MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Bardzo prosze was o radę, zależy mi na opini
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: karolina 24.10.2008 09:39  
Bardzo prosze was o radę, zależy mi na opini
Bardzo chciałabym pracować w przedszkolu.
Tylko że oprócz praktyk zawodowych nie mam zbyt dużego doswiadczenia i bardzo bym chciała nauczyć się czegos więcej od profesjonalnej nauczycielki.
Więc jeśli przyjęliby mnie do przedszkola to czy odrazu będę prowadziła zajęcia ? czy może p.dyrektor przyjąć mnie do nauki zawodu?

Pracowałam już z dziecmi ale to raczej było wszystko na wlasną rękę, nikt nie patrzył czy robię źle czy dobrze. A ja bardzo bym chciała się czegoś nauczyć i pracować z dziećmi.
Proszę o odpowiedzi
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 24.10.2008 15:15  
Odp:Bardzo prosze was o radę, zależy mi na opini
Warunki zatrudnienia w charakterze nauczyciela przedszkola:
- studia zawodowe lub magisterskie na kierunku Pedagogika Wieku Dziecięcego lub Wychowania Przedszkolne
-obywatelsto polskie lub /dotyczy obcokrajowców/ pozwolenie na pracę
-niekaralność

Po przyjęciu do pracy jesteś nauczycielem stażystą i z urzędu rozpoczynasz awans zawodowy. Dyrektor przydziela Ci opiekuna stażu, który pomaga Ci zredagować Plan Rozwoju zawodowego, pomaga równiez w jego realizacji.

Podstawa prawna:
http://www.menis.pl/karta_nauczyciela.html
wyślij odpowiedź

Autor: karolina 24.10.2008 15:56  
proszę o jeszcze jedną odpowiedź
Pani Aniu dziekuje za odpowiedź , ale czy może mi pani jeszcze napisać czy ja wogóle kwalifikuje się do przyjęcia do przedszkola jeśli mam licencjat z pedagogiki ale spec.oświata samorządowa i mam praktyki w przedszkolach i szkołach, a obecnie jestem w trakcie robienia magistra 2-letnie uzupełniające na kierunku pedagogicznym o spec.przedszkolne wczesnoszkolne i dyplom będę miała z tej specjalizacji, ale jeśli chciałabym teraz podjąć prace w przedszkolu to czy przyjmie mnie ktoś z takim dyplomem jak wyżej pisałam.
Dodam jeszcze że mam doświadczenie w pracy z dziećmi.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 24.10.2008 16:34  
Odp:proszę o jeszcze jedną odpowiedź
Tak, studia uzupełniające magisterskie na kierunku Wychowanie Przedszkolne i Wczesnoszkolne dają Pani kwalifikacje do pracy w przedszkolu w szkole klasy I -III /nauczanie zintegrowane/.
Doświadczenie w pracy z dziećmi, najlepiej potwierdzone na piśmie /dzienniczek praktyk, referencje/ są dodatkowym atutem.
wyślij odpowiedź

Autor: czrw 25.10.2008 18:36  
Karolina
Jeśli bedziesz sie starać o prace w przedszkolach niepublicznych to tak naprawde warunkiem jest to jakim siesteś czlowiekiem.
Nie musisz mieć tych wszysatkich rzeczy jeśli masz serce do dzieci.
a i kasa lepsza
tylko godzin pracy więcej
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 26.10.2008 10:54  
Odp:Karolina
Nauczyciel przedszkola to nie tylko "dobra ciocia", to przede wszystkim profesjonalista, którego zadaniem jest prawidłowo zdiagnozować pod względem pedagogicznym dziecko, rozpoznac wszelkie deficyty rozwojowe i umieć je wyrównywać. Musi mieć doskonałe rozeznanie w metodach i formach pracy z małym dzieckiem, aby poprawnie pod wzgledem dydaktycznym i merytorycznym poprowadzic zajęcia edukacyjne, wprowadzić elementy czytania, pisania, matematyki. Znam panie, które co prawda deklarowały "serce" dla dzieci, ale miały nikła wiedzę na temat ich rozwoju. Efekt? Źle poprowadzone zajęcia, niepełne lub wręcz wadliwe diagnozy i bardzo niefachowe rozmowy z rodzicami.
Wspomnę, ze nieprawidłowe wprowadzenie nauki pisania i czytania na tym poziomie zawsze skutkuje późniejszymi kłopotami w nauce. Bywa, ze dzieci takie błędnie kwalifikowane są do grupy ryzyka dysleksji.
Serce i "bycie człowiekiem" powinno byc standardem w każdym zawodzie, niezależnie od wymogów wiedzy i umiejętności zawodowych.
"Serce" do pracy powinna miec i pani sprzątaczka i lekarz, poparte rzetelną wiedzą. Co mi po lekarzu, który co prawda ma serce do pacjentów, ale nie potrafi ich wyleczyć? Analogiczne z nauczycielami.
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 27.10.2008 08:32  
Odp:Karolina
Autor "czrw" post:25.10.2008 18:36 min.napiał/a:"Nie musisz mieć tych wszysatkich rzeczy" /dotyczy wykształcenia nauczycieli w placówkach niepańtwowych/.

