MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Problem ze starszym synkiem względem drugiego dziecka
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Ela P. 20.05.2015 12:49  
Problem ze starszym synkiem względem drugiego dziecka
Witam jestem mamą dwójki dzieci Jaś(4lata), Gabrysia(2miesiące). Mam problem ze starszym synkiem, który jest zazdrosny o siostrzyczkę. Od momentu powrotu ze szpitala synek zrobił się marudny, nie chce się sam bawić, ciągle pilnuje mnie i maluszka. Zdarza się mu powiedzieć "Mamo nie kochasz już mnie?" jest mi bardzo przykro, ponieważ codziennie mówię synkowi, że go kocham.
Nie wiem jak mam z nim postępować. Proszę o pomoc.
wyślij odpowiedź

Autor: PATY 22.05.2015 16:27  
porada
Witam,
to zrozumiałe, że Jaś zrobił się zazdrosny o młodsze rodzeństwo, ponieważ do tej pory poświęcała Pani cały swój czas wyłącznie jemu. Proponuję pokazywać dziecku, że nadal jest dla Pani tak samo ważne jak przed przyjściem na świat drugiego dziecka. Może to być, np.: angażowanie chłopca w pomoc przy siostrzyczce (przy układaniu do snu, przewijaniu, kąpaniu- chłopiec może podawać niezbędne rzeczy, przez co poczuje się potrzebny), może Pani również opowiadać mu, że kiedyś też był taki mały jak Gabrysia i potrzebował więcej uwagi, wspominać o tym, co lubił, przy jakich bajkach/piosenkach się uspokajał/zasypiał/przestawał płakać, wspólnie z dzieckiem obejrzeć zdjęcia, kiedy był maluszkiem i trochę o nich poopowiadać. Można powiedzieć o dobrych stronach posiadania rodzeństwa (siostrzyczka niedługo podrośnie i będzie miał się z kim bawić). Jeśli dziecko chodzi do przedszkola, niech po przyjściu opowie jak było, co się wydarzyło ciekawego i niech zostanie wysłuchanym.
wyślij odpowiedź

Autor: beebee 08.06.2015 20:24  
porada
Dobry wieczór,
pojawienie się rodzeństwa jest dla dziecka bardzo trudnym okresem. Niezależnie od tego jak bardzo przygotowaliśmy dziecko na pojawienie siostry to trudne zachowania się zdarzają. Nie ma w tym nic niezwykłego. Ataki złości, piski, trudności ze snem, z jedzeniem i niechęć do mamy i do rodzeństwa są związane z pojawieniem się "intruza" w domu. Intruza - bo tak jest on spostrzegany przez brata. To ktoś, kto zajmuje teraz centrum uwagi rodziców. To ktoś, kto jest karmiony piersią. Ktoś przytulany, obdarowywany pocałunkami, uśmiechami i zachwytami całej odwiedzającej rodziny. Całe dotychczasowe życie dla dziecka ulega zmianie. Trzeba jednak pamiętać, że zazdrość o rodzeństwo ma charakter przejściowy. Stopniowo starsze dziecko będzie się przyzwyczajało do nowej sytuacji. W tym trudnym czasie rodzice mogą dziecku pomóc.Oto kilka porad:
- rodzic nie może zaniedbywać starszego dziecka. Ono również potrzebuje twojego ciepła, czasu, uwagi i miłości. Może, np. pójść na spacer tylko ze starszym dzieckiem, aby mogło poczuć, że nadal jest dla ciebie ważne i nie ignorujesz go z powodu obecności „nowego dzidziusia”.
-Niech rodzic zaproponuje starszemu dziecku, by w czasie, kiedy dorosły przewija malucha, ono zajęło się lalą-bobasem i nakarmiło ją, przewinęło, utuliło do snu, naśladując rodzica.
- Rodzic powinien interweniować, kiedy to konieczne. Nie może pozwolić na agresję (szczypanie, bicie, gryzienie) młodszego dziecka przez starsze.
-Nie wolno starszemu dziecku pozwolić na przemoc fizyczną wobec nowonarodzonego szkraba, ale wolno mu rozładować gniew, złość i frustracje w sposób werbalny. Malec nie jest świadomy słów, a starszak ma szansę zredukować nieprzyjemne napięcie i wyzwolić się od negatywnych emocji.
- Kiedy dziecko zazdrości młodszemu, jak to mu dobrze, bo jest karmione albo przewijane i każdy się nim opiekuje, niech rodzic weźmie dziecko na ręce, przytuli do piersi albo położy na przewijaku. Może się okazać, że dziecko zmieni zdanie i przekona się, że wcale to nie jest przyjemne.
Polecam poradnik dla rodziców „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością”, Adele Faber, Elaine Mazlish. Można w nim znaleźć wiele ciekawych i przydanych wskazówek.
wyślij odpowiedź

Autor: tomcug 08.06.2015 23:07  
Odp:porada
Mam ochotę wysłać cię w kosmos. To tworzenie sztucznych wątków i podszywanie się pod 100 różnych nicków jest tak żałosne, że aż przykro.... Na każdym forum twoje górnolotne frazesy/porady zupełnie oderwane od rzeczywistości.
wyślij odpowiedź

Autor: mama 22.07.2015 13:23  
Odp:porada
Dyskutowałabym tutaj z beebee. Pojawienie się rodzeństwa, nowego członka rodziny, to wielka radość tak dla całej rodziny, a nie trudny okres. Mówię to jako mama trójki dzieci i starsza siostra, która przeżyła narodziny rodzeństwa. Trudne zachowania jeżeli się zdarzają nie są w żadnym razie spowodowane przez dziecko. Trudne zachowania, to skutek, a nie ma skutku bez przyczyny. Do trudnych zachowań przyczyniamy się my-dorośli. Dziecko, tak małe-noworodek jak i starsze rodzeństwo ma wiele potrzeb, które bliscy (rodzice) powinni zaspokajać i tyle. Jeżeli jakaś podstawowa potrzeba nie jest zaspokajana (np. potrzeba bliskości, czułości) dziecko zamanifestuje to w postaci swojego zachowania. Inną sprawą jest to, że dzieci są różne-mniej i bardziej wymagające.
wyślij odpowiedź

Autor: Rebeka Piekarczyk 23.07.2015 12:32  
Odp:Problem ze starszym synkiem względem drugiego dziecka
Takie rzeczy mijają z wiekiem. Zazdrość u dzieci jest normalna
wyślij odpowiedź

Autor: Gosia00 23.07.2015 13:50  
Odp:Problem ze starszym synkiem względem drugiego dziecka
może te nagranie pomoże Ci poradzić sobie z tym problemem https://www.youtube.com/watch?v=TkvPJ5n4XUU moje wątpliwości w każdym razie trochę rozwiało :)
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#     #####    #####    #####  
  ##    #     #  #     #  #     # 
 # #          #  #        #     # 
   #     #####   ######    #####  
   #          #  #     #  #     # 
   #    #     #  #     #  #     #