MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > 5-latek bardzo niesmiały w stosunku do obcych.
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Olka 21.11.2007 19:51  
5-latek bardzo niesmiały w stosunku do obcych.
Prosze o pomoc, mój pięcioletni syn jest bardzo nieśmiały w stosunku do obcych. Nie odpowiada na proste pytania typu jak ma na imię, ile ma lat, zresztą na żadne inne pytanie nie odpowie. Zatnie się i milczy. Tłumaczyłam sobie , że jest po prostu nieśmiały, ale ktoś uświadomił mi że gdyby był nieśmiały miałby problem w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, a takich problemów na szczęście nie ma. Chodzi do przedszkola, bawi się z dziećmi,rozmawia z paniami w przedszkolu, podobnie na podwórku ma liczne towarzystwo z którym chętnie się bawi i spędza czas, potrafi rozmawiać z dorosłymi nawet bardzo długo i wyczerpująco ale tylko takimi, których zna. W naszym domu często mamy gości i raczej nie stronimy od wizyt, odwiedzin itp. Jednak, jeśli ma styczność z obcymi zacina się. Nie poprosi o nic w sklepie, nawet jeśli sprzedawczyni zapyta np. jaki kolor zabawki sobie życzy- nie odpowie. Czy takie zachowanie może być powodem do niepokoju? Czy powinnam pozostawić to własnemu biegowi i liczyć że dziecko jednak się ośmieli wraz z wiekiem? Ktoś zasugerował mi, że może to być problemem kiedy dziecko będzie musiało pójść do szkoły i że takie zachowanie wskazuje na jakieś braki w rozwoju emocjonalnym. Nie chcę się doszukiwać dziury w całym (bo sama przypominam sobie z dzieciństwa momenty, że za nic w świecie nie odezwałam się do obcej osoby, a mimo to nie miałam takich oporów w szkole i z nauką nie miałam żadnych problemów, wręcz przeciwnie), ale osoba która mi to zasugerowała jest psychologiem z wykształcenia i to mnie zaniepokoiło.Prosże o dopowiedź!
wyślij odpowiedź

Autor: Nata 21.11.2007 21:46  
nieśmiałość
moja czteroletnia córeczka zachowuje się dokładnie tak samo, ale wg mnie - i wg pań przedszkolanek - jest to wariant normy, po prostu "ten typ tak ma"... chyba nie ma co doszukiwać się tu patologii tylko cierpliwie przeczekać... pozdrowienia
wyślij odpowiedź

Autor: Aga 29.11.2007 14:26  
Nieśmiała
Moja prawie 5 letnia córeczka,chodzi bardzo chętnie do przedszkola,ale w momęcie , kiedy przekracza próg przedszkola zamyka się w sobie, nie chce z nikim rozmawiać.Bawi się z dziećmi , chętnie bierze udział w zabawach grupowych, tylko cały czas jest problem bo nie chce rozmawiać. Byłam u psychologa z nia i pani psycholog powiedziała że dać jej czas, musi się sama przełamać.Po jakimś czasie zaczęła rozmawiać z jedna koleżanka, ale to bardzo cichutko i często na ucho.Bardzo mnie to niepokoii.Proszę o poradę
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###     #####    #####   ####### 
  #   #   #     #  #     #  #       
 #     #        #        #  #       
 #     #   #####    #####   ######  
 #     #  #              #        # 
  #   #   #        #     #  #     #