MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Videofilmowanie - jak jest w waszych przedszkolach ?
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Jolanta 14.12.2006 21:43  
Videofilmowanie - jak jest w waszych przedszkolach ?
Witam,

jestem ciekawa jak w "waszych"przedszkolach jest zorganizowane videofilmowanie różnych imprez. Moje dziecko w tym

roku zaczeło chodzić do przedszkola. Właśnie wczoraj zauważyłam wywieszoną informację w przedszkolu o podobnej

treści: W pozozumieniu i za zgodą pani Dyrektor będę nagrywał bal choinkowy Państwa dzieci. Jeśli życzycie

sobiepaństwo aby Wasze dziecko zostało nagrane proszę wpisać się na poniższą listę. Koszt płyty 35 zł.....".

Oczywiście impreza jest tylko dla dzieci, a więc rodzice sami nie mogą nagrywać (co rozumiem, bo mogłoby dojść do

sytuacji, że jest 50 dzieci i 50 rodziców). Jednak w tym momencie nasuneły mi się pytania:

1. W jaki sposób jest wybierany pan uprawniony do filmowania. Wydaje mi się, że powinien zostać wybrany z wielu.

Przy czym jednym z ważniejszych kryteriów powinna byc cena. Zadzoniłam wczoraj do trzech osób zajmujących się

filmowaniem. Ich ceny się kształtowały między 25-30 zł. Więc można znaleść tańszego.

2. Czy w waszych przedszkolach są robione akcje typu "rodzice nagrywają sami". Mogłoby to wyglądać tak, że wybiera

się troje, czworo osób do nagrania imprezy. W dzisiejszych czasach nie ma raczej problemu z kamerami. Potem nalezy

znaleść osobę, która zmontuje film. W tym przypadku mogłabym zrobić to sama, bo sie tym zajmuję na codzień. Wtedy

każdy z rodziców ma płytę z imprezy za cenę kosztu płyty i opakowania około 5-6 zł. Taniej ?.

Wybrałam się dzisiaj do pani dyretor aby porozmawiać na ten temat, ale niestety dziś pani dyrektor była zjęta.

Porozmawiam jutro.
Czy w waszych przedszkolach jest to jakoś zorganizowane. Może macie inne pomysły. Pozdrawiam serdecznie wszystkich

rodziców przedszkolaków.
wyślij odpowiedź

Autor: Magda 15.12.2006 21:19  
Nagrywanie
W moim przedszkolu uroczystości (w mojej grupie) nagrywał w zeszłym roku jeden z tatusiów, który miał nienormowany czas pracy i trochę znajomości w firmie "obrabiającej filmy - napisy, wstawki itp). Z tego co wiem płyta kosztowała 10 zł.
wyślij odpowiedź

Autor: dana nauczycielka w przedszkolu z 17 letnim stażem 15.12.2006 23:04  
filmowanie
u mnie w przedszkolu najczęściej sa robione zdjęcia aparatami cyfrowymi, dostajemy płyty od rodziców którzy fotografowali np. od dwójki rodziców; wrzucam najciekawsze zdjęcia na naszą strone internetowa i każdy rodzic, który chce moze je sobie wydrukować. Wczoraj na przedstawieniu jasełkowym filmowal jeden tatuś, ale rodzice jakoś wola chyba zdjęcia, nie pamietam żeby ktoś zgłaszał chęć posiadania filmu z imprezy(wczorajszej czy jakichkolwiek innych)Jeżeli dyr. decyduje się na wynajęcie "filmowca" powinna najpierw ustalić to z Radą Rodziców, wtedy moga wspólnie zdecydować kto i za ile ma filmować.Jak w przypadku Jolanty, ktora sama mogłaby sfilmować i zmontować film, byłoby dużo taniej. I o to chyba chodzi, żeby rodzice byli zadowoleni.I wcale nie musi być na sali 50 rodziców z kamerami czy aparatami, wystarczy kilka osób oraz dobre chęci, dla dobra i zadowolenia dzieci i rodziców bo to przecież oni są klientami placówek przedszkolnych. Rodzice! angażujcie się w zycie przedszkola, przedstawiajcie swoje propozycje i pomysły. Dobra wspólpraca placówki i rodziców to podstawa!Pozdrawiam!
wyślij odpowiedź

