MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

PROBLEMY NASZYCH DZIECI

Forum > PROBLEMY NASZYCH DZIECI > dziecko dwujęzyczne w przedszkolu z trzecim jezykiem - proszę o pomoc
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Katarzyna 01.04.2009 13:24  
dziecko dwujęzyczne w przedszkolu z trzecim jezykiem - proszę o pomoc
witam
mieszkamy w Niemczech. nasz synek (20 m-cy) właśnie zaczął chodzić do Niemieckiego przedszkola (grupa do 3 roku zycia). W domu mówimy po polsku (ja) i po slowacku (mój mąż). Synek bardzo dobrze rozumie zarówno mnie, jak i męża. Jest otwartym, żywym dzieckiem, bardzo szybko się uczy. Mówi kilka słów (ok.15), większość komunikatów przekazuje gestami, mimiką twarzy i odgłosami dźwiękonaśladowczymi - czyli jak sądzę - jak większość dzieci w jego wieku. Od tygodnia chodzi do przedszkola niemieckiego. No i nic nie rozumie. Jest bystry i wielu rzeczy juz nauczył się z chociażby z obserwacji tego, co robią inni. Jednak martwię się, że choć na razie komunikacja gestami i naśladowanie innych dzieci wystarczą, to jednak już za jakiś czas będzie odstawał od niemieckojęzycznych dzieci.Boję się, aby się nie zamknął w sobie i nie zraził do przedszkola, wychowawczyni i dzieci.
Czy ktoś może mi udzielić wskazówek, jak podchodzić do tego problemu. W jaki sposób mamy postępować, tak aby dziecko, które już przyswaja sobie 2 języki, mogło dodatkowo opanować trzeci w stopniu chocby podstawowym. Czytałam, że takie dzieci, mimo iż rozumieją wszystko lub prawie wszystko, zaczynają mówić poźniej od innych dzieci. Czy to prawda?
Będę wdzięczna za wskazówki dot. literatury zajmującej się ttym problemem.
pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Debora abu ghanima 24.09.2011 19:30  
podobny problem
Ja mam podobny problem , mieszkam w izraelu i wladam jezykiem hebrajskim jednak z synem rozmawiam po polsku ma 3i pol roku .Moj maz mowi po arabsku z synem a my porozumiewamy sie miedzy soba po hebrajsku i czesciowo arabsku .Syn od wieku 2i pol roku uczeszczal do tzw. zlobka a teraz jest w przedszkolu arabsko jezycznym , jest bardzo zagubiony i latwo sie irytuje kiedy pytany o podstawowe rzeczy odpowiada poprawnie po polsku a nauczycielka nie rozumiejac odpowiedzi stwierdza ze odpowiedzial zle a syn sie irytuje i boimy sie ze zamknie sie w sobie i bedzie nerwowy co robic polecono mi aby kategorycznie nie rozmawiac z nim po polsku bo bedzie mial problemy w pierwszej klasie z komunikacja i zrozumieniem ,ja do konca sie z tym nie zgadzam co robic?
wyślij odpowiedź

Autor: MAma 24.09.2011 22:20  
Odp:podobny problem
Sugeruję,aby mówić do dziecka w języku tego kraju,w którym się mieszka(czyli niemiecki i hebrajski),a język polski zostawiłabym na razie "obok" i wróciłabym do niego,gdy dziecko zapozna się dobrze z językiem lokalnym.
wyślij odpowiedź

Autor: D.M 30.09.2011 06:17  
Czekać
Czekać, uwierzyć w dziecko i czekać, porozmawiać z nauczycielkami. Wszystko będzie dobrze, a dzieciaki będą mówiły płynnie we wszystkich językach.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

###     #####    #####    #####  
  #   #   #     #  #     #  #     # 
 #     #        #        #  #     # 
 #     #   #####    #####    #####  
 #     #  #              #  #     # 
  #   #   #        #     #  #     #