Cierpliwosc i jeszcze raz cierpliwosc, a przede wszystkim konsekwencja. Dla niektorych dzieci przedszkole to zlo konieczne a dla innych zabawa. Ciesze sie ze dla Darii to (teraz!!!) zabawa. pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: MARTYNA 11.02.2008 19:10  
problemy z przedszkolem
Witam ,moja córeczka(5 lat) często choruje ,więc częściej jest w domu niż w przedszkolu,niestety później nie chce wracać do przedszkola , bo dzieci między sobą się już lepiej znają a ona jest nieśmiała i nie ma się z kim bawić i do tego ostatnio usłyszała od dziewczynek że nie będą się z nią bawić bo jest gruba (za co później ją przeprosiły ) , bardzo wtedy płakała i teraz nie chce wracać tam , zastanawiam się na poważnie czy nie zrezygnować z przedszkola , chociaż mam też wątpliwości czy dobrze zrobię .... bardzo proszę o radę
wyślij odpowiedź

Autor: mama 6latka 12.02.2008 18:10  
Odp:problemy z przedszkolem
dzieci są okrutne, ale pamiętaj, że tam są dorośli i to oni powinni kierowac relacjami tych dzieci, porozmawiaj poważnie z wychowawczynią, niestety ten problem może powróci w szkole, dzieci płacą za takie zdarzenia wysoką cenę, ale dorośli mają je wspierac, ja przegapiłam moment kiedy moj syn zamknął się w sobie- wyciszona przez kłamliwą wychowawczynię i moj syn zapłacił wysoką cenę, teraz jest dobrze, ale było okropnie i sama szukałam rozwiązania. Pamiętaj matka zawsze wie najlepiej i musi ufac swemu dziecku, byc przy nim.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 6latka 12.02.2008 18:10  
Odp:problemy z przedszkolem
dzieci są okrutne, ale pamiętaj, że tam są dorośli i to oni powinni kierowac relacjami tych dzieci, porozmawiaj poważnie z wychowawczynią, niestety ten problem może powróci w szkole, dzieci płacą za takie zdarzenia wysoką cenę, ale dorośli mają je wspierac, ja przegapiłam moment kiedy moj syn zamknął się w sobie- wyciszona przez kłamliwą wychowawczynię i moj syn zapłacił wysoką cenę, teraz jest dobrze, ale było okropnie i sama szukałam rozwiązania. Pamiętaj matka zawsze wie najlepiej i musi ufac swemu dziecku, byc przy nim.
wyślij odpowiedź

Autor: MARTYNA 12.02.2008 18:20  
Odp:Odp:problemy z przedszkolem
dziękuję z odpowiedz , masz rację należy wspierać swoje dziecko i bronić je , bo inni tego nie zrobią tylko matka !!!
wyślij odpowiedź

Autor: Neta 14.02.2008 12:38  
kryzys po kilku miesiacach przedszkola
Witam,.

zwracam się z prośbą o poradę. Moja coreczka 4,5 roku po kilku miesiącach przechodzi kryzys tzn. potrafi kilka godzin płakac w przdszkolu. Przychodzi, rozbiera się bawi się, a potem zaczyna się konzert na pytanie pani dlaczego płacze odpowiada, że tęskni (za babcią, która ją odbiera zaraz po obiedzie. Nie wiem czym tłumaczyć tą sytuację, może ktoś miał podobne doświadczenia i może mi coś poradzić???
wyślij odpowiedź

Autor: aga02 04.11.2009 10:12  
Podobnie
MOja córka 4,5 chodzi od września, przez 2 tygodnie było dobrze, a teraz rano płacze, przezywa obiad (jest niejadkiem), ustalono z opieknunkami, że tego co nie lubi próbuje 1 łyżeczkę i nie więcej. Jednak ona cały czas ma stres rano, gdy wychodzimy z przedszkola jest zadowolona, ale codziennie rano jest płacz. Co robic ile czasu dac dziecku na zaklimatyzowanie się.
wyślij odpowiedź

Autor: Ewelinka 21.11.2009 17:13  
Odp:f

Zgadzam sie z autorem s f

Przecież nic nie na siłe mój 3,5 letni syn tak samo sie zachowywał nie chciał zostać ciągle plakał a teraz zostaje z nim zaczyna sie bawić z dziecmi itd. Ten czas powiedzmy 2 godz dziennie yrzeba na poczatek poświecić i bedzie coraz lepiej a nie długo zapomni o mamie i wkońcu zostanie sam bez problemu To działa
wyślij odpowiedź

