MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > jak przekonać do przedszkola?
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Kamila Kuraszkiewicz 07.09.2015 10:37  
jak przekonać do przedszkola?
wiem,że to częsty wątek ale może ktoś się ze mną podzieli doświadczeniem, udzieli rady jak przetrwał z adaptacją dziecka w przedszkolu. Mój synek (3letni) od września poszedł do przedszkola. Dwa pierwsze dni wyszedł ochoczo, jadąc samochodem tłumaczył mi jak mam trafić do przedszkola. Na trzeci dzień został juz płaczem. Na kolejny dzień doszła już histeria w domu, ze nie pójdzie. Krzyk, płacz, udawanie że go boli np noga. dwa razy zostawał w przedszkolu z tą histerią, ja po prostu wychodziłam i zostawiałam go krzyczącego ze chce do domu. Po 5-10 minutach przestaje i bawi sie ze wszystkimi dziećmi. Po powrocie sam z siebie opowiada co robił, czym się bawił co było na obiad i tak dalej, ale za każdym razem wspomina za płakał za mamą i inne dzieci tez płaczą za swoją mamusią. Proszę o radę jak z nim postępować zeby spokojnie wyjść z domu z uśmiechem na twarzy:0
wyślij odpowiedź

Autor: k.nowa 08.01.2016 12:10  
Odp:jak przekonać do przedszkola?
Dziecko w tym wieku może mieć problemy przy rozłące z rodzicem, ponieważ wcześniej nie przebywało bez bliskiej mu osoby i jest to dla niego nowa sytuacja.
Jeżeli ten problem trwa do tej pory to polecam Ci bajki terapeutyczne Marii Molickiej. W jednej z jej książek, Bajki terapeutyczne dla dzieci, znajdziesz bajkę dotyczącą lęku separacyjnego oraz jak sposobu jego redukcji. Znajdziesz również informacje dotyczące lęków u dzieci, charakterystyk tych bajek oraz ich zalet.
Skoro płacze i wpada w histerie to również możesz zastosować bajki relaksacyjne, których zadaniem jest obniżenie napięcia i uspokojenie dziecka. Porozmawiaj z synkiem , że wyjście do przedszkola i rozłąka jest normalną sytuacją. Przywołuj historie z bajek, powołując się na głównego bohatera. Bądź cierpliwa a zarazem stanowcza. Pozytywnie wyrażaj się nad temat przedszkola, tym bardziej, że dziecko tam się dobrze czuje. Daj mu poczucie bezpieczeństwa i zapewniaj go za każdym razem, że zostanie odebrany z przedszkola.
wyślij odpowiedź

Autor: mirabelka2810 23.01.2016 20:15  
Jak przekonać do przedszkola?
Pani Kamilo, możliwe, że syn poprzez przedszkole znalazł okazję do wypróbowania rodzica. Nie chodzi o to, że nie chce pozostać w przedszkolu, ale o to, że chce postawić na swoim i wystawia Panią na tę właśnie próbę. Świadczy o tym fakt, że szybko się uspokaja po wyjściu mamy i dołącza do zabawy. Bardzo dobrze Pani robiła nie ulegając, dzięki temu synek nie ma przekonania, że jego sposób działa. Takie trudności adaptacyjne są naturalne i powszechne. W książce Jadwigi Lubowieckiej „Przystosowanie psychospołeczne dziecka do przedszkola” może Pani przeczytać więcej o trudnościach adaptacyjnych dziecka (od strony 41 znajdzie Pani wątek o potrzebie bezpieczeństwa jaką daje matka i jaki to ma wpływ na przystosowanie dziecka, a od strony 50 informacje o trudnościach przystosowawczych dziecka w przedszkolu). Jakie powinny być działania rodzica, kiedy występują opisane przez Panią trudności?
- jeśli to możliwe, skrócić pobyt dziecka w przedszkolu i stopniowo go wydłużać,
- pożegnania powinny być krótkie,
- bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby, aby synka ktoś inny odprowadzał do przedszkola, ktoś, kto nie jest z nim tak bardzo emocjonalnie związany jak z Panią (babcia, opiekunka, sąsiadka),
- umówienie się z dzieckiem, kiedy zostanie odebrane – dzieci nie znają się na zegarze, ale można ustalić tę porę, np. po obiedzie, podwieczorku itp. i zawsze dotrzymywać obietnicy.
Mam nadzieję, że moje rady okażą się pomocne. Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###      #     #####    #####  
  #   #    ##    #     #  #     # 
 #     #  # #    #     #  #     # 
 #     #    #     #####    ###### 
 #     #    #    #     #        # 
  #   #     #    #     #  #     #