MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Ustawa w sprawie dzieci 5- i 6-letnich
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Anna 02.03.2009 20:56  
Ustawa w sprawie dzieci 5- i 6-letnich
Ustawa z dnia 12 lutego 2009r.

Art. 9.

1. W latach szkolnych 2009/2010 i 2010/2011 dziecko w wieku 5 lat ma prawo do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.

2. Zapewnienie warunków do realizacji prawa, o którym mowa w ust. 1, jest zadaniem własnym gminy.

Oznacza to, że dziecko 6-letnie ma obowiązek rocznego przygotowania do szkoły, natomiast 5- latek ma PRAWO. Jeśli rodzice zgłoszą 5- latka do przedszkole, to MUSI być zapewnione dla niego miejsce.
Zapewne ucieszą się rodzice tych dzieci.
Gorzej z maluchami 3-4 letnimi. Tym dzieciom gmina nie ma obowiązku zapewnić miejsca w przedszkolu publicznym. Biorąc pod uwagę wyż demograficzny, marne szanse! Zwłaszcza w niedrogich przedszkolach publicznych.
wyślij odpowiedź

Autor: ulica_marzycieli 06.03.2009 18:07  
Odp:Ustawa w sprawie dzieci 5- i 6-letnich
Może i 5-latek ma prawo, ale wg ustawy o systemie oświaty takie prawo mają wszystkie dzieci w wieku od 3-5 lat (bo 6 latek ma obowiązek). Więc przyjęcia do przedszkola wg kolejności zgłoszeń, jeśli szybszy będzie rodzic młodszego dziecka, to dla 5-latka miejsca zabraknie (tak jest w przedszkolu, gdzie pracuję). Prócz tego bierze się pod uwagę fakt zatrudnienia rodziców- jeśli oboje pracują, to prędzej będzie przyjęte ich dziecko, niż mamy nie pracującej. Taka prawda. Pozdrawiam
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 06.03.2009 18:20  
Ustawa w sprawie dzieci 5- i 6-letnich
Niestety, nie masz racji. Prawo dla 5-latka w tej ustawie oznaczacza obowiązek dla organu prowadzącego.
wyślij odpowiedź

Autor: Julia 07.03.2009 10:26  
Przedszkole nic nie musi, bo nie jest z gumy, prawda?

2. Zapewnienie warunków do realizacji prawa, o którym mowa w ust. 1, jest zadaniem własnym gminy.

Ten punkt to zadanie, nie obowiązek, owszem, można "upchnąć" pięciolatka w grupie 3-latków, bo rodzic się uprze i jeszcze pobiegnie na skargę do organu prowadzącego, ale czy o to chodzi? Nagminnie zdarza się, że lista w przedszkolu dawno zamknięta, rok szkolny w trakcie, a tu sobie mama przypomina, że ma 5-latka w domu... Hm, no i mamy pozwolić, by grupy zamiast 25-osobowe były 30-osobowe? Czy przedszkole MUSI następne dziecko przyjąć? NIE MUSI, bo przede wszystkim ma obowiązek zapewnić godziwe warunki pobytu dzieciom już przyjętym, czyli m.in. grupa max 25 dzieci.
A organ prowadzący? No cóż, skoro ma zadanie, to niech otwiera nowy oddział lub nowe przedszkole.
Każdy kij ma dwa końce, jak widać.
Z całą pewnością- przedszkole nie musi, a jeśli już musi, to na pewno przyjąć 6-latka, bo ten ma obowiązek do rocznego przygotowania przedszkolnego, a nie prawo.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 07.03.2009 14:08  
Julia, masz rację
Owo "musi" oznacza, ze przyjmie tyle ile ma miejsc czyli 25 w grupie /przpisy KN/. Problem w tym, ze przedszkola nie przyjmują dzieci młodszych, żeby zostały miejsca dla tych 5-6letnich.
W sytuacji, gdy przedszkola zostaną wypełnione 5-6-latkami, a i tak wszystkich chętnych nie zdołają przyjąć, wtedy problem bedzie miała gmina. Sama jestem ciekawa, jak sobie poradzą.
wyślij odpowiedź

Autor: Agata 17.03.2009 11:43  
realizacja ustawy...
Pani Aniu! Tak sobie poradzą, że po prostu nic sobie z tego robic nie będą! Przyjmują 3-latki, bo otwierają nową grupę i mają wolnych 25 miejsc. Grupy 4 i 5 latków już istnieją i są przeważnie pełne i miejsc dla nowych dzieci po prostu nie ma. I nic fizycznie poradzic na to się nie da! Ja się nie zgadzam z taką polityką gmin, ale cóż mogę zrobic? Będę płakac i płacic dalej w prywatnym! :-(
wyślij odpowiedź

Autor: Wiolet Chwiłkowska 18.04.2009 15:02  
Ustawa w sprawie dzieci 5-6 letnich
Moje dziecko juz drugi raz zostało odrzucone przez komputer a ma 5 lat zrezygnowałam z pracy.Miałam nadzieje ze tym razem sie uda a tu znowu nic juz niewiem co mam zrobic zeby przyjeli moje dziecko :((
wyślij odpowiedź

Autor: Lidka 08.05.2009 16:20  
ustawa w sprawie dzieci 5-6 letnich
moje dziecko nie zostało przyjęte do przedszkola jako 5-latek, ponieważ ja nie pracowałam. Wiem natomiast, że przyjęte były dzieci innych niepracujących, jak również samotnej matki, która nigdy nie pracowała i nadal nie pracuje. W tym roku jako 6-latek, który powinien być przyjęty również nie został przyjęty. Kiedy pytałam pani w przedszkolu czy mam ponownie złożyć podanie, odpowiedziała: przecież my nie mamy miejsca dla pani dziecka! Jak to w końcu z tymi przedszkolami i 6-latkami jest?
wyślij odpowiedź

Autor: Agata 10.05.2009 08:44  
odp. Lidka
Nie został przyjęty jako 6 latek? No to ja tu czegoś nie rozumie... Przecież "zerówka" jest obowiązkowa, tak? To ma Pani puścic syna za rok do I klasy prosto z domu? A nie jest tak, ze gmina ma zapewnic miejsce w zerówce , tak jak w szkole, każdemu 6-latkowi zameldowanemu na terenie tej gminy?
Może ktoś kompetentny nam odpowie.
wyślij odpowiedź

Autor: Ania 10.05.2009 16:12  
Odp:ustawa w sprawie dzieci 5-6 letnich
Jeśli nie ma miejsca w przedszkolu dla 6-latka to pewnie musi Pani zgłosić dziecko do szkoły.Tam pewnie są klasy zerowe dla dzieci, które nie zostały przyjęte do przedszkola.Proszę sprawdzić.Z pięciolatkami pewnie jest to samo.Wiem,że niektóre szkoły też organizują oddziały przedszkolne dla 5-latków.Tak w każdym bądź razie powinno być.KAŻDY 5-LATEK MA PRAWO DO EDUKACJI.A gmina MUSI zapewnić edukację.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#    #######  #######   #####  
  ##    #        #    #   #     # 
 # #    #            #    #     # 
   #    ######      #      #####  
   #          #    #      #     # 
   #    #     #    #      #     #