MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Dziwne ataki złości u 3 latka
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Kasia G. 07.04.2014 17:28  
Dziwne ataki złości u 3 latka
Mam syna Filipa, który ma 3 lata. Jest bardzo samodzielnym chłopcem, grzecznym, odwzajemnia pięknie uczucia, ślicznie się uśmiecha, ale....i tu mam baaaardzo duży problem. Chodzi o jego wybuchy złości i agresji. Potrafi jak czegoś chce sterroryzować całą rodzinę. Dziś jechałam z nim autobusem komunikacji miejskiej, narobił takiego cyrku w środku, bo ustąpiłam miejsce niepełnosprawnej dziewczynie. Wrzeszczał jak dziki przez 6 przystanków. Ludzie zaczęli go zaczepiać. On pokazywał im język, jednej kobiecie strącił okulary z nosa, bo za blisko do niego podeszła. Cały autobus patrzył na mnie jak na wariatkę. Słyszałam komentarze typu "bezstresowo go wychowuje - ma swoje bezstresowe wychowanie", "w tyłek mu dać i tyle", "co za histeryk" itp. Ja byłam o dziwo spokojna. Nie dyskutowałam z nim, nie krzyczałam, nie biłam. Po prostu wysiadłam i bez słowa pociągnęłam go domu. W domu się uspokoił i starał się mnie przytulać. Po jakimś czasie zmiękłam i wytłumaczyłam mu co złego zrobił. Co najciekawsze podobne sytuacje, gdy coś mu się nie spodoba występują bardzo często. Bardzo wtedy głośno krzyczy, płacze, kopie wszystko pod nogami. Nie gryzie, nie pluje, nie bije się, ale samym wrzaskiem postawi na nogi wszystkich. Czy to normalny etap rozwoju, czy też powinnam skorzystać z rady pedagoga dziecięcego?
Proszę o rady...
wyślij odpowiedź

Autor: MagdaG 13.05.2015 21:22  
Dziwne ataki złości u 3latka
Witaj
Rozumiem że możesz się martwić czy nic złego nie dzieję się z Twoim synem, zwróciłabym uwagę na fakt jak sama napisałaś ze Filip jest samodzielnym grzecznym chłopcem, tylko niepokoją Cię wybuchy złości i agresji w sytuacjach gdy czegoś chcę, takie zachowanie można tez tłumaczyć etapem rozwoju w który wkroczył, tak zwanego ja , czyli próba pokazania i walczenia o swoje względy, próby zaistnienia i waszej uwagi, oraz chęci decydowaniu o sobie i sprawdzanie do czego może się posunąć. złość u dziecka to naturalna sytuacja , ale musi pani pamiętać aby stawiać dziecku granice dawać jasno do zrozumienia co mu wolno a czego nie, czyli jeżeli chce czegoś a pani na to nie zezwala to musi pani konsekwętnię się trzymać, dziecko myśli ze przez takie zachowanie coś wywalczy, przy złości proponowałabym uzbroić się w cierpliwość i nie ulegać. Co do agresji zastanowiłabym się czy nie jest spowodowana np. reakcją na niezaspokojenie podstawowych potrzeb, ciepła , znaczenia? często spowodowany nierozerwalnym związkiem matki z dzieckiem, dzieci maja potrzeba bycia na pierwszym planie gdy nie są mogą odczuwać odrzucenie , czy brak zainteresowania ze strony najbliższej osoby jaką jest matka. Bardzo dobrze pani robi że od razu pani tłumaczy co dziecko żle zrobiło często jest tak ze dzieci uważają ze jeżeli nie robimy tego co dziecko od nas oczekuję uważa ze już je nie kochamy wtedy mogą odczuwać lęk przed odrzuceniem i reagować złością , sytuacja w autobusie uważam ze spowodowana była tym iż pani dziecko jest bardzo silnie z pani związane w momencie kiedy pani ustąpiła miejsca poczuł się zagrożony, odrzucony i zareagował w taki sposób . Musi Pani bardzo dużo rozmawiać z dzieckiem, tłumaczyć dawać dużo ciepła ale przy tym nie zapominając aby mu nie ulegać pokazywać błędy i chwalić także za dobre. Polecam również do przeczytania książkę Joachim Rumpf -''Krzyczeć, bić, niszczyć , Agresja u dzieci w wieku do 13 lat, rozdział 1.Wszystkie dzieci są agresywne. Mam nadzieję że moje rady i literatura będą pomocne. Życzę dużo cierpliwości !
wyślij odpowiedź

Autor: renia 14.05.2015 19:30  
Odp:Dziwne ataki złości u 3latka
Znowu kochane "problemywychowania" odrabiają pracę domową, tylko w innej odsłonie. Jest jeszcze jakieś forum, gzie cię nie było? Za chwilę całe forum będzie zaśmiecone radami teoretyzującej pani wymądrzalskie, która sama zakłada wątki, sama ze sobą dyskutuje.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#    #        #######   #####  
  ##    #    #   #        #     # 
 # #    #    #   #        #       
   #    #    #   ######   ######  
   #    #######        #  #     # 
   #         #   #     #  #     #