MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > Praca dziecka z psychologiem
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Dorota 12.10.2006 13:30  
Praca dziecka z psychologiem
Moje dziecko 5,5 lat jest czasem agresywne w przedszkolu.Byłam w poradni pedagogiczno-psychologicznej,ale tam mam do wyboru tylko spotkania dziecka w grupie dzieci raz w tygodniu przez 30 minut i niestety w godzinach pracy.Nie wiem czy to ma sens.
Poza tym mam możliwość skorzystania z pracy psychologa prywatnego z dzieckiem (współpracującego z przedszkolem) i być może w trakcie gdy moje dziecko jest w przedszkolu.(Jeszcze nie wiem jak często to powinno się odbywać).
Czy ktoś wie jak powinny wyglądać takie spotkania? jak często ? I ile może kosztować takie spotkanie/terapia psychologa z dzieckiem?
wyślij odpowiedź

Autor: Joasia 12.10.2006 21:49  
Odp:Praca dziecka z psychologiem
Z czego wynika Twoje poszukiwanie psychologa. Czy nauczycielki uważają że jest taka bezwzględna potrzeba? Może nie potrafią albo nie mają podejścia do dziecka. Uważam, że dla takiego malucha najlepszym psychologiem jest mama. Może warto poczytać troche o sprawach wychowawczych małych dzieci i sama dojdziedsz do dobrych wniosków. Jest teraz tak wiele świetnych książek. Nie wierze aby jedna czy dwie wizyty załatwiły problem. Psycholog będzie rozpoznawał wszystko co jest dla Ciebie oczywiste albo krępujące.
wyślij odpowiedź

Autor: Marta 12.10.2006 23:16  
Mój Sebastian też ma problemy z dużą energią i wybrykami. Nie szukam jednak psychologa bo mąż był taki sam jak był maly i teraz jest spokojnym czlowiekiem. Nauczycielka nie sugerowała takiej potrzeby choć nieraz musze wysluchać co zrobił.
wyślij odpowiedź

Autor: dana, mgr wych. przedszkolnego oligofrenopedagog 13.10.2006 22:46  
czy nauczycielka Twojego dziecka uważa,że powinnaś poddać je badaniu psychologicznemu w poradni? Przedse wszystkim najpierw psycholog musi przeprowadzić rozmowę z Toba i z dziec kiem a dopiero potem decyduje czy potrzebna jest jakas terapia. Dopiero po takiej rozmowie może wskazać kierunek pracy z dzieckiem. Być może wystarczy odpowiednie postepowanie rodziców z dzieckiem w domu oraz nauczycielki w przedszkolu? Nie wiadomo czy Twojemu dziecku terapia grupowa, o której piszesz, jest niezbędna. Może wystarczy praca w domu i w przedszkolu by pomóc i dziecku i Wam? Bez badania psychologa trudno decydować o rodzaju pomocy.Jeśli dziecko ma problemy w przedszkolu i pani skieruje je do psychologa na badanie i jeśli po tym badaniu okaże sie, że terapia jest konieczna (w co wątpię) wtedy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Twoim mieście uzyskasz pomoc dla dziecka za darmo
wyślij odpowiedź

Autor: Dorota 16.10.2006 10:43  
Odp:Odp:Praca dziecka z psychologiem
Do dana, mgr wych. przedszkolnego ,

Dziękuję za odpowiedź.
Na spotkaniu w poradni już byłam (ja i dziecko).Niestety nasza poradnia oferuje terapie w godzinach pracy i ze względu na dużą liczbę dzieci nie jest łatwo tam się dostać.
Jednocześnie psycholog w przedszkolu (niepublicznym) już rozmawiała z dzieckiem i jest umówiona ze mną na rozmowę.Wtedy się wszystkiego dowiem.Przedszkole zauważyło problem agresjii,problemów emocjonalnych mojego dziecka i postępowanie wobec mojego dziecka jest dobre.
Też jestem zdania,że terapia grupowa wcale nie musi być potrzebna.Czekam na rozwój sytuacji.Jedynie zastanawiam się nad tym czy terapia dziecka z psychologiem raz w tygodniu połączona z naszą (rodziców) pracą powinna wystarczyć.Jak będę po rozmowie z panią psycholog -to pewnie wrócę jeszcze na to forum z pytaniami.
wyślij odpowiedź

