MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Czy to może być AUTYZM ???
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Qela 14.03.2012 16:24  
Czy to może być AUTYZM ???
Witam, mój Maks ma 2,5 roku i coraz bardziej się martwię że może mieć autyzm. Na dzień dzisiejszy byliśmy już u laryngologa, logopedy i chodzimy do psychologa. Syn bardzo mało mówi i nie wykonuje poleceń. Z tymi poleceniami jest tak;
- jak powiem "daj mamie misia" to nie reaguje
- jak zawołam z kuchni "Maksiu chodź mama da Ci piciu" to od razu przybiega
- jak powiem "Maksiu odejdź od telewizora bo popsujesz sobie oczka" to dopiero odejdzie za trzecim ponagleniu i lekko podniesionym głosie
- jak wejdzie na stół (zanim wejdzie to na mnie popatrzy i szyderczo się uśmiecha sprawdzając moją reakcję) to zamiast podniesionego tonu podchodzę do niego i zdejmuję go ze stołu mówiąc "nie wolno wchodzić na stół bo upadniesz i zrobisz sobie kuku".
Na dworze jak jesteśmy to raz idzie za rękę a raz nie to on decyduje jak ma być.
Jak coś chce to bierze nas za rękę i prowadzi tam gdzie chce i po co chce.
W domu bardzo mało płacze. Płacze tylko wtedy kiedy mu się czegoś stanowczo zabroni lub jak się uderzy bo się bawi nierozważnie.
Tak więc już sama nie wiem czy on nie kontaktuje czy kontaktuje tylko wtedy kiedy to ona ma na to ochotę.
Jeżeli chodzi o badania to słuch w normie bez niedosłuchu.
Pierwszy logopeda na samym początku jak zobaczyła zachowanie synka zasugerowała, że to mogą być symptomy autyzmu, jednak po zakończeniu wizyty powiedziała, że się w całości wycofuje ze swojego stwierdzenia, definiując tym że Maks na 5 poleceń 3 wykonał bardzo szybko i bez błędów.
Druga Pani logopeda po 3 spotkaniach i obserwacji powiedziała, że Maksiu to uparciuch i że nie ma objawów autyzmu. Ponadto powiedziała że ma mądre spojrzenie ale nie wiem jak to można stwierdzić?
U psychologa byliśmy już na 3 wizytach i wygląda to tak, że na 1-szej wytrzymał tylko 30min i zorientował się że nie ma mamy i zaczął marudzić i kwilić ale nie płakał, natomiast na 2 i 3-ciej wizycie był już sam z Panią psycholog po 60min. Ona w tym czasie go obserwuje i notuje swoje spostrzeżenia. Powiedziała, że Maks to niesamowity uparciuch i wyręczyciel. Powiedziała także, że nie lubi jak kilka bodźców jest naraz, tzn. woli zabawki, które albo świecą albo grają itp. Opinii jeszcze nie wydała bo przed nami jeszcze trzy spotkania po 60min.
Nie wiem tylko czy skorzystać z płatnej diagnozy w SCOLARze? Opinia kosztuje 700zł ale zespół specjalistów obserwuje dziecko tylko 2 razy przez 60min i wydaje decyzję. Czy na prawdę w tak krótkim czasie są w stanie stwierdzić, że dziecko ma zaburzenia autystyczne? W Centrum Zdrowia Dziecka Maksiu ma przewidzianą wizytę w 08/2012 u specjalisty psychiatry. Czy lepiej zaczekać i nie wydawać pieniędzy na prywatne diagnozy?
W 04/2012 mamy także wizytę u neurologa - wtedy to poproszę o skierowanie na badanie EEG.
Czy powinnam się denerwować - proszę o poradę?
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 14.03.2012 17:07  
Odp:Czy to może być AUTYZM ???
Witam ! Nie obstawiam tutaj u Maksia Autyzmu,lecz zwykły Bunt Dwulatka ! Może Pani kontynuować wizyty u psychologa (nie chodzi mi o to ,że "pozwalam" na te wizyty,bo zwyczajnie nie mam do tego prawa aby na cokolwiek pozwalać),badanie EEG też bym zrobiła dla "świętego spokoju",ale na prawdę nie wydaje mi się,aby miała Pani jako rodzic powód do zmartwienia z tym autyzmem. Proszę natomiast poczytać o BUNCIE DWULATKA ! Powodzenia.
wyślij odpowiedź

