MAŁE DZIECKO

RADY I PORADY

PRZEDSZKOLE

KĄCIK NAUCZYCIELSKI

O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK

Forum > O PRACY PRZEDSZKOLI I NAUCZYCIELEK > cofnięcie dofinansowania przez gminę
rozpocznij nowy wątek   |  lista wątków  |   lista kategorii  

Autor: Anna Wilska 20.03.2008 19:49  
cofnięcie dofinansowania przez gminę
Wczoraj dowiedziałam się od dyrektorki przedszkola, że wójt gminy, w której mieszkam (Dąbrowa Chełm.) cofnął dofinansowanie, m.in. dla mojego dziecka, do opłaty za przedszkole (w Bydgoszczy). W związku z tym do końca marca dopłacić muszę 378 zł i albo dalej płacić pełną kwotę, albo przenieść dziecko w trakcie roku szkolego do jednego z gminnych przedszkoli (czynnych w godz. np. 7-15 (!)), w których zresztą nie ma miejsc. Ewentualnie mogę czasowo zameldować dziecko w Bydgoszczy, to wtedy będzie dofinansowywane przez UMiasta. Czy są jakieś przepisy regulujące kwestię dofinansowania? Może ktoś wie, jak poradzić sobie w tej kuriozalnej sytuacji?
wyślij odpowiedź

Autor: Ela 27.03.2008 08:30  
Odp:cofnięcie dofinansowania przez gminę
Przepisy są takie, że to gmina daje pieniądze na pobyt dzieci w przedszkolu własnym lub w nnej gmiie. Czy byłaś w swojej gminie porozmawiać dlaczego nie chcą dofinansować. Może wystarczy złożyć wniosek
wyślij odpowiedź

Autor: Justyna Antonik 27.03.2008 13:45  
pomocy!!!
Ratunku,
mam bardzo podobną sytuacje tylko w mojej gminie nie ma przedszkola!!!!. Igorek - 3 latka chodził do przedszkola w sąsiedniej gminie gdyż tam miałam czasowe zameldowanie.Problem polega na tym, że gmina cofnęła dofinansowanie gdyż wymagany jest od niedawna STAłY meldunek. Niedawno dowiedziałam się że będę musiała płacić za przedszkole ok 800 zł. Absurd bo zarabiam niecały tysiąc
Błagam pomocy. Czy są jakieś przepisy regulujące tą całą chorą sytuację. Czy moje dziecko nie ma prawa do przedszkola?

wyślij odpowiedź

Autor: mama 05.05.2008 14:05  
inna gmina
jestem w podobnej sytuacji-moj syn bedzie chodzil do przedszkola w innej gminie-jednak nie poinformowalismy o tym ani naszej gmiy ani przedszkola, a adres jaki podalismy w przedszkolu to adres mieszkania ktore wynajmujemy (wlasciciele nie zgadzaja sie na zameldowanie nas).myslice ze odkryja to w przedszkolu czy moze lepiej zapisac go do jakiegos przywatnego?
wyślij odpowiedź

Autor: nauczycielka 09.05.2008 22:22  
odp.cofnięcie dofinansowania przez gminę
Jestem właścicielką prywatnego przedszkola i dosyc długo borykałam się z problemem o którym piszecie. Moja gmina nie chciała płacic za dzieci z własnego terenu przedszkolom w innych gminach i nie płaciła za dzieci uczęszczajace do mojego przedszkola , a zamieszkałe w innej gminie.Problem pomimo moich protestów trwał dosyc długo, aż do momentu kontroli gminy przez NIK. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ustawą oświatową z 1991 r..paragraf bodajże 91 lub 92 gmina ma obowiązek płacic za każde dziecko uczęszczające do przedszkola na jej terenie. Gmina nie ma prawa domagac się od rodziców zwrotu sumy subwencji oświatowej ,bo jest to łamanie tajemnicy finansów publicznych, państwo nie powinniście na dobrą sprawę wiedziec jaka jest pełna suma utrzymania dziecka w przedszkolu.Każdy radca prawny bez problemu znajdzie wiele argumentów ,która gmina musi uznac, proszę się nie poddawac tylko walczyc o swoje pieniądze, to jest zwyczajne okradanie państwa , w końcu płacicie podatki , a subwencja jest otrzymywana między innymi właśnie z nich. Proszę mi wierzyc to co pisze poparte jest doświadczeniem, moja gmina musiała mi oddac pieniądze za kilka ładnych miesięcy w których opierała się od płacenia, zresztą nie tylko mi.Powodzenia
wyślij odpowiedź

Autor: Karolina Olszewska 04.02.2009 22:54  
A ja ma pytanie.Mieszkam na terenie gminy,która nie ma podpisanej umowy z miastem Bydgoszcz.Mój synek teraz chodzi do przdszkola na terenie gminy,ale wolalabym od wrzesnia aby chodzil do Bydgoszczy.Moja mama moglaby go wtedy odbierac i nie musialby caly dzien siedziec w przedszkolu.Jest jednak problem z meldunkiem.Bo musze go zameldowac u mamy juz w styczniu i wtedy co wymeldowac ode mnie?Czy bdzie mogl wtedy chodzic do konca lipca do swojego przedszkola,czy bdzie oczekiwal na mozliwosc przeniesienia w domu?Musze zlozyc wniosek,zanim nabór do przedszkola sie skonczy.Nie wiem co robic.Pomozcie!!!
wyślij odpowiedź