Autor: arek 26.11.2009 09:26  
chyba naszego zabierzemy
my posłalismy tez naszego synka do przedszkola od wrzesnia. Syn przezywa stres inaczej - nie płacze, rano mówi tylko, że nie chce chodzić do przedszkola i nie bedzie bawił się z dziećmi, w samym przedszkolu z dziećmi się nie bawi, na rytmice siedzi na podłodze i ogląda co wszyscy robią, potem w domu bawi sie w przedszkole śpiewa i tańczy - ma niesamowitą pamięć. Nie chce z nami rozmawiać o przedszkolu - od razu zmienia temat, cały się trzęsie z nerwów, kilka razy zmoczył się w nocy - co już dawno się nie zdarzało. Syn umie już liczyc do stu, odejmuje i dodaje do 20, potrafi już czytać pojedyncze wyrazy, jest otwarty rozmawia itp. W przedszkolu jest zamknięty w sobie, panie mysla że on nie mówi i nawet sugerowały autyzm. Zastanawiamy się czy go zabrać z przedszkola.
wyślij odpowiedź

Autor: isi 12.12.2009 20:58  
do arka
Mam podobną sytuację jestem w trakcie rozmów z psychologiem ... diagnoza w kierunku zespołu Aspergera. Proponuję poczytać i zyczę powodzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: Monika 07.03.2010 20:59  
Problem!!!!BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!!PILNE!!!
Bardzo proszę opinie i poradę co mam zrobić. Mój synek ma cztery lata(rocznikowo pięć) Chodził przez rok do przedszkola w godzinach 8-15 teraz przyszła pora na przyjmowanie nowych umów o kontynuacje i dyrektorka przedszkola zadzwoniła do mnie i oznajmiła mi ,ze mój syn nie może chodzić w godzinach rannych do przedszkola ponieważ przyjęli dużo dzieci co rodzice oboje pracują(ja jestem w trakcie stażu i szukania pracy) i ona utworzyła dla dzieci co jedno z rodziców pracuje grupę zerówkową od godz 14 do 19 (co w ogóle nie jest mi na rękę bo ja potrzebuje opieki rannej a nie popołudniowo-wieczornej) i tam moje dziecko będzie chodziło. Dodam ,ze teraz mam staż i będę go mieć przez następne pół roku. Wychodzi mi to ,ze we wrześniu będę go miała w godzinach rannych. Dziecko dopiero może iść w godzinach popołudniowych do przedszkola i co teraz? Nie mogę znaleźć pracy bo nie mam z kim wtedy zostawić rano dziecka. A pieniądz są mi niezmiernie potrzebne do przeżycia. czy jest jakaś ustawa , żebym mogła się od tej decyzji odwołać? Jak mam pomóc dziecku ,żeby nie czuł się jak wyrzutek? Czy to prawda ,ze dzieci pięcioletnie maja obowiązek chodzić do przedszkola od września? PROSZĘ O POMOC W TEJ SPRAWIE! Może ktoś jest z tego mądry dlaczego tak dyrektorka zarządziła?
wyślij odpowiedź

Autor: majjj 13.09.2012 15:43  
synek
witam mam synka 4 latka,zapisałam go do przedszkol a ,chce chodzic ,ale zemna.gdy mam go zostawic to placze a ja z nim,co mam robic
wyślij odpowiedź

Autor: Diana Mrugala - Gromek 12.07.2015 08:16  
ratunku!!!pomozcie:(
Ratunku!sprawa nietypowa...
u mnie jest taka. Corka niecale 3 lata poszla do przedszkola. chodzi tydzien dopiero. chetnie chodzi i wychodzi zadowolona. mielismy male problemy przy zostawianiu ale dwa dni i potem juz spoko...chetnie opwoada o tym co sie dzialo mowi ze fajnie bylo w przedszkolu. natomiast potem w domy to jest jakas masakra...do tej pory byla idelanym dzieckiem ktore w ogole nie robi afer zadnych buntow no nic. obecnie co chwile placze...chce byc tylko ze mna nie istnieje tata dziadek babcia a do tej pory z kazdym chciala byc. gdy zostaja z tata a ja spie na przyklad rano caly czas placze na prztyklad 3 godziny...sa mega problemy z zasypianiem mowi caly czas o przedszkolu ze jutro nie pojdzie ( wtedy tylko)..nie wiem czy to tez jest stres przedszkolny? jak to mzienic?
wyślij odpowiedź