Autor: Qela 14.03.2012 23:51  
Poczytałam o BUNCIE DWULATKA i mam ogromną nadzieję że to to a nie autyzm. Dla świętego spokoju i specjalistycznej diagnozy pozostanę przy dalszych konsultacjach lekarskich.
Co jakiś czas będę pisała jakie są postępy Maksa i co mówią lekarze.
wyślij odpowiedź

Autor: Sabina J. 11.04.2012 08:14  
Czy to może być AUTYZM ???
Proponowałabym wizytę u neurologa. Byłam w podobnej sytuacji i neurolog wykluczył autyzm u mojego syna.
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: mama przedszkolaka 11.04.2012 14:05  
Witam! Na wstępie powiem tak, autyzmu nie diagnozuje ani logopeda, ani neurolog ani psycholog. Ilość wykonanych poleceń podczas badania też nie przesądza o autyzmie lub braku autyzmu. Autyzm diagnozuje lekarz psychiatra, oraz specjalista ds. terapii i diagnozy autyzmu (zazwyczaj działają w porozumieniu). Mam troje dzieci (12, 5, 2 i 4 m-ce)w tym córcię z autyzmem i powiem Pani, że na początku lekarz neurolog też wykluczył autyzm. Nie jest moim celem Panią straszyć, ale ja zawsze mówię tak: jeżeli mama szuka pomocy dla dziecka (a Pani to robi), to znaczy, że coś się dzieje, bo mama ma intuicję i czuje. To na prawdę się czuje intuicyjnie kiedy rozwój dziecka przebiega prawidłowo a kiedy nie. Ja z całego serca życzę aby Pani obawy się nie potwierdziły, ale ...
Czym innym jest bunt dwulatka a czym innym ignorowanie poleceń rodzica. Dobrze rozwijający się dwulatek, mający rodziców z odpowiednim podejściem, to dziecko na prawdę bardzo chętne do współpracy, nastawione na to aby zadowalać rodzica, sprawiać radość na każdym kroku. Oczywiście miewa on wahania nastroju, tak jak też ma potrzebę robić wszystko sam, nawet jeżeli mu to średnio wychodzi:-)
Gdy mojej dwulatce mówię, żeby przyniosła misia, to ona albo to zrobi, albo powie, że nie chce mi przynieść misia. Dziecko, które mało mówi też powinno przynieść misia, lub pokręcić głową na "nie". Mało mówiący dwulatek to jeszcze nie powód do niepokoju. Natomiast brak mowy czynnej i biernej(rozumienie) u dwulatka już powinien niepokoić. Małomówiący dwulatek powinien też mieć bogaty język gestów i w ten sposób się porozumiewać z otoczeniem. Ważna jest też zabawa dziecka, która wiele mówi o jego rozwoju, szczególnie społecznym. Jak sobie organizuje czas sam? Osobiście polecam zrobić dziecku badania w kierunku autyzmu przez DOBRYCH specjalistów, życzę jednak, aby obawy się nie potwierdziły.
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 02.07.2013 15:03  
Jak odróżni autyzm od buntu 2latka
Ja mam syna w lipcu 2013 skonczy 23 miesiące.Bardzo boję się o to czy czasem nie ma objawów autystycznych.W domu wpada kilkanaście razy w histerie gdy nie da mu się tego czego on w danym momencie chce a chce przeważnie wszystko czego nie wolno głównie używa słowa nie/nia.Zadko wykonuje zwlaszcza moje polecenia albo wpada w histeria wlbo zachowuje sie jak gluchy albo nie!za reke nie jest mega uparty budowac z klockow nie rzuca zabawkami tak po prostu lub gdy cos mu sie nie udaje duzo krzyczy i placze.ale ma tez cudne normalne reakcje potrafi przyjsc i sie przytulic jak odwiedza mnie w pracy to idzie lub biegnie z wyciagnietymi raczkami lubi tanczyc czesto ciagnie mnie za reke zebym z nim tanczyla lub tylko zebym stala obok lubi grac w pilke tez ciagnie za reke zeby mu ja rzucac lub kopac a sam tez odrzuca ja do mnie to bardzo cieszy,ale jego inne zachowania dobijaja ma problemy ze spaniem w nocy leki lub koszmary w jednym momencie przesyla mi buziaka a za chwile wali reka mnie w twarz przy zmianie pampersa placze kopie jak mu sie czegos nie da drze sie jak zazynane prosie nie uznaje zakazow wiele rzeczy chce sam a jak nie to histeria zalamuje mnie to bo te dni sa nie szczesliwe dla mnie nie wiem czy to bunt czy objawy autystyczne-boje sie
wyślij odpowiedź

