MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Kiedy czas do psychologa i z jakimi problemami do niego sie zgłosić?
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Dominika (Radom) 04.03.2010 09:23  
Kiedy czas do psychologa i z jakimi problemami do niego sie zgłosić?
Pani przedszkolanika dziś zaproponowała aby wybrała się z moim 3 i pół letnim synem do psychologa.Zdziwiło mnie to ale Pani powiedziła że ona też ma dziecko chore (jest dyslektykiem) i ona tez sie wybiera.Mój synek odkąd zaczął chodzić do przedszkola bardzo duze postępy poczynił.Powtarza wszystkie słowa,lubi rysowac gdzie jeszcze pół roku temu nie interesowało go to zupełnie,korzysta sam z toalety,sam je.Stał sie tez troszkę bardziej nerwowy ale to ma miejsce tylko w domu.W przedszkolu jest raczej spokojny.Pani kiedyś powiedzial ze on nie wykonuje poleceń nie chciało mi sie w to wierzyć dlatego że w domu sie słucha i wykonuje to co mu mówie.Wiem że syn moze byc troszeczke zagubiony w tym środowisku i podejrzewam ze do przedszkola jeszcze nie dorósł chociaż po miesiacu czasu przyzwyczaił sie i chodzi bez płaczu gdzie inne dzieci przeżywają histerie.Pani powiedział mio że syn dobrze przeszedł okres akceptacji z daną sytuacją.Troche mam wrażenie że może nie do końca rozumie po co tam chodzi.Czy Pani przedszkolanka czasami nie jest przewrażliwiona z uwagi na swoje dziecko.?
Dodam ze z moim synek chodzi drugi chłopiec który też tak jak mój nie mówi zdań w tym momencie.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 04.03.2010 19:34  
Odp:Kiedy czas do psychologa i z jakimi problemami do niego sie zgłosić?
Dominiko
Nie szukaj problemu tam, gdzie go nie ma. Z Twojego opisu wynika, że dziecko zupełnie prawidłowo rozwija się. "Nie wykonuje poleceń" - nie widziałam jeszcze trzyipółlatka wykonującego wszystkie polecenia!
Jedynie na co zwróciłabyn uwagę to rozwój mowy. Piszesz, że nie mówi zdań. A jak porozumiewa się z otoczeniem? Gestem, pojedynczym słowem? Jaki zasób tego słownictwa? Rozumie polecenia kierowane do niego? Opisz sytuację, postaram się coś podpowiedzieć.
Pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: Dominika (Radom) 08.03.2010 12:57  
Droga Aniu!A więc tak synek mówi porozumiewawczo takie słowa wypowiada:"idziemy,widzisz,jedziemy,chodź,daj,jak mu coś proponuje to mów "nie chce",jak chce żeby mu ułozyła pociąg to wypowiada "pociąg",jak chce żebym odeszła to mówi "odi" co znaczy odejdz.Gest wykonuje przy wymawianiu słowa chodź(rob paluszkiem chodż i pokazuje do mnie).Rozumie polecenia które do niego kieruję.Wykonuje dużo rzeczy np.bierze sobie ręczniczek papierowy i wyciera nim zaparowane okno,wchodzi na krzesło i myje garczki czy zlew,myje sam rączki,jak kładzie sie spac to mów "gaś"(chodzi o zgaszenie światła).To chyba na tyle oprócz tego wypowiada słowa które tylko my z mężem rozumiemy np na mleko mówi iko...Czy moze być tak ze on w przedszkolu zupełnie inaczej sie zachowuje?Moze nic nie mówić i nie komunikowac sie?
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 08.03.2010 21:25  
Odp:Kiedy czas do psychologa i z jakimi problemami do niego sie zgłosić?
Rzeczywiście, troszkę mało mówi. Ale wielkim plusem jest zupełnie prawidłowa reakcja w sytuacjach zadaniowych - wie, co się dzieje, czego się od niego wymaga i co najważniejsze posiada gotowość do porozumiwania się werbalnego.
Trzeba tylko synka leciutko "popchnąć" w kierunku rozwijania kompetencji językowych:
1. wszelkie zabawy z onomatopejami /naśladowanie głosów zwierząt, dźwięków pojazdów itp/- doskonale uruchamiają aparat artykulacyjny
2. zabawy w mówienie i rysowanie, polecam książeczkę "Rysowane wierszyki" Ewa Skorek. To jest klasyczny przykład łączenia motoryki małej z rozwojem mowy - bardzo ważne w stymulacji mowy.
3. Zestaw zabaw /płyta CD/ + karty pracy Bogdanowicz "W co się bawić z dziećmi" oraz "Od wierszyka do rysunku".
4.Mów do synka przy każdej okazji, nazywaj przedmioty, które bierzesz, opisuj co robisz w danej chwili.
5.Aranżuj takie sytuacje, w których synek będzie mógł mówić /odpuść na razie poprawnośc fonetyczną, niech mówi najpierw po swojemu/: pytaj co widzi na obrazku, co robi mama itp.
6. Koniecznie daj dziecko do przedszkola. W tym wieku najlepszym terapeutą mówienia jest inne dziecko. Synek niejako będzie "zmuszony" do kontaktowania się z innymi dziećmi i w sbosób nayuralny uruchomi werbalizację.
7. Ostatnie - najważniejsze!
Nie komentujcie w rodzinie przy dziecku jego słabości. Nie dopytujcie się samego dziecko "dlaczego tak mało mówi"? Nie róbcie z tego problemu. Każde dziecko rozwija się inaczej, a wszelkie normy to tylko średnia arytmetyczna:)
Chodzi mi o to, aby nie wpędzić dziecka w przekonanie, że jest inne - gorsze od innych, bo wtedy pojawią się rzeczywiste problemy nie tylko z mową /wyhamuje zupełnie/, ale emocjonalne i społeczne. Zupełnie niepotrzebnie.
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Dominika (Radom) 09.03.2010 20:29  
Dziękuję Ci Aniu za cudną odpowiedz.Jestem spokojniejsza.Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Beata Poznań 03.10.2011 14:10  
czy powinnam iść z dzieckiem do psychologa
Mój syn ma 4,5 roku chodzi do przedszkola do 4 latków wychowawczyni skarży się że syn się nie słucha ni chce brać udziału w zabawach i różnych zajęciach, nie chce rysować, przyznam że w domu też mam taki problem nie słucha się muszę długo mu tłumaczyć dlaczego będziemy teraz np.sprzątać jego zabawki wręcz czasami go szantażuję że np. nie obejrzy wieczorynki ale to i tak go nie przekonuje, będzie się złościć ale i tak nie zrobi to o co go proszę czasami nie wiem jak mam do niego dotrzeć co do rysowania nie lubi kolorować woli łamigłówki. W przedszkolu nie bierze udziału w zajęciach gdy dzieci śpiewają czy uczą się wierszyków ale w domu śpiewa i recytuje to co się nauczył. Szybko się denerwuje i wpada w złość czy powinnam iść z nim do psychologa?
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#     #####    #####   ####### 
  ##    #     #  #     #  #       
 # #          #        #  #       
   #     #####    #####   ######  
   #    #              #        # 
   #    #        #     #  #     #