MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > badanie gotowości szkolnej
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Ada 24.03.2010 20:42  
badanie gotowości szkolnej
Witam,
mój 5,5 letni synek miał w przedszkolu wykonane badanie gotowości szkolnej.
Przedszkolanka w opisie wskazała niepokojące reakcje na trudności np zaniechanie wykonywania zadań. Ja także to zauważyłam. Kiedy synek ma nowe zadanie najczęściej pierwsza reakcja to: nie wiem, nie umiem, nie potrafię. Często udaje zmęczenie, kładzie się na podłodze lub kanapie.
Ogólnie badanie wykazało, ze jest gotowy do pójścia do szkoły, ale ze wskazaniem przedszkolanki się zgadzam.W domu wraz z mężem zachęcamy synka do nowych działań, zawsze go chwalimy, nawet za drobne postępy, nie wyśmiewamy ani nie umniejszamy jego osiągnięciom.Jak pomóc dziecku w takiej sytuacji.?
Co możemy zrobić aby przełamać takie zachowanie?
wyślij odpowiedź

Autor: dancer 18.10.2010 13:44  
...
najlepiej aby wszystkie Państwa działania miały charakter zabawy, i koniecznie chwalić jak najwięcej.. polecammiejsce o podobnej tematyce www(dot)e-zlobek(dot)pl
wyślij odpowiedź

Autor: Sabina J. 05.11.2011 07:40  
Odp:...
Z tym chwaleniem też radzę uważać... Jednego z moich dzieci (mam troje) nie bardzo mogę chwalić, bo dosłownie natychmiast "obrasta w piórka". Wystarczy jedna pochwała (syn ma 6 lat), a On automatycznie przestaje się starać, mało tego, z trudem (o ile w ogóle) przychodzi mi potem zachęcenie go do ponownej pracy, bo uważa , że po co ma to robić skoro świetnie to umie... Dwója pozostałych dzieci po takich pochwałach jeszcze bardziej nabiera chęci do pracy i jeszcze bardziej się stara, natomiast mój sześciolatek całkowicie traci zapał... Kilka razy nawet powiedział, że jest lepszy w tym co robi od innych ;/(nigdy czegoś takiego nie usłyszał, po prostu tak odbiera pochwały)... Próbowałam różnych metod , ale nic nie działa... Może ktoś mi podpowie co robić??
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 05.11.2011 12:19  
Odp:Odp:...Sabina J.
Chwalić w ograniczonej ilości (ale chwalić !),za konkrety,a nie ogólnie.Np. ładnie narysowałeś TEN szlaczek.podkreślając,że chwalicie państwo TEN akurat konkretny szlaczek,a nie jakiś inny.Gdyż inny szlaczek może być wykonany np.niestarannie-choć to będzie powtórka tego ładnego.Powodzenia
wyślij odpowiedź

Autor: Sabina J. 05.11.2011 17:26  
Odp:...MAma
Dziękuje za radę, na pewno wypróbuję tego sposobu... :)
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#     #####    #####    #####  
  ##    #     #  #     #  #     # 
 # #    #        #     #  #     # 
   #    ######    #####    ###### 
   #    #     #  #     #        # 
   #    #     #  #     #  #     #