Autor: Joanna Owsianko 05.03.2009 10:55  
6-latek
Witam,
moje dziecko które chodzi do zerówki. Od razu z góry przepraszam jeżeli coś będzi enapisane chaotycznie, mam mętkik w głowie i milion myśli na minutę.
Sprawa wygląda następująco, Damianek jest z kończa roku ( 29/12/2002) czyli jak to wszyscy mówią ma rok do tyłu. Damian jest pogodnym i bardzo ruchliwym dzieckiem, ale ja tego nie postrzegałam jako problemu, bo lepiej by tryskał energią niż siedział i nic nie robił. W tym momencie otrzymałam sugestię od Pani która uczy mojego syna, by zrobić badania pod kątem ADHD. Damian nie jest agersywny, ale podobno ma problem z koncentracją- jak inne dzieci sie bawią a Pani wezwie go do biurka by przeczytał kilka wyrazów , dziecko moje z góry zakłada, że nie potrafi i mówi, że chce już się bawić jak inni. Idąc za ciosem zaczełam obserwować syna pod kątem czytania i fkatycznie, gdy ma przeczytać jakieś słowo to zaraz się denerwuje i mówi, że czytanie strasznie go nudzi (a uielbia czytanie na dobranoc w moim wykonaniu) Często po przeczytaniu kilku wyrazów sprawa kończy się płaczem dziecka a moim zdenerwowaniem. Czy to faktycznie ADHD moze byś???? Jeżeli tak to jestam załamana, czy ADHD moze objawiac sie tylko w nauce..... Praktycznie wszystkie litermi zna, ale cxasami myli np. b-d ; n-u Przy innych czynnościach nigdy nie traci cierpliwości, i koncentrację ma super. Jest do tego bardzo ciekawym dzieckiem interesuje sie kosmosem, i różnymi zjawiskami przyrody: tornada, wulkany itp.
Odpowiedź można również przesłać na mój e-mail
joannaowsianko@wp.pl
z góry dziekuję
p.s. a może ta ja powinnam coś w sobie zmienic??
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 05.03.2009 21:28  
6-latek
Witam
Nie pochopnie z tym ADHD? Jeśli nawet występują zaburzenia koncentracji / zawsze? w jakich sytuacjach? zadaniowych?/ to i tak nie przeświadcza to o ADHD. ADHD to kilkanaście kryteriów obserwowanych w dość długim czasie i w różnych miejscach pobyty dziecka.Zatem spokojnie.
Z Pani postu wynika, ze synek reaguje niechęcią do czytania - szuka pretekstu, żeby nie czytać, denerwuje się i stara się "uciec" od tej czynności.
Może tu warto poszukać przyczyny?
Dziecko ze względu na wiek jest krok do tyłu w rozwoju psychofizycznym. Często te dzieci mają kłopot z czytaniem i pisaniem w stosunku do swojej grupy - po prostu brakuje im tego roku!
Czytanie to bardzo skomplikowane funkcje i umiejętności: percepcja i pamięć słuchowa i wzrokowa, koordynacja. Warto poświęcić dziecku więcej czasu i zadań do ćwiczeń tych funkcji - to zadanie przedszkola. Nauczycielka jest zobowiązana do pracy indywidualnej / w ramach utworzonych zespołów kompensacyjnych/ i udzielaniu dzieciom dodatkowej pomocy.
Proszę o to zapytać w przedszkolu i poprosić o konkretne wskazówki do pracy w domu.

A nade wszystko proszę nie doszukiwać winy w sobie. Z opisu Pani wynika, że synek jest w tzw: normie rozwojowej. Jest też inteligentny - ucina z nauczycielką wszelkie namowy na czytanie. To taki rodzaj kompensanscji, który sam sobie stworzył, aby uniknąć sytuacji stresującej. "Przyciśnięty" płacze, bo nie może sobie poradzić z emocjami. Zamiast ćwiczyć na siłę czytanie należy wspomóc te funkcje, które służą czytaniu /pisałam o nich wcześniej/.

A swoją drogą uwielbiam te panie nauczycielki, które informują rodziców: "Pani dziecko nie czyta, proszę coś z tym zrobić". Zadnych wskazówek, konkretnych porad, zestawów ćwiczeń. I na koniec bomba - diagnoza: podejrzenie ADHD!
Ehhhh....!
wyślij odpowiedź

Autor: Natalia 28.09.2011 08:44  
Odp:Odp:Odp:Praca dziecka z psychologiem
PROSZĘ MI POWIEDZIEĆ KIEDY POWINNO SIĘ KIEROWAĆ DZIECKO DO PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ ? Jakie zachowania dziecka dają podstawy aby dziecko 4 letnie wysłać na wizytę? Jak te wizyty wyglądają ? Czy to prawda że Pani przedszkolanka wystawia opinie na temat mojego dziecka ( mam wrażenie że już na starcie moje dziecko dostaje łatkę i psycholog będzie już ukierunkowana na tzw. problem )Czy psycholog informuje przedszkole o spotkaniach jakie odbywa z moim dzieckiem oraz o ich przebiegu ?

wyślij odpowiedź

Autor: XXX 28.09.2011 17:39  
Odp:Odp:Odp:Odp:Praca dziecka z psychologiem
S P A M !!!
wyślij odpowiedź

Autor: Kamila 09.10.2011 17:08  
Odp:Odp:Odp:Odp:Praca dziecka z psychologiem
Poradnia powinna wystawic zaswiadczenie dla przedszkola lub jakies wytyczne do pracy z dzieckiem.
Pójście do ppp nawet z takim maluszkiem to nie jest żaden wstyd. A co do łatki, masz na mysli że zostanie badane pod konkretny problem ? Zazwyczaj w przedszkolu tylko opisuję problem, bez diagnozy- jesli nie ma w przedszkolu psychologa no to nie ma kto zdiagnozować.
Zachowania dziecka wszelkie, które budzą Twój niepokój, które są odmienne od typowych dla tego dziecka, lub dla jego grupy wiekowej. nie ma reguły.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#####   #######   #####    #####  
 #     #  #        #     #  #     # 
       #  #        #        #     # 
  #####   ######   ######    ###### 
       #        #  #     #        # 
 #     #  #     #  #     #  #     #