MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > błagam o pomoc!!!
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Załamana mama 24.04.2009 11:38  
błagam o pomoc!!!
jestem mamą 3,5 letniego chłopca, który ma mpd - syn ma problemy z chodem ale poza tym wszystko w porządku - intelektualnie nie odstaje od rówieśników, jest wesoły, gadatliwy (mówi pięknie całymi zdaniami), lubi rysować, malować, śpiewać. Pani psycholog zaleciła żeby posłać go do zwykłego przedszkola ze sprawnymi dziećmi żeby nie "cofał" się intelektualnie.
Do tej pory przebywał z nami i z opiekunkami (rodzina kilku osób, która zajmowała się synem gdy my, rodzice, byliśmy w pracy). Nigdy nie było problemu z zostawianiem go. Zawsze chętnie się bawił, nigdy nie płakał!!! W piaskownicy, na placu zabaw aż lgnie do dzieci, uwielbia się z nimi bawić. Byłam pewna, że przedszkole jest dla niego stworzone.
Spotkało mnie rozczarowanie i nie mogę sobie poradzić. Otóż dziś mija 5 dzień obecności mego syna w przedszkolu dla dzieci z mpd. Jest w grupie 6 dzieci i dwie panie nauczycielki. Mój syn z wielkim żalem wychodzi do przedszkola, tam zaś płacze, nie chce się bawić, jest wycofany i niemiły :( Pani opiekunka mówi, że ciągle tylko pyta kiedy będzie obiadek (bo wie, że po nim niedługo wróci do domu). Jak go pytam dlaczego nie chce się bawić z dziećmi to odpowiada, że nie ma z kim bo każde dziecko bawi się samo :( (prawdą jest, że wszystkie dzieci w tej grupie płaczą). Synek mówi, że trochę płacze w przedszkolu bo wciąż uciekają mu dorośli (do tej pory zajmowali się nim dorośli i teraz też wymagałby żeby cały czas jedna z pań zajmowała się tylko nim). Widzę co rano jaki jest nieszczęśliwy, jak strasznie to przeżywa... wciąż pyta kiedy to przedszkole się skończy...
Kochani co robić??? Czy przeczekać czy może zabrać synka z tego przedszkola i poczekać do września posyłając dziecko do zwykłego przedszkola w którym nie wszystkie dzieci będą płaczące więc może uda się synkowi z kimś nawiązać kontakt i pobawić?
Czy może jednak lepiej dać szansę???
Pani przedszkolanka powiedziała, że czas aklimatyzacji to dwa tygodnie - jeśli za dwa tyg będzie tak samo to dziecko raczej nie jest dojrzałe do przedszkola. A czytam tu, że czasem dzieci się przyzwyczajają nawet pół roku!
Co o tym sądzić?
Błagam - pomóżcie!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Agata 24.04.2009 12:32  
za integracją
Według mnie jeśli chcesz by Twoje dziecko było jak najlepiej zintegrowane ze zdrowymi dziecmi to najlepiej zacząc od przedszkola. Jeśli Twój syn nie ma upośledzenia umysłowego, intelektualnie jest w normie to radziłabym szukac "normalnego" przedszkola i szkoły masowej(tylko jakiejś z sensownym podejściem nauczycieli). Oczywiście jeśli okazało by się, że intelektualnie Twój synek "odstaje" od rówieśników to też od Ciebie zależy, czy poślesz go do placówki specjalnej/integracyjnej, nie musisz się na to godzic (choc w tym wypadku najważniejsze jest "obiektywne" dobro dziecka, a nie aspiracje rodziców).
Może daj Małemu trochę czasu na zaklimatyzowanie się, a później zobaczysz... Choc wszędzie będzie musiał liczyc się z tym, że pani jest jedna (czasem dwie) a dzieci dużo, że trzeba podporządkowac się regółom, nauczyc współdziałania w grupie i relacji z rówieśnikami. No cóż, od tego właśnie są przedszkola.
Reasumując, ja jestem (jeśli to możliwe) za integrowaniem dzieciaczków (a na szczeblu przedszkolnym ta integracja jest chyba łatwiejsza). Powodzenia!!!
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####    #####    #####    #####  
 #     #  #     #  #     #  #     # 
       #  #        #     #  #     # 
  #####   ######    #####    ###### 
       #  #     #  #     #        # 
 #     #  #     #  #     #  #     #