Proszę zapoznać się z przepisami prawa oświatowego i nie wprowadzać forumowiczów w błąd.

Kwalifikacje nauczycieli

W szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej muszą być zatrudnieni nauczyciele obowiązkowych zajęć edukacyjnych (określonych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych; DzU, Nr 15, poz. 142 z późn. zm.), posiadający kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych, zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 6 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Wymogi te dotyczą kwalifikacji zarówno merytorycznych (ukończone studia z zakresu wykładanego przedmiotu), jak i formalnych (przygotowanie pedagogiczne). Dokładnie określa je Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (DzU z 2002 r., Nr 155, poz. 1288 z późn. zm.).

Uzupełnienie
Pod pojęciem "szkoła" MEN zawiera wszystkie placówki edukacyno-wychowawacze, a więc: przedszkola, domy dziecka, bursy, internaty i inne.

wyślij odpowiedź

Autor: kasia 24.02.2009 22:04  
edukacja wieku dzieciecego
Mam pytanie odnośnie kwalifikacji do pracy po tym kierunku.Skończyłam sudia lic. kierunek ped. opiekuńczo-wychowawcza i mgr edukację wieku dziecięcego.Pani w kuratorium powiedziała,ze niestety nie mogę pracować jako nauczyciel przedszkola ani nauczania zintegrowanego (pomimo, że szkoła zapewniała że bez problemu mogę być zatrudniona w przyszłości na tych stanowiskach). Może ktoś się orientuje bardziej bo ja już się totalnie pogubiłam w tych ustawach...
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 26.02.2009 18:45  
Odp:edukacja wieku dzieciecego
Masz kwalifikacje do pracy w przedszkolu i klasach I-III

Podaję link do projektu rozporzadzenia, aktualnie projekt juz jest podpisany. Wchodzi w zycie z dniem 1.09.2009r

http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/projekt_rozporzadzenia_20080806.pdf
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 26.02.2009 23:32  
edukacja wieku dziecięcego
Dziękuję serdecznie za odpowiedz Pani Aniu, tylko że pani w kuratorium kategorycznie stwierdziła, że nie ma takiej możliwości po edukacji wieku dziecięcego żeby podjąć pracę w zawodzie nauczyciela czy to w przedszkolu czy w szkole.W ogóle zdziwiona była nazwą kierunku -edukacja wieku dziecięcego. Dodała również, że jeśli moje studia licencjackie byłyby związane z wychowaniem przedszkolnym lub kształceniem zintegrowanym to mogłabym wtedy podjąć pracę w szkole lub przedszkolu.
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka 27.02.2009 17:04  
Edukacja wieku dziecięcego
Czytałam tą ustawe co Pani Ania przesłała link i szczerze powiedziawszy nic nie rozumiem. Ja również mam studia licencjackie z pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej a teraz obecnie studiuje na edukacji wieku dziecięcego- gdzie w dodatku nie ma praktyk. Nam również Pani w kuratorium powiedziała ze nie bedziemy mogły podjąć pracy ani w przedszkolu ani w szkole poniewaz studia licencjackie nie upowazniaja nas do pracy w przedszkolu a ten kierunek jest utworzony dla osób ktore maja przedszkolną lub kształcenie zintegrowane. Więc jeśli ktoś może mi to wytłumaczyć jakoś jasniej to bardzo będe wdzięczna.
wyślij odpowiedź

Autor: Ewa 27.02.2009 20:40  
odnosnie edukacji wieku dziecięcego
Jeśli mogłabym się dowiedzieć to na jakiej podstawie P.Aniu sądzi że P.Kasia ma uprawnienia do pracy w przedszkolu i klasach 1-3. Nie ukończyła przecież wychowania przedszkolnego!
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 27.02.2009 21:45  
uznanie kwalifikacji
Miłe Panie
Ja jestem nie mniej od Was zaskoczona. Rozumiem, że jest to szerszy problem, skoro tyle tu głosów w tej sprawie. Podałam wcześniej Paniom podstawę prawną, a teraz trochę praktyki.

Z oświatą związana jestem sporo już lat. Ja i moje koleżanki w wiekszości mamy ukończone studia /niektóre licencjackie, niektóre magisterskie/ na kierunku pedagogika wieku dziecięcego. Wszystkie pracujemy w przedszkolach lub w nauczaniu zintergrowanym.
Ja przeszłam wszystkie stopnie awansu zawodowego, a więc moje kwalifikacje były sprawdzane przez kuratorium. Gdyby uznano, że kwalifikacje są niezgodne z wykonywanym zawodem, to nie mogłabym awansować, a przede wszystkim musiałabym kwalifikacje uzupełnić.
Pracuję również na wyższej uczelni prywatnej, gdzie uczę na podyplomówkach min. właśnie na tym kierunku - pedagogika wieku dziecięcego. Uczę tam zarówno pedagogiki przedszkolnej, jak i wczesnoszkolnej, właśnie po to, aby studentki miały możliwość zatrudnienia się w szkołach i przedszkolach. Panie po ukończeniu studiów będą zatrudnione właśnie w tych placówkach. Często już mają "zaklepaną" pracę.