Autor: Anna 07.02.2009 18:10  
Odp: Finansowanie przez gmine
Kieruję przedszkolem w Bydgoszczy. Faktycznie niektóre gminy sąsiednie nie dofinansowują dzieci chodzących do naszego przedszkola i wówczas muszą rodzice coś z tym zrobić. Najczęściej meldują dziecko w Bydgoszczy. Weryfikacje zamieszkania przeprowadza się przy przyjęciach czyli w marcu przy składaniu wniosku. W ciągu roku nikt nie weryfikuje czy dziecko jest czy nie jest dalej zameldowane. Zatem ze strony przdszkola nie widzę problemu. Trudno też przypuszczać, że władze Bydgoszczy są w stanie na bieżąco weryfikować które dzieci jeszcze lub już zmieniły meldunek. Zatem formalność spełnić należy ze względu na wymogi i uniknięcie formalnych problemów.
NIE MA SPECJALNYCH PRZEPISÓW REGULUJĄCYCH TE SPRAWY.
wyślij odpowiedź

Autor: Sophie 09.02.2009 20:19  
Odp:Odp: Finansowanie przez gmine
W jaki sposób następuje weryfikacja danych podanych w karcie zgłoszenia? Czy dyrektor ma prawo sprawdzać dowód osobisty rodzica?
wyślij odpowiedź

Autor: Ewelina Biedna 11.03.2009 15:36  
chce poslac dzeicko do przedszkola w innej gminie
Chce poslac dziecko do przedszkola w innej gminie poniewaz łatwiej bedzie mi dowozic je Tzn bedzie je wozic babcia a odberac tata>
chodzi mi o wzor wniosku o dofinansowanie
wyślij odpowiedź

Autor: Anna nauczycielka 11.03.2009 19:03  
Do Sophie i Eweliny
Jestem z-cą dyrektorki. Wiem, że w ogromnej większości przypadków przyjmujemy wnioski bez weryfikacji danych, ponieważ z rozmowy wynikają szczegóły. Może być jednak sytuacja nie dość jednoznaczna i wowczas prosimy o dowód osobisty. Chodzi głównie o weryfikacje osoby zgłaszającej i miejsce zamieszkania, co związane jest z dofinansowaniem.
Nie ma zaś jednolitego w Polsce druku, czy zasad dofinansowania. Te sprawy są załatwiane na poziomie gmin. Jeśli przedszkole w innej gminie niż miejsce zamieszkania oczekuje zaświadczenia o dofinanoswaniu, proponuję zwrócić się zwykłym pismem do swojej gminy o dofinasowanie wskazanego przedszkola.
wyślij odpowiedź

Autor: gont 13.03.2009 09:04  
Odp:odp.cofnięcie dofinansowania przez gminę
Witajcie

Spojrzałem do ustawy oświatowej o której mowa była wcześniej i faktycznie w art. 80 podpunkt 2a jest coś takiego: "2a. Jeżeli do przedszkola, o którym mowa w ust. 1, uczęszcza uczeń niebędący mieszkańcem gminy dotującej to przedszkole, gmina, której mieszkańcem jest ten uczeń, pokrywa koszty dotacji udzielonej zgodnie z ust. 2."

Z tego wynikałoby że gminy mają się rozliczyć między sobą i to jest ich psi obowiązek!!!

Kurde, właśnie przedszkole we Wrocławiu robi mo problemy - trzeba chyba zacząć walczyć, ktoś nas tu robi w trąbę :/
wyślij odpowiedź

Autor: Jurek Stepniewski 16.03.2009 21:47  
Odp:Odp: Finansowanie przez gmine
Gminy odmawiając dofinansowania oszczędzają w wydatkach. W przeciwieństwie do szkół budżet państwa nie finansuje edukacji przedszkolnej, gdyż to jest ustawowe zadanie gminy.
Jeśli w gminie nie ma przedszkola dofinansowanie jest bezwzględnie należne i gmina nie może odmówić. Podobnie należy traktować sytuacje jeśli ilość miejsc w przedszkolu gminy nie jest wystarczająca. Dofinansowanie polega na rozliczeniu się z gminą w której do przedszkola chodzi dziecko.
Większy jest problem jeśli gmina ma przedszkola, a w nich wolne miejsca, zaś rodzice z różnych powodów chcą zawozić dzieci do przedszkola w gminie sąsiedniej. Tutaj gmina formalnie spełnia swój obowiązek prowadząc i finansując przedszkola własne. Dofinansowanie dziecka chodzącego do przedszkola w innej gminie spowoduje zwiększenie wydatków, na co bardzo niechętnie zgoda jest udzielana i trzeba znaleźć argumenty na pozytywny finał.
wyślij odpowiedź

Dodaj swoją opinię
Tytuł:
Komentarz:
Imię, nazwisko:
Adres email:

#    #######  #######   #####  
  ##    #        #    #   #     # 
 # #    #            #    #     # 
   #    ######      #      #####  
   #          #    #      #     # 
   #    #     #    #      #     #