MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Reakcja płaczem,gdy jest zapytana o coś
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Sylwia Tomaszewska 27.04.2016 14:57  
Reakcja płaczem,gdy jest zapytana o coś
Witam, jestem mama 4- letniej dziewczynki,jest bardzo wstydliwa od 2-go roku życia chodziła do żłobka,obecnie chodzi do przedszkola. Gdy ktoś z dorosłych zapyta ją o coś wówczas widać skrępowanie i popłakuje, nie wiem co mam robić, w domu wszystko jest w porządku jest radosna,chętnie chodzi do przedszlola.Zapisałam nas do psychologa,ale musimy czekać na wizytę,proszę o poradę
wyślij odpowiedź

Autor: poradniczka 05.06.2016 21:06  
Odp:Reakcja płaczem,gdy jest zapytana o coś
Droga Sylwio.
Nieśmiałość może wynikać ze zmiany otoczenia, nowych dzieci w grupie, nowej pani przedszkolanki. Daj córce trochę czasu na oswojenie się z obcymi ludźmi i nowym miejscem.
Czy nagradzasz dziecko za dobre zachowanie? Spędzasz z nią dużo czasu? Mówisz jej jaka jest ważna, kochana i mądra? Pytam o to dlatego, że jedną z przyczyn nieśmiałości jest brak pewności siebie, obawa, że nie zostanie się zaakceptowanym w grupie. U jej podstaw często leży niska samoocena. Czy nie karzesz jej - krzykiem, śmiechem, zawstydzającymi, bądź szyderczymi tekstami - jeśli powie coś głupiego odpowiadając na Twoje pytania? Może boi się, że taka sama będzie reakcja grupy, gdy udzieli odpowiedzi nauczycielce, a rówieśnicy będą się z niej śmiać i ją odrzucą.
Czy poza przedszkolem dziecko ma okazję do trenowania swoich zachowań, relacji międzyludzkich? Jeśli nie - należy to zmienić. Dziecko powinno non stop ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności społeczne. Będzie to ułatwiało mu nawiązywanie kontaktów i przełamywanie nieśmiałości.
Zastanów się też czy nie masz zbyt wysokich wymagań w stosunku do córki? Może boi się, że nie spełni tego czego od niej oczekujesz i dlatego jest wycofana. Woli nie powiedzieć nic, popłakać niż wdać się w rozmowę z nauczycielką i Cię zawieść.
Poobserwuj córkę i notuj w jakich sytuacjach się wycofuje. Poproś przedszkolankę, by również to robiła. Niektóre ostrożne zachowania są uzasadnione. Może córka nie lubi któregoś dziecka, bądź jakiś kolega/koleżanka ją stresuje. Dużo rozmawiaj z dzieckiem, może sama powie Ci jaka jest przyczyna danego zachowania.
Polecam Ci również ciekawy artykuł dostępny w sieci: http://stressfree.pl/niesmialosc-utrudnia-mojemu-dziecku-zycie-jak-mu-pomoc/ w którym znajdziesz jeszcze więcej informacji na temat przyczyn i metod radzenia sobie z nieśmiałością u dziecka.

Pozdrawiam Cię serdecznie i mam nadzieję, że poradzicie sobie z tym problemem.
Twoja imienniczka, Sylwia :)
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###      #     #####   ####### 
  #   #    ##    #     #  #    #  
 #     #  # #          #      #   
 #     #    #     #####      #    
 #     #    #    #          #