MAŁE DZIECKO
 
RADY I PORADY
 
PRZEDSZKOLE
 
KĄCIK NAUCZYCIELSKI
 
     
PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Koniec z nadużywaniem antybiotyków!
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Jakub K. Wojtachnio – PR Manager, MEDMES 30.01.2008 21:01  
Koniec z nadużywaniem antybiotyków!
Szybkie testy CRP wykonywane w gabinecie lekarza rodzinnego mogą w znaczący sposób zredukować liczbę zlecanych antybiotyków, a przez to pomóc w procesie ich ochrony - wynika z badania ''Przydatność szybkich testów CRP w codziennej pracy lekarza rodzinnego'' zrealizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej .

Z badania wynika, że z 413 osób, które dostałyby antybiotyk, gdyby nie szybki test CRP (100%), lek taki otrzymało jedynie 246 pacjentów (60%). Oznacza to spadek liczby wypisanych recept o 40%. W grupie dorosłych spadek ten wynosił 38% (z 260 pacjentów do 160), a w grupie dzieci 44% (ze 153 do 85 osób).
Natomiast w grupie pacjentów z ujemnym wynikiem testu z 278 osób, które dostałyby antybiotyk, gdyby nie szybki test CRP (100%), lek taki otrzymało jedynie 41 pacjentów (15%). Oznacza to spadek liczby pacjentów, którym wypisano antybiotyk o 85%. Z kolei w grupie pacjentów z dodatnim wynikiem obserwowano wzrost ilości zapisanych antybiotyków, który wyniósł 52% (z 135 pacjentów, którzy mieli dostać lek, dostało 205).

''Wynika z tego, że szybki test CRP, przy prawidłowej interpretacji wyniku łącznie z obrazem klinicznym oraz wynikiem badania podmiotowego i przedmiotowego może przyczynić się do racjonalizacji antybiotykoterapii ograniczenia stosowania antybiotyków w tych przypadkach, które tego nie wymagają oraz szybszego włączenia leczenia przyczynowego u tych chorych, których obraz kliniczny nie jest jednoznaczny'' mówi prof. dr hab. med. Andrzej Steciwko, Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej i Regionalnego Ośrodka Kształcenia Lekarzy Rodzinnych Akademii Medycznej we Wrocławiu, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Podstawowym zadaniem testu CRP jest pomoc w diagnostyce stanu zapalnego oraz monitorowanie przebiegu leczenia. Wyniki badania to potwierdzają i wskazują, iż test CRP był przydatny w postawieniu rozpoznania (ponad 90%) oraz podejmowaniu decyzji co do rozpoczęcia antybiotykoterapii. 99% lekarzy określiło, że wykonanie testu było łatwe.


wyślij odpowiedź


Autor: mama Aga 30.01.2008 21:18  
Odp:Koniec z nadużywaniem antybiotyków!
Jestem za, uważam nawet, że wszystkie mamy które chodzą ze swoimi dziećmi do lekarzy rodzinnych powinny najpierw wypełnić zgodę na OSTATECZNE podanie antybiotyków. Sama jestem przykładem jak lekarz nieustannie przez 2 m-ce podawał mojemu 3-letniemu synkowi najróżniejsze antybiotyki z marnym skutkiem. W końcu rozłożył ręcę i prościzną powiedział mi że nieustający kaszel u syna to nic innego jak astma. Dał skierowanie na badanie CRP który wyszedł ujemny. Byłam wykończona widokiem duszącego się dziecka, bladego, z sińcami pod oczkami. Udałam się do innego lekarza, który po minucie badania osłuchowego powiedział, że syn nie ma astmy tylko przewlekłe zapalenie oskrzeli utrzymujące się 3 miesiące.Nie mam słów na stosunek naszych ( niektórych ) lekarzy, którzy propagują podawanie trucizn tak małym dzieciom.Jak ich organizm ma się odbudować, jak zdobyć potem odporność po silnym wyjałowieniu ???? Ta nasza polityka zdrowotna jest chora, to ona własnie powinna dostać wirusa który mógłby ją zniszczyć. Ale w sumie jak wszyscy strajkują w tym chorym Państwie, że pielęgniarki odchodzą od łóżek wcześniej wybierając taki zawód, albo lekarze mało zarabiający ( nie wspomnę o poradach prywatnych) to może i my mamy złożymy protest na leczenie antybiotykami naszych dzieci ?????? JESTEM PIERWSZA NA TAKIEJ LIŚCIE A WŚRÓD KOLEŻANEK ZNAJDĘ JESZE TYSIĄCE.Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Jean 03.02.2008 12:56  
badanie CRP
Białko CRP plus morfologia to standartowe badania w każdym laboratorium, szczególnie w tych przyszpitalnych. Pobierana jest wtedy krew z żyły. Zrobiłem to dziecku i wyniki były po pół godziny. Wyszło, że nie ma żadnej infekcji wirusowej, ani bakteryjnej, CRP = 2.1. Infekcja wirusowa jest w zakresie CRP = 7 do 15, a powyżej 15 bakteryjna. Taka diagnostyka powinna być podstwą dla każdego lekarza, który niech najpierw sprawdzi jaki jest rodzaj infekcji, a następnie podejmie dezyzję, czy jest zasadne i udokumentowane wynikami przypisanie antybiotyku. Jeśli lekarze nie stosują tego, to jest to nie do przyjęcia.
wyślij odpowiedź


Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:
 
  ###   #####  #     ##### 
 #  #  #   # #  #  #   # 
 #   #    # #  #  #   # 
 #   #  #####  #  #  ##### 
 #   #    # ####### #   # 
 #  #  #   #    #  #   # 
  ###   #####    #  ##### 
Kod zabezp.:

     
 góra     powrót
© STEP   |   Design by 3xw.pl   |   Hosting Infocomp