Co możecie zrobić?
1. Skonsultować problem z prawnikiem oświatowym. Często działają przy związkach zawodowych.
2. Poprosić panią z kuratorium o pisemne uzasadnienie odmowy. Może jak będzie musiała podać podstawę prawną, to sama zorientuje się, że popełniła błąd. Przedstawić jej dokładne zestawienie przedmiotów, które miałyście na uczelni wraz z liczbą godzin.
3. Zwrócić się do uczelni /otworzą oczy ze zdziwienia, ale trudno/ o potwierdzenie Waszych kwalifikacji.
4.Odpuścić sobie wszystko co powyżej i szukać pracy bezpośrednio w placówkach - dyrektor MA PRAWO do uznania kwalifikacji i zapewniam, często z tego korzysta.

A swoją drogą to szaleństwo. Jeden kraj, jednolite przepisy i tak skrajnie odmienna interpretacja!

Pozdrawiam i zyczę powodzenia
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 27.02.2009 22:16  
Odp:uznanie kwalifikacji c.d.
Znalazłam jeszcze taką informację, myslę, że się przyda:

Kuratorzy nie mogą ustalać kwalifikacji nauczycieli
Powierzenie kuratorom przez ministra edukacji narodowej i sportu ustalania kwalifikacji wymaganych do pracy nauczyciela jest niezgodne z Kartą Nauczyciela i ustawą zasadniczą – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji 12/2004 (data wydania: 2004-06-07)

http://samorzad.infor.pl/gazeta-samorzadu-i-administracji/archiwum/2004/12/000004900
wyślij odpowiedź

Autor: kasia 27.02.2009 23:05  
edukacja wieku dziecięcego
Bardzo dziękuję Pani Aniu za tak wyczerpującą odpowiedź. Trochę jestem spokojniejsza. Dziękuję za zainteresowanie moim problemem i serdecznie pozdrawiam.
wyślij odpowiedź

Autor: ewa 01.03.2009 20:01  
kwalifikacje
Dzis dyrektor przedszkola powiedziała mi żę nie może mnie przyjąć do pracy ponieważ edukacja wieku dziecięcego to studia tylko uzupełniajace, gdybym miała licencjat z przedszkolnej to by mnie przyjeła ale ze niestety jest to opiekunczo wychowawcza więc nie daje mi uprawnień.
wyślij odpowiedź

Autor: Dorota R 01.09.2009 21:52  
dzienniczek praktyk-praktyki w przedszkolu
co mam wpisac w wyszczególnieniu zajęć ?...jakie czynności tam wypisać?
wyślij odpowiedź

Autor: lupa kinga 27.01.2012 14:04  
proszę o poradę
Z zawodu jestem magistrem historii ..piszę z zawodu gdyż tak naprawdę po ukończeniu studiów pracowałam w całkiem innym kierunku a potem zajmowałam się dzieckiem obecnie chciałabym powrócić do zawodu mam na myśli również prace w placówkach edukacyjno-wychowawczych ale kompletnie nie wiem jak się do tego ...zabrać..gdzie składać podanie .cv czy ktoś mógłby mi w tym pomóc ?dziękuje bardzo
wyślij odpowiedź

Autor: Hania 21.03.2012 18:18  
proszę o poradę
Mam dyplom ukończenia wychowania przedszkolnego i licencjat z nauczania początkowego.Czy mam szansę na pracę w przedszkolu?
wyślij odpowiedź

Autor: Agnieszka 09.10.2012 14:01  
5 lat po ukonczeniu studiów na podjęcie pracy w zawodzie
Ja kończyłam Pedagogikę wieku dziecięcego licencjat później Wczesnoszkolną oprócz tego roczną asystentkę stomatologiczną i za każdym razem mówiono mi, że mam 5 lat na podjęcie zawodu. Jeżeli nie podejmę to w przypadku pedagogiki robi się roczny kur uzupełniający a asystentki no to od początku zdaje się egzamin. Szansa zawsze jest ale obecnie przy zwolnieniu min jednego nauczyciela z każdego przedszkola i szkoły to nie wróże Ci pracy. Ja 3 lata w różnych placówkach pracowałam cała listę wolontariatów mam i znowu jestem bezrobotna mimo, że mam 27 lat. Resztę pozostawiam bez komentarza...
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####    #####   #######   #####  
 #     #  #     #  #        #     # 
       #        #  #        #     # 
  #####    #####   ######    #####  
 #              #        #  #     # 
 #        #     #  #     #  #     #