MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > 6-latek a sen w przedszkolu
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Elżbieta Bartkowska 15.03.2009 20:16  
6-latek a sen w przedszkolu
Witam,
jestem matka 6-latka, "mały" uczęszcza do publicznego przedszkola, grupy integracyjnej. Nasz problem polega na tym, iż większość rodziców jest zdania i chciałoby wyelimować spanie !!( własna pościel i pidżamy) w przedszkolu, zamiast spania wprowadzić tzw. czynny odpoczynek (czytanie książek, słuchanie bajek itp). Niestety nie możemy tego wyegzekwować, postawa wychowawczyć jest dość stanowcza..Co można zrobić w tym kierunku, jakimi aktami prawnymi się podeprzeć aby wyeliminować spanie w !!!zerówce !!!Przecież te dzieci za kilka miesięcy pójdą do szkoły !!
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 19.04.2009 22:43  
6-latek i sen
Jestem nauczycielka z wieloletnim stażem i naprawdę pierwszy raz słyszę ,żeby 6-letnie dzieci spały po obiedzie, to jest wprost śmieszne.W przedszkolu w którym pracuję nawet dzieci trzyletnie nie śpią po obiedzie poprostu taka była decyzja rodziców.Oczywiscie odpoczywają na kocykach a my czytamy im bajki, czy przeprowadzamy zabawy relaksacyjne.Przecież w tym przedszkolu tracą czas, który można by przeznaczyć na pracę wyrównawczą na koła zainteresowań. Proszę zapytać sie nauczycielek, czy nie słyszały o relaksacji, bo to jest naprawdę śmieszne, że każą spać tak dużym dzieciom.
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 21.04.2009 22:54  
6- latek i sen
To jeszcze raz ja. Pytałam się mojej dyrektorki, czynormalne jest to ,ze dzieci w najstarszej grupie odpoczywaja na leżakach.I jest to nienormalne, decyzja czy dzieci będą w ten sposób należy do rodziców. Najlepiej na pierwszym spotkaniu czy tez w czerwcu dyrektor powinien wystąpić z zapytaniem rodziców czy godza się na to. Jeżeli nie to sprawa jest prosta. Moja dyrektorka uważa ,ale ja także chociaż naprawdę nie lubię krytykować innych nauczycieli, ale w tym przypadklu chodzi im chyba o spokój, łatwiej jest przez dwie godziny posiedzieć w ciszy niż w hałasie.
wyślij odpowiedź

Autor: Elżbieta Bartkowska 12.05.2009 19:43  
6-latek a sen w przedszkolu
Dziękuję bardzo za zainteresowanie naszym problemem. Niestety dzieci nadal sypiają w południe ( podczas pracy jednej z wychowaczyń )Nie wychodzą na spacery. Cały dzień spędzają w budynku nawet podczas ładnej, bezdeszczowej pogody. Do końca nauki w tym przedszkolu pozostało zaledwie 2 miesiące, więc już nie ma sensu drążyć tego tematu, ponieważ nasze sugestie nie są brane pod uwagę. Pani twierdzi, że brak snu ma ogromny wpływ na zmiany w mózgu ( ponoć udowodnione naukowo )..i z kim tu rozmawiać...
Ale cieszę się, że podziela Pani moją opinię, w tym przypadku chodzi tylko i wyłącznie o święty spokój..
Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Piotr 18.09.2009 23:47  
wygodnictwo i lenistwo
Panie po prostu są leniwe. Najlepiej dzieci położyć spać i mamy spokój...Słyszałem o przedszkolach gdzie Panie bawiły się z dziećmi w króla ciszy. zabawa polega na tym że ma być cisza i kto pierwszy się odezwie odpada itd itd i tak godzinami. Proszę pamiętać, że to rodzice mają bardzo dużo do powiedzenia. Jest prezydent, burmistrz i w końcu organ nadzorczy- kuratorium.
wyślij odpowiedź