Autor: Iza 03.07.2013 10:10  
Odp:Jak odróżni autyzm od buntu 2latka
Na podstawie opisu nikt Ci tego nie powie. Piszesz raczej o zachowaniach charakterystycznych właśnie dla buntu 2-latka, a nie piszesz, jak synek się rozwija. Czy jakieś funkcje rozwijają się wolniej, w ogóle się nie rozwijają, cofają się jakieś umiejętności??
Złość synka może być związana z wieloma czynnikami i nie musi być to autyzm.(trudność z porozumieniem się z innymi, ograniczenie ruchu podczas zmiany pieluszki itp.)
Jeżeli masz wątpliwości idź z nim do psychologa, poobserwuje synka, przeprowadzi wywiad z Tobą. Jeśli to nie autyzm (co zakładam) doradzi Ci, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami syna. Pozdrawiam ciepło Was oboje.
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 10.07.2013 13:36  
Jak odróżnic autyzm od buntu 2latka
Iza bardzo dziękuję za słowa otuchy.U syna wszystko przychodziło póżniej siadanie raczkowanie chodzenie ale do wszystkiego dazyl sam nie zmuszalismy go choc zachecalismy.Wydaje mi sie ze syn jest zbyt nerwowy w nowym miejscu jest grzeczny raczej.obserwuje innych potem sie rozkreca i nawet ciagnie czasem kogos za reke do zabawy.ale nie mowi mama wydaje mi sie ze rozumie ale przestal mowic teraz na mnie i na swojego tate wola tata mama ni w zab!nie umie pokazac rekagdzie jest mama tata babcia ani on sam ale czuje ze rozumie o kogo chodzi poza tym z dziecmi to roznie czasem podejdzie do jakiegos dziecka przyglada sie a czasem komus przywali mowia ze mam rozpiesczone dziecko to troche boli bo nad zycie kocham syna i dalabym mu wszystko choc niewiele mam.martwi mnie tez to ze ostatnio po tym jak myslalam ze z tego wyrosl wrocil do zasypiania w foteliku bujanym owszem byl wtedy zaziebiony zlapal jakiegos wirusa i zle sie czul i biore pod uwage ze to mu pomagalo takie bujanie.dodam ze na 19 lipca mam juz ustalona wizyte w specjalnym osrodku u psychiatry na poczatek tylko ja sama bez dziecka
wyślij odpowiedź

Autor: Iza 11.07.2013 21:50  
Odp:Jak odróżnic autyzm od buntu 2latka
Kasiu,
Bardzo dobrze, że idziesz do specjalisty. Warto skonsultować Twoje obserwacje, bo Ty najlepiej znasz swoje dziecko i jeśli coś Cię niepokoi, to trzeba to wyjaśnić, po co żyć w niepotrzebnym stresie.
Jeżeli wiesz, że synek bywa agresywny, to musisz uważać, żeby nie uderzył innego dziecka. Ale nie unikaj spotkań z dziećmi, bo to synkowi też jest potrzebne.
Jeśli chodzi o komentarze innych osób, nie ma wyjścia, musisz uzbroić się w grubszą skórę i starać się nie brać ich tak mocno do serca. Cóż, robisz, co możesz ale tak to już z tymi naszymi dziećmi jest, że niestety wychowanie to tylko jeden z elementów wpływających na osobowość człowieka.
Trzymam za Was kciuki.