Autor: Janusz Danielczyk 08.03.2007 22:44  
Odp:Videofilmowanie - jak jest w waszych przedszkolach ?
Pani Jolu.
Odpowiem z pozycji wideofilmowca.
Porównanie ceny 35 zł za film dla wideofilmowca z ceną ok. 5-6 zł za film filmując we własnym zakresie brzmi zachęcająco, szczególnie dla dużej części rodziców. Ja natomiast gotów jestem stanąć na jednej imprezie przedszkolnej (jakiejkolwiek) obok rodzica. Dla porządku będziemy filmować imprezę tylko we dwóch. Rodzic będzie miał swoją kamerę, a ja swoją, rodzic będzie miał swoją wiedzę i swoich znajomych od edycji wideo, a ja swoich. Możemy się też umówić, że mi rodzice za mój film zapłacą 35 zł, a rodzicowi 5 zł za jego film, żeby było taniej (równie dobrze rodzic może zrobić wszystko za darmo w ramach tzw. sponsoringu). I tak pofilmujemy imprezy przedszkolne przez rok czasu. Gwarantuję Pani, że ja sprzedam swoje filmy i rodzic również sprzeda swoje filmy. I gwarantuję również, że jedynym rodzicem, który dotrzyma mi kroku będzie tylko rodzic, który w jakiś sposób zawodowo jest związany z wideofilmowaniem.
Problem tkwi nie w cenie, tylko w oczekiwaniach rodziców, co do jakości filmu. Zwykła kamerą nigdy nie zrobi Pani filmu tak dobrego jakościowo,jak kamerą profesjonalną. Druga sprawa to umiejętność widefilmowania oraz rozległa wiedza co, kiedy i jak filmować. Kolejny element to sam proces montażu filmu. Są programy za 300 zł i są programy za 4000 zł. I znowu potrzebna jest wiedza, jak wykorzystać program, aby oczekiwane efekty osiągnąć.
Kolejny element to cechy wideofilmowca takie jak solidność, rzetelność, dyspozycyjność itp.
Reasumując, jeśli rodzicom i dyrekcji przedszkola nie zależy na jakości i pewności, że dana impreza będzie dobrze sfilmowana, to nie ma znaczenia kto filmuje. Można wydelegować kilku rodziców, którzy będą filmować imprezy na zmianę, znaleźć jakiegoś amatora od edycji, który również zrobi edycję filmu tanio i wtedy można sprzedawać filmy w cenie w graniacach 5-10 zł za film. Lecz z założenia nie będą to filmy "górnych lotów".
Jeśli natomiast dla rodziców i dyrekcji ma znaczenie jakość i profesjonalizm filmu, to nie ma rady trzeba skorzystać z usług wideofilmowca, który się takimi sprawami zajmuje zawodowo. Ceny wideofilmowców są różne. Jedni imprezę sfilmują w cenie 20 zł za film, a inni zarzyczą sobie 50 zł za film. Kogo wybrać? Takiego wideofilmowca, który spełni większość oczekiwań rodziców i dyrekcji.
Można też pogodzić jednych i drugich tzn. wybrać wideofilmowca oraz zezwolić rodzicom na wideofilmowanie. W tym przypadku cena, jaką zarzyczy wideofilmowiec za film nie ma znaczenia. Większość rodziców ma własne kamery, może się wymieniać nagraniami. I o zakupie filmu zadecyduje nie Rada Przedszkola, ani dyrekcja przedszkola, tylko rodzic konkretnego dziecka. Jeśli rodzic uzna, że film wideofilmowca jest warty tej ceny, to film kupi. Jeśli uzna, że film wideofilmowca jest taki sam, jak on nagrał swoją kamerą, to po co ma kupować drugi taki sam film. Taki wideofilmowac sam zrezygnuje i już więcej nie będzie filmował imprez przedszkolnych.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####   #######   #####    #####  
 #     #  #    #   #     #  #     # 
 #            #    #     #  #     # 
 ######      #      #####    ###### 
 #     #    #      #     #        # 
 #     #    #      #     #  #     #