Autor: Beata - nauczycielka przedszkola 19.09.2009 08:15  
Do Piotra
Proszę pana oburzyła mnie pańska wypowiedź. Na temat leżakowania wie Pan tyle : co gdzieś usłyszał, może coś podejrzał a to za mało ,żeby oceniać nauczyciela.Uważa Pan,ze leżakowanie dla nauczycieli to taki luksus i wielka wygoda: dzieci śpią a panie "plotkują i piją kawki" takie stwierdzenia często się spotyka na tym forum. Ja znam to sprawę z wieloletniej praktyki.Po pierwsze to nie nauczyciel decyduje czy dzieci będą leżakować dawniej dyrektor teraz w wielu przedszkolach rodzice.W przedszkolu w którym obecnie pracuję nie ma leżakowania, bo tak zadecydowali rodzice.W dwóch poprzednich przedszkolach gdzie pracowałam było leżakowanie i myśli Pan ,ze wspominam je z radością- otóż nie.Pamiętam moje pierwsze lata pracy: dzieci prawie 40 sala zbyt mała,żeby postawić swobodnie leżaki a więc trzeba było pozsuwać stoliki, ale tu był problem bo niektóre dzieci jeszcze jadły obiad.Później trzeba było rozłożyć te prawie 40 leżaków rozłożyć pościel a następnie rozebrać te wszystkie dzieci założyć im piżamy. Kiedy uporałyśmy się z wszystkim trzeba było jeszcze zająć się dziećmi, które wstawały z leżaków, przeszkadzały, bo większość spała.Później podwieczorek jedne jeszcze spały, inne czekały ,żeby je ubrać, następne zaś nie chciały wstawać bo smacznie im się spało lub zbyt późno usnęły i były rozdrażnione. Na pewno minione lata nie kojarzą mi się z kawą i lenistwem tylko z ciężką pracą.Później było lepiej tylko z tego względu,że grupy liczyły maksymalnie 25 osób reszta się nie zmieniła.Więc proszę Pana proszę się nie wypowiadać na tematy o których nie ma Pan pojęcia i nas nie obrażać.Najlepszym wyjściem było by gdyby jedne dzieci spały a te co nie chcą były w innej sali.Przedszkola publiczne mogą jedynie pomarzyć o takim rozwiązaniu ponieważ wiąże się to z dodatkowymi salami i pracownikami.Pan chce udać się na skargę do prezydenta,że panie bawiły się z dziećmi w króla ciszy- proszę się zastanowić nad sensem tej wypowiedzi, a do tego jeszcze jak Pan napisał " godzinami. Wie Pan chociaż ile trwa odpoczynek w przedszkolu. chyba ,ze uważa Pan,ze panie kładły te dzieci już po śniadaniu.Oburzają mnie takie słowa napisane bezmyślnie bez znajomości konkretnej sytuacji tak jak wcześniej napisałam na podstawie" bo ktoś coś powiedział".
'
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 19.09.2009 13:25  
Odp:wygodnictwo i lenistwo
Taaa, w myśl zasady "jedna pani drugiej pani...", tak rodzą się przekłamania i plotki.

Rodzice rzeczywiście mają dużo do powiedzenia i słusznie. Niech jednak nie zajmują się nie sprawdzonymi rewelacjami, niech zadadzą sobie trud uwiarygodnienia informacji i rzeczowo porozmawiają z odpowiedzialnymi za ten taki stan rzeczy osobami. Ale do tego trzeba stanąć "oko w oko", a nie chować sie za monitorem komputera.

Za trudne, panie Piotrze, prawda?
wyślij odpowiedź

Autor: baska 29.02.2012 20:52  
cisza w przedszkolu
ja prowadze na ciszy zabawy ortofoniczne zagadki,wyliczanki,oprocz czytania bajek wiersze teatrzyki cieni moje maluchy uwielbiaja cisze zeby do tego dojsc potrzebowalam 32 lat pracy
wyślij odpowiedź

Autor: tata 03.03.2012 16:31  
Odp:6- latek i sen
Pełne uznanie za szczerość dla nauczycielki. Ostatnie zdanie Pani drugiej wypowiedzi to szczera prawda.
wyślij odpowiedź

Autor: karolina 05.09.2014 12:23  
Odp:wygodnictwo i lenistwo
zabawa w króla ciszy polega na tym, żeby dzieci siedziały ciszo, bo Panią głowa boli - to jest tresura a nie zabawa!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Lukrecja 10.09.2014 22:47  
Król Ciszy
Zabawa w Króla Ciszy jest bardzo starą zabawą, bardzo prostą ale bardzo wartościową. Po pierwsze: Cisza jest czasem bardzo potrzebna, wpływa kojąco na układ nerwowy dzieci, a nie wiem czy Państwo wiedzą, że hałas wytwarzany przez dzieci jest zbliżony do hałasu jaki wydają silniki odrzutowe. Przebywanie w takim hałasie wpływa destrukcyjnie nie tylko na układ nerwowy dorosłych ale dzieci przede wszystkim, więc Król Ciszy w krytycznym momencie wycisza dzieci i regeneruje ich układ nerwowy. Poza tym uczy skupienia, wytrwałości i sprawia satysfakcję kiedy uda się wytrwać w ciszy. Zatem Drodzy Rodzice nie bądźcie tak krótkowzroczni, nauczyciel w przedszkolu nie jest tam z przypadku. Praca w przedszkolu to najczęściej powołanie, pełne miłości i poświęcenia za nieduże pieniądze, często niedocenienie, krzywdzące opinie rodziców i niewdzięczność niektórych dzieci. Nie bądźcie więc tak szybcy w osądzaniu.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#    #######  #######   #####  
  ##    #        #    #   #     # 
 # #    #            #    #     # 
   #    ######      #      #####  
   #          #    #      #     # 
   #    #     #    #      #     #