MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > Moczenie się
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: zrozpaczona mama 14.02.2007 16:26  
Moczenie się
Zwracam sie do Was Rodzice z gorącą prośba o radę.
Moja córka skończyła 4 lata i chodzi do przedszkola od 4 miesięcy. jest wesołym, pogodnym dzieckiem. Z radością chodzi do przedszkola, chętnie śpiewa, rysuje, bawi się z innymi dziećmi. Bardzo dużo opowiada co się dzieje w przedszkolu w ciągu dnia, z kim sie bawiła, co jadła, jakie były zajęcia dodatkowe. Czasami nawet opowiada całe dialogi pomiędzy Panią i dziećmi. Nie ma problemu z rozstawaniem się z nami, nadmienię tylko, że codziennie odwozimy ją z mężem rano wspólnie. Nie ma problemu z zachowaniem, przynajmniej do tej pory słyszałam same pochwały na jej temat.
Wszystko byłoby wspaniale gdyby nie to, że sika podczas leżakowania albo w ciągu dnia. Wie doskonale, kiedy jest moment pójścia do toalety, ale trzyma do tąd, aż zsika sie w majtki. Zapytana przez Panią czy chciałaby pójść do toalety zawsze odpowiada, że nie. Dziś jest środa, i 3 dzień mokry w tym tygodniu. W domu nie ma z tym żadnych problemów, nie sika nawet w nocy. Stosujemy z mężem system nagród za każdy suchy dzień, staramy się już nawet bagatelizować ten problem (jak nam doradził pediatra), nie rozmawiamy juz nawet z córka na ten temat.
Ale jestem coraz bardziej załamana, nie jest to problem codziennego prania pościeli i piżamy, ale bezsilność wobec tej sytuacji.
Poradźcie co robić, proszę.

wyślij odpowiedź

Autor: Anna 19.02.2007 20:46  
Odp:Moczenie się
Moje myślenie sprowadza sprawę do dwóch możliwości:
-Z toaletą w przedszkolu coś jest nie tak. Może inna niż w domu, albo w domu robi do nocniczka. Może trzeba abyś z córeczką poszła tam kilka razy i aby usiadła i przekonała się do tego miejsca.
- Albo aby nie kładli corki spać w przedszkolu bo sytuacja kiedy idzie spać bez rodziców przerasta ją i stres powoduje tak skutek. Karanie przyniesie gorszy skutek.
Trzeba brać ten problem w ten sposób, że córeczka naprawdę nie chciała by sikać w majtki, ale ma wielki problem z którym nie radzi sobie i oczekuje pomocy.
wyślij odpowiedź

Autor: zrozpaczona mama 20.02.2007 10:11  
Odp:Odp:Moczenie się
Witaj Anno,
toalety w przedszkolu są fajne, przyjazne dziecku. Na początku myślałam tak jak Ty, że może sedes jakiś duży, albo ktoś tam zagląda i ona się tego obawia. Byłam więc razem z córką kilka razy rano w tej toalecie, żeby pokazac jej wszystko, gdzie jest papier, a potem gdzie zlew i gdzie wisi jej ręczniczek. Teraz codziennie chodzimy rano do toalety, która jest przy szatni (i wygląda tak samo jak ta w sali), aby wysiusiac się. Myślę, że nie jest to strach przed toaletą.

Może to jest problem przed samodzielnym spaniem. W domu zawsze usypia w swoim łóżeczku ze mna lub z mężem. W nocy, gdy się obudzi przychodzi do naszej sypialni i zostaje z nami do rana. Gdy jest u babci, to śpi całą noc razem z babcią.

Zgadzam się z tobą, ze córka rozumie wagę problemu ale nie wie, jak sobie z nim poradzić. Problem w tym, że my też nie znamy skutecznej metody na to sikanie. Córka teraz jest chora i zostanie cały tydzień w domu, więc mam czas na opracowanie strategii co robić . Dziękuje Anno za radę, może spróbujemy nie leżakować.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 20.02.2007 15:05  
Odp:Moczenie się
Moze corka ma obawy przed samodzielnym zdjęciem ubrania przed skorzystaniem z toalety.Nie wszystkie dzieci potrafią samodzielnie sciągnąć majtki na tyle,aby się nie posiusiać.Z tego co piszesz wnioskuję,ze chodzisz z corką do toalety.
Proponowałabym abyś poprosiła panią w przedszkolu,aby np co godzinę poszła z corką do toalety i po prostu pomogła jej zdjąć majtki i posadziła ją na ubikację.Uwazam,ze tutaj przyczyną jest po prostu lęk przed samodzielnym skorzystaniem z toalety.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna G. 20.02.2007 15:08  
Odp:Odp:Moczenie się
Teraz dopiero zauwazyłam,ze poprzednia opinia została podpisana tak jak moja Anna.Dlatego dopisuję literę mojego nazwiska.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna M. przedszkolanka 21.02.2007 15:50  
Odp:Odp:Odp:Moczenie się
Faktycznie zbieg tych samych imion w korespondencji, pozdrawiam imienniczkę.
Zgadzam się z Anią G. To też może być problem samodzielności, czyli tego aby sama chciła zdjąć majteczki i siąść na desce muszli. Być może korzystając z pomocy i obecności mamy jest OK, zaś kiedy ma to zrobić sama albo włącza się hamulec i nikt jej nie przekona. Tak wię warto i tą alternatywę poćwiczyć. Córeczka sama idzie do łazienki i sama wraca po załatwieniu. A tu już czeka na nią nagroda, słodki buziak i pochwała.
Powodzenia
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####    #####   #######   #####  
 #     #  #     #  #    #   #     # 
       #        #      #    #     # 
  #####    #####      #      ###### 
 #              #    #            #