wyślij odpowiedź

Autor: mama przedszkolaka 12.07.2013 14:15  
Odp:Jak odróżni autyzm od buntu 2latka
Witam. Wizyta u specjalisty jest jaknajbardziej dobrym pomysłem, ale u dobrego specjalisty, psychiatry dziecięcego. Póki co proponuję odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak dotychczas przebiegał rozwój-płynnie i harmonijnie, czy nieharmonijnie i skokowo? Czy występują regresy rozwojowe? Jak wygląda zabawa dziecka, która mówi wiele o rozwoju-czy lubi zabawki, czy bawi się nimi zgodnie z ich przeznaczeniem, czy ma prawidłowe odruchy badawcze odnośnie przedmiotów i ludzi, czy bardziej się skupia na przedmiotach martwych czy na ludziach, czy nawiązuje dłuższy kontakt wzrokowy, czy jest nieufny wobec obcych, czy w komunikacji używa paluszka wskazującego-to bardzo ważny objaw. Dzieci z autyzmem najczęściej nie używają paluszka, tylko ciągną innych za rękę. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie jak z mową czynną i bierną, przy czym bardziej bym się niepokoiła słabą mową bierną (zaburzenie rozumienia)w wieku 23 m-cy nie zaś słabą mową czynną. Jak z jedzeniem i snem? Jak jest u małego z koncentracją uwagi? Panuje przekonanie, że małe dziecko powinno utrzymać uwagę przez tyle minut ile ma lat. A jak odróżnić autyzm od buntu dwulatka? Coś, co potocznie nazywa się buntem dwulatka jest bardzo prawidłowym etapem w rozwoju, niepotrzebnie demonizowanym przez rodziców i niedocenianym. Objawy autystyczne zawsze niepokoją, bo mogą zwiastować coś niedobrego. Proszę sobie jeszcze poczytać o chorobach metabolicznych w kontekście objawów autystycznych. Jestem mamą dziecka z autyzmem. Tyle mogę podpowiedzieć. Wszystkiego dobrego.
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 15.07.2013 19:02  
Dużo czytalam o autyzmie ale tak mnie to przerazilo ze czytalam jak otepiala.kocham moje dziecko ale zawsze uwazalam ze cos z jego rozwojem jest nie tak.Przy porodzie zamartwica lekarze nie chcieli mi zrobic cesarki choc dziecko nie oddychalo.Od urodzenia ma problemy zzasypianiem wiecej jak 1,5 roku bylo tak ze po godzinie dwoch od zasniecia budzil sie ze strasznym placzem i krzykiem lekarze nic nie znajdywali kazali obserwowac.potem to jakos ustapilo teraz jest sporadycznie ostanio podczas choroby a tak nie wiem raz na ile zadko w kazdym razie.Apetyt mial zawsze dobry ma okresy kiedy kilka dni np nie chce jesc obiadow a woli mleko lub nie chce mleka ale to drugie wiazalo sie raczej ze zmiana mleka na nastepne tak jakby to byl sygnal ze obecne mu juz nie pasuje.w wieku 13 miesiecy logopeda stwierdzila ze ma problem z koncentracja ale od tamtego czasu poprawilo sie moim zdaniem.kilka minut potrafi grac zemna w pilke okolo 20 min potrafi tanczyc kolo mnie na srodku pokojuostanio poprosilam go o wykonanie kilku polecen ktorych nigdy nie robil tzn przybij 5 potem mama przybije piatke zrob czesc zrob papa przeslij buziaczka wszystkie wykonal szybko i bezblednie potem doszlo zrob fu tj zdmuchniecie zapalki i zrob hura cos w rodzaju podskoku i uniesienia rak wszystko wykonal z radoscia.Szymek pokazuje raczka jak cos chce ale i lapie za reke za chwile puszcza i chce w ten sposob pokazac zeby z nim isc podprowadza do miejsca w ktorym chce byc i wyciaga rece zeby go np wziasc.wiele rzeczy pokazuje i palcem i raczka.nasladuje i pomaga ostatnio bal sie odkurzacza tzn dzwieku a kilka dni temu odkurzyl mi pokoj ja pokazywalam reka gdzie podawal mi pranie z miski zamiata szczota to daje mi tyle radosci ze nie umiem tego wyrazic ale to slowo mama tak czekam...
wyślij odpowiedź

Autor: Maria Sokol 24.10.2016 04:53  
Szukam dobrego specjalisty, który diagnozuje autyzm, może polecicie kogoś dobrego? Będę wdzięczna. Syn ma 2 lata.
wyślij odpowiedź

Autor: Paulina Pokora 24.10.2016 17:00  
Trudno jest stwierdzić czy dziecko faktycznie ma objawy wskazujące na autyzm, czy po prostu przechodzi bunt. Według mnie jeśli cokolwiek nas niepokoi należy udać się do specjalisty, najlepiej kilku lekarzy. W Psychomedic diagnozują autyzm i zespół Aspergera, także można umówić się na wizytę. Przyjmują w Warszawie, podaję numer jakby ktoś był zainteresowany 22 253 88 88.
wyślij odpowiedź

Autor: Grażynka 30.01.2017 09:30  
psycholog
trudno na odległość ocenić, czy dziecko ma autyzm, czy jest to po prostu bunt. najlepiej jeśli wybierzesz się do psychologa, on najlepiej to oceni. Ja ze swoja córką miałam trochę inne objawy, ale tez każde dziecko jest inne. Moja corka bardzo dobrze reaguje na wyjazdy do ośrodka stobno. Zaczyna się tam otwierać, jest bardziej kontaktowa i zaczyna bawić się z innymi dziećmi.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###    #        #######   #####  
  #   #   #    #   #        #     # 
 #     #  #    #   #        #       
 #     #  #    #   ######   ######  
 #     #  #######        #  #     # 
  #   #        #   #     #  #     #