Autor: melka123 26.10.2015 18:21  
Każde dziecko przeżywa rozłąkę z rodzicami. To normalne, że na początku jest płacz i niechęć chodzenia do przedszkola. Dziecko czuje się samotne , nie jest w centrum uwagi. Dla jednych okres adaptacji przebiega bardzo szybko, natomiast dla innych dzieci potrzebny jest czas, żeby zaklimatyzowały się w nowym środowisku. Musi być Pani konsekwentna w swoim działaniu, ponieważ jeżeli teraz Pani odpuści, to sytuacja będzie powtarzała się za każdym razem, kiedy zdecyduje się Pani wysłać dziecko do przedszkola. Nie można pokazać swojej słabości, a dążyć do tego, żeby mimo wszystko dziecko do przedszkola chodziło. Warto również porozmawiać z nauczycielem, który prowadzi grupę, aby dziecko mimo płaczu było zachęcane i włączane do zabaw. Dziecko jeżeli nie ma jeszcze przyjaciela w przedszkolu może zabrać do niego ulubioną zabawkę, która będzie jego przyjacielem lub poduszkę, która będzie przypominała mu dom. Zachęcam do przeczytania artykułu Pani psycholog Marii Bieleckiej dotyczącego wczesnej interwencji dziecka. Pani psycholog w prosty sposób wyjaśnia czym jest okres adaptacji, jak radzić sobie ze stresem i traumą w pierwszych dniach w przedszkolu oraz jakie momenty w przedszkolu są dla dziecka najtrudniejsze. Artykuł bez problemu można znaleźć w internecie.
wyślij odpowiedź

Autor: anna kordowska 31.10.2015 08:34  
zatwardzenia spowodowane stresem
Moje dziecko nabawiło się zatwardzenia bo w szkole mówi, że boi się, że ktoś go podejrzy i dzieci będą się z niego śmiać, znacie ten problem, co z tym zrobić?
wyślij odpowiedź

Autor: Daria zgrzebska 31.10.2015 15:23  
czesty problem
Niestety to częsty problem dzieci. Daj mu dicopeg junior na noc. Na pewno rano się wypróżni i nawet nie będzie potrzebowało iść w szkole do łazienki
wyślij odpowiedź

Autor: aga nova 18.12.2015 19:51  
przedszkolny stres
Proszę się nie poddawać. Moim zdaniem jedno z rodziców powinno przez kilka dni zostawać w grupie, w której przebywa dziecko, jeśli taka jest potrzeba.Ale takie oswajanie nie powinno trwać dłużej niż tydzień.Trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko domaga się uwagi,a to chce piciu, a to siku, a to sto pytań dlaczego...w ten sposób domagają się większej uwagi. Być może pani dziecko wymaga większego zainteresowania i zaangażowania w zabawy proponowane przez opiekuna.Czasem pomaga też to, że na zajęcia odprowadzają tatusiowie, którzy są bardziej konsekwentni i nie ulegają dzieciom.Trzeba również pamiętać o tym, że dziecka nie należy okłamywać gdzie idzie z kim zostaje.
wyślij odpowiedź

Autor: Grace k 02.07.2019 16:56  
Problem z dzieckiem
Witam mam pytanie jak poradzic sobie z problemem kiedy moje 3 letnie dziecko nie chce samo chodzic ;(. Gdzie kolwiek ide jest placz histeria siadanie na ziemi ze nie idzie. Co z tym zrobic ?
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka Pałdyna 16.07.2019 14:32  
praca magisterska
Bardzo serdecznie proszę wszystkich rodziców przedszkolaków ( i starszych też jeśli są w stanie odzyskać wspomnienia z tamtych czasów :-) ) o wypełnienie krótkiej 4 minutowej ankiety. To dla mnie bardzo ważne bym mogła ukończyć swoją pracę magisterską.
DZIĘKUJĘ z góry :-)

link do ankiety :
http://profitest.pl/s/24291/pKcs0r2q
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###    #        #######   #####  
  #   #   #    #   #        #     # 
 #     #  #    #   #        #     #